Mandriva linux

Sekcia: Ostatné 24.03.2008 | 20:53
Peter   Návštevník
zdravim,

potreboval by som poradit. chcel by som si nainstalovat najovsiu verziu mandriva linuxu myslim ze sa to vola nejako Mandriva 2008 RC1 Serapias. Chcel by som ale 64-bitovu verziu preto ma zaujima ci je taka verzia aj pre platformu intel. nasiel som uz pre AMD myslim ze tie verzie su oznacene ako x86_64 ale ja mam doma core 2 dou a chcel by som preto vyuzit vsetky jeho moznosti. nasiel som na nete nete nejaku verziu (Mandriva 2008 Spring Free rc1 DVD Codename Serapias (32 & 64 bit) ) ma to okolo 2 GB. ako zistim ze je ten linux fakt 64bitovy? vie mi niekto poradit alebo lepsie napisat link na taku verziu tohto linuxu?
    • Re: Mandriva linux 24.03.2008 | 21:00
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      c2d su tiez x86_64, takze mozes to v pohode stiahnut.
      • Re: Mandriva linux 24.03.2008 | 21:06
        Peter   Návštevník
        raz som mal s tym problem na ubuntu ktore mi nechcelo nabehnut ked som staihol verziu x86_64 ked som stiahol klasicku i356 tak to slapalo. tak skusim teda aj tu x86_64 len som si neobl isty lebo niekde na nete som cital ze je to len pre amd.. a ta verzia co som tam napisal je tiez 64bitova? nevies mi poradit?
        • Re: Mandriva linux 24.03.2008 | 21:34
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          x86_64 je 64 bit pre amd aj intelovke 64 bitove x86. neni to teda len pre amd.
    • Re: Mandriva linux 25.03.2008 | 08:18
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      Je uz RC2 a 9.4. bude plna verzia ... Bezim na 64bit .. som happy , jediny problem som mal so Skype. Takze ak sa rozhodnes, stiahnes, nainstalujes a bude problem so Skype, ozvi sa, poslem Skype s parametrami, ktory bezi aj pod 64bitmi (alebo mozes zagooglit :-) )



      • Re: Mandriva linux 26.03.2008 | 00:51
        Peter   Návštevník
        vcera so mstiahol tu rc2 verziu.. zatial sa mi velmi paci. idem skusit to skype lebo ho pouzivam . ked budem mat problem ozvem sa. no zatial mam problem s tym ze mi vo firefoxe nejde zvuk ale to poriesim a este mi 5.1 zvuk. hraju mi stale len dva repraky. ale inak sa plna spokojnost. dokonca aj grafika ide ako ma. len som zvedavy ci sa nebude zasekavat pri dlhsej necinosti. mal som s tym raz problem ze ked sa mi pustil setric zamrzol mi system.
        • Re: Mandriva linux 26.03.2008 | 08:30
          Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
          nie je problem ;-) LinuxOS citam kazdy den ;-)

          Inak ty je daky official link:
          http://wiki.mandriva.com/en/Releases/Mandriva/2008.0/Errata#Skype_on_x86-64_systems

          A tu je ta zalezitost, co streba doplnit do napr. scriptu, v ktorom sa spusta Skype

          LD_LIBRARY_PATH=/usr/lib/qt4/lib skype

          Ak by to neslo poslem presny script, zas som v praci a tu je cely svet Windowsowy :-D




          • Re: Mandriva linux 26.03.2008 | 10:54
            Peter   Návštevník
            skype som este neskusal dnes ho skusim. ale mam problem s tym ze vo firefoxe mi njede zvuk ked pozeram nejake videa napr na youtube. inak mi zvuk ide a toto je zatial jedina vec kde nesiel. klasicky adobe flash player mi nejde lebo nieje kompaktibilny s x86 64 architekturou. ja mam na noteboku multiboot mandrivu a potom win xp ale ten mam tak prerobeny ze uz ani nevyzera ako win a bezi skvele.. vo wine sa dost dobre vyznam ale v linuxe som zaciatocnik. tak ked ta nieco napadne ako vyriesim aby mi siel vo firefoxe zvuk mozes napisat.
            • Re: Mandriva linux 26.03.2008 | 12:01
              Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
              Pokial zvuk ide (alsa a pod) tak by som zacal s KMix (KDE) a pohral sa s prepinacmi ... Az taky guru nie som :-( snad sa v tom niekto iny vyzna lepsie. Mne ta 64bit Mandriva slape jak hodinky ... aj na notebooku (Fujit.-Siemens) aj na desktop.

              • Re: Mandriva linux 26.03.2008 | 12:06
                Peter   Návštevník
                mne zvuk ide aj ked trocha tissie ako by som chcel a ale to nieje az taky problem. ale nejde mi len ked pozeram nejake videa na youtube. rozmyslam este ci to nieje nahodou tym ze mi vybralo nespravny driver. skusim sa este poradit s lednym kolegom od sa dost vyzna.
          • Re: Mandriva linux 26.03.2008 | 19:21
            tomas   Návštevník
            toto ale nevyzera na problem so 64bit architekturou, skor to vyzera ze nevie najst QT kniznicu, ja mam na Debian4 nainstalovany skype 1.4 a bezi v pohode