gimp....

Sekcia: Ostatné 11.03.2008 | 00:52
Avatar ttttttt   Používateľ
Dobrý deň zaujímam sa o gimp. Konkrétne chcel by som sa v ňom začať učiť upravovať fotografie, nenašiel som žiadne fórum ohľadom gimpu, tak som prišiel sem :o)))

Chcem vedieť, aký je rozdiel oproti photoshopu. Ak budem používať gimp, budem veľmi obmedzený? Existuje kniha(v "normálnych" kníhkupectvách)?Čo sú to vlastne pluginy a na čo slúžia? Na čo sú dobré

Ešte jedna vec. Na ete som objavil autora s perfektnými kolážami http://www.fotocommunity.de/pc/pc/mypics/1077075/display/11130247 tu je napr. jeho fotografia. Dúfam že nevadí že som to tu dal, ani to, že stránka je po nemecky :o)
Takže dalo by sa takáto práca urobiť v gimpe.Ak vôbec áno, potrebujem tvrdo "drieť" v jeho spoznávaní? Ak áno aký dlhý čas na to potrebujem?
ďakujem
    • Re: gimp.... 11.03.2008 | 01:11
      Avatar peter s.   Používateľ
      photoshop som v živote nepoužíval, takže rozdiel neviem, ale zato gimp používam často aj ked len ako amater, aj ked podľa mna pokročilý...
      otázka je čo o úprave fotiek vieš? okrem pridania sýtosti, orezávania a zmeny veľkosti?
      Vrstvy, masky, rozklad na HSV a úprava jednotlivých vrstiev, unsharp mask, filtre - to sú napríklad veci ktoré často používam. Neviem ako je na tom photoshop ale na gimpe musíš vedieť čo robíš. Inak výbava gimpu "out of box" je veľmi slušná, takže na začiatok nepotrebuješ žiadne externé pluginy a pod.
      Možno interface je iný ale ak si na neho zvykneš tak určite ti bude pripadať veľmi dobrý....
      Skôr problém môže byť, že si na niektoré veci s photoshopu veľmi zvyknutý, vieš kde čo je a na gimpe to možno bude problém nájsť, ale to nie je problém gimpu ale toho ,že chceš prejisť z jedného zložitého programu na druhý.....
      ja som mal napríklad problém ked som si sadol pred kritu a nevedel som čo kde je a určite by som mal problém aj s photoshopom...
      • Re: gimp.... 11.03.2008 | 08:12
        Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
        Suhlasim aj ja stym co si napisal. Aj mne nadmieru postacuje.
        len pridam www.gimp.kvalitne.cz, www.gimp.cz, grafika.sk/clanky/kat-5/ Popripade uz su aj knihy o Gimpe (nemal som moznost v nich listovat ale su) pozri stranku knihy.cpress.cz
        <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
        • Re: gimp.... 11.03.2008 | 08:39
          Avatar theghost archlinux  Používateľ
          Suhlasim co napisali kolegovia. :). Gimp uplne postacuje beznemu uzivatelovi a argumentovat o jeho funkcionalite mozu akurat profesionalni grafici. Ak nepotrebujes pracovat v CMYKu, mat extremny tool na vektorovu grafiku, mat resizovatelne stetce (brushes, v gimpe mas stale pevne dane velkosti), ... etc,etc , tak gimp je pre teba. A ak niektore veci potrebujes tak existuju pluginy, ktore su vsak vyvijane dobrovolnikmi a tak nemusia byt stale plne funkcne. Btw zoznam pluginov
    • Re: gimp.... 11.03.2008 | 08:41
      Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
      Tiež sa s ním učím pracovať a to som začínal s Photoshopom. S tejto stránky sa dá stiahnuť užívateľská príručka Gimp v PDF.
      Ja ju používam na začiatok to dosť pomôže. Našiel som ju síce predtým inde, ale už neviem kde. Možno to pomôže aj tebe.
      PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
      • Re: gimp.... 11.03.2008 | 20:47
        Avatar ttttttt   Používateľ
        vďaka za odkaz :o)
        Páči sa ti viac gimp, alebo photoshop. V čom budem taký ukrátený voči "tzv photoshopákom?", teda ak už vieš odpovedať :o)
        • Re: gimp.... 12.03.2008 | 08:29
          Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
          No ešte sa len učím prejsť, ale viac sa mi páči Gimp. Ja som pracoval na virtuálnom tuningu a s gimpom sa postupne dostávam tam, kde som bol vo phtosh.
          Čo sa tých obrázkov týka myslím, že skúsený grafik by nemal problém spraviť niečo také v gimpe.
          PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
        • Re: gimp.... 12.03.2008 | 15:02
          Avatar srigi   Používateľ
          V čom budem taký ukrátený voči "tzv photoshopákom?"
          Hlavne budes ukrateny o tisicky roznych tutorialov, ktore su volne dostupne na Internete. Vid tento google fight.
      • Re: gimp.... 23.07.2008 | 12:34
        qk   Návštevník
        trosku umim ve photoshopu a ted zkousim gimp - zatim jsem narazil na nasledujici problemy:
        1. jine klavesove zkratky nez jsem nauceny - da se zvyknout
        2. potize s tabletem a pritlakem - nastavil jsem si pritlak na sirku stopy - problem je v tom, ze stopa nemeni sirku plynule, ale po skocich, takze to neni moc pouzitelne (mozna nebyl dobre nastaveny stetec - moc jsem si s tim nehral)
        3. textove vrstvy - nejak se mi nepodarilo vytvorit textovou vrstvu, aby zustala v nerastrovana a tudiz upravitelny text i pozdeji - opet jsem to moc nestudoval, ale pokud by tuto zakladni vec GIMP neumel, tak to vidim jako dost zavazny nedostatek
        4. nema filtry vrstev, coz je skvela vychytavka, treba pro delani obrazku pro webdesign (hovery atd) - u photoshopu si udelas menu jednou barvou a pak pro zvyraznenou polozku nastavis filtr vrstvy a ten pak jednoduse zkopirujes na dalsi vrstvy - nic co by neslo udelat jinak, ale je to pohodlicko...
        5. neni 100% podpora psd formatu - kdyz mi kolega grafik posle grafiku musim ji zpracovat photoshopem (predpokladam, ze je to problem zpusobeny tim, ze psd neni otevreny format)

        Ohledne GIMPu jsem uplny zacatecnik, sepsal jsem jen svoje postrehy - pokud je vyvratite ci opravite budu rad

        GIMPU moc fandim - myslim, ze na tvurci kresleni je bezvadnej, o tvorbe grafiky si uz nejsem uplne jistej...
        • Re: gimp.... 23.07.2008 | 16:23
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          na ten text si skus zvolit tu vrstvu a prepnut sa na ten textovy nastroj a poklikat na ten text, malo by sa otvorit okienko s textom

          pisem z hlavy a moc negimpujem, tak sa pohraj s tym
          Debian. apt-get into it…
          • Re: gimp.... 23.07.2008 | 17:42
            qk   Návštevník
            mno jo - tady v praci na win mi to jde uplne bez problemu - jeste zkusim doma na linuxu
        • Re: gimp.... 24.07.2008 | 00:02
          arch   Návštevník
          pokud jste prilis zvykly na photoshop , je mozno zkusit gimpshop i kdyz je to stale gimp, mel by se tvarit jako photoshop, tedy rozumejte.. podobne menu , snad i klavesove zkratky, takze navyky z photoshopu nejsou treba tak drasticke pri prechodu na gimp
    • Re: gimp.... 11.03.2008 | 20:40
      Avatar ttttttt   Používateľ
      veľká vďaka
      Na photoshope ma zaujala práve práca s ľubovolne veľkým štetcom(vážne neexxxistuje žiadny plugin?), vyrstvy aj masky(vrstvy sú v gimpe, no neviem, či aj masky)- teda aj tvorba koláží)
      Vďaka hlavne za tie odkazy na stránky
      PS: Prezreli ste si ten obrázok? Vážne sa také v gimpe urobiť nedá? Zaujala ma hlavne veľmi dobre urobená koláž, farby aj tá hmla :o)
      • Re: gimp.... 11.03.2008 | 23:38
        Avatar peter s.   Používateľ
        no vrstvy AJ masky su v gimpe (ved to je jedna z elementárnych vecí pre grafický program), tvorba koláži je technicky triviálna vec. Samozrejme pokiaľ neviem aké techniky boli na ten obrázok použité, tak ako môžem vedieť či sú v gimpe dostupné...
        A hlavne podľa mna na taký obrázok potrebuješ z 90 % talent/schopnosti a len 10 % je program.
        A čo sa týka štetcov je tam dost veľký výber a dokonca som našiel aj "editor štetcov" aj ked - ktovieprečo - iba read only, možno je to otázka práv fs
        • Re: gimp.... 22.07.2008 | 16:41
          Mary   Návštevník
          Ja sa tiež učím pracovať s GIMPom a som s ním veľmi spokojná. Editor štetcov tam je a podľa mňa dobrý :) Pri tvorbe koláží používam často rôzne veľkosti a mäkkosť gumy. Občas používam i Paint.NET, ale viac mi vyhovuje ovládanie GIMPu.

          Pár koláži ako príklad. (dosť jednoduchých)
          http://maryniki.webovastranka.cz/image/1696_Z%C3%A1kladn%C3%A9
      • Re: gimp.... 22.07.2008 | 22:00
        l_barbarossa   Návštevník
        v gimp-e sa da velkost stopy nastavovat nejakym trikom (netreba plugin) - ibaze si uz nepamatam ako som to robil (to bolo davno cca pred rokom, dvoma ked som to potreboval) - pohladaj na nete
        • Re: gimp.... 23.07.2008 | 13:53
          l_barbarossa   Návštevník
          schvalne som sa pozrel do gimpu a ta zmena velkosti stopy je uz implementovana priamo v dialogu nastavenia stopy (gimp 2.4.5)
    • Re: gimp.... 11.03.2008 | 23:21
      Martin   Návštevník