dev/sda5

Sekcia: Konfigurácia 10.03.2008 | 17:02
Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
Mám problém, nemám dosť miesta na disku sda5 Môžem zmeniť nejako jeho veľkosť za jazdy ?
    • Re: dev/sda5 10.03.2008 | 17:06
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      zavisi od filesystemu co tam mas
    • Re: dev/sda5 10.03.2008 | 17:38
      WlaSaTy   Návštevník
      Pokial su pre teba zhodne vyrazy "za jazdy" a "bez formatovania", tak obvykle ano. Nezabudaj ale na to ze sa jedna o kriticku ulohu kde pri jej zlyhani prijdes o data. Takze ak tam mas nieco skutocne cenne, tak si ich zazalohuj :-)

      A pozri si liveCD Partimage aj s GNU Parted, riesi sa to tu minimalne 2x za tyzden.

      PS.: ak by si chcel skutocne menit velkost FS za jazdy, tak na to sa pouzivaju trochu odlisne suborove systemy. napriklad ZFS ale ten asi nepouzivas. a nezabudni mat skutocne vypnute vsetky operacne systemy ktore prsitupuju na dany disk, niektory mali smolu ked zmensili windowsovy systemovy disk ked mali tie windowsy len hibernovane a nechci vediet co potom hovorili o celom linuxe. ale oni si to zasluzili.
      • Re: dev/sda5 10.03.2008 | 17:52
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        uz si videl ZFS na linuxe? mozno jeho lahsia implementacia brtfs, ale ten je len vo vyvoji.
        • Re: dev/sda5 10.03.2008 | 18:37
          WlaSaTy   Návštevník
          nevidel, ale cital som o ludoch co maju na tom produkciu i ked cez fuse.
          • Re: dev/sda5 10.03.2008 | 19:58
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            No vypadá že je to nad moje sily podľa toho čo píšete. Ano myslel som zmenu veľkosti disku bez toho aby som ho musel formátovať alebo preinštalovať systém. Mám 120 BM HDD a ten som rozdelil na 2 časti, na jednej mám Windows a na druhej mám Linux. Chcem sa toho Windowsu zbaviť, ale do doby kým v Linuxe nebudem zorientovaný si ho ponechávam na núdzové riešenia. No a ten sda5 disk je úplne plný, nedovolí mi už nič inštalovať ani ten odporúčaný program partimage neche už pridať. No chyba delenia diskov, neovládam to a dal som si ich rozdeliť pri inštalácii automatom. Tak na home dalo priveľa a na ten sda5 málo :(( keby som aspoň vedel ako z neho dačo zmazať, možno by mi to pomohlo.
            • Re: dev/sda5 10.03.2008 | 20:33
              Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
              PartedMagic je live CD/USB
              cize to stiahni a nabootuj
              a zmen to co chce,

              nie celkom ale chapem co chces vlastne spravit, kazdopadne PartedMagic je na resize disku\
              kazdopadne ked chces pohybovat s ext2/3 particiami, musia byt unmountnute...

              PS: pozor ale s resizovanim C: niekedy sa zvykne zmazat boot record...a tiez to trva nejaku dobu kym to napravis

              PS2: este sa mi nestalo ze by mi zmilzi data pri meneni velkosti, len NIKDY nezrus ten PartedMagic ked bezi....potom budes dlhe hodiny travit nad rozchodenim systemu..
              Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
            • Re: dev/sda5 10.03.2008 | 20:45
              tatar   Návštevník
              ked mas na home vela tak si skus spravit neake linky na hlavny filesystem /
              man ls
              • Re: dev/sda5 11.03.2008 | 01:26
                Avatar peter s.   Používateľ
                resp. môže si vytvoriť novú partíciu na prazdnej časti disku a tam viesť linky z /home, ja to robím bežne, povedzme:
                /dev/sda5 na /home/user/
                a /dev/sda6 na /home/user/filmy
                dať to do fstab a nikto ani nezaregistruje, že to home/user je na dvoch partíciach alebo dokonca diskoch....