Distribucia Linux-u

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.04.2008 | 17:01
Riki   Návštevník
Ahojte, takuto otazku uz dalo urcite vela ludi, ale chcem sa rozhodnut spravne. Chcem si nahodit na PC Linux, neviem aku distribuciu.
Pre aku distribuciu by ste sa rozhodli Vy, ja mam take poziadavky, aby to podporovali SATA disky, cize aby som vyuzil novy hw, ktory mam, aby bola aj 64-bit verzia a bol k danej distribucii dobry support a vyuzitie. Vyuzitie linuxu chcem pre internet, emaily, kanc. pracu, programovanie webovych stranok a grafika, hlavne nech to ma podporu pre nvidia graficke karty (graficke rozhranie linux-u) Budem vdacny za kazdu radu.
    • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 17:05
      jaaa   Návštevník
      chcem auto ktore ma podporu kolies
      • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 17:09
        Riki   Návštevník
        Diky za radu, ale su distribucie, ktorych podpora niektorych chipov je slaba. Ale akceptujem
        • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 17:10
          jaaa   Návštevník
          daj priklad
          • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 17:14
            jaaa   Návštevník
            ukaz distribucia ktora podporuje nvidiu
            • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 17:44
              jaaa   Návštevník
              takze nehovoris nic ;-]
              v ziadnom distre nieje nvidia tak ze nainstalujes system a bez nicoho ti pojde nvidia, kedze nvidia ma taku licenciu na ovladace, aj na ubuntu ju musis aspon zakliknut
              • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 20:40
                WlaSaTy   Návštevník
                ja som si doteraz myslel ze je v kazdom distre podpora ovladacov pre graficke karty od Nvidia priamo pomocou open source ovladaca "nv" ale ty si mi otvoril oci. vies kolko rokov som ja osobne zil v blude? asi ta zacnem uznavat ako najvecieho guru tohoto sveta a budem sa ti klanat.
                • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 20:50
                  jaaa   Návštevník
                  ale on myslel na to co ja, na driver z nvidia.com, wlasaty,wlasaty ved ty to aj tak vies
                  • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 21:00
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Mna zaujima to, co tvrdil.

                    a to nehovorim o tom, ze vecsina majoritnych distribucii umoznuje nainstalovanie daneho ovladaca priamo cez balickovaci system. okrem toho keby sme to chceli porovnat s alternativnym operacnym systemom (obvykle to ludia porovnavaju s windows), tak do neho je tak isto potrebne doinstalovat ovladace po ich stiahnuti zo stranky nvidia.com takze v tomto pada aj ten najstarsi FUD.

                    Vidim ze sa to tu zvrfava na bohapuste flame, bye.
    • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 17:08
      ---   Návštevník
      uz sa to tu riesi milionty raz
      odkaz1
      odkaz2
    • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 17:14
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      lubovolna novodoba distribucia.
    • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 17:18
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Vyskusaj Ubuntu, na zaciatok podla mna velmi dobra volba. Ja mam pred nedavnom kupeny novy comp a v pohode mi na Ubuntu vsetko slape, aj disky aj NVidia GeForce karta, proste super.
      Slackware
      • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 17:54
        skywaker   Návštevník
        Objednaj si novu "Mandrivu 2008.1 Spring"... Je ju dostat napr. na www.mandriva.cz

        Mandriva je zalozena RPM a pouziva urpmi na stahovanie balickov. Ma podporu MP3 hned po instalacii. Je dostupna na DVD tak ako pre 586 tak aj pre 64bit amd64 arch.

        Tusim ak si objednas mandrivu dostanes 2x 2dvojvrstvove dvd + instalacnu prirucku ktora ma tusim cez 300 stran. s technickou podporou to neviem ako je ale tusim da sa objednat clenstvo v Mandrive Clube.
        • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 17:57
          ---   Návštevník
          mandrivu by som neodporucil ani nepriatelovi, to uz skor PClinuxos, ktory je aj rychly aj stabilny. Akurat je ale asi len pre 32bit.
          • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 19:19
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ja by som zas pre zaciatocnika s 64 bitovym strojom odporucil 32bit distribuciu. idu bez problemov na 64 bitovom HW
            • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 19:21
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              a 64bitove nejdu?
              • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 19:40
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                preco by nesli? iste ze idu... ale tak v niektorych pripadoch nie su 64 bitove apps tak dobre vyladene ako 32bit...

                teda zaciatocnikovi odporucam 32 bit...
                • Re: Distribucia Linux-u 10.04.2008 | 19:45
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  >ale tak v niektorych pripadoch nie su 64 bitove apps tak dobre vyladene ako 32bit

                  sorry, ale toto je blbost. ak nieco prelozim pod 64 bitovym system tak to ide rovnako a aj rychlejsie ako pod 32 bit. to ze nejdu niektore closed a proprietarne aplikacie (flash a co ja viemco), to je uz nieco ine. ale aj tie sa daju rozbehat v pohode na 64 bits, ja mam takto v pohode na 64 bitoch flash player pre 32 bitovu verziu a bez problemov. takze ak ma niekto 64 bitovy system, preco sa zahadzovat 32 bitmi?

                  teda zaciatocnikovi odporucam 64 bit...
                  • Re: Distribucia Linux-u 11.04.2008 | 00:39
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    ano myslel som prave flash...
                    • Re: Distribucia Linux-u 11.04.2008 | 01:04
                      WlaSaTy   Návštevník
                      poziadavku na x64 bit flash by si mal smerovat do firmy adobe.