zamknuty priecinok

Sekcia: Konfigurácia 09.05.2008 | 13:30
strudliak   Návštevník
Ahoj!!som linux.zaciatocnik a mam najnovsie ubuntu...tusim 8..cela nieco,nevjem.kopiroval som si z dvd-cka mp3 co som si zalohoval,no ked sa mi nakopcilo do mojho priecinka "hudba",tak sa mi pri ikonke zobrazil taky zamok...domyslel som si ze je to zamknute a nemozem s tym manipulovat...pritom by som mal mat ako uzivatel vsetky prava...neviem to odstranit,ani nastavit...poradte prosim!!!
    • Re: zamknuty priecinok 09.05.2008 | 13:41
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
      Ubuntu 8.04. Je to podla vydania 8-rok 04 mesiac.

      Co sa tyka priecinku otvor si terminal(aplikacie-prislusenstvo-terminal).
      Tam zadaj
      sudo nautilus
      bude si to pytat heslo a zadas to co zadavas pri prihlasovani do sys. Nebude sa ti pri pisani zobrazovat tak nezmatkuj.
      Pozor to okno co sa ti otvori ma pravo menit vseto v systeme aj chranene subory a preto bud velmi opatrny s tym co tam robis.
      V tom okne si najdi ten adresar s ktorim mas problem, klikni nan pravym-vlastnosti-opravnenia a ako vlastnik sa tam nastav ty.
      Vsetko pozatvaraj a uz by si mal mat pristup.
      • Re: zamknuty priecinok 09.05.2008 | 20:45
        strudliak   Návštevník
        dakujem...pomohlo...no ked som kopiroval dalsie dvd,zase to bolo vsetko zamknute...toto budem musiet robit kazdy raz??inac,ked som to robil,pozrel som sa na tie opravnenia a boli nastavene tak ako som ich mal aj predtym,len som sa na ne pozrel,nic som teda nemenil a ono to zrazu fungovalo...e??
        • Re: zamknuty priecinok 09.05.2008 | 21:08
          dusan   Návštevník
          Ako to kopíruješ lebo toto štandardne nerobí. Pravdepodobne to kopíruješ ako root preto ti to prestavuje práva.
          Možno bug.

          Ešte by si mohol popísať čo presne robíš.
          • Re: zamknuty priecinok 09.05.2008 | 21:21
            strudliak   Návštevník
            no...ja nevjem presne ako to funguje,no mam svoj profil "strudliak" a mam vsetky prava...potom je klasicky root nastaveny,ale ten profil som si nastavil ako deaktivovany,resp.neda sa pod nim prihlasit pri starte linuxu (toto nastavenie som nasiel v ponuke: system-sprava-pouzivatelia a skupiny...)...mozno to hra ulohu...skusim dat aj root profil aktivovat??no a to dvd kopirujem uplne normalne...dam do mechaniky,oznacim priecinky,pravym mysou-kopirovat a vlozim do "hudba" priecinka v domacom priecinku...
            • Re: zamknuty priecinok 14.05.2008 | 20:00
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              A nie sú len označené iba na čítanie? Klikni pravým tlačítkom, daj vlastnosti a na záložke práva to skontroluj. Je možné, že pri kopírovaní z DVD, ktoré je iba na čítanie sa skopírujú aj súbory z neho iba na čítanie.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: zamknuty priecinok 15.05.2008 | 10:09
                --   Návštevník
                samozrejme ze na dvds su subory ktore sa daju iba citat. a ked sa skopiruju na pevny disk tak im zostane read only nastavenie. takze treba zmenit prava: chmod -R u+w /cesta/k/tvojmu/adresaru
    • Re: zamknuty priecinok 09.05.2008 | 13:42
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Nastav pre precinok pristupove prava, aby si ho mohol pouzivat.
      Spusti gnome-terminal, a napis: sudo chmod 777 /home/strudliak/hudba ( cestu zadaj inu, toto je len priklad ako to ma vyzerat )
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: zamknuty priecinok 09.05.2008 | 21:55
        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
        0777 kraaaasa...
        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: zamknuty priecinok 15.05.2008 | 10:11
          --   Návštevník
          nech je sranda ako pod window$om :-D
    • Re: zamknuty priecinok 15.05.2008 | 12:29
      Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
      No toto iste mam aj. Zatial mi nerobi problem zmenit si prava, ale je to takpovedane kus obtazujuce.
      <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
      • Re: zamknuty priecinok 15.05.2008 | 14:52
        WlaSaTy   Návštevník
        Tak si pri kopirovani tie prava nezachovavaj, alebo pouzi file manager ktory detekuje readonly disk. Myslim ze dos navigator to zvladal, ale to je uz rokov a rokov co som ho nepouzil bez ohladu na to ci ho portovali aj na linux. Kedysi mi dost ulahcoval pracu ale to bolo v minulom tisicroci :)