Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc

Sekcia: Hardware a Drivery 03.05.2008 | 01:07
Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
Zdravim. Takze chcel by som vas poprosit ci niekto nevie ako by sa dal nastavit zvuk v mandrive 2008.0 kedze som novacik a mam Linux na starom pocitaci s integrovanou zvukovou a nechce mi to nacitat zvukovu. Dakujem za kazdu radu
    • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 03.05.2008 | 01:14
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      mohol by si prilozit vypis:
      lspci | grep -i audio
      • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 03.05.2008 | 02:22
        taty   Návštevník
        0:00.0 Host bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX Host bridge (rev 02)
        00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX AGP bridge (rev 02)
        00:03.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8029(AS)
        00:04.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
        00:05.0 Ethernet controller: Digital Equipment Corporation DECchip 21142/43 (rev 41)
        00:14.0 ISA bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ISA (rev 02)
        00:14.1 IDE interface: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 IDE (rev 01)
        00:14.2 USB Controller: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 USB (rev 01)
        00:14.3 Bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ACPI (rev 02)
        01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc 3D Rage LT Pro AGP-133 (rev dc)

        • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 03.05.2008 | 02:29
          Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
          co si tam mal naposledy ked ti zvuk isiel?
          Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
          • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 03.05.2008 | 05:15
            Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
            tak este pred tyzdnom som bezal na windowse XP tam mi isiel vpohode zvuk, ale uz som ml toho nejak dost tak som chcel skusit Linux a odkedy som to nainstaloval ( pred tyzdnom) mi nejde vobec zvuk a ja netusim co stym
            • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 03.05.2008 | 12:05
              Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
              povypinaj vsetky aplikacie co mozu pouzivat zvuk, od Kmixu az po firefox a skype

              do riadku ako root zadaj:
              alsaconf
              potom klikni OK

              potom ti vyhodi tabulku, mali by tam byt uvedene 2 karty, ak su, vyber tu vrchnu, ak nie, tak vyber LEGACY,
              potom daj OK
              potom YES
              potom OK

              vypise ti nieco taketo:
              Doing alsactl to store mixer settings...                        [  OK  ]
              Shutting down ALSA sound driver (version 1.0.16): no. (sound is [FAILED]ed by pid   6300  6307  6371  6300  6371  6300  6371))
              ALSA driver (version 1.0.16) is already running.Doing alsactl to[  OK  ] mixer settings:
              Setting default volumes...
              
              je dolezite aby ten FAILED nebol failed ale OK, preto je treba povypinat vsetky tie pid-y (spravis to zadanim do riadku:
              kill 6300 6307
              atd.(samozrejme tie co vypise tebe)
              ked ich vsetkych povypinas, tak to spusti cele este raz

              malo by ti vypisat na zaver:
              Now ALSA is ready to use.
               For adjustment of volumes, use your favorite mixer.
              
               Have a lot of fun!
              a
              ak nie, napis co ti napise
              Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
              • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 04.05.2008 | 10:27
                Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
                Tak ok do riadku som napisal to alsaconf a tam dal ok zacalo mi to hladat karty ale nenaslo ziadnu a napisalo toto:
                No supported PnP or PCI card found. Would you like to probe kgacy ISA sound car/chips? tam som dal YES
                potom napisalo: Probing legacy ISA cards might make your system unstable Do you want to proceed? Yes
                Driver selector
                Probing legacy ISA cards
                Please select the drivers to probe:
                [*]0pl3 sa2 Tamaha 0PL3SA2
                [*] cs4236 Cirrus Logic CS4235-9
                [*] cs4232 Cirrus Logic CD4232
                [*] cs 4231 Generic Cs 4231
                [*] es18xx ESS ESI8xx Audiodrive
                [*] es1688 Generic ESS ES1688/ES688 Audiodrive
                [*] sb16 Sound Blaster 16
                [*] sb18 Sond Blaster 1.0/2.0/Pro
                OK
                Shall I try all possible DMA and IRQ combinations? With this option, some unconventional configuration might be found, but it will take much longer time
                YES
                Configurating snd-opl3se2
                Do you want to modify /etc/madprobe.d/sound (and /etc/mandprobe.conf if present)?
                YES
                a potom mi to zacne spustat to alsasoft kedze najskor to je vypnute a status da [OK] Have a lot of fun a ked som vyskusal vsetky ztej ponuky tak mi to stale nejde. Takze este nejake navrhy? Budem vdacny
                • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 06.05.2008 | 22:17
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Do takych dosiek (BX a spol) sa obvykle davali onboard zvukovky C-Media 8330 obsahujuce aj kompatibilitu s Windows Sound System (AD1848), Sound Blaster 16bit (SB). Ak sa nechytil ten ovladac co som pisal dole, alebo snd-ad1848, popripade snd-sb16 alebo nebodaj snd-sb8, tak sa budes musiet pozriet ci je ta zvukovka v slote a co je a nej, popripade kuknut do papierov ak ich najdes. ak sa jedna o onboard, tak daj reboot a vytiahni klavesnicu aby si si to stihol precitat co o nej pise bios.

                  inak to asi nerozchodis, akosi varime z vody.
                  • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 10.05.2008 | 00:11
                    Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
                    No co nevie niekto poradit ako to rozchodim? Velmi by sa to hodilo kedze spat do win nechcem ist
                    • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 10.05.2008 | 00:25
                      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                      noo, neviem ci to nie je strela na slepo, ale co takto skusit nejake starsie distro s nejakym starsim kernelom? ze by to malo legacy drivre

                      nejaky 2.6.18 alebo daco.
                      skus TinyMe je to na legacy hardware..

                      ale fakt strielam do vzduchu.....
                      dufam ze ma niekto opravi ak sa mylim
                      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
                      • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 10.05.2008 | 08:41
                        Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
                        a co takto keby zozeniem USB zvukovku? Fungovalo by to tak?
                        • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 10.05.2008 | 11:57
                          Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                          to ti ja osobne neviem povedat, neskusal som USB zvukovky nikdy ;)

                          ale, PCI zvukovku zozenie za par korun, a je to elegantnejsie riesenie si myslim
                          avsak, aj tak by som tam predtym skusil hodit nejake to legacy distro ako uz bolo spominane, je to live CD takze to mozes hned vyskusat ci to rozchodi zvuk alebo nie

                          nie je mozne aby sa to na linuxe nedalo rozchodit ;)
                          Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
                          • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 10.05.2008 | 15:13
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Ked budes mat stastie, tak ano. Problemom je v tom ze v case kralovania takych dosiek ako mas ty sa USB2 moc nepreferovalo. No a teraz sa zas USB2 dava do takmer vsetkych periferii bez ohladu na to ci vyuzivaju 480Mbps alebo len 12Mbps. Podobna odpoved je aj keby si sa pytal na zvukovku do slotu (PCI). Ak by si ju mal do toho hrubeho cierneho ISA slotu, tak ju asi budes musiet nastavit aby si ju pocitac aj vsimol.

                            PS.: nechcelo by sa ti pozrit ci a ti pchaju tie sluchadla alebo repraky do niecoho co je zasunute kolmo na dosku alebo do niecoho ci priamo trci z dosky? a ked budes restartovat pocitac tak ci nevytiahnes na chvilku klavesnicu aby si precital co to pise o zvukovke priamo vypis biosu? ale ak nie, tak ti zavidim lenivost.
                        • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 10.05.2008 | 15:32
                          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                          chod do obchodu, pytaj si zvukovku za 300 Sk - drviva vacsina tych 300 korunovych ma cip cmi8738, ktory ide vzdy a vsade bez problemov (minimalne stereo). usb zvukovkou sa nezaoberaj, radsej vyhod jednu sietovku (predpokladam, ze su ti na nic) a nahrad ju tou kartou).
                          • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 10.05.2008 | 21:58
                            Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
                            Tak ja len skusam ze ci by to nejak neslo aj tak dostanem po lete novy pocitac a dufam, ze natom to uz rozchodim ale skusim sa zatial pozriet po nejakej zvukovej. No a zvukova je na doske priamo
                            • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 10.05.2008 | 22:03
                              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                              a este - preco 2008.0? uz je dost dlho von aj 2008.1
                              • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 11.05.2008 | 05:00
                                Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
                                Ok takze kupil som teda novu zvukovu a dal ju do slotu, ale nejak ju neviem rozchodit mam ktomu aj cd s drivermi pre linux ale neni tam ziadny rpm balicek len nejake textove subory nevie prosim niekto co stym?
                                • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 11.05.2008 | 13:31
                                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                  aka zvukovka?
                                  • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 11.05.2008 | 18:45
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    si robis srandu? zadavatel ano.
                                    • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 11.05.2008 | 21:01
                                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                      tak nech ide do čerta.. a potom sa ľudia čudujú, že nikto nikdy nechce poradiť.
                                      • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 11.05.2008 | 21:25
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Tiez som si vsimol ze viac ako 60% otazok nesplna odporucania ako sa pytat pricom dost z nich ma absenciu snahy pozriet sa ci to uz nebolo zodpovedane alebo dokonca dodat blizsie informacie a vyskusat co druhy poradili. No ale keby sme chceli aby vsetky otazky splnali tieto kriteria, tak by tu bolo skutocne velmi malo prispevkov za tyden.

                                        PS.: skoda ze sa uz nedozvieme ci ten vystup zbernice pocitaca co je vypisany hore bol z anonymneho internetu alebo od nejakeho kamarata co spravuje linuxovy router niekde na streche.
                                        • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 11.05.2008 | 23:32
                                          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                          tak nech sú tu dve otázky za deň. ale také, kde autor aj odpovedajúci majú záujem na vyriešení.
                                          • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 11.05.2008 | 23:58
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Podmienky uzivania urcuje vlastnik a jemu nadriadena autorita (Stat). On je uz tento portal vo vlastnictve akciovky?
                                            • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 12.05.2008 | 00:06
                                              Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
                                              zvukova je nejaka retail plus ale nakoniec som zistil ze slot vo vnutry pocitaca pravdepodobne nefunguje kedze mi ju nenajde ani windows takze kaslite nato proste nejak to uz vydrzim aj s hluchym linuxom kedze tento pocitac je aj tak sam osebe rad ze este ide
                                              • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 12.05.2008 | 00:34
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                My sme sa nato vykaslali uz davno, ale jedno mi povedz. Len mi skus povedat, je na tej doske svab od c-media ako som si typol? Ak nie, tak si dam na veceru lyzicku cinskeho cili fermentovaneho v oleji. Teda tu lyzicku si idem dat uz teraz, neverim ze mas ten pocitac.
                                                • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 12.05.2008 | 02:01
                                                  taty   Návštevník
                                                  fuha tak vobec neviem ocom hovoris ale ta doska je taka ako bolo spominane vyssie ten pocitac ma asi 100 rokov
                                                  • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 12.05.2008 | 02:09
                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                    na metafory by ta bolo, na riesenie ... ale to je na tebe. howgh.
                                                    • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 12.05.2008 | 18:51
                                                      Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
                                                      tak riesenie sa mi tazko hlada kedze vobec neviem robit s Linuxom tak myslim ze najskor bude aj tak najlepsie sa ucit z kniziek cely Linux kedze tu zvukovu na zakladovej asi nerozchodim.
                                                      • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 12.05.2008 | 20:06
                                                        WlaSaTy   Návštevník
                                                        No, a spravil si pre to nieco? Skus si prejst co Ti bolo odporucane a aky vysledok si dosiahol. Uz vies co je to za kartu? Na tych doskach to vypisoval bios a ten postal ked si mal vytiahnutu klavesnicu. Inak Ti este odporucim, skus vytiahnut vsetky nepotrebne karty (minimalne dve z tych troch sietoviek) pretoze ti zeru systemove prostriedky (IRQ, DMA, ...) a to je tiez zdroj problemov.

                                                        Toto su zaklady prace s hardware a su nezavisle od Linuxu alebo ineho OS.
                                                        • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 13.05.2008 | 10:54
                                                          Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
                                                          tak jedna ztych sietovych je uz vonku je tam namiesto nej ta zvukova. A je tam jedna vstavana ktora akosi nejde tak tam je jedna pridana. Ale ako si napisal skusim to este raz vsetko odznova aj ked som to skusal uz niekolkokrat. A co spravy ked vytiahnem tu klavesnicu?
                                                          • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 13.05.2008 | 17:06
                                                            WlaSaTy   Návštevník
                                                            to ze vytiahnes klavesnicu pri zapnuti pocitaca nasimuluje standardnu chybu "keyboard error, pres F1 to continue". No a vtedy bios obvykle pocka s nacitavanim systemu a grub ci lilo ti nezakryje vystup z biosu kde mas napisane co je to za zvukovka. ak by nepockal 9co je dost bezne pri routeroch s viacerymi sietovkami, tak to prestav v biose.

                                                            inak k tym sietovkam, mas 16 preruseni, skus hadat kolko z nich je natvrdo alokovanych systemom (klavesnica, IDE radic, timer, ...). takze vyhod z toho kompu vsetko co nepotrebujes aby si sa pohol dalej. no skoda, myslim ze to nechces ani vyriesit. tebe staci ked sa len tak otacas na stolicke.
                                                            • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 13.05.2008 | 18:53
                                                              Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
                                                              Tak jasne, ze to chcem vyriesit, ale nejak nerozumiem zpolovice tomu co hovoris. Vies nato kolko mam rokov to je logicke :D Neska to skusim stou klavesnicou, ale nejak mam problem sa dostat do biosu nechce mi ho nijak nahodit. A neviem co je stym.A co to znamena tych 16 preruseni k tej sietovej? Vtom pocitaci skoro nic nieje okrem tej zvukovej a sietovej.
                                                              • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 13.05.2008 | 19:52
                                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                                tych 16 preruseni je na cely pocitac, nielen k sietovkam i ked tie ti z toho este uberaju.

                                                                potom sa ozvi ked precitas ci o tej karte pise bios ze je to C-Media (8330) a ked vytiahnes karty ktore vyslovne nepotrebujes k zivotu. Bez toho sa budeme len tocit na mieste ako uz vyse tyzdna.
                                                                • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 14.05.2008 | 05:02
                                                                  Avatar taty Ubuntu 8.10  Používateľ
                                                                  Ok takze po vytiahnuti klavesnice mi pocitac napisal len tolko ze updatol disky a to bolo cele sa to zopakovalo 2x a potom sa mi sputil lilo a nabehne to do linuxu takze neviem co tam mam spravit/vyskusat aby sa aspon to vypisalo
                                                                  • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 14.05.2008 | 14:10
                                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                                    Vcera som pisal toto:
                                                                    ak by nepockal 9co je dost bezne pri routeroch s viacerymi sietovkami, tak to prestav v biose.

                                                                    A asi som tam mal napisat nech prestavis aby pockal pri chybajucej klavesnici, teda treba prestavit nieco ako "keyboard error" z "continue" na "wait" alebo "error". Tym sa ti zabezpeci ze pocitac bez klavesnice nenabehne ale pocka na nu, a pod tou tabulkou kde mas v ramceku disky, nizsie rozpis dvoch com portov a jedneho lpt portu uvidis nieco ako isapnp devices, tam by mal byt vypis o zvukovke na doske.

                                                                    Inak aby si zbytocne tolko nerestartoval, tak ked budes v biose sa pozri aj ci tam nie je nieco o zvukovke. Ak by si mal dosku poslednych revizii, tak je teoreticky mozne ze mas na nej intel ac97 ktory sa zapinal cez bios. Ta c-media sa zapinala vytiahnutim jumpera a je dost mozne ze ju mas vypnutu koli systemovym prostriedkom pre tie sietovky. Predsa len ten stroj co si dostal bol povodne router a na takom niecom je zvukovka uplne zbytocna. Na jej zapnutie (c-media) budes musiet najst knizocku k doske (co je takmer nemozne) alebo najst na doske ktory jumper zodpoveda zvukovke a pohrat sa s nim.
                                                                    • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 15.05.2008 | 19:52
                                                                      Taty   Návštevník
                                                                      No skusal som to, ale mam problem sa dostat do Biosu takze neviem. Vobec netusim co sa tomu Biosu stalo, ale nejak sa tam nedostanem. Nevies poradit co stym?
                                                                      • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 15.05.2008 | 22:33
                                                                        WlaSaTy   Návštevník
                                                                        a co ze to znamena "problem sa dostat do Biosu takze neviem" ??? mas ho zaheslovany alebo nevies akou klavesou sa do neho dostanes? skus si pozriet ci te od ami, award, phoenix, .... kazdy vyrobca preferoval stlacenie inej klavesy (del, F11, ..). v pripade zaheslovaneho biosu to bude tazsie, mozno staci vyskratovat n par sekund baterku, mozno nie.
                                                                        • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 16.05.2008 | 18:45
                                                                          Taty   Návštevník
                                                                          No tak do biosu sa viem dostat islo sa tam cez tab, ale nejak to v posl. dobe nejde neviem co sa stym stalo. Nedalo by sa nejak restatrnut bios?
                                                                          • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 17.05.2008 | 11:16
                                                                            WlaSaTy   Návštevník
                                                                            dalo. nepisal som to uz o 20:33 neviem akeho dna?
        • Re: Zvuk a Mandriva 2008.0 pomoc 03.05.2008 | 13:08
          WlaSaTy   Návštevník
          stara dobra doska, skus prikaz : modprobe -v snd-cmi8330
          PS.: co robia tri sietove karty v pracovnej stanici ktora ma prehravat zvuk?