prechod z MDK na Debian...

Sekcia: Ostatné 26.06.2005 | 20:06
Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
xcel by som prejst z mandrake na debiana no mam par otazok: - je v debiane nejaky podobny "spravca instalacie a odinstalacie software?? -treba vsetko kompilovat?? (to by som nerad bo az taky zbehly som neni) -ktory deb. by ste mi odporucili? (som taka polovicna lama) - zevraj kazdy linux je rovnaky a ak sa v niecom lisi tak su to drobnosti... su nejake velke rozdiely v MDK a Deb? (nemyslim tym zrovna to, ze v deb. nenahram RPM pre MDK ;-) ) Vdaka za pomoc
    • Re: prechod z MDK na Debian... 21.06.2005 | 20:54
      dusan   Návštevník
      Prechod z MDK na Debian vrelo odporúčam, najlepšie na nový 3.1 Sarge. Debian obsahuje viacero nástrojov na správu balíčkov (naozaj netreba všetko kompilovať, k dispozícii je množstvo pripravených balíčkov), pre začiatok (ale možno nielen pre začiatok :)) bude najlepšie používať Synaptic. Okrem toho aj viaceré nastavenia systému sa dajú robiť prostredníctvom KDE alebo GNOME (niekto tu už spomenul, že aj Debian je celkom slušná "klikacia" distribúcia).
      • Re: Re: prechod z MDK na Debian... 22.06.2005 | 10:44
        krixi   Návštevník
        a fedora? oplti sa prejst? tiez mam mandrivu, ale potrebujem v nom spustit corel photo paint, co sa da spustit v redhate. Ako sa robi preinstalacia systemu? Normalne len vsunem cd a preinstaluje sa na fedora? Je to tiez také "klikacie"?
      • Re: Re: prechod z MDK na Debian... 24.06.2005 | 19:29
        Majo984   Návštevník
        ok, a kde sa da zohnat deb 3.1 Sarge?? Tu v obchode maju en test....?! Ja by som vsak chcel stabilny system. :-)
    • Re: prechod z MDK na Debian... 22.06.2005 | 11:48
      Avatar SuSEr SuSE, Kubuntu  Používateľ
      Ja bych zase doporucil pouzivat apt v konzoli ...
      • Re: Re: prechod z MDK na Debian... 22.06.2005 | 12:21
        dusan   Návštevník
        Áno, s tým súhlasím, ale pre človeka prechádzajúceho z MDK sa mi zdá Synaptic pre začiatok prijateľnejší (než sa spriatelí s konzolou).
        • Re: Re: Re: prechod z MDK na Debian... 22.06.2005 | 12:23
          dusan   Návštevník
          Okrem toho Sznaptic je len graf. nadstavba nad apt.
          • Re: Re: Re: Re: prechod z MDK na Debian... 22.06.2005 | 13:23
            Avatar SuSEr SuSE, Kubuntu  Používateľ
            Jasne to mate pravdu, nejsem radikalni odpurce klikatek, ale tohle mi nepripadne jako oblast kde pouziti konzole neni pro zacatecnika nevhodne, snad neni takova hruza naucit se apt-get install & a spol.
            • Re: Re: Re: Re: Re: prechod z MDK na Debian... 24.06.2005 | 19:30
              Majo984   Návštevník
              ok, a kde sa da zohnat deb 3.1 Sarge?? Tu v obchode maju en test....?! Ja by som vsak chcel stabilny system. :-)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: prechod z MDK na Debian... 24.06.2005 | 19:47
                transport   Návštevník
                pozri www.root.cz tam bol clanok o vidani sarge3.1, mozno tam bude link na nejaky obchod alebo len mirror na stiahnutie
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: prechod z MDK na Debian... 26.06.2005 | 20:06
                hurfo   Návštevník
                Na stranke debian.com mas zoznam mirrorov alebo napis kontakt a mozme sa dohodnut ja to mam stiahnute (14 CD)