Ako naformátovať externý harddisk?

Sekcia: Hardware a Drivery 22.03.2008 | 12:06
Martin   Návštevník
Kúpil som si externý harddisk Western Digital, 320 GB, chcem ho čisto len na zálohovanie svojich vecí - z priečinku /home.
Je v ňom síce návod v PDF aj v slovenčine, ale len pre Windows a Macintosh.
Podľa stránky hardware4linux.info by toto zariadenie nemalo mať ani najmenší problém s Linuxom.
Poradí niekto, ako túto mašinku naformátovať, aby sa dali bez problémov ukladať a načítať moje súbory?
MDV 2007 Spring

Ďakoval...
    • Re: Ako naformátovať externý harddisk? 22.03.2008 | 12:30
      open source   Návštevník
      mke2fs -j /dev/sdXX (namiesto sdXX zadaj skutocny nazov particie)

      predtym si mozes odzalohovat tie subory co tam uz su - mozno sa tie niekedy zidu pre windows - pripadne si tam aj urob jednu malu fat particiu pristupnu pre windows :-)
      • Re: Ako naformátovať externý harddisk? 22.03.2008 | 17:13
        Martin   Návštevník
        Vyriešil som to tak, že som nič neformátoval a všetko, čo tam je, som ponechal (možno sa niekedy zíde, aj keď neplánujem prechod na Windows, ani v blízkej, ani vo vzdialenej budúcnosti) a jednoducho som si vytvoril ďalší priečinok s mojím menom, ktorý som zasa rozdelil na ďalšie priečinky - fotky, hudbu, video a tak. Súbory som otvoril bez najmenších problémov, jediný problém je s webovými archívmi, ktoré som ukladal v Konquerore, tie otvorím len tak, že ich spätne prekopírujem z externého disku do počítača. Ale to je maličkosť, najdôležitejšie sú pre mňa aj tak moje fotky a textové súbory.

        Inak vďaka za radu a za ochotu.
        • Re: Ako naformátovať externý harddisk? 20.11.2012 | 21:38
          Laci   Návštevník
          Mám taký istý problém a sedenie za tým Linuxom,ktorý už ,mi naozaj lezie na nervy.Poprosím niekoho nech mi odpíše,ako mám pracovať s externým diskom,kde nemám oprávnenia zapisovať a mazať súbory. Podotýkam,že je to nový od výroby hdd,teda v poriadku. Naformátovať mi nejde,aj ked som prešiel asi 100 stránok na nete. Oprávnenia mi zmeniť nejde...poradte,alebo tam dám windows,čo by som nerád. Skúste mi napísať,na maila... rollick@atlas.sk
          • Re: Ako naformátovať externý harddisk? 20.11.2012 | 22:04
            Avatar default Debian  Používateľ
            1. napíš podrobnosti (aké máš distro, ako je naformátovaný ten disk, na aký súborový systém)
            2. písať budem sem, pretože, riešenie takto ostane pre každého kto si túto tému prečíta.
            Bez detailov to len typujem , že ti bude treba aplikáciu ntfs-3g
            R.K
          • Re: Ako naformátovať externý harddisk? 22.11.2012 | 06:52
            Avatar Grawp   Používateľ
            Balíček gnome-disk-utility, príkaz palimpsest !!!