PCLinuxOS 2007 - bootloader

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.03.2008 | 16:01
karschm   Návštevník
Dobry den, poradte mi prosim, jak zachranit moji instalaci PCLinuxOS 2007. Mam na disku krome XP jeste Ubuntu 7.04 (hda6), Swap (hda7), SuSe 10.0 (hda8) a PCLinuxOS 2007 (hda9). XP a SuSe bootuji z disku, ostatni linuxy jsem startoval disketami. Jelikoz jsem na disku mel jeste volny neprirazeny prostor, zformatoval jsem jej na ext3 a pomoci GParted jsem o nej hda9 zvetsil. Od tohoto okamziku nemohu PCLinuxOs z diskety bootovat. Ostatni OS funguji normalne. Co se s tim stalo, muzete mi prosim poradit? Dekuji predem!
    • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 16:05
      lieko   Návštevník
      skus napisat aky error dostanes
      • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 16:13
        karschm   Návštevník
        Zadnou hlasku (error) to nepise. Kratce po startu se ukaze jenom. GRUB_ a dal se nic nedeje.
    • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 16:26
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      nabootuj nejaky linux a s zbehni fsck na hda9
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
      • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 16:29
        Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
        je ta particia citatelna z ineho systemu?
        Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
        • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 16:49
          karschm   Návštevník
          Citelna je z Ubuntu, z SuSe neni.
      • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 16:52
        karschm   Návštevník
        hmm....porad prosim, jak to mam udelat. Zase takovy vyspely uzivatel nejsem. Muzes mi prosim napsat ten prikaz?
        • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 16:54
          Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
          v podstate staci ked otvoris Gparted a vyberie Check pre danu particiu (skontrolovat a opravit, alebo neviem ako to bude v preklade)
          ked skonci skontroluj ci nevyhodi nejake errory, resp ci je vsetko v poriadku
          Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
          • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 17:44
            karschm   Návštevník
            Spustil jsem fsck, ale zadnou chybu to nenaslo. Jenom to napsalo, ze "souborovy system byl zmenen".
            V Gparted nevidim nikde volbu Check pro tu particnu....je to k zoufani.
            • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 19:12
              Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
              no, skus to bootnut teraz
              snad to hodi aspon nejaku hlasku, nech nas posunie dopredu

              len tak po mimo, preco to bootujes z diskiet a nie z MBR cez grub?
              Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
              • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 19:34
                karschm   Návštevník
                Porad to same...nic. Zastavi se to na GRUB_.
                Nejdrive jsem mel jenom XP. Pak jako uplny linuxovy zacatecnik jsem asi pred 2 roky nainstalil SuSe 10.0 s grubem v MBR. Celou tu dobu jsem se na SuSe trochu ucil, vice mene s uspechem i s neuspechem. Asi pred pul rokem jsem se odvazil pridat Ubuntu 7.04, ale protoze jsem mel strach zda mi neodstreli a neprepisecely MBR, zvolil jsem radeji disketu. Na diskete mam volbu i pro XP i SuSe. No a asi pred mesicem jsem pridal PCLinuxOS, ze stejneho duvodu (strachu) jsem zvolil i tady disketu. Z ni jsem mohl bootovat rovnez XP, ale SuSe a Ubuntu to nevidelo. Asi jsem neco zvoral. Ale
                jinak to vsechno bezelo v pohode, az do dnesniho dne. Nez jsem zacal hybat s paticnama. To na tvou otazku.
                • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 19:36
                  karschm   Návštevník
                  Byl bych pochopitelne rad, kdybych mohl
                  bootovat vsechny OS z MBR, ale nevim bohuzel jak na to...
                  • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 19:56
                    Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                    ok, pozri, mas v na tej particii s PclinuxOS nieco co chces zachranit?
                    lebo ak nie, stravis vela casu s tym ako to opravit, (urcite to ide a ak by slo o zivot pride sa na to) ak tam ale mas holy system, radsej to nahod nanovo.

                    a k tomu grubu do MBR

                    grub ma velmi jednoduchu logiku, takze to je to najmenej coho sa bat.

                    Ked budes instalovat napr. pclinuxos, bootloader das instalovat na /dev/hda resp. /dev/sda
                    do MBR si grub zapise ze existuje a ze ten pekny splash pri boote ma nacitat z root particie pclinuxos (v tvojom pripade to bude /dev/hda9)
                    okrem toho, automaticky spravi konfiguraciu pre bootovanie seba (teda pclinuxos) a najde aj kde je nainstalovany Win a umozni aj jeho spustanie,
                    aby si tam pridal vsetky ostatne systemy, budes ich musiet len rucne dopisat do
                    /boot/grub/menu.lst
                    (na root particii)

                    znamena to len skopirovat danu cast z toho isteho suboru z particie ubuntu, resp. suse pouziva defaultne lilo(ak sa nemylim) co znamena len mierne pozmenit nazvy diskovch oddielov)

                    mozno to znie zlozito, ale nie je.
                    snad som pomohol
                    Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
                  • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 29.03.2008 | 20:01
                    Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                    inac, nemoze byt ta disketa zla?
                    co by znamenalo ze ti staci len nainstalovat GRUB ( z live CD)
                    Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
                    • Re: PCLinuxOS 2007 - bootloader 30.03.2008 | 17:58
                      karschm   Návštevník
                      Omlouvam se, ale uz jsem tu vcera vecer nebyl. Nic duleziteho jsem sice na
                      disku nemel, to malo bych mohl zalohovat celym /home. Ale cely problem jsem vyresil nakonec tim, ze jsem z externiho USB-disku prehral vsechny oS zpet, takze mam zase stav jako pred temi experimenty. Jeste, ze jsem tu zalohu mel. Ted to slape zase vsechno jak ma, ukazalo se, ze disketa je rovnez v poradku. Jenom nechapu, proc nesel PCLinuxOS, vzdyt jsem presunoval vsechny particny (SuSe i Ubuntu) a tyto fungovaly. rad bych mel pochopitelne vsechny OS v MBR, ale po pravde receno, si na to jak jsi mi radil, netroufam. Nevis o nejakem
                      dobrem navodu? Presto ale moc a moc diky. Mozna se zase tady na foru uvidime, protoze budu zase provadet experimenty, jelikoz potrebuju ty particny zvetsit. Doufejme, ze se mi to
                      podari lepe.