Mandriva 2008 - Štart

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.07.2008 | 20:58
Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
Ahojte. Keď spúšťam Linux a stlačím ESC vypisuje rôzne údaje. Tieto údaje, ale rýchlo prebehnú a nestíham všetko odsledovať. Kde by som si ich mohol pozrieť po štarte ?
    • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 21:14
      WlaSaTy   Návštevník
      /var/log
      • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 21:23
        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
        No tam je toho viac. Môžeš konkrétnejšie ?
        • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 21:32
          WlaSaTy   Návštevník
          samozrejme, vyber si z toho co potrebujes.
          • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 21:44
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Aha, tak vďaka. Myslel som že niekde je zaznamenaný celý zoznam popisov, tak ako sa ojavovali pri štarte.
            • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 21:53
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, samozrejme, taky zoznam je. Najdetailnejsi popis je v zdrojakoch Linuxu (jadro, init a dalsie systemove rutiny) a ich triedenie do suborov je v konfiguraku pre syslog.

              Inak vykuchana prirucka, o ktoru mas zaujem, neexistuje a ani jej existencia nema zmysel. Kym by ju dopisali, tak by sa zmenila funkcionalita systemu a mohli by zacat odznova. O jej preklade do slovenciny ani nehovorim. Takze ak chces rozbor startu bez toho aby si pohol prstom, tak pouzi tak ako som Ti minule odporucal, jednoducho platenu technicku podporu.
              • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 21:58
                Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                To by nebol deň aby si sa ty do mňa neobul :))
                • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 22:06
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Prepac, to boli tvoje slova. Ak povazujes pripomenutie krajne nevhodneho chovania za obuvanie sa, tak asi nevlastnis topanky.

                  Odo mna si dostal znova odpoved na tvoju ootazku, tak ako pred tym. Ak Ti nevyhovuje, tak ju postav inak.
                  • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 22:12
                    Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                    Moja otázka bola jednoduchá. Kde najdem odfotené písmenká ktoré sa mi ukazujú keď štartuje systém. Myslím kde ich najdem tak isto napísané ako pri štarte ale zastavené, čitateľné.
                    • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 22:36
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Prave si tvoju otazku kompletne zmenil. Ak myslis pod pojmom "odfotene pismenka" font pouzity pre zobrazovanie textu, tak ten je definovany obvykle v /etc/console-tools/config a fyzicky sa nachadza v /usr/share/consolefonts. viac info o nastaveni startu je napriklad v /et/cinit.d.

                      Ale ak chces log zo startu systemu, tak na to si dostal odpoved uz davno. Pokial to chces v citatelnejsej forme, tak si vypni paralelny start sluzieb. Bude to prehladnejsie ale pomalsie.
                    • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 22:37
                      Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
                      To co chces som nenasiel v logoch :-))

                      Ale fakt by si mohol skusit tu platenu technicku podporu :-)
                      • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 22:39
                        Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
                        Ale vsetko co chces mas vo /var/log a uz len je na tebe zrovna ktoru cast chces skumat :-)
                        • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 22:40
                          WlaSaTy   Návštevník
                          ja som to tam nasiel vzdy ked som potreboval a aj v takej forme aku som ocakaval.
                          • Re: Mandriva 2008 - Štart 04.07.2008 | 02:44
                            Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
                            Dobre ale on ocakava taku ze kde bude auth,daemon a neviem ake vsetky logy v kope co sa vykonavaju pri starte, nemam v tom prehlad, co potrebujem - najdem ine ma nezaujima.
                      • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 22:52
                        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                        Ak sa ponúkaš ako platca, tak ja by som ju aj skúsil :)

                        • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 22:53
                          Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                          Ďakujem za rady a Váš čas, pokúsim sa z toho vysomáriť.
                          • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 23:09
                            otrek   Návštevník
                            ved nebudte na neho zli.

                            najdes komplet vypis pri starte v :

                            /var/log/prcsys.log
                            • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 23:22
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Predpokladas ze be nevedel otvorit subor v adresari ktory pozna a najst ten co mu najviac vyhovuje? Tak toto by som si nedovolil ani ja, nech mam na neho hociaky nazor.
                            • Re: Mandriva 2008 - Štart 03.07.2008 | 23:35
                              Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                              Asi nejväčší problém je znížiť sa z tej veľkej výšky vedomostí k začiatočníkovy. Kto vie čo tomu bráni...

                              Ďakujem otrek ;-)

                              P.S. Už vieš čo som tým myslel keď som napísal že ešte dobre že nie všeetci sú ako ty (WlaSaTy) ?
                              • Re: Mandriva 2008 - Štart 04.07.2008 | 00:07
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Pokial si sa pozrel do toho suboru a videl si ze jeho obsahom je to co si ocakaval, tak sa stacilo pozriet do daneho adresara a mal by si odpoved uz davno a bez cakania. A k nej aj nieco navyse.

                                Ale na druhu stranu si aspon podakoval, to sa ceni. Vela ludi neurobi ani to.
                              • Re: Mandriva 2008 - Štart 04.07.2008 | 13:58
                                hello   Návštevník
                                Nedaj sa znechutit, nie vsetci linuxaci su taky tazky borci ako wlasaty.
                                • Re: Mandriva 2008 - Štart 04.07.2008 | 19:36
                                  Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                  Nie nedám. Veď ja ho mám rád :)
                              • Re: Mandriva 2008 - Štart 04.07.2008 | 21:12
                                Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                                A ja hovorim: ako skoda, ze nie je viac takych ako je WlaSaTy. Jeden z najvacsich prispievatelov a pomocnikov s velkym nadhladom. A ze ti nepomohol na 100%, ale 15% nechal na teba (aby si sa aspon trosku s tym potrapil)? To mu predsa nemozes zazlievat.
                                • Re: Mandriva 2008 - Štart 04.07.2008 | 21:40
                                  Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                  Veď píšem, že ho mám rád :)) On má len jednu malú chybičku. Má aj ochotu aj sa vyzná, ale nevie sa zmieriť s tým, že on musel všetko ťažko študovať a hľadať. Veľa krát prekladať do zrozumiteľnej reči a toho času čo pri tom strávil... No a teraz to ostatný majú dostať len tak ? Zadarmo ? Ak by sa s týmto vyrovnal tak potom by bolo tých % viac.
                                  • Re: Mandriva 2008 - Štart 05.07.2008 | 01:45
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Ja? Jednoducho. Ak by malo viac % ochotu sa nieco naucit a prilozit ruku k dielu, tak by som bol len rad.
                                    • Re: Mandriva 2008 - Štart 05.07.2008 | 09:32
                                      Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                      No však o tom podiely píšem ktorý ty očakávaš od ostatných, ale nie každého Linux zaujíma až do takej hlbky ako teba. No a ak ty nevidíš ten záujem u pýtajúcich sa na takej úrovni ako si si ty povážil, tak nedáš. A o tom som písal, že si myslíš, že musíš predávať, ale blahoslavenejšie je dávať dávať ako brať. Nie každý chápe veci ako ty a nie každý sa učí rovnako. Každému ani nesvitne ako by sa mal opýtať, teda na akú otázku ho navádzaš, tak sa zo strachu ani neopýta :)) Vyučovať nie je jednoduché.
                                      • Re: Mandriva 2008 - Štart 05.07.2008 | 13:00
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Si na omyle a znova Ti to poviem. Ak niekto ocakava odpoved s kompletnym riesenim na striebornom podnose, tak mu to ja osobne nedam. Take riesenia su uz davno v priruckach a o nich sme sa my dvaja bavili.

                                        Ale ak cloveku staci ukazat smer s tym ze zainvestuje o 5 minut viacej, tak si aspon bude vazit poskytnutu odpoved.

                                        Chcel si ty investovat tych 5 minut alebo zas, tak ako teraz zabrdas, tak chces mat minimalny zaujem naucit sa nieco ine? Vies co, skus si kupit motorovy pilu, neprecitaj si manual a namiesto toho sa opytaj susedov ze ako sa s nou robi a chod zotat strom. Toto je presne tvoj styl prace s pocitacom ktory som zamenil s motorovou pilou.

                                        A k tym navadzaniam, skus si pozriet reakcne casy na tych diskusiach o ktorych hovoris, mozno ti to dojde.
                                        • Re: Mandriva 2008 - Štart 05.07.2008 | 20:19
                                          Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                          Ja viem kde mieriš, ale ja ti poviem iný príklad. Predstav si, že sa ti pokazila práčka. Ty máš kamaráta ktorý práčky opravuje. Povedal ti, že ak dakedy budeš mať pokazenú práčku tak on ti ju opraví. No a tak ho zavoláš a on príde a začne ti dávať indície ako tú práčku opraviť. Teda povie ti ako na to a ty máš práčku opravovať, to by sa ti páčilo ? Však podobne to je tu na fóre. Prišli sa pýtať "opravárov" na konkrétne rady a ty im dáš indície ? Možno si myslíš, že ak im dáš jasnú cestu a jasný spôsob ty, tak sami nič neurobili, tak si to aj napísal, ale zo svojej skúsenosti viem, že to je omyl. Tvoja domnienka lebo pre takého laika ako napríklad ja, je veľká pomoc ak vie presne krok za krokom na chybu. Lebo na počiatku sa učí chodiť. Skús niekomu povedať návod na to ako má prekladať nohami :) Učil si už deti chodiť ? Ak áno, tak vieš o čom píšem. A to že ma niekto navedie by mi tak akurát mohlo zobrať chuť čo aj správne vystihol kolega otrek pretože také navádzanie treba vedieť aj vycítiť. Tak že som to v podstate odhadol na počiatku kde som písal o tom, že ty zadarmo nedáš nič, hoc to tak prezentuješ, ale skutočnosť je taká, že za tvoju radu musia platiť snahou. Iba si asi nepochopil jedno. Snaha je už aj to ak dakto napíše sem do fóra a zaujíma sa krok po kroku o maličkosti. Mne to inak nevadí, teda ani nezabrdam a ani mi nie je ľúto 5 min. ktoré ty spomínaš. No investujem ich napríklad do tohoto príspevku, aby si sa ty mohol zamyslieť nad sebou :) A ani neočakávam tvoju snahu a nič na oplátku. Robím to lebo chcem a keby si mi ani nikdy už neporadil aj tak ti darujem tento prízpevok ako aj každý iný.
                                          • Re: Mandriva 2008 - Štart 05.07.2008 | 21:19
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Pleties si pojmy z dojmami. Clovek ktory dostane niekolko krat za sebou odpoved aj nad ramec polozenej otazky sa logicky nema na co stazovat. To ze stale argumentujes niecim ako "keby bolo ... a preco som nedostal ... ale niekto ma odkazal na ... a ci by sa to pacilo aj ..." poukazuje len na tvoju mentalnu vyspelost a oblubu v kolektive. Viem si zivo predstavit ako Ta maju radi ludia ktorych pomoc si vyuzil ked som si vsimol co ponukas na oplatku.

                                            Inak keby sa mi stalo to co opisujes, tak sa ho opytam ci ma skusky certifikujuce k vykonaniu danej ulohy. Ak nie, tak si najmem na to pravnicku osobu aby mi nahodou ten "kamarat" nezrusil zaruku na moj majetok. Do rizika typu "ja by som to mohol opravit" uz nejdem, uz som sa spalil.

                                            Teraz sa zamysli co nauci cloveka ked mu niekto vyriesi jeho problem bez toho aby on za to nieco obetoval (ci uz vlastny cas alebo financne prostriedky, popripade protisluzbu)? Jedine to, ze sa nauci chovat arogantne a bude od kazdeho cloveka pozadovat vsetko zdarma a bez namahy. Toto je dovod preco zvyknem povedat kde je odpoved. Ak si ju clovek dokaze najst sam, tak je to znakom ze sa uz nieco naucil. No a to ako aj teraz pises, to Ti zobralo chut.

                                            Zabrdas v tom, ze chces nielen mna presvedcit o tom ze sa ma kazdemu naservirovat vsetko pod nos. Medzi snahu sa nerata zadanie otazky ale podielanie sa na najdeni odpovede a vyrieseni problemu.

                                            PS.: Ked si spomenul nieco o mojej prezentacii, tak sa Ta chcem opytat kedy som prezentoval ze som nieco dal zdarma. Povies mi to?
                                            • Re: Mandriva 2008 - Štart 05.07.2008 | 23:06
                                              Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                              Mňa májú moji priatelia radi :)) Nikoho nevyužívam a možno ťa prekvapím som v kolektíve obľúbený.A TU som len využil možnosť, zadrmo sa opýtať na radu prostredníctvom fóra, ale ty vyžaduješ za svoju radu moju snahu, prečo ? Mal by si si potom zriadiť platenú podporu niekde inde :))
                                              • Re: Mandriva 2008 - Štart 05.07.2008 | 23:32
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                Opytam sa ta este raz, kedy som ja po Tebe nieco vyzadoval?

                                                Hm, ked sa nad tym tak zamyslim, uz chapem co si myslel tym ze Ta maju tvoji priatelia radi. To iste ako tvoje opakovane tvrdenie ze ja nieco vyzadujem. Smajliky na tom nic nezmenia.

                                                PS.: Som rad ze si dostal odpoved v takom tvare ako si potreboval. Ale ak Ti mozem poradit, tak na buduce vo vlasnom zaujme zadaj do povodnej poziadavky aj ako si predstavujes odpoved. Verim ze sa najde vela ludi ktory Ti usetria cas a peniaze.