otazky na sietovu komunikaciu

Sekcia: Ostatné 16.03.2008 | 11:53
Tomi   Návštevník
ahoj,
zacal som sa zaujimat u sietovu komunikaciu ako taku, ale zopar veci mi nedava logiku, stale v tom vidim "magiu", alebo tomu vobec nechapem; hmyria sa mi otazky ako su tie napisane nizsie. prosim odpovedzte mi na co najviac, na kolko len mozete/viete/mate chut ;)). dakujem:)

1) aky je rozdiel medzi zatvorenym portom a portom stojacim za firewallom? pri pokuse o pripojenie na zatvoreny port mi dojde paket s priznakmi rst/ack, takze sa na port nepripojim a pri porte za firewallom mi nedojde nic...inac rozdiel medzi tym nieje? lebo ak nie, tak nieje jednoduchsie porty ani "neotvorit" tym padom nepotrebujem ziaden firewall? a ako to toho celeho zapada ICMP? ;)

2) (predpokladam, ze som pocitac "A" a pripajam sa k cielu, cize pocitacu "B")
ako vie "B", ze kam ma poslat pakety s5, ked som napr. za proxynou? ved on vidi len moju externu/verejnu/vonkajsiu(neviem, jaky je medzi nimi rozdiel, ale snad viete na ktoru myslim ;-]) IPcku a uz nie vnutornu vramci lokalnej siete, nie?
a ak vie zistit(ako? je to uz v paketoch), tak tym padom vie zistit aj napr. ze skade dosiel falsovany mail, ktory posielam cez 10 proxy servrov?

3) je zname(aspon pre mna ;))) ), ze sa neda pripojit na cloveka s vnutornou IPckou, (asi dokonca ani ked ju viem)... uvediem priklad napr. nejakeho backdoora, ktory sa nedokaze pripojit na dany pocitac...tym padom z toho aj vyplyva, ze ked nemam vonkajsiu IPcku, tak mi netreba firewall, lebo aj tak sa ku mne nikto nepripoji?
ale potom ako mi vlastne server dokaze dorucit pakety s ktorym komunikujem(povedzme linuxos.sk ;-] )?

4) dalej mam otazku na utilitu ako je napr. p0f(na pasivnu identifikaciu OS) ktora sa pokusa zistit OS na zaklade prijatych paketov cez napr. obycajny browser. ako to robi, ze ja nieco nejakym sposobom odoslem a ona to prijme, zanalyzuje a posle do browsera?(zaujima ma len zakladny princip, ako sa dokaze "postavit" pred browser a skor zachytit pakety).

5) dalsou a poslednou mojou otazkou je, ze ako viem zistit, ze ci som pripojeny cez switch, alebo hub,alebo nejake ine zariadenie, ktore nepoznam(moznost zavolat na Antik infolinku nepocitam ;))) )?
ako zistim, ze kolki su zapojeni do tej istej lokalnej siete ako ja? a ako zistim(je to skoro iste vylucene, ale aj tak), ci komunikacia medzi niekym nevedie cezo mna?(viem, ze napr. Skype sa s tym nejak babre, a potom ide komunikacia medzi nejakym prostrednikom.)

    • Re: otazky na sietovu komunikaciu 16.03.2008 | 12:06
      xenol   Návštevník
      za 5) najlepsie ak pouzijes daky ip scanner.
    • Re: otazky na sietovu komunikaciu 16.03.2008 | 12:11
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      1) na zatvorenom nikto nepocuva, na firewallovany sa dostanes len ak splnis podmienky firewallu. firewall ti moze tiez poslat odpoved. ICMP je protokol

      2) B vie kam ma poslat odpoved, ten kto sa medzitym "vopchal" do spojenia si to musi vediet zariadit (inac by to bola dost nahovno proxy, nemyslis?). mail? z hlaviciek sa da precitat odkial prisiel (a nechapem co je to ten "falsovany" mail)

      3) masquerade nenahradza stavovy firewall. masquerade je aj odpoved na otazku ako vie kam to poslat (nevie, posiela tomu kto to odoslal)

      4) nepoznam, ale na odchytavanie packetov je tu napriklad libpcap

      5) skype ide len cez ludi s ozajstnym pripojenim (verejna ip). switch ti nikdy neposle cudzie packety (ak switchuje). inak traceroute ti ukaze cestu (ale len L3 zariadenia)
      Debian. apt-get into it…
      • Re: otazky na sietovu komunikaciu 16.03.2008 | 12:54
        Tomi   Návštevník
        > masquerade je aj odpoved na otazku ako vie kam to poslat (nevie, posiela tomu kto to odoslal)

        no tomuto praveze nechapem...ako vie, kto to poslal? ked ti ja poslem nejaku spravu, tak ty NEVIES, ze skade som ti to poslal, ale zasa vies posledny uzol, skade ti to doslo a potom to posielas na ten uzol? a ten uzol akoze potom vie, ze skade jemu to doslo a preposiela to dalej a dalej?ale tym padom musis vediet aspon adresu posledneho uzla... a ked adresu ostatnych uzlov nevies, tak kazdy uzol si musi patamat adresu kazdeho, kto cez neho prechadza a kam to smeruje? spravne som to pochopil?
        • Re: otazky na sietovu komunikaciu 16.03.2008 | 13:11
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          do internetu nemozu ist packety s privatnymi IP

          http://en.wikipedia.org/wiki/Network_address_translation
          Debian. apt-get into it…
    • Re: otazky na sietovu komunikaciu 16.03.2008 | 17:23
      lieko   Návštevník
      2. proxy si pamata kto poslal aku poziadavku a nasledne ju po vybaveni posiela spat. Cize ty posles poziadavku cez browser ze chces ist na www.linuxos.sk . V prehliadaci mas nastavene ze chodis cez proxy. Browser sa teda nesnazi dostat na www.linuxos.sk ale ide na proxy server, preda mu poziadavku a caka na odpoved. Proxy server sa teda dozvie ze napr. IP 192.168.1.13 chcela ist na www.linuxos.sk. Posle request na www.linuxos.sk a dostane odpoved. Tuto odpoved preda browseru z ip 192.168.1.13. Keby bolo v ceste dalsie proxy tak sa to opat opakuje.

      V packetoch to nie je, takze keby packet odchytil niekto po ceste nezisti ze to bola prave IP 192.168.1.13 ktora chcela ist na www.linuxos.sk

      3. Mozu ta otravovat ine PC z tvojej siete. Takze firewall je dobre mat.

      5. Kto je zapojeny do tej istej siete ako ty, by sa dalo zistit tak ze by si pingoval postupne vsetky IP ktore patria do tvojej siete. To ci cez teba prebieha komunikacia sa da zistit napr. logovanim trafficu cez tcpdump a naslednou analyzou.
      • Re: otazky na sietovu komunikaciu 16.03.2008 | 17:29
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        proxy moze posielat informaciu pre koho to je
        Debian. apt-get into it…
        • Re: otazky na sietovu komunikaciu 16.03.2008 | 17:47
          lieko   Návštevník
          akoze by bola v packete aj povodna ip z private rozsahu ?
          • Re: otazky na sietovu komunikaciu 16.03.2008 | 18:07
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            nie
            Debian. apt-get into it…