zmena velkosti particie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.04.2008 | 11:02
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
mam zaujimavu otazku. teda aspon dufam.

na Linuxfeste som sa pytal Tomasa Srnku na zvacsovanie/zmensovanei EXT3 particii cez gparted. Tam to bolo spominane kusok v inom, ale tak zistil som ze by sa mi nieco taketo hodilo.

mam velky disk. jednu particiu mam ako hlavnu na linux, a dve mensie na testovanie. Vtip je v tom, ze pouzivam ako hlavny system jeden z tych dvoch na testovacich particiach. A kedze mi dochadza miesto, rad by som zmensil tu hlavnu particiu a tuto rozsiril. Je to mozne bez straty dat?

na obidvoch particiach je ext3
    • Re: zmena velkosti particie 01.04.2008 | 12:52
      still   Návštevník
      Prechadzas z Greenie, resp. Ubuntu na nieco ine? ;-)
      malo by to ist aj bez straty dat, ale moze to chvilku trvat.
      btw.. zalohovat, zalohovat, zalohovat ;-)
    • Re: zmena velkosti particie 01.04.2008 | 13:03
      Avatar pato83 Debian Lenny, fluxbox 1.0  Používateľ
      Na Howtoforge.com je postup na zmenu velkosti particii so suborovym systemom EXT3. Ale sam som len novice, co sa tyka linuxovych systemov, takze snad je to to, co ty potrebujes.
      [URL]http://howtoforge.com/linux_resizing_ext3_partitionss[/URL]
      • Re: zmena velkosti particie 01.04.2008 | 15:24
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        ok, hned na to mrknem. dik
        • Re: zmena velkosti particie 01.04.2008 | 15:56
          Avatar pato83 Debian Lenny, fluxbox 1.0  Používateľ
          Som dal daky blby link, spravny je: http://howtoforge.com/linux_resizing_ext3_partitions :)
    • Re: zmena velkosti particie 01.04.2008 | 17:10
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      Ja som pouzil gparted na dualboote (win-ntfs a lin-ext3) a v pohode som mohol menit vsetky particie (zvacsil som si lin particiu na ukor win particie) a bez straty dat,ale pre istotu som si dolezite veci zalohoval
      • Re: zmena velkosti particie 03.04.2008 | 18:06
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        Este doplnim ze som gparted pouzil pomocou live CD ubuntu
    • Re: zmena velkosti particie 01.04.2008 | 22:50
      open source   Návštevník
      ja som na to parkrat bez problemov pouzil live cd/usb parted magic. len bud pripraveny ze ked mas velke particie tak bude zmena ich velkosti poriadne dlho trvat.
      • Re: zmena velkosti particie 03.04.2008 | 21:50
        Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
        Aj ja som pouzil Parted magic. Da sa to tam pekne graficky, len s datami treba opatrne :-) Mne to robilo asi 6 hodin nieco podobne ako chces ty. Zalezi to vsak od objemu dat... Ak mas nejake otazky ohladom zmeny, kludne sa mi ozvy na ICQ / Jabber (ak ma tam zastihnes)
    • Re: zmena velkosti particie 04.04.2008 | 00:30
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      s ext3/2 nie je problem, horsie je to s presuvanim/ zmensovanim NTFS (kedze mozes zrusit boot sector a nejak sa tie widle nechsu nakopnut potom) samozrejme ked len zmensujes particiu od konca, resp zvacsujes nie je ani tu problem. len ak cely disk posuvas (da sa to obist skopirovanim particie...)

      jediny problemik je ze to trva nejaku tu hodinku, ak cachrujes s vela datami, no a dalsia zradnost je, ze ak to raz pustis, tak to nestopni ;)
      blbo sa to potom recoveruje....


      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom