linux otazky help

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.06.2008 | 18:13
halko   Návštevník
ako zmenim heslo?
preco kazdy program v cervenom jablku pyta heslo?
nejde mi hra starcraft brood vo windows mi ide preco?
    • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 18:20
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      1. passwd (man passwd)
      2. ake jablko?
      3. linux nie je windows. treba sa zbavit syndromu "vo windows mi to ide, v linuxe nie"
      • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 19:31
        Avatar simonasambler   Používateľ
        Medzi windwsom a linuxom je ovela vacsi rozdiel ako napr medzi xp a vista. Musis zacat od zaciatku ahlavne skor nez sa zacne pytat spytaj sa pana googla. A ak cerveny jablkom myslis UBUNTU tak to je koli bezpecnosti. Starcraft funguje takmer bezproblemov cez WINE www.winehq.com
    • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 19:06
      dusan   Návštevník
      Polož si radšej odázku:
      Chceš si svoj komp spravovať sám Ak áno tak by som začal knihou Ivana Bibriho
      http://www.bibri.net/Mandriva-doc/manual-mdv-2008cz_Instalacni_a_uzivatelska_prirucka.pdf

      ak nie tak si to daj niekomu nastaviť.

      Ps dúfam že neuvažuješ zrušiť heslo na roota(administrátora) lebo ak chceš druhý win tak to sa rovno vráť k win
      Starkraft hm to je hra?. Linux nieje kompatibilný s windows (a to som rád) ale dá sa "emulovať" prostredie win v linuxu cez emulator wine.

      Aká ikonka veď jej vzhľad si môžeš hocikedy zmeniť.

      Podľa tvojich otázok sa zdá že ani nevieš čo je to vôbec počítač takže platí odporúčanie "daj niekomu nastaviť".
      • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 20:31
        Peter2   Návštevník
        Podla toho cerveneho jablka usudzujem, ze asi fungujes na Greeni. To tam dal Stano (jeho tvorca), tzv. Root menu, niekolko uzitocnych programov, ktore sa spustaju pod rootom, preto tam kazdy program pyta heslo. Inac ak k nemu nieco konkretne potrebujes, chod na stranku www.greenie.sk. Ocividne potrebujes zaklady Linuxu. Tie ziskas napr. na tejto stranke v sekcii Clanky, dalej na nete je kopec manualov, najdes ich napr. na www.root.cz, www.abclinuxu.cz. Dalej odporucam stranku wiki.ubuntu.cz, kde najdes mnozstvo clankov a navodou pre Ubuntu Linux, z ktoreho vychadza Greenie.
      • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 20:39
        Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
        "cez emulator wine"

        Use Wine (Wine Is Not an Emulator) to run Windows applications :)
        Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
    • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 20:32
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      spravna odpoved na otazku tri znie:

      lebo je to hra pre windows
      • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 23:10
        Dusan   Návštevník
        Ahojte prepacte mi asi nepisem do vhodneho fora ale neviem na koho sa mam obratit...
        Pred par dnami som si nainstaloval Ubuntu popri Viste. Musim povedat ze ma Ubuntu velmi prekvapilo, pretoze som doteraz mal moznost pracovat iba vo Wind. Kazdopadne som velmi spokojny s jednoduchostou a s uhladnostou ponuknutou beznemu pouzivatelovi.. Narazil som vsak na dva problemy, ktore by som chcel odstranit ale bohuzial neviem ako. Prvy,,,po starte pocitaca mi vyhodi zavadzac ci sa chcem zapnut vo Viste alebo v Ubuntu. Da sa to nejak zrusit? Mam tam na vyber Ubuntu a Vista loader a ked stlacim ten loader tak mi tu istu ponuku vyhodi este raz, preto by som xel ten prvy zavadzac odstranit a nastavit to rovno na ten Vista loader, stamad sa mozem prepinat. A druha vec, da sa niekde zrusit ta neustala potreba hesiel ci us pri instalovani programov, vykonavani spravcovskych cinnosti atd.?? ... Ak mi viete pomoct strasne vam dakujem Dusan
        • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 23:28
          ---   Návštevník
          ani jedno nepovazujem za problem, vyzadovanie hesiel je naopak potrebne (filozofia windowsu ide presne opacne ,ze navadza pouzivatela bootovat s admin. pravami do systemu co ulahcuje sirenie virusov a spol a potom sa da lahko rozbit system, to rozbitie systemu hrozi tak isto aj v linuxe ked zmazes nieco co nebude pozadovat heslo a ostane akurat ho preinstalovat).
          Ubuntu ma oproti ostatnym distram este tu vyhodu ze pozaduje len jedno heslo ( netvrdim ze sa to neda vypnut, navodov ako na to je na nete vela, ak velmi chces pogoogli)
          • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 23:41
            Dusan   Návštevník
            no tak ty si mi pomohol kamos :) vdaka moc
            • Re: linux otazky help 11.06.2008 | 01:23
              Avatar m4rtin.m   Používateľ
              Mozes si zapnut aj automaticke prihlasovanie.... hlavne ak nemas na pocitaci viacero uctov

              ak chces instalovat aktualizacie bez administratorskeho hesla tak si mozes zapnut automaticke aktualizacie.
        • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 23:39
          --   Návštevník
          boot menu: v /etc/boot/menu.lst si treba nastavit hodnotu timeout na mensiu hodnotu - napr. 1 (pre istotu neodporucam nastavit nulu lebo sa moze stat ze po rebootovani budes mat problem ak na prvykrat nastavis nieco zle...)

          to ze si pyta hesla nech ta netrapi. aspon vies ze tvoj system je bezpecny.
          • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 23:43
            Dusan   Návštevník
            okej vyskusam dakujem ti za radu..
            • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 23:45
              --   Návštevník
              pomylil som sa - ten subor je /boot/grub/menu.lst
    • Re: linux otazky help 10.06.2008 | 23:06
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      1) otvor terminal, a napis tam:

      passwd halko (alebo ake tam mas meno)

      2) no v greenie (cital som uz predtym ze si pisal ze mas toto distro. dobra volba... :) ) je to cervene jablko na spustanie ako root. takze ak chces spustit textovy editor ako root a upravovat nieco, tak mozes ist (aj) cez to cervene jabko

      3) mas original alebo nejake pocrackovane? ak mas original tak by mohlo ist - daj to otvorit cez program - a tam napis wine. ak ale tam mas dake cracky, tak to pod linuxom pravdepodobne nepustis
      • Re: linux otazky help 11.06.2008 | 01:27
        Avatar m4rtin.m   Používateľ
        preco by nespustil. ja normalne pustam worms 2 armageddon z torrentu, nocd crack..

        a pokial ma niekto zacne obvinovat z nelegalnosti, ........ mam to na studijne ucely ;-)
        (pochopia len ti co citali autorsky zakon)