Debian 4.0r3 a HW RAID

Sekcia: Hardware a Drivery 08.04.2008 | 21:19
Avatar Leachim Gentoo & Debian  Používateľ
Zdravím všetkých,

mám MB ASROCK 4Core1333Viiv so 4 diskami v 2 RAID1 poliach..

1. 2xWD Raptor 36G RAID1
2. 2X Hitachi 160GB RAID1

V biose a v radiči som si všetko ponastavoval, avšak keď spustím inštaláciu systému a prídem po rozdelenie diskov, namiesto dvoch RAID polí tam vidím 4 disky...

Vie mi niekto poradiť?

Ďakujem
    • Re: Debian 4.0r3 a HW RAID 08.04.2008 | 22:00
      WlaSaTy   Návštevník
      FAKE Raid sa da spojazdnit pod Device Mapper-om, obcas. Obvykle to nema vyznam.
      • Re: Debian 4.0r3 a HW RAID 08.04.2008 | 22:11
        Avatar Leachim Gentoo & Debian  Používateľ
        FAKE? prečo tento výraz?
        • Re: Debian 4.0r3 a HW RAID 08.04.2008 | 22:39
          WlaSaTy   Návštevník
          ak vies po anglicky, a pouzijes tie tri slova v google tak sa dokonca dozvies ze ak nemas windows vo verzii home, tak ta nielen podviedli ale si aj zasponzoroval ludi co chceli usetrit.
    • Re: Debian 4.0r3 a HW RAID 09.04.2008 | 15:52
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      Podla mna to nie je HW RAID :) tie sa pohybuju radovo 5000 a >> a tolko ani ta tvoja doska nestala ale mozno sa mylim :) tak preto Fake Raid, je to klasika SW raid a tem si rozbehas aj v linuxe a krasne pomocou mdadm :)

      tak vela zdaru :D
      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • Re: Debian 4.0r3 a HW RAID 09.04.2008 | 17:28
        Avatar Leachim Gentoo & Debian  Používateľ
        Možno je to SW RAID, ale o RAID sa stará radič, nie Linux, takže je to čiastočné urýchlenie ssystému.

        Zmenil som distro na Gentoo a všetko ide bez problémov :)
        • Re: Debian 4.0r3 a HW RAID 09.04.2008 | 21:18
          WlaSaTy   Návštevník
          o raid sa stara radic, ovsem za predpokladu ze sa jedna o HW radic ktore su v inej cenovej kategorii. spoznas ich aj tym ze maju podporu napriklad raid5 a nechvalia sa raid0 a ani s jbod teda slepou odnozou bez redundancie.

          ale som rad ze to mas vyriesene, aspon sa zas potvrdili kvality gentoo. mimochodom, pouzil si 2008.0?
          • Re: Debian 4.0r3 a HW RAID 09.04.2008 | 21:29
            Avatar Leachim Gentoo & Debian  Používateľ
            Nie, použil som 2007.0. 2008 je predsa len beta.

            Moja doska podporuje RAID 0,1,5,10 a Matrix (len tak pre info)

            Vyriešené to mám zatial ale len čiastočne.. Disky mám bez problémov chytené (použil som už vyššie spomínaný device-mapper).. Pri inštalácii vśetko ok, akurát pri bootovaní mi to robí problémy....

            Ak sa mi to dnes nepodarí vyriešiť, tak tam hodím ten SW RAID a serem na to...

            O kolko % spomalí 2x RAID1 systém? cca
            • Re: Debian 4.0r3 a HW RAID 09.04.2008 | 21:53
              WlaSaTy   Návštevník
              pokial len radic navysil cenu tvojej dosky o viac ako 150Eur, tak sa mozeme zacat bavit o HW Raide. tie barlicky podobne honosnym kartam s sw raidom a cenou okolo 600 az 1000Sk zvladnu menej ako linuxovy sw raid aj ked je to pri zrkadleni pochopitelne az po prestudovani jeho volieb.

              inak performance systemu pre raid mirror sa znizi o prenos po zbernici. pri hw raide komunikujes tok dat raz pre vsetky zariadenia a pri sw raide to ide tolko krak kolko mas diskov v zrkadle. mozes skusit, hdparm poznas. ale ajtak bude asi uzke hrdlo pomaly disk takze sa to nemusi prejavit rychlostou prenosu ale loadom.