Mandriva 2008 monitor ACER x223w

Sekcia: Hardware a Drivery 14.03.2008 | 07:44
Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
Viete mi niekto poradiť. Kúpil som monitor ACER x223w a Linux pri inštalácii v pohode tento monitor našiel. Problém je že tento monitor mám pripojený na notebooku a po grafickom štarte nebere do úvahy monitor, ale display notebooku, monitor sa rosype. Ako náhle kliknem do nastavenia obrazovky, prepne sa monitor do rozlíšenia pe display notebooku a normálne beží, no ale ako zrkadlo notebooku, nie je to samostatný monitor, ešte aj rozlíšenie má len to čo je nastavené pre notebook. Čo mám urobiť, aby tento monitor šlapal tak ako má ? Keď kliknem identifikovať dysplay v nastavení monitoru, tak napíše rovnaké číslo na obe obrazovky :( No proste neviem si rady.
    • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 16:19
      limbi   Návštevník
      neviem, cez co to nastavujes, ale v mandrive je bug, pokial mas nvidiu kartu a nastavujes to cez nvidia settings, tak to musis spustit pod rootom. lebo ak sa tam len preklikas normal cez menu, tak ti to spusti pod pravami prave nalogovaneho pouzivatela a potom logicky nie je schopny ten program ulozit tvoje nastavenia do xorg.conf
      • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 22:39
        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
        No ale to je problém lebo v grafickom režime nejde spustiť root sedenie :(
        • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 22:43
          WlaSaTy   Návštevník
          oni uz zrusili v mandrive program sudo a jeho derivaty pre kde a gnome? ak ano, tak je to rovnaky provlem ako napisat si ten konfig rucne.
          • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 22:47
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Ja sa dostanem do ROOT prostredia, ale iba s Krusader ROOT viem upravovať súbory alebo v konzole :( asi sa tam tlačia páni od Wokinek, tak to okresávajú :(
            • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 23:06
              WlaSaTy   Návštevník
              aha, takze ked nemas ikonku ktora aktivuje sudo, tak mas pravdu.
              • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 23:22
                limbi   Návštevník
                si robis z neho prcu?
                • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 23:47
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ja nie, on sam zo seba.

                  ak mu padne za tazko spustit dany konfiguracny program cez sudo, tak su to naozaj slzy cez smiech.
                  • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 23:56
                    Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                    No ty si už veľký chlapec, to hej, ale u mňa je ten väčší čo vie viac pomôcť. Takéto machrovania mňa neberú. Myslíš, že každý ovláda Linux ako ty ? Ty si nezačínal ? Jaj ty si sa narodil už odborník čo po mesiaci života rozbehal linux ako nič. Alebo sa snažíš odobrať chuť druhým od Linuxu ? Linux sa mi dosť páči na to aby si mi chuť neodobral a že som v plienkach ? :)) No a ? Veď všetci ich raz nosili :))
                    • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 16.03.2008 | 00:21
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ked som bol ja v plienkach s linuxom, tak neexistovali graficke klikatka na nastavenie systemu, neexistovala lokalizacia do slovenciny a fora podobne tomuto tiez neexistovali. Takze ak ta to zaujima, ja som ziadne plienky nemal, ja som si sr... rovno do nohavic a tieklo mi to do topanok. Navyse ma v skole dokazali naucit pri praci s pocitacom precitat si napovedu na displeji, neviem ci viac nevedeli alebo tusili ze tuto vec bezny clovek vyuzije najcastejsie pri bezradnosti, ale pomohlo mi to. Teraz uz davno nemam ani problem s standardnou recou pouzivanou v IT a nemam ani problem otvorit prirucku kedze mne nemal kto pomoct tak ako tebe.

                      Inak ten monitor sa neda prepnut cez klavesy s tou modrou nalepkou? Ak nie tak skus prikaz ktory v case mojich zaciatkov nezvladal to co chces teraz ty (samozrejme ze klikanim):

                      xrandr --output LVDS --off

                      viac info, man xrandr.
                      • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 16.03.2008 | 00:34
                        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                        V tej dobe som sa stretol aj ja s Linuxom, ale nemal som toľko odvahy, času a chuti študovať ho. No vďaka takým ako ty, sú dnes príručky a návody. Nijako som ťa nechcel uraziť. Chcel som len poukázať, že sú aj menej skúsený. Ďakujem za radu, LVDS vyplo display na notebooku, vďaka, vďaka ! Ešte doriešiť, aby sa prebral tento monitor do iných rezlíšení ako je 1200x800 a bude vyriešené. Ja používam Linux lebo je rýchly, praktický. Mám Vistu a aj XP kúpené, ale radšej by som dal tie peniaze ľuďom čo makajú pre naás "ikonkových" na Linuxe. Klobúk dole. Je to super OS
                        • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 16.03.2008 | 00:43
                          WlaSaTy   Návštevník
                          xrandr --newmode "1400x1050" 122.61 1400 1488 1640 1880 1050 1051 1054 1087 -HSync +Vsync
                          xrandr --addmode TMDS-1 "1400x1050"

                          Clovek by neveril co je v tom manuale, dokonca aj nieco pre Karola, o HP a ich Laboratoriu.
                          • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 16.03.2008 | 18:42
                            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                            Ja som ešte neskúsil zadať tie príkazy čo si sem napísal na to rozlíšenie. Neurobil som to preto lebo keď to urobim z tej moderej nálepky :) ako si to nazval, tak sa mi rosype grafika. No ale vráti sa mi nazad po 15 s tak že tu viem experimentovať. Ak zadám ten príkaz v texte, tak neviem ako sa vrátiť do pôvodného rozlíšenia :( možno to skočí samo čo ale nepredpokladám. No a tento monitor má maximum 1680x1050 rozlíšenie a zaujímavé je, že pri inštalácii to Linux aj identifikoval a nedokáže zobraziť to rozlíšenie. Myslel som, že keď vypnem display, tak to pôjde, ale nie je to tak. 1280x800 zobrazuje bez problémov. Zobrazí ešte aj 1280x960 ale už je to čapaté, no a na vyššii rozlíšenie sa už rozype, tak neviem čo je zle.
                            • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 16.03.2008 | 18:54
                              WlaSaTy   Návštevník
                              no, tie prikazy boli a to aby si vyskusal ci ti take nastavenie bude vyhovovat. ale ak ti to nevyhovuje, tak nic.

                              PS.: hovoril som o klavese s modrou nalepkou, vecsinou sa na notebooku pomocou Fn+F4 prepina interny a externy monitor.
                          • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 21.03.2008 | 19:48
                            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                            Kde by som mohol stiahnuť ten manuál ?
                          • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 22.03.2008 | 19:04
                            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                            Kde sa dostanem ku takýmto údajom ?
        • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 22:45
          Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
          A mám notebook Acer Aspiere 5610z v tom je grafická karta Mobile Intel (R) 945GM Express Chipset Family Linux ju našiel ako 811 a viac. No aspoň keby sa mi podarilo odstaviť display na notebooku, proste aby zobrazoval len monitor.
          • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 23:01
            limbi   Návštevník
            takze vidim ze mas intel grafiku, to potom neviem, mrknem, ked docestuje v utorok sestra zo skoly na jej notebook :)
        • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 22:56
          limbi   Návštevník
          bez do textoveho rezimu, skutocneho textoveho rezimu, nie do konsoly v ramci grafickeho rezimu; dostanes sa tam stlacenim: ctrl+alt+f1 napr.

          naloguj sa ako root

          zadaj prikaz init 3 (to je textovy rezim, vypne sa ti graficky rezim)

          chvilu pockaj a ked sa ti neobjavi znova kurzor, tak stisni ctrl+c

          potom zadaj prikaz startx (ak to nebude fungovat, tak zadaj init 5 a potom startx), tym by sa ti malo znova zapnut graficke prostredie a ak ta to nehodi na log screen, tak ta to hodi priamo do kde/gnome a budes tam ako root

          dufam, ze takto to pojde, nie som v linuxe momentalne, aby som to overil

          je tu este ina moznost, ovela jednoduchsia: normalne v grafickom rezime zapni konzolku, prepni sa na roota a cez prikaz v konzole zapni nvidia settings, len ten prikaz neviem z hlavy. skus zadat nvidia a doplnit tabulatorom
          • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 23:24
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Ty si iný frajer, no už som ako root :) v grafickom režime, stačilo init 3
            • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 15.03.2008 | 23:49
              limbi   Návštevník
              no vidis a uz nikdy nehovor, ze to mandriva zakazala.

              no a co teraz s tebou? co som ti pisal, platilo len pre nvidiu, ale ty mas intel; kde vlastne nastavujes tie prkotiny okolo displejov? niekde v control centre? menil si to predtym ako root alebo nemenil ako root? na tom vlastne stala moja rada.

              inac ako ti vlasac pisal, tieto veci sa daju menit v xorg.conf a vedz, ze rucne konfigurovanie prepisanim textovych suborov je niekedy na nezaplatenie. ale to by si musel trocha zagooglit, co a ako konkretne pomenit v konfiguraku.
              • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 16.03.2008 | 00:01
                Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                No vyššie som písal, že ja som ešte v plienkach, vlastne teraz sa všetko učím pomali. Ale už som zapol v root mode dual monitor v control centre, ano tam sa všetko nastavuje a zmyzol problém s tým, že pri štarte grafického prostredia sa rozipala grafika. Už nabehne normálne aj monitor pri štarte KDE :)) Tak že proti písaniu v config súboroch nič nemám, ale musím to najskorej pochopiť alebo mať presne napísané čo zmeniť. Tak že vďaka každému za každú radu.
                • Re: Mandriva 2008 monitor ACER x223w 16.03.2008 | 09:05
                  Avatar mufty Mandriva  Používateľ
                  len by som doplnil, ze ak chces pustit akykolvek program/aplikaciu s gui ako root, tak nemusis chodit do init 3, staci v Konzole:
                  su
                  napisat heslo roota
                  nazov_programu
                  Alebo Alt+F2 rozsirit volby a pustit ako root.