win programy pod linuxom

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.06.2005 | 03:34
ondmac   Návštevník
Pocul som, ze existuje nejaky sposob ako mat nainstalovany LINUX, v tom emulator windowsu a beziace win programy? Nechcem dual boot, pretoze to znamena rozdelenie disku na 2 absolutne odlisne particie a vela ludi mi to neodporuca... Dovod? LINUX mi bude plnit funkciu spolahlivosti a stability a emulovany Windows zase moznost hrat napr. 3D hry... a navyse netreba kazdych 15min bootovat do druheho OS. Co mi na to povedia odbornici? Vopred dakujem za rady.
    • Re: win programy pod linuxom 14.06.2005 | 22:21
      peter golis   Návštevník
      >emulovany Windows zase moznost hrat napr. 3D hry Toto by zaujimalo aj mna. Totizto v dnesnej dobe existuju dve rozhrania na pracu (aj hry) pre 3d. jeden je OpenGL ktory je plne podporeny v takmer vsetkych operacnych systemoch. Druhy je DirectX funkcny len v prostrediach windows a ich klone pre hernu konzolu XboX. V linuxe mame niekolko moznosti spustania windowsovych programov. Ci uz cez klasicku nahradu windows api zvanu wine, alebo jej klony od firmy cedega/transgamming zvanu WineX zameriavajucou sa najme na podporu hrania hier. Toto existuje v dvoch verziach : plna sa kupuje (je stabilne a obsahuje kompletnu podporu directx) a testovacia verzia je zdarma (je trochu nestabilna a jej instalacia je trosku zlozitejsia, myslim ze neobsahuje kompletnu podporu hardwerovej akceleracie directx). Ale pokial ma clovek dostatocne vykonny stroj s dobrou podporou OpenGL, tak nevidim problem. Dost vhodne by bolo pozriet aj hry pre linux, vela ich je vcelku podarenych ;-) PS.: je tu aj tretia moznost, spustit si emulator PC (wmware, qemu, bochs, ...) ale to asi nebude to prave orechove.
      • Re: Re: win programy pod linuxom 14.06.2005 | 22:47
        ondmac   Návštevník
        Preco by to nebolo to prave orechove? Ide snad o prilisne zatazovanie RAMky?
        • Re: Re: Re: win programy pod linuxom 14.06.2005 | 22:53
          Zilo   Návštevník
          Asi preto, lebo su emulatory.(emulacia) Ked spustis vmware, nabootujes cez lin do os win. Moze sa vyhradit max. mnozstvo RAM vo vmware.
          • Re: Re: Re: Re: win programy pod linuxom 14.06.2005 | 23:00
            Zilo   Návštevník
            Inac s wine bez problemov a dlhej konfiguracie bezi Warcraft3. No ale ma niekto skusenosti s wine a Fallout2? S verziou 2005.... je to strasne pomale. Zevraj wine 2003 to zvlada dobre.
          • Re: Re: Re: Re: win programy pod linuxom 14.06.2005 | 23:02
            ondmac   Návštevník
            Ale ved mozem kupit 1GB RAM a vyhradit napr. 512 MB vo vmware.... nevyznam sa v tom (este som tuto moznost nikdy neskusal)... ak sa mylim, tak povedzte. Dik PS: Nejde mi o hry, ale napr. o take programy ako AutoCad, Microstation, a rozne ine CAD systemy...
            • Re: Re: Re: Re: Re: win programy pod linuxom 14.06.2005 | 23:10
              Zilo   Návštevník
              Jo. Je to mozne. Videl som screenshoty a manuali ohladom instalacie autocadu na linux. Mne osobne sa to neopodarilo, ale da sa to. Nie som si isty (skusal som to uz davno), ale treba importovat .dll z win, aby si to vedel spustit. Na linux je tu Varicad a QCAD, ktore som skusal. QCad pracuje s .dxf fajlami, no nevyhodu ma tu, ked napriklad mas mohutnejsie .dwg, spracovanie mu dost dlho trva. Varicad vie importovat .dwg. Ked sa ti nieco podari s ACAD urcite daj vediet. :-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: win programy pod linuxom 15.06.2005 | 00:26
              peter golis   Návštevník
              ram a cpu. clovek ma v pameti dva operacne systemy a obidva sa vykonavaju. a hlavne wmvare je za peniaze a bochs je neunosne pomaly. qemu je fajn, ale netusim ci ma priamy pristup na graficku kartu aj s pouzivanim 3d. aj ked pre qemu existuje aj akceleracny modul do kernelu ;-)
    • Re: win programy pod linuxom 23.06.2005 | 22:07
      Avatar celaskon   Používateľ
      aj mna by zaujimalo aky mam pouzit emulator na windowsacky software lebo uvazujem o nainstalovani mandriva 10,2 a co som skusal u kamosa nainstalovat v mandrive xwine a pootm tam dat nejaky win soft,tak to vobec neslo :-( co mi odporucate aky soft na win softvery pretoze niektore programy co mam idu len pod win a chcem si dat linux. dakujem vopred za pomoc a odpoved
    • Re: win programy pod linuxom 24.06.2005 | 03:34
      Cruelboy   Návštevník
      Mna by zaujimalo co taky Counter-Strike 1.6, da sa rozbehat aj pod linuxom? Viem ze existuju servery ale co client? Diky moc :)