kernel panic

Sekcia: Konfigurácia 21.03.2008 | 23:16
Tomi   Návštevník
ahoj,
skusal som si skompilovat na ubuntu vanillu 2.6.24 a skoncilo to kernel panicom :(
mojou otazkou je, ze preco?:) aby sa nehovorilo tak dodam par logov a casti suborov ;)

takze postupoval som podla serialu
http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/cesta-do-hlubin-kompilace-jadra-1
s tym, ze po "make gconfig" som tak menil len minimum veci(Question1: keby som nemenil vobec NIC, tak co by som mal oznacene? v podstate vsetok hardware, cili to iste ako u predkompilovaneho kernela? alebo uz ten gconfig nejak spolupracuje s vecami ako je "lspci" resp. s "/proc"om cize zistuje nieco specifickeho o konfiguracii pocitaca?)

po kompilacii som na tom asi takto:
[tomi@tomi-desktop:/boot/vanilla.2.6.24]$ file * #neviem, ci to pomoze, lebo ja tomuto nechapem, ale predaa to tu len dam :))
bzImage:    Linux kernel x86 boot executable RO-rootFS, root_dev 0x341, swap_dev 0x1, Normal VGA
System.map: ASCII text
vmlinux:    ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), statically linked, not stripped
[tomi@tomi-desktop:/boot/vanilla.2.6.24]$ 
dodavam kusok z menu.lst, aby ste videli, jak mam defaultny ubuntacky kernel zrobeny:
title		Ubuntu 7.10, kernel 2.6.22-14-generic
root		(hd1,0)
kernel		/boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=UUID=1f468c8c-2388-46c6-8bbe-5be47f2db26c ro quiet splash locale=sk_SK
initrd		/boot/initrd.img-2.6.22-14-generic
quiet

title	Ubuntu, My first Vanilla 2.6.24
root	(hd1,0)
kernel	/boot/vanilla.2.6.24/bzImage root=UUID=1f468c8c-2388-46c6-8bbe-5be47f2db26c ro splash 

# miesto root=blablabal som skusal aj root=/dev/hdb1(tu mam /), ale nepomohlo
# v abclinuxovskom manuali nieje nic take, ze mam tu pridat aj riadok s nejakym initrd, tak som ho nepridal ;)Question2: je v tom chyba? ak hej, skade ho ziskam?
#Question3: preco je u ubuntackeho kernelu kernelom "vmlinuz.blablabla", len u mna je "bzImage", pritom ked mam "nejaky" "vmlinux"(vid vypis file *)?

jaaj jasne, aby som nezabudol, pise mi kernel panic(asi po 5 sekundach od zaciatku bootu) chybu nieco s tym, ze nenaslo mi roota(preto som skusal aj prepisat root=UUIblablabla na root=/dev/hdb1 a nepomohlo) ;-)

kde je chyba? co mam este dodat, aby ste vedeli, kde je chyba?:)

diky vopred ;)

    • Re: kernel panic 21.03.2008 | 23:24
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      mas zakompilovany (tj nie ako M ale ako *) modul pre radic diskov a FS ? Ak nie, mas ich v initrd?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: kernel panic 21.03.2008 | 23:34
        Tomi   Návštevník
        no tak asi v tom bol ten problem ;) asi (skoro) defaultna konfiguracia kernelu predsa len nestacila ;) ako vidis initrd ani nemam jednak preto, ze v seriali vobec o nom nebolo ani slovo(resp. to slovo som prehliadol ;-]) a jednak preto, ze neviem naco mi je(z googlu niesom 3-krat mudrejsi), tak ho nepotrebujem ;-))

        a pridal by som este otazku: preco je v .config napisane "Automatically generated make config: don't edit" ? je to nieco take, ako /boot/grub.default, ktore sa tiez nesmie editovat rucne?(pre zaujimavost: z jakeho dovodu?)
    • Re: kernel panic 21.03.2008 | 23:31
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Nemáš tam initrd. Treba vygenerovať aj ten. mkinitramfs -o /boot/vanilla.2.6.24/initrd a potom ho pridať do grubu.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: kernel panic 22.03.2008 | 00:03
        Tomi   Návštevník
        vygenerovane a pridane ;)
        tentoraz uz mi naskocila aj obrazovka s ubuntackym logom a zacala bootovat(ten hnedy pasik sa pohol asi 3 milimetre), pricom posledne vypisane hlasky pred zaseknutim su:
        Loading essential drivers
        Running /script/init-premout #neda mi to nespytat sa, v tejto faze sa pouziva len initrd filesystem?(som sa prave dogooglil, a namountoval si initrd ako loop;-]) 
        Mounting root filesystem
        Running /scripts/local-top
        Waiting for root filesystem # od tejto hlasky uz dalsiu nenapisalo
        
        prejavil sa teraz ten problem avizovany tomasom srnkom, ale je nieco ine na vine?
        • Re: kernel panic 22.03.2008 | 01:03
          Avatar srigi   Používateľ
          Prepis si mount pointy v /etc/fstab z UUID stylu na /dev/sdXX styl. To iste urob v /boot/grub/menu.lst.
          • Re: kernel panic 23.03.2008 | 19:52
            Tomi   Návštevník
            mount pointy vo fstabe som prepisal, co malo za dosledok take chovanie pocitaca, za ktoremu by sa aj Linux cudoval(hodilo ma do shellu s nejakymi divnymi adresarmi; mal som rootovsky krizik, no program whoami nebol nainstalovany, moutnut mi neslo a ked som napisal halt, tak ma hodilo to do zamrznuteho Xka, akoby sa nic nestalo), takze som si to obnovil(este ze robi gedit zalohu :-)) )

            nieje na vine to, ze mam asi 5 rokov stare ATA disky, nie SATA?
            kazdopadne som doteraz pouzival len hdx styl; idem skusit sa s tym este pohrat ;)
      • Re: kernel panic 23.03.2008 | 20:46
        Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
        Chyba mi tu este cesta k modulom :)

        mkinitramfs -o /boot/vanilla.2.6.24/initrd /lib/modules/vanilla.2.6.24

        ale mozno sa mylim :)
        Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
        • Re: kernel panic 23.03.2008 | 20:47
          Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
          A este jedna malickost vanila jadro je uplne cista ako Bozie slovo :) ziaden patch tak nato bacha :), ale to asi vies
          Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
        • Re: kernel panic 23.03.2008 | 21:26
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Je to možné. Asi som na to zabudol.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: kernel panic 25.03.2008 | 19:07
          Tomi   Návštevník
          yop, diky,
          tu bol pes zakopany :) ide to(btw bol to adresar /lib/modules/2.6.24 ;-] ).

          este musim reagovat na prispevok vyssie: netrebalo nic prepisat v menu.lst ani vo fstab ;)

          kazdopadne by som mal par otazok:
          1) co je ten initrd? ked som pochopil, linux pocas bootovania pouzije tento image, nakolko som v nom najpodstatnejsie utility?

          2) stve ma vsak, ze tento kernel akosi pomalsie bootuje...cim to je? ved to je blba vanilla ked hocakych patchov, cize (aspon imho) najstabilnejsia(bez veci, co pridavaju konkretne distra) a najmensia(rovnaky dovod, ako predtym), nie?
          da sa nejak zmerat rychlost kernelov inak, ako len odhadom "od oka", resp. stopkami? ;)

          hlavny problem je vsak konecne vyrieseny :).este by som poprosil, keby ste sa velmi nudili;), odpovedat na otazky polozene vyssie, ktore su s kernelom uzko spiate :)
          diky :)
          • Re: kernel panic 25.03.2008 | 20:29
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            1) Initrd je inicializačný ramdisk. ten načíta zavádzač spolu s jadrom. Je v ňom nejaký skript, čo sa vykoná pri zavádzaní. Potrebný je vtedy ak nemáš zakompilovaný ovládač FS a radiča. Vtedy načíta potrebné moduly ešte pred pripojením root FS.
            Inak aj mne by sa zišli nejaké info o initrd. Keby mal niekto nejaké odkazy.
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk