Este jedna o opensuse 11 :D

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.07.2008 | 18:55
esembak   Návštevník
Zdravim, pomaly a isto sa zacinam kamaratit s touto distribuciou ale dnes som narazil na zaujimavu vec. Mam na notebooku 1 GB ram. Browsoval som cez nainstalovany software a nasiel som nejaky hardware monitor a ten mi ukazuje velmi zaujimave cisla:

udajne vytazenie ram je na 995 MB (+/- 20 MB) co sa mi zda aj na KDE 3 vela. Nemam pri tom spustene dokopy nic a neregistrujem ani nejake spomalenie reakcii systemu. Mate niekto podobnu skusenost, resp. moze to byt nespravny udaj?
    • Re: Este jedna o opensuse 11 :D 01.07.2008 | 19:10
      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
      Linux si alokuje takmer celu pama:t a pouziva ju proaktivne. Tak to ma byt, je to v poriadku. Ak napriklad kopirujes 600MB CD na disk, tak si to necha v pama:ti a ked k tomu budes pristupovat o chvilu znova, tak to nacita z pama:te a nemusi siahat na disk. Ak spustis program, ktory potrebuje 300 MB RAM, tak ten subor v pama:ti zahodi a alokuje pama:t programu. Nemas ziaden problem.
      Inak aj Vista si uz alokuje celu pama:t a pouziva ju ako cache. Je to len nezvyk pouzivatelov windowsov.
      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
    • Re: Este jedna o opensuse 11 :D 01.07.2008 | 19:10
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      no... moze byt. osobne mam v mojom zelenom na ukazovateli, ze z 2GB zabera 1400MB, z toho dakych 300 zaberaju programy a zvysok je ako vyrovnavacia pamet.

      takze nejde o bug, je to normalna vec. system si zoberie kopec ram, s tym, ze ak nejaka aplikacia potrebuje vela ramky, tak system to miesto v ramke priradi...
      • Re: Este jedna o opensuse 11 :D 01.07.2008 | 19:17
        esembak   Návštevník
        Dakujem pekne za vysvetlenie ;)
      • Re: Este jedna o opensuse 11 :D 01.07.2008 | 21:30
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        to tvoje zelene je pokazeneeeee...bebe :-)
        • Re: Este jedna o opensuse 11 :D 02.07.2008 | 13:06
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          a co tvoj kotrckanux? vsak to je hroza mizeria. seka mi tam hladanie min a ked dam reboot tak mi napise toto:

          reboot: error 404 not found