Laptop

Sekcia: Komunita 22.05.2008 | 23:09
Laptop   Návštevník
Dobrý deň,
rozmýšlam nad kúpou notebooku. Hľadal som, čítal som recenzie, no nič pre mňa som nenašiel. Ponuka je široká. Ak máte nejaké skúsenosti prosím napíšte, budem vďačný.
Na notebooku chcem používať Linux, takže zostavu sa snažím primerane vybrať.

-Keďže Linux, tak by som sa chcel vyhnúť ATi. Geforce a Intel grafické môžu byť. Grafická nemusí byť nejako super výkonná.

- Výdrž batérie by mala byť kúsok vyššia. Chcem ho používať na cestách mimo napájania, tak aby niečo vydržal.

- Keďže by mal mať vyššiu výdrž, ukrátim na displeji. Uspokojil by som sa od 12' do 15'.

- Notebook by mal byť menší, ľahší, vhodný na prenos.

- RAM aspoň 2 GB (menej nechcem)

- HDD aspoň 160 GB

- CPU z rady Intel core 2 duo. Nie slabý.

- WiFi, BT, eternet, webkamera, DVD mechanika, USB

- NB zameriavam na použitie ako internet, multimedia (filmy, video atd), nie hry, kompaktny.

- OS: nemusí byť - aj tak tam pôjde linux

- Mal by niečo vydržať (keďže na cesty), kúsok pevnejší, kvalita prevedenia.

cena: do 30 tisíc.

Aké máte skúsenosti s linuxom a NB? Ako je náročný linux na batériu počas práce?

Ďakujem za príspevky.
    • Re: Laptop 22.05.2008 | 23:21
      fantomas   Návštevník
      "- Keďže by mal mať vyššiu výdrž, ukrátim na displeji. Uspokojil by som sa od 12' do 15'."

      tato veta ma fakt rozosmiala
      • Re: Laptop 22.05.2008 | 23:44
        ---   Návštevník
        Co je na tom smiesne? Mensi display, menej energie na "zobrazovanie" pripadne podsvietenie..
        • Re: Laptop 22.05.2008 | 23:49
          fantomas   Návštevník
          ked mi zozenies 12" book takej konfiguracie do 30k, zajtra ho idem kupit, to malo co usetris na tych par palcoch stratis na baterke s mensou kapacitou
          • Re: Laptop 22.05.2008 | 23:59
            Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
            asi nemas ponatia o cenach, tak ta vyvediem z omylu:
            Praktický notebook s 12.1" displejom WXGA (Amazing Crystal Vision) (1280x800) a hmotnosťou len 1,80 kg, Centrino Duo, Procesor Intel Core2 Duo procesor T5450 (1.66GHz, FSB 667MHz, 2MB L2) chipset Intel 965GM, pamäť 2048MB DDR2 667Mhz, pevný disk 160GB, integrovaná grafika Intel X3100, DVD/RW Super Multi double layer napalovačka, sieť Gigabit LAN, WiFi 802.11g, Express Card, Bluetooth, Web kamera 1.3Mpx, Modem, čítačka kariet MMC/SD/MS/MS Pro 4-in-1, Fingerprint Reader, 3 x USB2.0, 1xHDMI, VGA, audio, batéria Li-ion 8 cell, rozmery 303 x 231 x 29.5mm, bez OS, farba : WASABI green - s myškou a taškou vo farbe notebooku

            za 27 s dph

            prajem pekne nakupovanie.....
            Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
            • Re: Laptop 23.05.2008 | 00:02
              fantomas   Návštevník
              "- CPU z rady Intel core 2 duo. Nie slabý."

              a este sa opytam na znacku MSI? ....
              • Re: Laptop 23.05.2008 | 00:16
                Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                yo, msi, saje ale co uz, si nespecifikoval...

                ked chces dlhy vydrz tak tam predsa nebudes pchat 2,4GHz CPU?
                Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
                • Re: Laptop 23.05.2008 | 00:39
                  fantomas   Návštevník
                  neviem ako je to s watazou, osobne si myslim ze tam taky drasticky rozdiel nebude co sa tyka procesora ako takeho, samozrejme potom zalezi aj od dalsich faktorov
              • Re: Laptop 23.05.2008 | 00:17
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                technicky a offtopic dotaz... ake su najmensie displeye (palce) schopne zobrazit 1440x900?
                • Re: Laptop 23.05.2008 | 11:47
                  Avatar david Debian Lenny  Používateľ
                  13,3 (ThinkPad X300) o 12,1 neviem
                  dreamwalker
            • Re: Laptop 23.05.2008 | 09:00
              ---   Návštevník
              Cita sa to pekne,celkom poho zostava.Este daj link, vyrobcu a model..
            • Re: Laptop 23.05.2008 | 10:01
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              mam pocit, ze hovorime o rovnakom notebooku ;)
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Laptop 22.05.2008 | 23:28
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      Ako je náročný linux na batériu počas práce?


      je rozdiel linux so spustenym gnome, OOo, KDE aplikaciami atd a linux, kde mas otvoreny openbox a xterm...
    • Re: Laptop 22.05.2008 | 23:57
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      asus f5rl
      nejde mi na nom...pockaj??...s2disk (ale moc som sa s tym nehral...)
      este som neskusal expresscard...
      jediny problem ze vydrzi len 2 hodiny
      problem je ze stoji "len" do 20 K

      ale keby som chcel dat az 30K tak si uz kupim mac book.....
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
    • Re: Laptop 23.05.2008 | 01:45
      Avatar nardew debian  Používateľ
      ja by som uz nikdy nekupoval asus.
    • Re: Laptop 23.05.2008 | 09:57
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      MSI PR200 YA - myslim, ze splna vsetko + som s nim nesmierne spokojny :).

      1. ma wifi intel (funkcne okamzite)
      2. funkcna zabudovana webcam
      3. modryzub tiez funguje bez chybne
      4. vydrza na baterky nad 5 hodin
      5. vaha pod 2kg
      6. 2GB RAM
      7. 160GB Disk
      8. funkcna SD/MMC citacka
      9. CPU core2duo 1.66Ghz

      ma 2 bugy:
      1. nejde finger print (fakt ma netrapi)
      2. ked strcis sluchatka do PC, hraju aj repraky (co ma tiez netrapi, kedze do NB strkam tak externe repraky :)).
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Laptop 23.05.2008 | 10:11
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        bezchybne*
        PC=NB
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Laptop 23.05.2008 | 11:36
        Laptop   Návštevník
        Mhm.. So sluchadkami to neznie najlepsie..nedalo by sa to nejako spravit?inac vizera to dobre..:)
      • Re: Laptop 23.05.2008 | 13:41
        Meno   Návštevník
        to s tymi sluchatkami a reprakmi sa to tu uz riesilo hoci vramci EX600 rady... ale predpokladam ze problem ten isty... treba podsunut spravny model pre modul a mas po probleme... najdi si ten topic... inak je to tusim este aj v tych hw helpoch ci co to je za sekciu tunak...
        • Re: Laptop 23.05.2008 | 13:46
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          nj skusim cez vikend, prave mi zacina practice session - ipsc
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Laptop 23.05.2008 | 10:16
      Avatar chatpall   Používateľ
      TU. ReNew znamena vypredaj starych zasob.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: Laptop 23.05.2008 | 11:51
      Avatar david Debian Lenny  Používateľ
      dokupis ramku a celkom sa da

      http://www.alza.sk/notebook-fujitsu-siemens-esprimo-u9200-d85555.htm
      dreamwalker
      • Re: Laptop 23.05.2008 | 12:10
        Laptop   Návštevník
        A kvalita FS Vs MSI? Nech to potom vydrzi..
        • Re: Laptop 23.05.2008 | 12:44
          Avatar david Debian Lenny  Používateľ
          FS v MSI - musis sa spytat MSIckarov, ja som kupoval uz 5 notebookov Fs amilo - bez problemov, bez reklamacii. sam som mal jeden(Centrino vtedy) bol som max spokojny.
          dreamwalker
          • Re: Laptop 23.05.2008 | 13:44
            Meno   Návštevník
            ja som MSI-ckar a radim NEBRAT !!! hoci niektory tu pisu ze su velmo spokojny( hlavne ceny su nizke ) ale su dost buggove tieto notebooky - hoci sa hovori ze po upgrade firmwaru to byva dobre, ale stale je MSI znacka ktora nema skusenosti s robenim NB, preto konkuruje cenou, mozes chytit dobry model a budes rad, ale skor chytis nejaky buggy model a budes si nadavat... takze radsej ber FS, podla ludi co poznam s nim nemali problemy...
      • Re: Laptop 23.05.2008 | 18:27
        Laptop   Návštevník
        Ten Esprimo vyzerá dobre. Je dosť podobný MSI. Keďže tu píšete, že MSI sú nekvalitne, prestal som nad nim uvažovať.

        Pozeral som aj iné značky, no nič som stále nenašiel okrem Acer Aspire 2920. Je to tiez podobný book. Asus tiež hovoríte, že sa kazia. Acer sú spoľahlivé? Čo hovoríte na Aspire/Esprimo? Má tu niekto niektorý z týchto notebookov - aké máte skúsenosti s nimi pod linuxom?

        Dakujem
        • Re: Laptop 23.05.2008 | 22:46
          Avatar david Debian Lenny  Používateľ
          Aspire/Esprimo ??? chlape non sense to sa neda porovnat. Esprimo je o triedu kvalitnejsie spraveny book ako Aspire. Mal som acer TM, segra ma aspire a je to strasne. Ako sa vravi kolko hlav tolko nazorov, ja ti poviem tak cez ruky mi presli 3 Aspire a 1 TravelMate a uz nikdy viac acer
          dreamwalker
          • Re: Laptop 23.05.2008 | 23:21
            Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
            No ja mam acer aspire a som celkom spokojny, chudak uz ma skoro 4 roky a furt fici pekne. Manzelka ma pre zmenu MSI S262 (AMD+ATI)a tiez spokojnost (velmi tichy), jedine wifi je Ralink a s tym su trosku problemy.
            Kolegovia maju tiez podobny 12" MSI S262 ale s Intelom a tiez absolutna spokojnost.
          • Re: Laptop 23.05.2008 | 23:21
            Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
            tak veru. jedine v com je acer pred ostatnymi vyrobcami, je cena. acer nechcem ani vidiet
            cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
            • Re: Laptop 23.05.2008 | 23:40
              Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
              No ten moj bol paradne drahy ale to bola uplne ina doba. Rok - dva nato sli notebooky celoplosne dole s cenou (snad o polovicu).
    • Re: Laptop 24.05.2008 | 00:23
      ARny   Návštevník
      A nerozmyslal si o novinkach typu OLPC, Asus PC Eee a podobne?
      • Re: Laptop 24.05.2008 | 11:57
        Laptop   Návštevník
        To nie je pre mňa. Zaradil by som to medzi "hračky". Hľadám niečo silnejšie...

        MSI som už úplne upustil. Acer a Asus tiež, po prečítaní niekoľkých fór ohľadom kvality.
        Zostal FS Esprimo U9200. Googlil som a našiel som takýto článok, ktorý ma veľmi nepotešil...Hlavne okolo toho vstupu na slúchadká :-(

        Mimochodom koľko stojí 1 GB RAM DDR2 do booku? Menil som ramky na stolových počítačoch. Ako to je u NB? Musím bežať do servisu, alebo je to nenáročné?
        • Re: Laptop 24.05.2008 | 12:01
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          verim, ze vsetky nb maju relativne pristupne sloty, cenu vygoogli v obchodoch podla typu
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Laptop 24.05.2008 | 23:20
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          stal nerozumime preco si upustil od MSI. Aktualny 12" widescreen je ozaj vydareny kusok.
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Laptop 24.05.2008 | 23:37
            Laptop   Návštevník
            Hore som to už niekde písal. MSI sú vraj nekvalitné "marketové" NB. Našiel som to na viac stránkach. Škoda, lebo výbavou by mi fakt padol, ale ak mám mať s ním problémy...

            Môže sa stať, že trafím dobrý kus, ale ak nie, tak sa budem chytať dobre za hlavu :-(
    • Re: Laptop 24.05.2008 | 14:13
      init_daemon   Návštevník
      Hmm, keby si upustil od webky tak toto je spravna volba:<br/> Lenovo ThinkPad R61
      • Re: Laptop 24.05.2008 | 14:17
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        toto nebude spravna velkostna kategoria
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Laptop 24.05.2008 | 15:36
          init_daemon   Návštevník
          citujem "Uspokojil by som sa od 12' do 15'" . 14.1" je v poho
          • Re: Laptop 24.05.2008 | 16:47
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            citujem "Notebook by mal byť menší, ľahší, vhodný na prenos." 14" widescreen neni v poho
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Laptop 24.05.2008 | 18:20
              init_daemon   Návštevník
              14.1" je v poho. 15" a vyssie nie je v poho
              • Re: Laptop 24.05.2008 | 18:59
                Avatar Mihalko Kubuntu 8.04  Používateľ
                moj prvy nb 17" prenosnost v poho, je to len otazka zvyku... vydrz na baterky 2,5 hod aj s compizom... ASUS A7Tc teraz uz musi stat pod 30k
                • Re: Laptop 02.06.2008 | 21:44
                  Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
                  ASUS A7Tc - ohľadom tohto NB mám otázočku. Ten Wireless switch funguje iba cez Fn+F2 alebo to má aj nejaý vypínač niekde na boku šasi? Som si ho obzeral, že by som si ho volakedy cez prázdniny kúpil, ale váham, keď vidím iba tú klávesovú skratku, že čo ak ju nezprevádzkujem.
                  Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
                  • Re: Laptop 28.11.2008 | 11:53
                    Mihalko   Návštevník
                    jj ma to aj nenapadny switch nalavoboku :)
              • Re: Laptop 24.05.2008 | 21:17
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                to hovoris len aby si "mal pravdu", pokial niekomu ide o prenosnost, tak pozera na 12", ja by som aj nad tou 13" X300 vahal napriek tomu, ze je porovnavana s airom
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Laptop 24.05.2008 | 22:15
                  Avatar Mihalko Kubuntu 8.04  Používateľ
                  nie tym som chcel povedat ze aj velke nb su prenosne. je to vsetko v ramci moznosti samozrejme.
                  • Re: Laptop 24.05.2008 | 22:16
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    toto su vlakna, zoznamte sa
                    Debian. apt-get into it…
                • Re: Laptop 24.05.2008 | 23:07
                  init_daemon   Návštevník
                  To hovorim z realnej skusenosti.15" sa uz pomaly nerobia, 15,4" je dost tazke. O mobilite hovorme pri 7" az 14.1". X300vku sem neplet, cena je dost vysoka, a nehovoriac o nezmyselnom SSD disku. Btw. solidne 13,3" apple sa da tiez najst do 30k.
                  • Re: Laptop 24.05.2008 | 23:12
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    hovorime o notebooku s dorazom na velkost a vahu, mobilny je kazdy nb

                    ja ti hovorim, ze 14 (a to nehovorim o widescreene) a pravdepodobne aj 13 je prilis vela, naopak eee a podobne je prilis malo na nieco seriozne.

                    a dost, mozes mat posledne slovo
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Laptop 24.05.2008 | 23:17
                      init_daemon   Návštevník
                      s tebou je tazka rec, furt len to svoje mrmles..
                      • Re: Laptop 24.05.2008 | 23:18
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        aspon nepotim ****viny typu "nezmyselny SSD"
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Laptop 24.05.2008 | 23:21
                          init_daemon   Návštevník
                          ma viac minusov ako plusov
                          • Re: Laptop 24.05.2008 | 23:26
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            vymenim kotucovy z thinkpadu za SSD z thinkpadu. ok?
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: Laptop 24.05.2008 | 23:27
                              init_daemon   Návštevník
                              ty si rob co chces
                              • Re: Laptop 24.05.2008 | 23:33
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                je mi jasne, ze by si tu vymenu nespravil ani keby si mal moznost. bla bla bla
                                Debian. apt-get into it…
                                • Re: Laptop 26.05.2008 | 22:42
                                  Avatar xgamer Ubuntu 8.04  Používateľ
                                  Ja mám EsprimoM9400 čo je 14" s váhou 2,2Kg na bateriu vydrží priemerne okolo 3hodin šasi by mohlo byt aj lepšie je tichý takmer nepočutelný.Nutne kupit dalšiu RAM. Aj s +2GB RAM som dal zaň 27tisic. Ubuntu 8.04 ide na no dost dobre ale nejako tam nefunguje korektne spánok,hibernácia bez problemov,. Čo som skušal rozne distrá som zistil že treba nan jadro 2.6.24 a vyššie vtedy funguje všetko ako má.A inak spokojnost:)
    • Re: Laptop 28.11.2008 | 19:54
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja mam velmi dobre skusenosti s MSI notebookmi a myslim ze tie 12 palcove verzie by boli perfektne, dobre procaky velke disky intel grafika maly displej a 8 clankova bateria su super kombinacia
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment