Linux v PDA

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.04.2008 | 22:52
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Chcel by som zalozit team a vytvorit distribuciu s velmi peknym GUI a plnou funkcionalitou pre PDA. Mohli by sme zalozit na distribucii letux. Je najpouzitelnejsia. Len som linux na PDA este nikdy nezavadzal a neviem ako by sa to dalo. Mate nejake napady? Pokial je este inzerat ktory som nasiel aktualny kupim si Acer N30 pre ktory je napisana kompletna dokumentacia s tymto letuxom. Ale vyzera to na mna zlozito. Budem sa casom ucit ale zatial zo zaciatku toho vela neviem ( ale ciastocne ovladam python, C a Qt ). Bootuje to zo zasunutej SD karty. Ale bola by vacsia haluz spravit tomu GUI instalaciu ako to je pre linux na osobnych PC. Najlepsie by bolo keby sa zasunula SD karta do notasu, spustili miniCD, zahajili instalaciu s kompletnymi nastaveniami, nakoniec by sa vsetko nainstalovalo , skompilovalo jadro na kartu a my by sme mali pouzitelny linux pre PDA. Slovenska Linuxa Distribucia pre PDA. Nie ako Greenie, ze prefarbeny Letux, letux bude len zaklad z toho co vsetko to bude mat. Letux sa len postara o to aby to vsetko fungovalo. Mohli by sme to zo zaciatku testovat na PDA ktore si z vlastnych kupim. Co vy na to?
Samozrejme s peniazmi zo zaciatku nieje mozne pocitat.. A v pokrocilom stadiu len z reklamy alebo z nejakej SD karty s predinstalovanym Letuxom..
Velky krok dopredu by bolo keby to vedelo nabootovat. Su tu nejaki dobrovolnici ktori by vedeli pomoct?

A taktiez navrhnite meno, mna nic nenapada :P Rad by som bol keby tam z nazvu Letux a bolo by tam nieco ze je to pre vreckove pc, napriklad PockeTux Alebo nieco podobne. Ved na to je forum, aby sme sa tu dohodli, dali ste mi napady. V podstate s vami alebo bez vas, ja nieco skusat chcem urcite. Ale viacerym sa robi urcite lepsie + sam to vyvijat nemozem.
Dakujem za kladne odozvy
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Linux v PDA 28.04.2008 | 23:16
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      teraz som zas urazeny... ale ak Ti ide len o dake farbicky a furt to omielas, tak nerataj s nejakou mojou pomocou...
      • Re: Linux v PDA 28.04.2008 | 23:21
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Nerozpravam o ziadnych farbickach :) Chcem rozbehat a naprogramovat vlastnu linuxovu distribuciu pre PDA, ktorej zakladom bude uz spominana distr. pre ktoru je vacsina veci urobena ( rozpravam o programoch a moduloch, ktore napr. spojazdnia tlacitka atd.. )
        Vlastne miniCD, vlastna GUI instalacia, vlastna grafika, vlastne GUI programy, vlastne shell programy, len zaklad aby to fungovalo bude z letuxu. Jednoducho neviem a ani si nemozem dovolit zacat robit distro uplne od zaciatku.
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Linux v PDA 28.04.2008 | 23:24
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Keby som chcel farbicky, tak stiahnem letux, zmenim ikonky, zmenim pozadie a nahodim tam vlastne farby a tym to konci..
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Linux v PDA 28.04.2008 | 23:29
      fantomas   Návštevník
      no neviem smejes sa Stanovi, ale IMHO chces robit presne to iste, co sa tyka gui pochybujem ze naprogramujes nieco lepsie ako Opie/Gpe/Qtopia a spol., co sa tyka instalatoru tak nechapem naco, staci rozdelit kartu, nakopirovat subory,bootloader a jadro (ktore je uz skompilovane pomocou arm-gcc), ked chces niecim prispiet tak sa zapoj do nejakeho beziaceho projektu a pomoz s drivermi

      • Re: Linux v PDA 28.04.2008 | 23:34
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        To iste? :) Na to aby som zacal robit novu vlastnu distribuciu si mam zobrat len jadro a zacat zakladat na nom? Stano upravuje jedine Ubuntu, ja chcem pouzit kody ktore existuju z letuxu kvoli funkcnosti, vytvorit vlastnu distribuciu a vylepsovat ju, opravovat ju , bez ohladu na vyvoj letuxu
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Linux v PDA 28.04.2008 | 23:39
          fantomas   Návštevník
          vsetky tieto distra vychadzaju z debianu, maju vlastny patch-set (samozrejme zalezi na modeli) na jadro + gui co byva najcastejsie Opie/Gpe/Otopia, takze chces zobrat patch z letuxu a spravit LFS (vratane balickovacieho systemu) + vlastne gui?
          • Re: Linux v PDA 28.04.2008 | 23:48
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Ja absolutne neviem co taketo distro pre PDA potrebuje. Chcem jednoduchu vytvorit slovensku linuxovu distribuciu ktora bude zalozena bud na Red Hat-e, Debian-e alebo Letux-e, budu tam GUI programy pre vsetky funkcie ktore PDA umoznuje, slovenske menu, slovenska podporu atd... Chcel by som vytvorit velmi kvalitnu distribuciu a presadit ju na trhu s PDA. Mozno za 2 roky, mozno za 5
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Linux v PDA 28.04.2008 | 23:36
      WlaSaTy   Návštevník
      :skompilovalo jadro na kartu

      hmmm, nechces tam dat rovno gento? myslim ze kompilacia jadra pojde na takej masinke dost dlho, kolko by si bol ochotny na to cakat?
      • Re: Linux v PDA 28.04.2008 | 23:41
        fantomas   Návštevník
        take cosi neni mozne, jednoducho by sa to PDA uvarilo, jedine cross-kompilaciou
        • Re: Linux v PDA 28.04.2008 | 23:49
          WlaSaTy   Návštevník
          uvarilo, vies o com hovoris? cross kompilacia sa pouziva ked to chces mat rychlejsie hotove. no a ako sa kompiluju baliky pre najnovsiu novinku z dielne ubuntu?

          nie vsetky pocitace potrebuju vodne chladenie, vela z nich staci aj pasivny chladic. mam ich niekolko a niesom sam.

          PS.: ano, konecne ubuntu zacina splnat svoje prastare sluby ohladne PDA a inych mobile embeded.
          • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 00:05
            fantomas   Návštevník
            ano viem o com hovorim, ale bavime sa tu o PDA, kompilacia by trvala neskutocne dlho, arm procesor v pda bohuzial nema ani ten pasivny chladic a pri zatazi 100 percent dlhsiu dobu doslova vrie, preto sa pouziva debian na tieto systemy kde je vela balikov predkompilovanych pre arm platformu, co sa tyka ubuntu na PDA tak to je este science-fiction
            • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 00:08
              WlaSaTy   Návštevník
              nezdalo sa mi ze mi moje PDA vrelo pri dlhsej zatazi. tebe ano?
              • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 00:11
                fantomas   Návštevník
                pri kompilacii ano
                • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 00:16
                  WlaSaTy   Návštevník
                  mne to robila baterka, logika napajacieho clenu nebola na to stavana.

                  ale to nic nemeni na skutocnosti ze ubuntu nepouziva cross kompilaciu.
                  • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 00:40
                    fantomas   Návštevník
                    to netvrdim, netusim co maju vyvojari ubuntu v umysle, veci okolo ubuntu idu mimo mna, ale pokial chcu prejst aj na Pocket PC "platformu" budu musiet zmenit filozofiu
                    • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 01:18
                      WlaSaTy   Návštevník
                      problem je v tom ze ju uz zmenili, a dost davno.
    • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 00:07
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Tak je tu teda niekto kto by mi pomahal vytvarat obnoz Letuxu? :) Vidim ze je tu par zainteresovanych ludi
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 01:37
        fantomas   Návštevník
        letux je komercny projekt pre n30 a je to odnoz debianu, je distribuovany priamo na SD karte za cca 50 dolarov, n30 mala debut niekedy okolo 04, co je uz pekne stare zelezo, za tych spominanych 5 rokov uz bude vystaveny v muzeu, takze je jasne aku by mal ten projekt buducnost, prakticky neni ani mozne vytvorit distribuciu ktora by podporovala "viac" typov pda uz len koli roznorodosti hw, dokumentacia ziadna a navyse to ma vsetko pod palcom jedna nemenovana firma
        • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 01:45
          fantomas   Návštevník
          o take cosi sa snazi familiar, ktory vsak podporuje muzeine exponaty od hp a angstrom, ktory je s podporou na tom lepsie no vsetko su to pomerne stare zeleza
      • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 01:38
        Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
        podme si ujasnit par veci, zobral som zopar quotes z tvojho textu:
        1. Ja absolutne neviem co taketo distro pre PDA potrebuje.
        2. rozpravam o programoch a moduloch, ktore napr. spojazdnia tlacitka atd.
        3. Velky krok dopredu by bolo keby to vedelo nabootovat.

        3. aku funkcionalitu ma momentalne tebou vybrany letux, ked to ani nebootuje?
        =>
        1. nevies co taketo distro potrebuje, ale tak hadam vies co chces dosianut? noze povedz
        2. chces kodit moduly do jadra atp? napriklad na spojazdnenie tlacitok a srandiciek na tom zariadeni? lebo ak ano, tak toto schvalujem. akurat ze na to treba fakt tvrdo makat
        cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
        • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 10:36
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          1. chcem vytvorit distribuciu pre PDA Acer N30 ktora by mala sto percentnu podporu, lahke pouzivanie a efektivitu prace.
          2. moduly kodit neviem, ale mozno by som sa to vedel naucit. Preto hladam dalsich ludi ktori by sa zapajali do tohto projektu a vzajomne by sme si pomahali.
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 10:57
            Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
            O tento projekt mam (vacsi, ci mensi) zaujem. Minimalne ho budem sledovat.
            • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 11:01
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Ok. prva podpora z druhej strany barikad. Pridava sa este niekto? Hlavne programatori
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 11:20
                Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                A co povies na Qtopiu?
                • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 11:26
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  rozhodujem sa medzi Qtopia a Opie. Co je lepsie?
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                  • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 11:34
                    Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                    Ako zaryty KDE-ckar a clovek, ktory veri, ze komercne veci su kvalitnejsie, by som povedal Qtopia. Prakticka skusenost ziadna. Qtopia funguje ale aj na Windows CE a zrejme bude masivne pouzivana v Nokiach.
                    • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 11:46
                      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                      Je mozne Qtopiu stiahnut zadarmo? Ked je komercna.. Nasiel som nieco ale neviem ci to je verzia pre PDA alebo mobily
                      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                      • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 11:49
                        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                        Ak chces vysledok publikovat ako GNU/GPL, alebo na tom nechces zarabat, tak si mozes Qtopiu stiahnut pod GNU/GPL licenciou. Ak planujes na tom zarabat, tak v pripade, ze nezverejnis kod svojej aplikacie, musis Qtopiu kupit.
                        • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 11:56
                          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                          GNU/GPL .. samozrejme
                          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                          • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 12:04
                            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                            Bude ina haluz spojazdnit to ked len Qtopia ma 52.3 MB.. A aku distribuciu by bolo najlepsie pouzit? Existuje uz nejaka z ktorej by som vedel pouzit zaklady?
                            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                            • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 12:34
                              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                              Neviete ako je to s tou qtopiou? Ono sa to normalne instaluje ./configure ; gmake ; gmake install , ked budem mat SD kartu, mam na nej pomocou notebooku vytvorit ext2 particiu pre / , nahoidt tam linux, nastavit chroot na tu partisnu a nainstalovat tam qtopiu ako na beznom pc? A potom nastavit autorun aby mi to spustilo pri boote defaultne qtopiu? Alebo ako?
                              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 12:56
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      keby slo o beznu novu distribuciu, tak aj ano.
      • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 13:00
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Co znamena beznu? Najlepsie by bolo keby to bolo zalozene asi na debiane. s Qtopiou a nasimi vlastnymi programami a drivermi pre napr. spojazdnenie tlacitok, atd atd
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 13:03
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          pre platformu x86, x86_64. pre bezne kompy
          • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 13:07
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            ja chcem robit distribuciu pre PDA a nie pre bezne pc. Na bezne pc si ju vie spravit aj Stano a takych je milion. Funkcnych linuxovych distribucii pre PDA nieje vela. A keby sme sa dokazali uplatnit, bol by to velikansky skok pre slovensku linuxovu komunitu a linux celkovo + nepocitam nas osobny uspech a zvysenie nasich znalosti ohladom programovania a poznania systemu
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 13:09
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              ano upravit existujucu vie kazdy, osobne som myslel zacat napr. od lfs, co je celkom ine kafe.
              • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 13:14
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Keby sme zacali uplne od zaciatku, siel by si do toho? Zacali komplet stavat distribuciu od zaciatku + potom by sme pre lahsie ovladanie dodali Qtopiu
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 13:15
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  asi aj ano
    • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 13:15
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      alebo preco sa nepridat uz k nejakej existujucej? http://lwn.net/Distributions/#pda
      • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 13:19
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Vidis tam zastupenie slovenska? :) Okrem ineho, ja tu distribuciu chcem robit hlavne kvoli sebe, aby som sa vela novych veci naucil a aj kvoli tomu aby sa vytvorila nejaka schopna distribucia pre PDA zo slovenska
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 13:27
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          internacionalizacii sa tak ci tak nevyhnes ;)
          • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 13:30
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            ale reprezentacia slovenska je reprezentacia slovenska ;)
            Stano chcel slovenske distro pre bezne pc a aku mal podporu. Ja chcem vlastne distro pre PDA a nedostavam skoro ziadnu. Pritom linux pre PDA je mnohokrat vyuzitelnejsi ako linux pre bezne pc
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 14:03
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              asi preto ze PDA nie je az tak moc rozsirene. pisal si, ze by si chcel robit aj drivre pre dane PDA, na to ho musis mat fyzicky, co ja nemam a preto sa moc do toho nehrnem. ostatne veci, userspace, by sa dal robit aj na emulatore.
              • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 14:08
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Mne ide o akukolvek pomoc. Len aby som to nerobil sam. LEbo sam vyvijat distribuciu pre PDA je urcite narocne a jeden clovek to nemoze zvladnut
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 14:56
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  neviem, ale znie to zaujimavo. keby bol vacsi tym...
                  • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 15:00
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    Keby sme uz boli, tak sme uz dvaja, pytal som sa uz aj na blackhole.sk, tam si myslim bude vacsia odozva. Bolo by dobre keby sa nas nazbieralo tak 5 az 15
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 15:02
                      Avatar borg Fedora  Administrátor
                      ano na blackhole podobny projekt vznikol. ako rychlo vznikol, tak aj zanikol.
                      • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 15:10
                        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                        To ich hackerske distro zalozene na Gentoo ( alebo arch ? ) linuxe uz zaniklo?
                        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                        • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 15:13
                          Avatar borg Fedora  Administrátor
                          nemalo to by hackerske distro, ale distro na programovanie mikrokontrolerov. teda je okolo toho dost ticho. bol som v tyme. bolo postavene na archu, teda ja som na nom staval.
    • Re: Linux v PDA 29.04.2008 | 19:09
      WlaSaTy   Návštevník
      chlape, mam dve otazky:
      1. na com to budeme testovat, kupime si teraz vsetci svorne jeden typ PDA?
      2. kde zozenieme model za rozumnu cenu ktory ma vsetko co clovek potrebuje vratane doplnkoveho hardware (typicky SDIO slot a podobne)?

      moja odpoved, openmoko aj s jeho distribuciou je verejne znama.
    • Re: Linux v PDA 02.05.2008 | 16:10
      Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
      Sorac ale podla mna si dal viziu ako to xces ty, a ocividne ti ide hlavne o GUI omalovanky. Existuje vela projektov do ktorych su zapojene cele mobilne koncerny aby sa nieco vyvinulo. Ale aj rozne particky snazivcov sa snazia vselico portovat. Nadejne vyzera najma Openmoko, ktore sa da vyvyjat aj v Ubuntu cez QUEMU. Takze nez vymyslat dalsiu platformu by som odporucal pridat sa do rozbehnuteho projektu.
      • Re: Linux v PDA 02.05.2008 | 16:46
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Ved sme sa pridali.. a je nas uz celkom dost zo slovenska, a dostavam emaily plne podpory a chute zapojit sa. Vacsiu NEPODPORU ako tu som este na ziadnom inom webe nevidel.. Nic to, vzdy musi byt niekto najhorsi ( :) ) ale popravde nepochyboval som o tom ze tu nieje tolko programatorov, ktori by sa radi zapojili ako napr. na blackhole
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Linux v PDA 02.05.2008 | 16:55
          WlaSaTy   Návštevník
          Neviem ci vidim do tejto problematiky korektne, ale pre PDA existuje niekolko roznych prostredi. Problemom su vsak pri rozdielnostiach medzi samotnym HW najme ovladace pre vsetky boardy. Neviem kolko z ludi na blackhole alebo na inych sajtach ma k dispozicii dokumentaciu k tomu hardware (nie vsetko je doteraz podporovane) a neviem kolko ludi ma k dispozicii programatory pre flash ak by sme chceli nasledovat stage2 teda prepisanie Flash ROM vlastnym firmware. Pri PDA neexistuje moznost bootu z LiveCD ako je to pri obycajnych PCkach. A tak isto nie vsetky buildy su vhodne na vsetky PDA. Dost ich je plne nepodporovanych. Ak sa mylim, tak ma prosim ta oprav. Chcel by som si nahodit nieco normalne na moj handheld, ale pre Acer N10 toho nie je vela k dispozicii. Chyba podpora touch screen a to je zakladny problem.

          Pakze ak mas informaciu o podpore aj na slovensku, tak mi skus dat hint. Status podpory pre moj handheld je na bode mrazu uz niekolko rokov a nezlepsuje sa to.
          • Re: Linux v PDA 02.05.2008 | 17:00
            Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
            Presne si to vystihol, mozes ten system opajcnut na jeden hw na druhom ti to proste nepojde - preto vznikla aj hardverova platforma. Pripadne nejaka medzivrstva vid Android. Univerzalny system ktory pojde na vsetkom je neralne vyvinut, lebo aj taky WM sa verzia od verzie na rovnakom HW odlisuje.
            • Re: Linux v PDA 02.05.2008 | 17:50
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, presne o tom to je. Existuje vela typov PDA ktore su plne podporovane ale je ich tazke zohnat (aj s funkcnou baterkou). Potom existuje vela PDA ktore su podorovane ciastocne a stav SW vyvoja je zhrnutelny do anekdoty:
              cau, som si nainstaloval linux na ipod.
              a prehrava ti to lepsie mp3ky?
              nie, ale uz si pingnem localhost.

              a nakoniec existuje skupina hardware pre ktore neexistuje port koli licencnej politike vyrobcu. dovolim si tvrdit, ze vzhladom na rychlost zastaravania tejto platformy a jej roznorodost, v tejto kategorii ostane najviac strojov.

              ale nebudme smutny, zivot ide dalej. sferu pda teraz valcuje sfera subnotebookov, vznikaju projekty ktore obsahuju linux a nejedna sa o uzavrety firmware (rozne motoroly, niekolko tabletikov od nokie, spomenute openmoko). Takze nehajme sa prekvapit. i ked by som bol veselsi keby sa mi podarilo nakopnut nejake jadro co si skompilujem, ale k tomu potrebujem vypraskat chobotiny z disku.
              • Re: Linux v PDA 02.05.2008 | 18:06
                Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
                ono jedneho krasneho dna urcite pride konecne nejaky hw na ktorom si vlastne jadro skompilujes. Na velmi vela zariadeniach uz bezi linux, ale to su take jednoucelove a specificke kusky ze sa neda hovorit o jednej distribucii pre mobily ale co mobil to distro. Najviac ocakavani davam do platformy LiMo na ktorej sa podielaju vsetky "velke zvierata" ktore vo sfere mobilnych zariadeni nieco znamenaju. Do konca roka bude nieco vraj k vidieniu ale na presne definovanom HW.

                To ze si kupim napriklad nejake HTC a preplacnem tam omalovankove distro sa mi zda v sucastnej dobe utopicke
                • Re: Linux v PDA 02.05.2008 | 18:32
                  WlaSaTy   Návštevník
                  takych platforiem je uz habafura. ale cim viac vyrobcov hardware sa spoji do unie, tym je vecsia pravdepodobnost ze budu dodrzovat standard. predsa len vyrobcom sa dost casto viac oplati prizivit sa aspon ciastocne na niecom co je funkcne ako keby si to mali ohnut podla svojich odchyliek. vola sa to myslim nie prizivovanie ale participacia.

                  smola bude len s starymi haraburdami na ktore nevyslo ale tie budu ajtak prevalcovane novymi. ved si to zoberme, clovek si moze kupit za tri alebo styri litre stare pda ktore ma podporu v linuxe, ale chyba tomu napriklad BT alebo to nedokaze prehrat film (slabe cpu). No a kolko stoji teraz napriklad mobil co to zvladne? do konca roku pojdu ceny este dole a zvysi sa pravdepodobnost pouzitelnosti. no ale kto sa z nas bude rozhodovat ci si kupi za rok alebo za dva nieco take, my dvaja? my si to kupime ked nam to prinesie uzitok za rozumnu cenu, na potesenie su privesky s sudoku alebo tamagoci.
          • Re: Linux v PDA 02.05.2008 | 17:42
            fantomas   Návštevník
            je tu moznost este zaviest linux priamo z win ce pomocou haret bootloaderu pricom filesystem by bol na druhej particii na sd karte, ale samozrejme vsetok obsah v RAM bude zmazany
            • Re: Linux v PDA 02.05.2008 | 17:52
              WlaSaTy   Návštevník
              ano, to je mozne. problem je vsak napriklad entry point pre jadro. skus sa s tym niekedy pohrat ked budes mat nie velmi podporovane pda.
        • Re: Linux v PDA 02.05.2008 | 16:57
          Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
          mne sa pre WM vyvija dobre takze pohoda :)
    • Re: Linux v PDA 26.05.2008 | 14:18
      Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ