Prechod z Ubuntu na Zenwalk.. nejde sudo, atd.

Sekcia: Konfigurácia 19.03.2008 | 12:45
Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
Nazdar.
Tak po skusenosti s pomalym Ubuntu na novom rychlom PC (preco su tie linuxy take pazrave a pomale oproti XP?) som na stare PC s 256 RAM, kde som predtym vyskusal Xubuntu (a slo velmi pomaly) nahodil Zenwalk. Ide to krasne a rychlo, mozno rychlejsie nez XPcko. Mam vsak zopar problemov, ktore tu zhrniem..

Ked potrebujem spravit nieco pod rootom ide mi to len cez konzolu a najprv sa musim prihlasit ako root (su). Z Ubuntu som zvyknuty na sudo, tu mi to ale nefunguje. Cez google som nasiel ze asi mam editovat subor sudoers.. ale ten ktory tam bol ako vzor je takmer rovnaky ako ten co mam. Rovnako rad by som vedel co pouzit namiesto gksudo, teda aby som napriklad mohol spustat priamo thunar alebo gnome-commander ako root jednym kliknutim z menu alebo plochy.

Asi som si na to XFCE este moc nezvykol, sice mozem na plochu ukladat co chcem, ale vacsinou nejde kopirovat a castokrat to musim mazat ako root. Nechapem preco to tak je (komplikovane), ked ten desktop ma svoj vlastny folder. Je nejake riesenie?

Dalej Zenwalk ma nevela balickov a precital som si ze mozem pouzit slackware baliky, no tie mi velakrat sice pekne nainstaluje ale spustit to uz je problem, chybaju rozne kniznice.. ktorych ekvivalent pod zenwalk ani nenajdem.

Tiez som zistil ze tam nie je ziadna auto aktualizacia ako na Ubuntu, tak ked mi netpkg ukazal novy kernel a ine systemove veci, dal som na vsetko update. Musel som potom preinstalovat nvidia driver, aby to slo ako predtym a a vlastne neviem ci som dobre postupoval a upgrade je tak jednoduchy (nasiel som len jeden strohy navod cez google) alebo som nieco pokaslal a preto mi potom nesli tie slackware baliky a ine programy.. Teda ako na upgrade v Zenwalk?
Diky!

    • Re: Prechod z Ubuntu na Zenwalk.. nejde sudo, atd. 19.03.2008 | 13:06
      ---   Návštevník
      v sudoers aby islo sudo by si mal mat riadok
      proof ALL=(ALL) ALL
      (za predpokladu ze sa prihlasujes pod menom proof)
      a nainstalovany balik sudo, ak chces pouzit gksudo (gksu) , tak takisto to treba nainstalovat. Malo by stacit gksu a zadavat heslo root-a.
      Ja som vydrzal pri zenwalku velmi kratko, vadilo mi presne to co tebe, neprehladna instalacia.
      • Re: Prechod z Ubuntu na Zenwalk.. nejde sudo, atd. 19.03.2008 | 13:09
        skywaker   Návštevník
        skus pouzit NetPkg alebo slapt-get a jeho nadstavbu gslapt... a tahat z oficialnych mirorov je tam dost balickov ake si len zmyslis...
        • Re: Prechod z Ubuntu na Zenwalk.. nejde sudo, atd. 20.03.2008 | 00:33
          Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
          No ten slapt-get som si tam nahodil hned ale v tych oficialnych toho fakt nie je vela.. heslo Zenwalku je totiz mat na kazdu funkciu jeden program :) a tak nejak to aj vyzera. Preto som si tam popridaval repositories pre slackware.
          Ked som si upgrade-oval kernel tak mi to nejak nevedelo najst moduly.. nechapem preco.. netusi niekto ako na to?
      • Re: Prechod z Ubuntu na Zenwalk.. nejde sudo, atd. 24.03.2008 | 16:44
        proof   Návštevník
        tak sudo uz funguje, diky
        • Re: Prechod z Ubuntu na Zenwalk.. nejde sudo, atd. 24.03.2008 | 19:40
          skywaker   Návštevník
          zenwalk sice je podobny (ak chces tak nazvyme to kompatibilny) so slackwarom ale je odznovu prekompilovany kazdy balicek.. vobec sa neriadi vydavanim slackwarom ako slax alebo vector linux ktore su na nom postavene.. ma teda vlastne balicky a preto moze byt problem s verziami kniznic ak pouzivas original slackwarovske balicky v zenwlakovi. zen ma zo slackom spolocny len balickovaci system a init scripty.. preto odporucamn pouzivat len originalne repozitare a tiez NetPkg. podla mna netpkg je v dnesnej dobe uz an urovni slapt-getu., a graficka nadstavba ma pekne rozdelenie do kategorii.. jedine v com Zenwalk nema one-aplication su hry.. v repozitare je kopa super hier... a taktiez v repo je aj KDE4 ale len v neoficialnom repo jedneho vyvojara.. co som skusal. treba si citat forum nekde tam som nasiel aj kde4 pre zen.
          • Re: Prechod z Ubuntu na Zenwalk.. nejde sudo, atd. 27.03.2008 | 03:42
            proof   Návštevník
            dik. To je asi to jedine co mi na Zenwalk vadi, malo balikov. K ICQ je napriklad len Pidgin a nic ine.. ziaden SIM, Licq, Kopete..
            Teraz som riesil Wine.. winetools je uz stare, wine-doors som nerozbehal ani za svet..
            Asi casom sa naucim robit si sam baliky .. uz som skusal ale nic moc :D
            No som rad ze nie som so Zenom sam.. lebo niekedy ked googlim sa zda, ze to skoro nik nepouziva :) alebo su uz ti useri na takej urovni, ze si poradia aj sami.