Help

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.05.2008 | 13:21
MaxcoolSK   Návštevník
Uvazujem o prejdeny na linux.... ale mam zopar otazok:
1. Uvazujem o Ubuntu a OpenSUSE, co je lepsie?
2. Aky je rozdiel medzi KDE a GNOME?
3. Co ma Ubuntu a OpenSUSE, KDE alebo GNOME?
4. Su tieto Distribucie prelozene do slovenciny? aspon na 95% ?
5. Ake su minimalne poziadavky?

Nechcem aby sa mi linux vzhladovo podobal na windows 98. preto co som cital na nete bude lepsie asi KDE (ale necham si poradit)
Linux by som vyuzival na internet, filmy, sem-tam nejaka ta gameska
Mam AMD amthlon 2600+ 1,9 Ghz, nvidia Geforce 7600 GS 256MB, Ram: 512MB, XP
Odpovede na moje otazky by som prosil na e-mail maxcoolsk@gmail.com
Za gramaticke chyby a asi zle umiestnenie temy mi prepacte
ZA POMOC PRI PRECHADZANI NA LINUX DAKUJEM
    • Re: Help 20.05.2008 | 13:25
      --   Návštevník
      1. ubuntu je popularnejsie
      2. kde vyzera ako windows, gnome ako mac
      3. ubuntu - gnome (kubuntu je menej dotiahnute), opensuse - vraj kde je tam vyladenejsie ale ma aj gnome
      4. ano - ale daj si cestinu ako zalozny jazyk - popis je v manuali na ubuntu.kayle.sk
      5. na tvojom pocitaci ich v pohode spustis )ubuntu aj opensuse)
      • Re: Help 20.05.2008 | 13:29
        MaxcoolSK   Návštevník
        wow necakal som take rychle reakcie, takze asi prejdem na Ubuntu s gnome
        a este aka je najnovsia verzia Ubuntu? aby som netahal nejaku staru zrucaninu ale nechcem ziadnu betu
        a este som pocul ze sa da zadara obiednat cd s linuxom na oficialnej www o linuxe je to pravda? ak hej tha keby si to nasiel prosim o link
        • Re: Help 20.05.2008 | 13:35
          --   Návštevník
          • Re: Help 20.05.2008 | 13:39
            --   Návštevník
            stiahnutie dvd verzie: http://cdimage.ubuntu.com/releases/8.04/release/ (obsahuje viac softveru ako cd verzia - ale myslim nie je to live verzia - cize ma klasicky instalator)
            • Re: Help 20.05.2008 | 13:54
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              dvd ma aj live aj textovy instalator
              • Re: Help 20.05.2008 | 14:00
                --   Návštevník
                vdaka za info, neskusal som ho nikdy tak som nevedel :-)
        • Re: Help 20.05.2008 | 13:37
          --   Návštevník
          objednanie ubuntu: https://shipit.ubuntu.com/ - ale potrva to par tyzdnov kym ti to pride
          • Re: Help 20.05.2008 | 13:43
            MaxcoolSK   Návštevník
            jj moj kamarat si to z tade objednal no neprislo mu to stava sa to obcas alebo skoro vzdy?
            • Re: Help 20.05.2008 | 13:43
              MaxcoolSK   Návštevník
              a da sa poslat aj DVD verzia ci to uz nie?
              • Re: Help 20.05.2008 | 13:52
                --   Návštevník
                no aj na poste sa to moze stratit, a navyse som si vsimol ze adresu pisu trocha cudnym sposobom takze to moze sposobit omeskanie kym slovenska posta pride na to kam to dorucit..., doba dodania moze byt normalne aj 6 tyzdnov

                posielaju iba cd verziu

                ak mas dobre pripojenie na net tak si stiahni dvd, pripadne cd a to mozes kopirovat kolko chces (len nezabudni to palit ako image cd/dvd)
            • Re: Help 20.05.2008 | 16:01
              Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
              no cca 2-3 tyzdne a mas to CD doma, DVD sa da tusim len v shope za $ kupit
          • Re: Help 20.05.2008 | 13:53
            MaxcoolSK   Návštevník
            plati sa postovne?
            • Re: Help 20.05.2008 | 13:55
              MaxcoolSK   Návštevník
              ale ja sa na to ****** nechce sa mi cakat taky dobry net ze by som tahal DVD verziu nemam? prepocitalo mi to na 6 hodin stahovania priemerna rychlost cca 200kb/s takze idem tahat cd verziu
              • Re: Help 20.05.2008 | 13:56
                MaxcoolSK   Návštevník
                ale ne radsej pockam dufam ze mi to pride
                a nws o niejakej super www ktora sa zaobera linuxom (okrem tejto)
            • Re: Help 20.05.2008 | 13:55
              --   Návštevník
              sponzoruje to firma canonical takze vsetko je uplne zdarma :-)
    • Re: Help 20.05.2008 | 13:28
      --   Návštevník
    • Re: Help 20.05.2008 | 13:53
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ahoj. tak tiez skusim sa zapojit :)

      1) Greenie
      2) kazde je ine... a lepsie je to, ktore Ti lepsie sadne. mas tiez dalsie prostredia. v skratke: inak to vyzera, trochu inak sa to pouziva... ale vsetko je to bezproblemove
      3) ubuntu ma cele stado prostredi, opensuse ma cele stado prostredi
      4) no... na 95 percent je cestina. slovencina tak 60 percent by som povedal...
      5) hlavne ramka - ak chces aby vsetko islo OK tak odporucam minimalne 512 RAM

      posielam tiez mailom ked chces... :)
      • Re: Help 20.05.2008 | 13:57
        --   Návštevník
        pre stana k bodu 5: v povodnom prispevku pise ze ma 512 MB RAM takze je to v pohode :-)
      • Re: Help 20.05.2008 | 13:58
        maxcoolSK   Návštevník
        mailom uz netreba som myslel ze sa nezdrzim na nete ale zdrzal som sa
        • Re: Help 20.05.2008 | 14:01
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          takze som kvoli tebe zatazil internet nejakym kilobajtom s mailom... ach sakra :)
          • Re: Help 20.05.2008 | 14:05
            MaxcoolSK   Návštevník
            a este sa chcem opytat pojde mi pod linuxom ako by som to nazval...... ked pripojim moju nokiu cez usb bude sa tam dat pridavat subory alebo to pod linuxom nepojde?
            • Re: Help 20.05.2008 | 14:08
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              no... tak to nepomozem, moja nokia 3310 nieco take ako USB nema :D

              ale tak skus nam povedat ako si to riesil vo windows... pracoval si s nokiou ako s USB klucom, alebo si pouzival nejaky specialny softver?
              • Re: Help 20.05.2008 | 14:16
                maxcoolSK   Návštevník
                pod windowsom som pouzival PC siute, no islo to aj bez neho..... ale som si isty ze tam moju mp4 nerozchodim vlastne skor JA ze ju nerozchodim pretoze pod windowsom porebujem WMP co v linuxe najdem asi takzo niie?
                • Re: Help 20.05.2008 | 14:18
                  MaxcoolSK   Návštevník
                  este sa vratim k tomuto 4. ano - ale daj si cestinu ako zalozny jazyk - popis je v manuali na ubuntu.kayle.sk
                  stiahol som si ten manual no nikde to tam nemozem najst keby mi to tu niekto napisal ako to spravit bol by som vdacny
                • Re: Help 20.05.2008 | 14:19
                  --   Návštevník
                  ked by nic ine nepomohlo tak mplayer si s tym poradi
            • Re: Help 20.05.2008 | 14:17
              --   Návštevník
              ja na nokii 3500 classic v pohode pod linuxom pracujem so subormi ako cez USB kluc
              • Re: Help 20.05.2008 | 14:19
                MaxcoolSK   Návštevník
                a islo to tak ze si pripojil nokiu a hotovo alebo si sa musel v tom vrtat
                • Re: Help 20.05.2008 | 14:19
                  --   Návštevník
                  pripojim nokiu, v nej vyberiem ze chcem pouzivat telefon v usb rezime a je to
                  • Re: Help 20.05.2008 | 14:25
                    MaxcoolSK   Návštevník
                    este sa vratim k tomuto 4. ano - ale daj si cestinu ako zalozny jazyk - popis je v manuali na ubuntu.kayle.sk
                    stiahol som si ten manual no nikde to tam nemozem najst keby mi to tu niekto napisal ako to spravit bol by som vdacny
                    • Re: Help 20.05.2008 | 14:41
                      --   Návštevník
                      5.2 Nastavenie jazyka na strane 29
                      • Re: Help 20.05.2008 | 14:43
                        --   Návštevník
                        este pozn.: pred kazdou editaciou konfiguracnych suborov odporucam prislusny subor odzalohovat keby sme nieco pokaslali.
                        • Re: Help 20.05.2008 | 14:53
                          MaxcoolSK   Návštevník
                          jaj sa tesim ale nwm ci si mam pockat kym mi pride cd alebo mam tahat z netu........ :,( fnuk
                          • Re: Help 20.05.2008 | 14:55
                            MaxcoolSK   Návštevník
                            hh a nasla sa este 1 otazka daju sa preniest zalozky z firefoxu vo windowsu do firefoxu v linuxe?
                            • Re: Help 20.05.2008 | 14:58
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                              otvoris firefox a das importovat... a ak nie, tak len presunies na prislusne miesto...
                              • Re: Help 20.05.2008 | 15:00
                                --   Návštevník
                                nema nahodou ubuntu migracny tool na prenos niektorych nastaveni z windows?
                                • Re: Help 20.05.2008 | 15:16
                                  MaxcoolSK   Návštevník
                                  to ja netusim :)
                                  • Re: Help 20.05.2008 | 15:26
                                    --   Návštevník
                                    to som sa pytal stana :-)

                                    je viem ze taky nastroj ma takze by ti tie bookmarky mohlo previest aj automaticky pri instalacii
                                    • Re: Help 20.05.2008 | 15:30
                                      MaxcoolSK   Návštevník
                                      :o)
                                      • Re: Help 20.05.2008 | 15:38
                                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                        ano malo by byt nieco take... migration assistant sa to vola... ale mne to moc neponuka... mozno to suvisi s tym, ze dlhodobo nemam windows :D
                            • Re: Help 20.05.2008 | 14:59
                              --   Návštevník
                              samozrejme, staci ich exportovat a potom v linuxe importovat, pripadne si skopirovat subor bookmarks.html z firefoxovskeho profilu
                              • Re: Help 20.05.2008 | 16:24
                                MaxcoolSK   Návštevník
                                este sa chcem opytat co je to GRUB..... pri instalacii ubuntu sa ma nainstalovat alebo nemusi?
                                • Re: Help 20.05.2008 | 16:35
                                  --   Návštevník
                                  z tvojpo pohladu je to v podstate menu ktore sa ti spusti pri starte pocitaca v ktorom si budes moct vybrat ktory operacny system spustit. ty ako zaciatocnik ho musis nainstalovat lebo bez neho linux nespustis. obycajne sa instaluje do mbr. ak zmazes linux tak grub prestane fungovat. vtedy mozes pouzit na obnovenie povodneho grubu napr super grub disk alebo mozes pouzit instalacne cd windows s prikazom fixmbr alebo tak nejako
                                  • Re: Help 20.05.2008 | 16:37
                                    --   Návštevník
                                    pred instalaciou linuxu odporucam stiahnut a pripravcit si ten supergrub disk (na obnovu zavadzaca) a aj partedmagic (na rozdelovanie disku) pre pripad nudze keby si nieco pokazil...
                                    • Re: Help 20.05.2008 | 17:20
                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                      netreba... obycajne *buntu cd staci...
                                      • Re: Help 20.05.2008 | 17:47
                                        --   Návštevník
                                        hovorim ze pre pripad nudze. ma to velkost len par MB. s cd ubuntu sa niekotre veci mi nedali urobit. nic tym nepokazi ked ho bude mat poruke
                                  • Re: Help 20.05.2008 | 16:45
                                    MaxcoolSK   Návštevník
                                    to ze grub prestal fungovat sa mi uz stalo hh vtedy som ani poriadne nevedel co je linux len tak som ssa hral a potom som to chcel zmazat.... teraz chcem tomu predist ako sa ten super grub disk pouziva.....kde ho mam stiahnut.... na http://supergrubdisk.org/ je vpravo download ale nwm co z toho mam stiahnut
                                    • Re: Help 20.05.2008 | 17:03
                                      MaxcoolSK   Návštevník
                                      som pred instalaciou ubuntu takze este niekto rychlo napiste ako sa pouziva ten super grub disk
                                      • Re: Help 20.05.2008 | 17:23
                                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                        nepotrebujes ho... priamo spusti instalaciu a tam mas jednoducheho sprievodcu ako si porozdelujes disk. mas to aj v tom manuali popisane a myslim ze detailne...
                                      • Re: Help 20.05.2008 | 17:51
                                        --   Návštevník
                                        ked ten supergrub disk stiahnes (download cdrom) napalis ho ako obraz na cd - mal by byt aj po slovensky. a v menu sa lahko zorientujes.

                                        ale netreba robit paniku :-) v podsate ho teraz nepotrebujes ako pise stano. to len pre pripad nudze keby sa v buducnosti vyskytli problemy s grubom :-)
                                        • Re: Help 20.05.2008 | 17:55
                                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                          aj problemy s grubom sa daju riesit cez akekolvek *buntu CD
                                          • Re: Help 20.05.2008 | 20:08
                                            --   Návštevník
                                            napr. ako nainstalujes mbr zo standardneho ubuntu cd bez pripojenia na internet? na parted image na to mas prikaz install-mbr. ale nechajme tuto diskusiu lebo je v tomto kontexte nepodstatna.
                                        • Re: Help 20.05.2008 | 17:56
                                          MaxcoolSK   Návštevník
                                          ako si zmenim rozlisenie v ubuntu v system predvolby rozlisenie mi nejde dat viac ako 800x nieco a pritom mam mat 1650xnieco... please ako zmenim toto rozlisenie?
                                          • Re: Help 20.05.2008 | 18:00
                                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                            nainstalovat ovladace grafickej karty :)

                                            system => sprava = > ovladace harderu
                                            • Re: Help 20.05.2008 | 18:15
                                              MaxcooolSK   Návštevník
                                              po nainstalovani ovladacov sa mi normlane zobrazilo prihlasovacie okno ale po zadani mena, hesla monitor vypisal out of range 1680x1050 skusil som dat druhy monitor vypisalo to iste out of range 1280x1024 obidva su sirokouhle.... pomoc please
                                              • Re: Help 20.05.2008 | 21:31
                                                MaxcoolSK   Návštevník
                                                okik uz to fciii hlasim sa vam z funkcneho linuxu
                                                • Re: Help 20.05.2008 | 21:31
                                                  Maxcoolsk   Návštevník
                                                  a vsetkym co ste mi pomohli DAKUJEM
                                                  • Re: Help 20.05.2008 | 21:45
                                                    --   Návštevník
                                                    niet za co:-)

                                                    ps.: odporucam este si precitat aspon par casti zo stanovho alebo nejakeho ineho maualu aby si vedel ako sa robia zakladne veci....
            • Re: Help 20.05.2008 | 16:38
              Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
              Ak chces pisat a posielat SMS upravovat kontakty odporucam Wammu, daj sa tim tiez prenasat programy ale pokial mas pamatovku taksati tospusti ako usb kluc
              • Re: Help 20.05.2008 | 21:47
                MaxcoolSK   Návštevník
                a predsa mam este problem nwm nastavit viac jazykov.. napr. ako je to v tomto navode (je z stranky ubuntu.kayle.sk):Slovenčina nie je kompletná. Linux má však jednu nádhernú vlastnosť. Dá sa určiť sekundárny jazyk, terciárny atď. Teda program, ktorý je
                preložený v Slovenčine na 50%, v Češtine na 80% a v Angličtine na 100%, sa bude po nastavení správať úplne ideálne. Polovica vecí bude
                v slovenskom jazyku, zvyšok česky, a len máličko anglicky. Pripomínam, že ak je program preložený na 50 percent, tak nie sú preložené
                časti, s ktorými sa prichádza do kontaktu len málo. Ak chcete mať takto nastavené 3 jazyky, editujte potrebný súbor:
                $ gksu gedit /etc/environment
                dalej sa pise ze mam vymazat riadok sk: ale ja tam nic take nemam po zadani toho prikazu mi vyhodi PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games" a to je cele................. ako to mam urobit aby som mal aj sekundarny jazyk?
                • Re: Help 20.05.2008 | 21:56
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  coze? divne...

                  napis nam co mas v subore /etc/environment
                • Re: Help 20.05.2008 | 22:01
                  storm   Návštevník
                  mal by si to citat takto:
                  Slovaci ak chcete cestinu ako zalozny jazyk: Vymazte CELY obsah TOHO SUBORU, a pridajte tieto riadky:
                  LANGUAGE="sk_SK.UTF-8:sk:cs_CZ.UTF-8:cs:en"
                  LANG="sk_SK.UTF-8"
                  
                  • Re: Help 20.05.2008 | 22:09
                    storm   Návštevník
                    dolezite je poradie jazykov v tomto riadku:
                    LANGUAGE="sk_SK.UTF-8:sk:cs_CZ.UTF-8:cs:en"
                    • Re: Help 21.05.2008 | 13:12
                      MaxcoolSK   Návštevník
                      no chcem si nahodit zalozky z firefoxu ktory mam na windowse dal som si na usb kluc ten subor bookmarks.html (alebo niejak tak) ale nwm kde ho mam nakopirovat v linuxe, niejak sa v tom nevyznam... a este jeden problem napriklad pri pisani tohto prispevku (nielen tohto)mam sive pismo a strasne zle sa to cita na bielom podklade kde sa da zmenit farba?
                      • Re: Help 21.05.2008 | 13:15
                        MaxcoolSK   Návštevník
                        a este nieco ako si vytvorym odkaz na hru ktoru mam vo windowse viem sa dostat na ten disk aj najdem exe (mam aj wine, hra bezi v pohode) ale nwm ako si dat odkaz na plochu ked dam vytvorit odkazy nahodi niejaku chybu
                      • Re: Help 21.05.2008 | 13:25
                        MaxcoolSK   Návštevník
                        tie zalozky uz mam ostava sive pismo a vytvorenie odkazu
                        • Re: Help 21.05.2008 | 15:38
                          --   Návštevník
                          vytvorenie toho odkazu v konzole:
                          ln -s "/cesta/k/tomu exe suboru" ~/Desktop/MojaHra
                          pozri si nejaky tutorial o zakladnych prikazoch linuxu napr medzi otazkami novacikov vlavo hore v menu
                          • Re: Help 21.05.2008 | 15:50
                            MaxcoolSK   Návštevník
                            tu cestu k tej hre mam ako zadat ked ona je v "30,3GB médium" v program files..... mam normalne napisat 30,3GB medium ci ako?
                            • Re: Help 21.05.2008 | 15:58
                              Avatar Thomas Ubuntu 10.04  Používateľ
                              mas to v /media
                              tam mas vsetky disky a CD-ROM
                              Tam zistis tu cestu kt mas zadat...
                              I HAVEN'T PROBLEM, I HAVE LINUX
                              • Re: Help 21.05.2008 | 16:05
                                MaxcoolSK   Návštevník
                                dakujem
                              • Re: Help 21.05.2008 | 16:12
                                MaxcoolSK   Návštevník
                                po zadani pri konci /dektop/ mi napise nieje adresarom co s tym?
                                • Re: Help 21.05.2008 | 16:21
                                  MaxcoolASK   Návštevník
                                  a ked mi ho uz vytvori tak nejde otvorit napise ze je poskodeny abo co
                                • Re: Help 21.05.2008 | 20:26
                                  --   Návštevník
                                  nepisal som /desktop/ ale ~/Desktop/MojaHra v linuxe je dolezita aj velkost pismen a kazdy jeden znak (hoci by to bola len bodka!) aj medzery.

                                  ps.: precitaj si prosim zopar informacii o prikazoch v nejakej prirucke pre zaciatocnikov linuxu aby si sa nepytal veci ktore su samozrejmostou :-)
                                  • Re: Help 21.05.2008 | 20:28
                                    MaxcoolSK   Návštevník
                                    ale co predstavuje toto "MojaHra" tam mam dat napr NFS.exe???
                                    • Re: Help 21.05.2008 | 21:10
                                      --   Návštevník
                                      pre man za mna moze byt aj tak - je to nazov suboru pod akym sa ten link zobrazi na ploche. pokojne mozes napisat aj MojaHra a potom ho premenovat ;-)

                                      ps.: ved si uz konecne precitaj nejaky clanok/tutorial o prikazoch linuxu aby si sa nepytal samozrejmosti
                                      • Re: Help 21.05.2008 | 21:13
                                        --   Návštevník
                                        pre prikaz ln mas manual priamo v systeme, pripadne ak nesedis teraz v linuxe tak pozri na na man.root.cz
                                      • Re: Help 21.05.2008 | 22:04
                                        MaxcoolSK   Návštevník
                                        ja ten odkaz vytvorim ale pri otvoreni mi napise ze je poskodeny (je to hra ktoru chcem spustit cez wine)
                                        • Re: Help 21.05.2008 | 22:22
                                          --   Návštevník
                                          aha, sorry, nemozno to robit cez odkaz ale treba si urobit skript:
                                          #! /bin/sh
                                          wine "/cesta/k/tvojej hre.exe"
                                          

                                          v editore gedit ktory bude obvsahovat iba toto a uloz si ho na pracobnu plochu. potom suboru prirad spustitelny atribut (napr prikazom chmod u+x tensubor) a bude to ok.
                                          • Re: Help 22.05.2008 | 16:23
                                            MaxcoolSK   Návštevník
                                            takze napisem ti ako som to pochopil/urobil vytvoril som si novy textovy dokument pridal tam #! /bin/sh
                                            wine "/cesta/k/tvojej hre.exe" (bez uvodzoviek, ma to byt s nimi? a medzeru mam dat normalne alebo treba niejaky specialny znak? ja som dal normlane medzernikom) atribud som pridal tak ze som to napisal do terminalu (tak to malo byt?) chmod u+x a cestu k tomu suboru (ma tam byyt cesta k tomu textovemu alebo k .xexe ktorym sa spusta hra? skusil som obidve. no pri pridani cesty k hre napisalo chmod: nie je možný prístup k `/media/disk/Program': No such file or directory
                                            chmod: nie je možný prístup k `Files/ElastoManiaRegistered/elma.exe': No such file or directory

                                            po pridani cesty k textovemu suboru nenapisalo nic)
                                            potom som skusil zapnut ten textovy subor a nestalo sa nic
                                            • Re: Help 22.05.2008 | 16:30
                                              MaxcoolSK   Návštevník
                                              pokus cislo 2 :vytvoril som dokument s tym #! /bin/sh
                                              wine "/cesta/k/tvojej hre.exe"......... nechal som tam uvodzovky potom prikaz chmod som dal s cestou k textovemu suboru po jeho spusteni mi vyhodi chybu ktoru mi vypisuje ked zoberiem z toho pricinka z hrou .exe a dam ho na plochu takze si myslim ze som nevytvoril odkaz ale iba presunul cele .exe
                                              • Re: Help 22.05.2008 | 16:43
                                                --   Návštevník
                                                1. precitaj si uz konecne nieco o zakladoch linuxovych prikazov inac moja rada bude iba jednoucelova a nic z nej nebudes mat ak sa vyskytne podobny problem

                                                2. ten skript ma na zaklade informacii takto:
                                                #! /bin/sh
                                                wine "/media/disk/Program Files/ElastoManiaRegistered/elma.exe"
                                                

                                                uloz ho napr ako ~/Desktop/elma
                                                potom v terminale zadaj prikaz chmod u+x ~/Desktop/elma
                                                a hru spustis kliknutim na subor ~/Desktop/elma (cize subor elma na pracovnej ploche) a potvrdenim spustenia
                                                • Re: Help 22.05.2008 | 17:34
                                                  Avatar MaxcoolSK Slax 6.0.9  Používateľ
                                                  OMG a co asi robim????? vypise mi to tu chybu elma.res file is mssing !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                                                  Som Linuxová lamka :,(
                                                  • Re: Help 22.05.2008 | 17:39
                                                    --   Návštevník
                                                    konecne sme sa niekam pohli. vdaka za znenie chyby.

                                                    skript oprav takto:
                                                    #! /bin/sh
                                                    cd "/media/disk/Program Files/ElastoManiaRegistered"
                                                    wine "/media/disk/Program Files/ElastoManiaRegistered/elma.exe"
                                                    
                                                    • Re: Help 22.05.2008 | 18:03
                                                      Avatar MaxcoolSK Slax 6.0.9  Používateľ
                                                      dakujem...... sry za tolko starosti ale linux mam 2. den :)
                                                      Som Linuxová lamka :,(
                                                      • Re: Help 22.05.2008 | 18:09
                                                        --   Návštevník
                                                        takze predpokladam ze to funguje.

                                                        ja som starosti nemal :-) len si mi nedodaval potrebne a hlavne presne informacie... a tebe to nechcelo ist takze starosti si mal ty.

                                                        a prajem vela trpezlivosti s linuxom a chut sa naucit nieco nove.
                                                        • Re: Help 22.05.2008 | 18:18
                                                          Avatar MaxcoolSK Slax 6.0.9  Používateľ
                                                          este taku jednu vec sa opytam pretoze som to nenasiel ani v google: ako odinstalujem napr. hru nasiel som toto Q: Ako odinštalujem program?
                                                          A: $ sudo dpkg -r názov_programu.deb
                                                          alebo
                                                          $ sudo apt-get remove názov_programu
                                                          ale napriklad ja som nainstaloval ut 2004 a keby som to chcel odinstalovat? prikazom sudo apt-get remove ut2004 to nejde
                                                          Som Linuxová lamka :,(
                                                          • Re: Help 24.05.2008 | 02:08
                                                            Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                                                            podla toho, ako si to naintstaloval. AK si to instaloval apt-get install ..., alebo dpkg -i ... tak apt-get remove meno_balicku pomoze.

                                                            Ak si to instaloval nejakym instalatorom, ktory nepracuje s balickovym systemom, vtedy ti to ani balickovy system neodinstaluje. Skus sa pozret, ci samotny instalator to nevie odinstalovat, alebo ci to nema nejaky odinstalator. V najhorsom pripade sa pozri do /usr/local, tam by to malo byt nainstalovane, da sa to odtial urvat, ale pravdepodobne ti tam ostane nejaky bordel ak nebudes dostatocne dosledny:-) ale ut2004 som nikdy neistaloval, ale snad to nie je nejako "originalne" a inac
                                                            Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                                                            • Re: Help 24.05.2008 | 11:39
                                                              Avatar MaxcoolSK Slax 6.0.9  Používateľ
                                                              instalovalo sa to pomocou vlastneho instalatoru ktory skoncil instalaciu s "error" nasiel som kde to je nainstalovane.. da sa potom ten bordel pomocou niejakeho programu odstranit?
                                                              Som Linuxová lamka :,(
                                                              • Re: Help 24.05.2008 | 19:37
                                                                Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                                                                pokial viem, nie je program, ktory ti odinstaluje program, ktory ma vlastny instalator, to by si chcel vela

                                                                ako jediny bordel co moze vzniknut su sobory, ktore su mimo adresara, ktory si nasiel, napriklad v /usr/local/bin, /usr/local/lib, a podobne. Urcite to bude v /usr/local. Niektore hry si v /usr/local/games spravia svoj adresar, a maximalne daju binarku do /usr/local/bin ak je to tvoj pripad, tak vymaz binarku a adresar a vyhral si. Ale este by bolo dobre popozerat, ci si niekde v /usr/local nenechal nejake subory.
                                                                Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
    • Re: Help 25.05.2008 | 22:40
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      1. ako kedy. vacsina zacina na ubuntu. ale poradit ti budu vediet s oboma distribuciami. linux ma tu vyhodu, ze mozes skusit obe (a aj viac)

      2. gnome je ako volvo, KDE ako mercedes. aky je medzi nimi rozdiel?

      3. ubuntu ma gnome, da sa doinstalovat KDE, xfce, ... suse ma (defaultne) KDE, maju ale aj live CD s prostredim, ake chces.

      4. maju slovenske prostredie, percenta si netrufam odhadnut.

      5. minimalne su P2 a 256MB - odporucane P3 a 512MB a vyssie.

      vyzerat to bude tak, ako si nastavis (gnome ci KDE).. gnome-look.org a kde-look.org

      • Re: Help 25.05.2008 | 22:50
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        2) volvo je zo svedska, mercedes z nemecka... chcelo by to slovensku KIA so 7 rocnou zarukou :D
        • Re: Help 25.05.2008 | 23:24
          WlaSaTy   Návštevník
          A kto zacne poskytovat tu zaruku na zelenej luke?
          • Re: Help 27.05.2008 | 00:43
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            obyvatelia zelenej luky? :)
            • Re: Help 27.05.2008 | 01:21
              WlaSaTy   Návštevník
              Tak prva a zakladna otazka ktora ukaze buducnost.:

              Ako funguje upgrade na zelenej luke? Poprosim nepliest si s instalaciou inej verzie.

              ps.: distribucia ktora kema moznost upgrade je odsudena na neaktualnost a to je jej +.
              • Re: Help 10.06.2008 | 10:35
                --   Návštevník
                pouzivatel@zelena_luka:~$ alias
                alias upgrade='backup && reboot && mkfs && install'