linux

Sekcia: Ostatné 21.06.2008 | 19:42
NAZOR NA LINUX   Návštevník
chcel by som napisat par slov o linuxe ...mam doma dva compy jeden na hry a notas na internet a tak ....linux som skusal dakedy pred 5 rokmy na starom pocitaci a bola to hroza , absolutne ma znechutil a po dvoch dnoch som ho z pc vymazal , lenze v poslednej dobe pocuvam ako sa linux zmenil a ako sa zavratne siri , tak som ho opat skusil a nainstaloval som si ubuntu na svoj asus eee 8G... musim uznat ze linux sa naozaj posunul dalej a to hlavne vo vyzore a nastaveniach ktore uz niesu len pismenka v konzole, avsak sklamal ma aj tak pretoze skusat nove veci a riesit problemy je jedna vec ale ked na to prave nieje cas ocakaval by som ze pobezi bezproblemovo...to som sa ale velmi zmylil , dostat sa na internet cez usb HSDPA modem je ako zly sen a aj ked tu je vcelku dobry navod ako ho spojazdnit nepodarilo sa my to pritom niesom ziadny pc noob programujem v cecku , a celkovo dokazem spravit n pc vsetko ale linux je .... na mna proste vela... musim vsak pochvalit komunitu ktora sa snazi kazdodene riesit problemy ostatnych a aj celkovo linux za pokrok mozno o 30 rokov bude naozaj user-friendly a potom si ho naistalujem znova pretoze mam rad ine veci a win ma uz nebavi ale ci chcem ci nechcem musim pri nom ostat ......asi dost mimo temy ale musel som sa vyrozpravat ..osobne si myslim ze takyto nazor bude mat viacero ludi ......tot vse
    • Re: linux 21.06.2008 | 19:57
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      ano 5 rokov je naozaj dost, to ze niekto programuje v cecku hned nerobi automaticky clovekom, ktory vie vyriesit vsetky problemy s pc. no treba si kupovat hw, ktory je podporovany linuxom.
    • Re: linux 21.06.2008 | 20:00
      Avatar lazzio F16  Používateľ
      30 rokov :-)
      $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
    • Re: linux 21.06.2008 | 20:01
      Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
      ...osobne si myslim ze takyto nazor bude mat viacero ludi...
      nebude
      linux za pokrok mozno o 30 rokov bude naozaj user-friendly
      je uz teraz...
      programujem v cecku
      a?Programovanie je nieco ine ako spravovanie systemu
      • Re: linux 21.06.2008 | 20:09
        somiak   Návštevník
        1.kazdy nech hovori za seba
        2. podla mna nieje moc user-friendly ked chces ist na internet a musis pri tom spustat scripty a neviem co vsetko o com bezny uzivatelia nemaju ani sajnu
        3.suhlasim len som tym chcel povedat ze robit pod linuxom maju aj uzivatelia ktory uz maju ake take skusenosti s PC
        • Re: linux 21.06.2008 | 20:12
          fantomas   Návštevník
          2. nemusis
          • Re: linux 21.06.2008 | 20:14
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            no... myslim, ze by sa mohla urobit nejaka dobra aplikacia portovana na GTK i QT, podla GNU/GPL ktora by bola pridavana do fedory, ubuntu atd atd atd... to by bolo...

            funkcie jednoduche - nastavenie on/off zobrazovania ikonky v panely, instalovanie noveho modemu, vypnutie a zapnutie modemu, pokrocile volby. to by bolo...
            • Re: linux 21.06.2008 | 20:33
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              kazda distribucia na toto ma svoj vlastny konfiguracny nastroj
              • Re: linux 21.06.2008 | 20:50
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                konkretne? spomenies nejake programy?
                • Re: linux 21.06.2008 | 20:51
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  najdes si sam
                  • Re: linux 21.06.2008 | 20:56
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    nemam modem a nemam s modemami vobec ziadne skusenosti... poradis aspon jeden? nieco gtk... mam gnome-ppp a viem ze je par dalsich, no nejaky expert do toho nie som
                    • Re: linux 21.06.2008 | 21:07
                      Avatar borg Fedora  Administrátor
                      precitaj si este raz dany bod 2.
        • Re: linux 25.06.2008 | 18:53
          Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
          2. mne siel net a vsetko hned po instalacii ubuntu na notebooku bez problemov, kup si normalny pocitac a nie taky smejd

          PS: windows sa tvari ako user-friendly az do chvile ked sa infikuje virusom alebo podobnou havedou a to nehovorim o inych problemoch s tymto OS
          • Re: linux 25.06.2008 | 19:04
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            ..mimochodom necudujem sa ze windows je taky spatny OS ked ho programuju ludia ako si ty. Linux je vo viacerych veciach daleko pred windowsom!
            • Re: linux 25.06.2008 | 19:28
              Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
              Taki ako si ty ma uz unavuju. Pred 2 rokmi som aj ja prvykrat skusal linux a nebolo to lahke,po tyzdni som to vzdal a vratil som sa k win,lebo som nemal cas ucit sa ho,no stale ma to k linuxu tahalo a pacil sa mi viac ako ten komercny OS. Az ked som si nasiel pracu kde linux pouzivam som zacal naplno spoznavat jeho caro a po kazdom sebemensom uspechu, ktory v tomto skvelom OS dosiahnem sa mi linux paci este viac. Problem ludi ako si ty nie je v linuxe,ale v tom ze vy sa nechcete naucit s nim pracovat,lebo ste pohodlni a spokojni s tym svojim OS pre deti. Ale ste len zaslepeni tym jeho "user-friendly" prostredim a prehliadate dolezitejsie vlastnosti, ktore by mal spravny OS mat.
          • Re: linux 29.06.2008 | 17:54
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            Mimochodom Ubuntu vs. Windows XP na HP nx6310:
            Ked nainstalujem Win XP MUSIM este dodatocne stiahnut a nainstalovat ovladace na zvukovku inak nejde,ale po instalacii Ubuntu na ten isty notas ide vsetko jak ma ist,vsetky ovladace uz su pritomne. To je priklad pre tych, ktori nadavaju na podporu HW v linuxe.
            • Re: linux 18.07.2008 | 11:54
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              1. porovnavas WinXP z roku 2001 (trochu viac, ak berieme aj SP2, v ktorom boli pridane niektore ovladace) s Ubuntu z roku 2008

              2. ak Ubuntu (Linux ako jadro) nebude poznat zvukovku (svojho casu u mna nejaka intel HDA - teoreticky ju naslo, ale len piskala), tak mas na takmer 100 percent smolu. a na Win (aj na starom XP) urobis len to "musim stiahnut" a zvukovka ide. mozes sice oponovat, ze aj na niektore "nefunkcne" zariadenia sa da najst navod, ktory ho ako-tak sprevadzkuje (iny modul, parametre pre modul), ale to je pre bezneho cloveka trochu naokolo, nemyslis?
        • Re: linux 26.06.2008 | 13:39
          Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
          No ked uz ma niekto problem s pripojenim do Inetu v linuxe, tak ja uz fakt neviem, kam to spejeme ;)
          sudo apt-get remove windows
    • Re: linux 21.06.2008 | 20:06
      fantomas   Návštevník
      dovolim si oponovat, huawei funguje pod linuxom bez problemov od jadra 2.6.24 pouzivam ho na desktope aj na eee
      • Re: linux 21.06.2008 | 20:15
        somiak   Návštevník
        nebudem sa hadat ale funguje len ked to ponastavujes a neviem co vsetko a to na wine proste robit nemusim, a nejde len o modem nefunguje ani citacka pamatovych kariet a tak a to nehovorim o tom ze na EEE sa ani poriadne nevypne musim ho vypnut rucne gombikom
        • Re: linux 21.06.2008 | 20:25
          fantomas   Návštevník
          pokial povazujes nastavenie telefoneho cisla a zariadenia modemu tak ano, v tom chabom softe pre win je to uz prednastavene, ohladom vypinania je treba pred vypnutim unloadnut modul snd_hda_intel, tieto problemy sa daju vyriesit, len je treba si precitat wiki a pouzit google ;)
        • Re: linux 21.06.2008 | 20:25
          WlaSaTy   Návštevník
          Tak sa nehadaj a oznam ci si mal aspon najmensi zaujem o riesenie tych veci co ti vadia alebo sa len potrebujes realizovat v plamennej debate. Podla tvojich prispevkov by si si mohol tu frustraciu ist ventilovat niekam inam, predsa len je dnes slnovrat a to o niecom hovori.
    • Re: linux 21.06.2008 | 20:38
      somiak   Návštevník
      v ziadnom pripade som nechel vyvolat hadku ani nic je to len moj osobny nazor ... a tie problemy by som aj vyriesit chcel ale neviem ako rsp. viem cital som to na wiki ale nerozumiem tomu
      • Re: linux 21.06.2008 | 21:07
        Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
        Takze z vlastne nevedomosti zhadzujes linux, omg.
        • Re: linux 21.06.2008 | 21:11
          WlaSaTy   Návštevník
          No,ak je programator, tak musi mat logicke myslenie a tym padom to nemohlo byt nevedomky.
          • Re: linux 21.06.2008 | 21:20
            Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
            njn ako programator by mal chapat wiki :-D
            • Re: linux 21.06.2008 | 21:26
              WlaSaTy   Návštevník
              Myslim ze by mu stacilo pochopit preco sa vola subor READ.ME. Ale ak su takyto ludia programatormi, tak by ma zaujimalo ako sa zmeni IT v najblizsich 5tich rokoch. RAD nie je programovanie ale operativa.
              • Re: linux 21.06.2008 | 21:27
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                Ja sa Ti cudujem, ze sa este zapajas do takychto diskusii.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                • Re: linux 21.06.2008 | 22:03
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ja nie. Inak vsimni si aky sa tvari urazeny a ako krasne argumetuje ze linuxova distribucia sama neuhadla telefonne cislo. Alebo on ako programator dava za vinu linuxu ze dodavatel mu nedal k modemu linuxove cd s linuxovym autorun.inf ?

                  Inak ten jeho posledny prispevok je zlatucky. Teraz sa zas hra na urazeneho. Co myslis, kolko moze mat tak rokov? Myslim fyzicky vek, ten psychycky sa da lahko uhadnut.
        • Re: linux 21.06.2008 | 21:29
          somiak   Návštevník
          nevedomost si priznam ale linux nezhadzujem proste pisem pravdu , a za tym ze linux nieje user-friendly si budem stat pretoze je to tak ,,, pre mna je os priatelsky ked sa da program nainstalovat dvojklikom alebo ked ho proste dokaze ovladat kazdy ... a nechaj si prosim ta tie komenty ze linux nieje pre hocikoho ked na kazdej stranke o linuxe svieti najvacsi napis ze os pre kazdeho tak bud linuxova komunita nevie co vravi alebo sa len snazi zakryt svoj totalny neuspech keby bol pre kazdeho tak ked k nemu posadim hoci aj 10 rocne dieta tak na nom bude vediet plnohodnotne pracovat.. ja to z linuxom skusit chcem a aj to skusim ale moje prve skusenosti niesu najprijemnejsie ..priznavam ze som mozno trochu deformovany s rokov na wine :p
          • Re: linux 21.06.2008 | 21:35
            Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
            ked sa da program nainstalovat dvojklikom
            a neda sa?
          • Re: linux 21.06.2008 | 22:38
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            no linux je user friendly a zato ze vyrobcovia HW nerobia ovladaci soft pre linux to nie je chyba linuxu (ako ho nazivas - lebo pre mna linux znamena jadro) ale vyrobcov

            a podla mna je viac user friendly ako win v mnohych pripadoch, repozitare a balickovy system je podla mna ovela ucinejsi ako stahovanie nedoveryhodnych exe suborov z netu

            a vie ho pouzivat kazdy, moj 13 rocny bratranec ani nezbadal ze nie je pod winom az kym nechcel hrat hru, a staci citat navody a manualy a budes ho vediet pouzit aj ty

            + ked si zacinal s winom hned si vsetko vedel ?? ako nastavit siet, ako nainstalovat ovladac, kam ho instalovat, ako upravit nastavenia systemu aj jednotlivych prgramov, tiez si sa to musel nucit
            a myslim ze ked posadis 10 rocne dieta ktore nevidelo comp tak mu bude jedno ci to bude win alebo linuxova distribucia

            mysmlim ze aj bol taky test na PC negramotnych , jedenj skupine dali XPcka a druhej nejake distro (fedoru sa mi zda) a potom ked ich vymenili tak obe skupiny boli v riti a nadavali na zly system ktory nevedia pouzit a nic nefunguje
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: linux 21.06.2008 | 23:32
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Môj 10 ročný brat dokáže s ubuntu pracovať rovnako ako s win. Keď ho videl prvýkrát, tak si dokonca v menu sám našiel hry. Tak myslím, že je rovnako (a podľa môjho názoru dokonca omnoho viac) user friendly ako win.
            A 10 ročné dieťa sa nestará o nastavenie siete ;), takže mu je jedno na akom systéme pracuje, keď je už nakonfigurovaný.
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: linux 26.06.2008 | 13:20
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              linux a user friendly? tak schvalne!

              ma linux nejake jednoduche hry okamzite?

              ma nieco v com sa da pisat?

              ma nieco v com sa da pustit hudba?

              moze sa cez linux surfovat po internete?



              ak je na vsetko odpoved ano, tak myslim ze je user friendly...
              • Re: linux 18.07.2008 | 11:59
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                ma linux nejake jednoduche hry okamzite? - nema, ak si nedas nainstalovat (neposudzuj podla Ubuntu, kde sa vsetko instaluje aj bez tvojho povolenia)

                ma nieco v com sa da pisat? - teoreticky je asi "vi" v LSB, ale inak je pre zaciatocnika z dvojice "vi" vs. notepad (wordpad) prijemnejsi ten notepad

                ma nieco v com sa da pustit hudba? - vid prispevok 1

                moze sa cez linux surfovat po internete? - vid prispevok 1
                • Re: linux 18.07.2008 | 20:23
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  myslel som beznu distribuciu linuxu... teda ubuntu, debian, fedora, greenie, opensuse, sabayon atd atd atd
                • Re: linux 19.07.2008 | 14:33
                  Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                  ma linux nejake jednoduche hry okamzite? - nema, ak si nedas nainstalovat 
                  (neposudzuj podla Ubuntu, kde sa vsetko instaluje aj bez tvojho povolenia)
                  

                  Aj ubuntu je linux. Najprv nadavas na to, ze linux je zlozity, ze bezny user sa zo vsetkych tich balickov nevie vysomarit a ked sa tu spomenie distro, ktore sa snazi uzivatelovi ulahcit pracu a nainstaluje ti nejake zakladne veci, tak sa ti nepaci, ze to robi nieco bez vedomia usera. Uzivatelovi (priemernemu) je to absolutne jedno.

                  ma nieco v com sa da pisat? 
                  Myslim, ze na pisanie nejakeho textu skor pouzije openoffice. (Mam taky pocit, ze M$ Office sa nenaistaluje spolu s windowsom)


                  Dalsie dva body som us ofrflal (ako mnohi), tak sa nebudem opakovat.
                  • Re: linux 19.07.2008 | 19:01
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                    no to nie je celkom tak. aj v pripade windows to moze byt prva a posledna vec, ktoru si zakupis. zvysok sa da nainstalovat z freeware / opensource zdrojov.

                    ale nepaci sa mi pristup: linux to ma a windows nie. oba produkty mozu mat vsetko, ale aj takmer nic. a ked by som chcel byt zly, tak porovnam windows xp s debian netinstall:

                    - windows ma cosi aj na pisanie (wordpad vie formatovany text), na prehravanie hudby, na netovanie, na "upravu" grafiky, ...

                    - debian netinstall ma po nenainstalovani ziadnej volitelnej sucasti prakticky NULU - dostanes sa max na ftp a text (neformatovany) napises vo VI.

                    uz chapes co sa mi nepaci? je to ako porovnavanie konskeho povozu s volvom vo full vybave
                    • Re: linux 19.07.2008 | 22:00
                      Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                      ale debian netinstal nieje urceny cloveku, ktory nevie, ze kt. balik sa ako vola!
                      Vysvetli mi, ze na ake 4 veci by mi boli standardne nainstalovany prehravac hudby ak by dana masina mala sluzit ako web server.
                      A o akej plnej vybave pri ubuntu hovoris/pises? Instalacka zabera jedno CD. A ak chces, tak si porovnavaj aj vistu.
                      • Re: linux 19.07.2008 | 22:05
                        Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
                        Kotrčkovi by som odporučil Slackware aby sa mu nič neinštalovalo bez jeho vedomia.
                      • Re: linux 19.07.2008 | 22:06
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        hmmm... ujo kotrcka je daky divny...

                        ak si porovna win xp s akoukolvek CD distribuciou linuxu, tak ta ma toho ovela viac. ak sa porovna vista s DVD distribuciou, vysledok je rovnaky...

                        je nieco na pisanie (kate, mousepad, gedit...), a k tomu plny openoffice alebo abiword. co ma windows? wordpad a notepad? velka slava teda...
          • Re: linux 26.06.2008 | 13:46
            Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
            je tak user friendly, ze by si sa cudoval. Netreba plakat, ale riesit problem.
            a nechaj si prosim ta tie komenty ze linux nieje pre hocikoho ked na kazdej stranke o linuxe svieti najvacsi napis ze os pre kazdeho tak bud linuxova komunita nevie co vravi
            No jediny, kto tu nevie co vravi si podla mna TY!!!!! :P
            sudo apt-get remove windows
          • Re: linux 26.06.2008 | 13:49
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            kedysi som pracoval s manrake. stiahol som si z internetu rpm archiv, 2x som klikol, potom nieco ze "pokracovat" a to bolo vsetko. koniec, amen... pohodicka.

            ovela jednoduchsie ako pri windows... ktory je "user friendly"
            • Re: linux 26.06.2008 | 13:59
              Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
              Suhlas :)
              sudo apt-get remove windows
    • Re: linux 21.06.2008 | 21:34
      somiak   Návštevník
      a na linuxovej komunite najviac milujem ze ked jej clovek povie chyby neuvazuju nad ich riesenim ale zacnu nadavat na toho kto im tie chyby povedal ale ked linux vyvyjaju takyto ludia necudujem sa preco win vedie a bude viest v tejto IT vojne ..... mozete sa tu aj rozdrapit ale keby bol linux lepsi tak by ho pouzivalo viac ludi a win by nebol svetovy fenomen
      • Re: linux 21.06.2008 | 22:24
        Avatar Plado ubuntu  Používateľ
        hehe...
        Myslim si, ze linuxova komunita riesi chyby. Ale veta typu "linux nieje user-friendly" nepovazujem za ohlasenie chyby.
        A necuduj sa, ze tu par ludi reaguje trochu podrazdene na spravu typu linux je ........
        Skus vstupit do prvej krcmy v Terchovej a z plneho hrdla zakrycat "JANOSIK BOL MADARSKY ZID". Tamojsi lud ta ukamenuje skor ako sa dostanes na koniec vety aj napriek tomu, ze v podstate nemaju nic proti Madarom ani zidom.
        • Re: linux 21.06.2008 | 23:07
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          podla mna bol janosik rovnaky zlodej ako par jedincov z dnesnej politickej sceny... az na to, ze on kradol par mesiacov a daval cast z toho chudobnym :)
          • Re: linux 21.06.2008 | 23:27
            WlaSaTy   Návštevník
            Nebol, on nenazyval socialnym programom reformy ktore zlyhali uz pred vyse polstorocim pred ich nasadenim u nas.

            Ozaj, janosik mal navyse aj polsky povod okrem tych dvoch vyssie spomenutych. Si aj ty multikulturny syn europy tak ako on?
      • Re: linux 22.06.2008 | 02:37
        lelol   Návštevník
        Vo win, ak niekomu zatuhne systém, tak koľko percent použivateľov použije ako riešenie reštart, a koľko z nich vie, že môže stopnúť len danú aplikáciu, ktorá to spôsobila?
        A nastavenie pripojenia do internetu cez DHCP, aj ked je to pár kliknutí, koľkým začínajúcim použivateľom win je to neriešiteľný problém?
        A môžem pokračovať. Windows je rovnako systém, ktorý potrebuje aby si čo to o ňom vedel, ale má tu výhodu, že v okolí sa vždy nájde niekto kto pomôže s každou maličkosťou, a tak potom sa šíri povera o jeho použivateľskej prívetivosti.
        • Re: linux 22.06.2008 | 02:42
          Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
          Myslim ze aj na linux je velka komunita, alebo sa mylim?
          • Re: linux 22.06.2008 | 02:55
            lelol   Návštevník
            ....ale vo win sa nájde "odborník" všade..
        • Re: linux 22.06.2008 | 11:33
          Avatar Plado ubuntu  Používateľ
          ak niekomu zatuhne system, tak to stopnutie aplikacie velmi nepomoze. Aj ked priznavam, ze castejsie sa stava, ze zatuhne aplikacia.
          Neiem ake distro pouzivas (alebo si pouzival), ale v ubuntu nastavis pripojenie pomocou DHCP velmi jednoducho. Od win sa v tom lisi len v tom, ze "tie 2 obrazovky" nemas v pravo dole ale v pravo hore, zadavas root heslo a treba klikat na ine tlacidla.
          No a v podstate ties partim k tim, co poskytuju "technicku podporu" pre win (a vzdy to zakoncim vetou "v linuxe sa mi to nestava"). Ale s tím že v okolí sa vždy nájde niekto kto pomôže s každou maličkosťou by som to velmi neprehanal, lebo vedsinu veci riesim cez telefon (ak si to "v okoli" myslel fyzicky)
      • Re: linux 22.06.2008 | 10:36
        Avatar lazzio F16  Používateľ
        admin_kick somiak ;-)
        $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
      • Re: linux 26.06.2008 | 14:14
        Henrich   Návštevník
        Prepáčte že sa ozývam lebo veľa veciam a tým skratkám nerozumiem, ale v Ubunte som 4 dni a funguje jak šupa, to čo som vedel vo win viem to aj tu. Je to málo ale pomaly sa učím, a ten synaptic je výborná vec. Som len užívateľ nič viac. Deti pracujú s počítačom 2 mesiace z toho 3 dni v Ubuntu a páči sa im. Internet ide bez problémov a ja na internete viem len pozerať stránky. Deti si dopisujú aj keď jeden komunikačný program neide ICQ. Vraj to ide cez Pidgin alebo tak nejako. Linux pre mňa bežný začiatočník je super.
      • Re: linux 26.06.2008 | 21:10
        l_barbarossa   Návštevník
        Plado to presne vystihol, skrátka bolo tu na fóre zopár vyrývačov, čo nemali šajnu ani o windousoch a už vonkoncom o linuxe a začali podobne ako ty, a hoci si mohol mat iné úmysly, "schytal" si to rovnako.
        Jednoducho sa cez to prenes. Takisto cez to, že ti linux na prvý krát nesadol. To sa stáva. Aj mne sa to prihodilo. Stačí, že netrafíš to správne distro na tvoj hardvér. Všeobecne, človek je náchylný rýchlo uveriť, že všetko, čo je "nové", je na pikaču.
        Linux je však fajn, a ak by si nebol neblaho poznačený || povrchnou skúsenosťou || s oknami, možno by ti nepripadal taký zložitý. Pridávam sa k tým, čo majú doma deti-linuxákov: používať a udržiavať nejakú linuxovú desktopovú distribúciu je v mnohých ohľadoch azda až príliš jednoduché - len ju treba mať vhodne nastavenú - a to už možno chce trochu viac vedomostí (lenivcom stačí google). Čo však platí aj pre inštalácie okien, ak majú byť použiteľné dlhšie než rok. Howgh.
    • Re: linux 26.06.2008 | 13:07
      eM   Návštevník
      ...obecna otazka pro vsechny:
      zda se mi to, nebo autor prispevku proste mrsknul na eee normalni Ubuntu...?
      Vzdyt pro nej existuji specialni eeeDistra (nejen defaultni Xandros) a ty museji urcite pracovat košer, jelikoz jsou stavene na konkretni HW!
      • Re: linux 30.06.2008 | 01:26
        Milox   Návštevník
        Poviem to strucne!
        Na linux som presiel preto lebo windows ma uz brutalne sral!
        Furt tu nieco nejde, neodpoveda, mrzne alebo pada!
        Dal som si mandrivu a hotovo!
        Mam aj windows ale to len nudzovo.
    • Re: linux 30.06.2008 | 13:30
      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
      Pred 5timi rokmi (ak nie viac) som ja tiez prvy-krat vyskusal kernel distribuovany v distribucii Slackware. Slackware (nie) je urceny pre zaciatocnikov. To "NIE" je v zatvorke z toho dovodu ze nazor velkej casti opytanych je Slackware pre velmi pokrocilych jedincov. Najdu sa vsak aj taki ako ja, ktori tvrdia ze patri medzi najvhodnejsie distro pre zaciatocnikov. Hlavnym heslom, alebo skor mottom Slackware-u je DIY - DO IT YOURSELF.

      Presne tak to bolo aj so mnou, televiznu kartu som nerozchodill, pritom v mandrake islo v poho (live CD). Riesenim bola pre mna kompilacia jadra (a to som aktivne pouzival UNIX-like systemy iba mesiac!) Cely problem som vyriesil bez internetu a bez akejkolvek rady - cistou analyzou.

      Slackware je prave preto vhodny pre zaciatocnikov, ziskaju na nom skusenosti (sk!ll) v analytike, zakladnom systeme a atd...

      Pouzivat UNIX-like systemy systemom "klik-klik-klak + kde je moja ikonka a preco toto nie je priesvitne" je podla mna ako riesit obciansku vojnu vodikovou bombou.

      Ide o to ze v tychto systemoch, konkretne v GNU\Linux systeme (vdaka R.S. a L.T. a dalsim dobrodincom) mame priam neobmedzene moznosti prisposobit si system podla vlastneho gusta.

      Ano aj ja programujem v C (resp. kedysi) a preto ma velmi zarazilo ze ako programator (zvyraznujem toto slovo, pretoze programator je osoba s velmi vyvinutym analytickym myslenim a zvlastnou schopnostou nevzdavat sa, hoci aj za cenu cervenych, krvou podliatych oci, bolesti krku a atd...) si sa tak lahko vzdal, a neodhodlal si sa problem riesit.

      Tot je vsetko, v mojich ociach si ako programator klesol, taktiez aj ako osoba "zaoberajuca sa" IT. A to preto ze si napisal "recenziu" (NEPRAVDIVU!) na perfektny system ktory nezvladas a nedokazes pochopit jeho moznosti.

      PS: Mojim hlavnym mottom pri zaciatkoch bolo nasledovne (moj vtedajsi neustaly tok myslienok - slucka):

      Linux je predsa Unix-like system a sam velky UNIX bol napisany v jazyku C ktory vznikol pri vyvoji UNIXu. Ja tajomne C silne ako porsche (pamatnici vedia odkial to je) predsa z casti ovladam, preto nemoze byt pre mna problem pochopit o co tu ide.
      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...