Práva k disku vfat

Sekcia: Konfigurácia 15.06.2005 | 23:44
willda   Návštevník
Mám problem s přidělením práv k disku vfat. I přes to, že jsem přihlášen jako root, nemohu povolit zápis na disk pro ostatní uživatele a změnit skupinu adresáře, do kterého je disk připojen. Nevíte, prosím vás, v čem by mohl být problém?
    • Re: Práva k disku vfat 13.06.2005 | 19:59
      Avatar TwiNgMan Gentoo na serveri aj notase  Používateľ
      Ak mas Mandrake, v tom je tusim v subore /etc/fstab pri tom disku, z ktoreho nemozes citat nejaka moznost a pri nej 0020 - zmen ju na 0000, ak nie posli mi tvoj /etc/fstab a pomozem ti
    • Re: Práva k disku vfat 14.06.2005 | 00:23
      The Fox   Návštevník
      Ak je tvojím cieľom len zápis na daný disk užívateľom (a nie nejaké pokročilejšie "čarovanie" s právami), bude ti stačiť do options pri mountovaní parameter user alebo users. Ja mám v /etc/fstab riadok: /dev/hda1 /mnt/hda1 vfat defaults,users,umask=133,dmask=022,iocharset=iso8859-2,codepage=852 1 0 Čo jednotlivé optiony znamenajú: defaults: Použíjú sa defaultné hodnoty, ak nebudú špecifikované ďalej users: Zariadenie môže pripojiť každý užívateľ (a mountpointu sa priradí on ako vlastník a skupina), hocikto (aj iný užívteľ) ho môže odpojiť. Ak chceš, aby zariadenie mohol odpojiť len užívateľ, ktorý ho pripojil, použi parameter user umask, dmask: Adresárom sa priradia práva 0755, súborom 0644 (aby neboli nastavené ako spustiteľné). Funguje iba pri vfat. iocharset, codepage: Ak používaš diakritiku v názvoch súborov, bez tohto si poriadne zanadávaš :-). iocharset označuje kódovanie používané v systéme, codepage kódovanie používané na filesystéme.
      • Re: Re: Práva k disku vfat 14.06.2005 | 15:10
        willda   Návštevník
        Díky za rady. K tomu, kterou mám distribuci, jen třeba dodat, že jsem hrozný sklerotik a vždycky to zapomenu napsat. Takže - Fedora Core 3.
        • Re: Re: Re: Práva k disku vfat 15.06.2005 | 23:44
          The Fox   Návštevník
          Ako vidím, moje rady ti nepomohli. Aký máš teda teraz problém (chybové hlášky, niečo nefunguje tak, ako by malo/ako očakávaš, niečo je rozbité)? Ak nepopíšeš, čo konkrétne ti nefunguje, ťažko ti niekto pomôže.