aky linux

Sekcia: Ostatné 22.07.2008 | 02:27
Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
pre zaciatok upozornujem, ze o Linux-e neviem vobec nic, ale akoze uplne nic...
avsak, rozhodol som sa, ze zmenim niektore zvyky a pozriem, co dokaze OS vetva od Linux (tym ale urcite nezmenim moj doterajsi OS)

co ocakavam???
1. max HW kompatibilitu (samozrejme v ramci moznosti a bez zbytocneho spekulovania)
2. jednoduche graficke ovladanie aplikacii (ide mi hlavne o office, net a mailoveho klienta)
3. jednoducha praca v ramci lokalnej siete (presuny suborov, zdielanie dokumentov a pod.)


co som uz zistil...
1. viem nainstalovat Ubuntu 8.04 (slo to samo, takze ma to ani nepotrebovalo)
2. viem, ze Ubuntu 8.04 ma zabudovane office aplikacie, firefox, nejake multimedialne softiky a hry (velmi pozitivne zistenie)
3. viem narabat s jednoduchymi grafickymi ikonkami (v zmysle na co sluzia)
4. neviem rozbehat niektore HW sucasti (WiFi - je nahodeny driver, ale neviem, kde realne zapnut WiFI a zistit miesta na sieti)
5. neviem rozbehat zvuk, vsetko sa javi byt o.k., ale zvuk nefunguje


aku pomoc hladam???
1. potrebujem poradit, ci nie je jednoduchsie zmenit distribuciu
2. potreboval by som nejake linux manual pre tupcov (kde co hladat a tak, ikonky su super, naozaj skryvaju co si myslim, ale aj tak sa nevyznam)
3. nejake linky pre uplnych zaciatocnikov


a pre uplnost, kto som a preco ma mata linux...
1. som vyhradny uzivatel Mac OS X (samozrejme, ze z istych okolnosti som bol nuteny uzivat aj Win, dostal som sa po verziu XP)
2. nemienim zmenit moj OS, plne mi vyhovuje rozhranie Mac OS X
3. pre linux som sa rozhodol, pretoze potrebujem zariadit kancelariu a vzhladom na cenu Apple som sa rozhodol pre PC s Linux OS (pre office to je dokonale riesenie)
4. mam celkovu averziu voci Win, nikdy som nepochopil ten system
5. nechcem sa starat o pocitace, vnimam ich ako pracovny prostriedok, nie som chovatelska stanica pocitacov (virusy, reinstaly, riesenie nevysvetlitelnych veci = BSD)


vdaka za kazde info, ktore mi pomoze
    • Re: aky linux 22.07.2008 | 10:18
      Avatar *;o)-->mini Debian GNU/Linux  Používateľ
      hmm, tak pre zaciatok si myslim ze si zvolil dobre ak si si vybral Kubuntu, alebo Ubuntu, su to vynikajuce distribucie pre zaciatocnikov a su zalozene na Debian-ovi, takze neskor to nie je ani velmi zlozity prechod ak by sa clovek predsa rozhodol prejst na nieco "zlozitejsie"... Inac.. k tym linkom pre zaciatocnikov.. hmm, hlavne zalezi na tom, ako si na tom s anglictinou (predpokladam ze s nou nemas problemy, ked si taky verny pouzivatel MAC OS X... Vela veci ktore hladas najdes prave sposobom ze do googla zadas anglicky co potrebujes a v 95% Ti najde presne to co hladas vacsinou presne riesenie Tvojho problemu
      K tomu uvodu do linuxu.. hmm no tak daj do googla "uvod do linuxu", alebo, no hlavne co potrebujes.. napr. BASH tutorial atd.. a najde Ti co xces neboj...
      Tak drzim palce a prajem vela chuti do ucenia ;)
      Linux is like a teepee. No Windows, no Gates, Apache inside... *:)
    • Re: aky linux 22.07.2008 | 11:23
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      1) moj desktop je podporovany bez problemov a tvoj hadam tiez. jedine co mi nejde tak to je internet z livecd, po instalacii vsetko bez problemov
      2) openoffice je super tak isto ako par dalsich programov. na prehliadanie internetu a pracu s postou je mnozstvo programov, niektore mozes poznat aj s windows alebo jablka
      3) s tymto sa ja osobne miestami kus trapim... ale tak problemy po zvladnuti par krokov by isli

      -

      1) instaloval som nove ubuntu raz v zivote, bez problemov tak ako u teba
      2) a mozes si tie zabudovane aplikacie akokolvek menit - takze ak by si chcel mat na cd napriklad viac takych a takych programov, mozes to jednoducho dosiahnut - vid greenie. v linuxe je mozne vyhodit co nepotrebujes - vyhoda oproti mac os x
      3) ten dvojklik je taky zlozity niekedy...
      4) mas ndiswrapper?
      5) prepnut na alsu v nastaveniach zvuku - mozno pomoze

      -

      1) sformatovat particiu, nainstalovat z ineho CD... bez problemov
      2) ubuntu.kayle.sk - to je na ubuntu
      3) linkov sa tu da najst vela - pozri napriklad nasu databazu znalsoti

      • Re: aky linux 22.07.2008 | 12:25
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        Stano nemal si ty niekedy nahodou Kayle chat na mobil? :)
      • Re: aky linux 18.08.2008 | 23:36
        Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
        takze, len pre info...


        uz mam nainstalovany Ubuntu 8.04 na novy HW a akoze slape to skvele!!!
        nemusim vobec nic doinstalovavat a nic hladat, akoze som poteseny...

        este by som rad vediet, ako mozno vidiet pocitace na sieti...
    • Re: aky linux 22.07.2008 | 12:37
      Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
      mozes pozriet aj linux mint... este bezproblemovejsi podla mna... najnovsia elyssa je vcelku vymakana...
      Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
    • Re: aky linux 22.07.2008 | 12:37
      ---   Návštevník
      je v podstate jedno co si vyberies, nemas vobec ziadne extra naroky a tak vsetky najnovsie "velke" distribucie splnia to co cakas. Skor je otazka co vybrat ako graf. prostredie, ubuntu ponuka GNOME, to nemusi byt pre ludi co len zacinaju to prave, lebo na prvy pohlad sa to zda prilis jednoduche (co je na druhu stranu ale zase vyhoda ).

      Ak si zu zacal s ubuntu , mozes v tom pokracovat, tie problemy co si mal ,sa urcite daju lahko riesit.
      Ked narazis na nejaky problem, zaloz novu temu tu vo fore a za chvilu ti niekto urcite poradi. Treba len specifikovat o aky HW sa jedna.

      zdroj cennych informacii je wiki.ubuntu.cz
      • Re: aky linux 22.07.2008 | 12:51
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        no ja som zas zacinal na KDE a presiel cez XFCE na GNOME :)

        A GNOME je zas priliz zlozite pre tych co prvy krat vidia linux, lebo nema "ponuku start" a ma 3 "take blbosti" a navyse nie dole, ale hore...
    • Re: aky linux 22.07.2008 | 13:22
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
      vdaka vam vsetkym...

      akoze real je taky, ze mne nevadi jednoduchost prostredia, prave naopak

      pri Ubuntu som prekvapeny pestrostu softu v instalacii, takze jedine, co by som asi prilozil je len Thundebird na Mail-y, ale ak by som sa naucil pracovat s tym, co je vstavany, tak ani to by som nemenil...

      akoze teraz to je nahodene na nejakom Asus NB, kde to skusam, takze ta WiFi a ten zvuk ma az tak netrapia, pretoze pocitac, na ktory to chcem naozaj pouzivat nema WiFi a zvukovka je podla mna tiez plne podporovana (co som aspon vycital)

      ano, vacsina veci je tam nieco od nvdriver alebo co...

      este som sa ale nenaucil pracovat so sietou, akoze ani neviem najst pocitace na sieti a ani neviem zdielat veci, takze to chce nejake skusanie, inak sa mi to paci a myslim, ze linux ubuntu 8.04 ma plne prijemne prekvapil, takze urcite mi na moje specifikum bude vyhovovat

      len mam este zmatok v tych kadejakych terminoch, ktore neviem priradit k driverom alebo tak, ale to chce len cas...

      vdaka za navrhy linkov, uz som nieco vygooglil a aj cez tutu stranku som dost precital, takze myslim, ze sa zacinam plnit uzitocnymi info o linux

      a naposledy len podotknem, ze Mac OS X urcite nemenim za Linux, ide mi len o cenovu relaciu pre kancelarske PC, kde je zbytocne vrazat do Apple HW a vzhladom k mojmu postoju k Win som mal jasneho famorita Linux, akoze na zaciatok vam poviem, ze by to malo byt predinstalovane na vsetky nove PC a uradnici a cela statna sprava by mala byt vyhradne na Linux-e (ziadne viry, free licencie, mensie HW naroky)
      • Re: aky linux 22.07.2008 | 13:30
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        Spusti Synaptic,daj vyhladat Thunderbird,oznac na instalaciu a potvrd a za 2 minuty ho mas plne funkcny ;)
      • Re: aky linux 22.07.2008 | 13:33
        Avatar *;o)-->mini Debian GNU/Linux  Používateľ
        alebo napis

        apt-get install thunderbird

        a taktiez by Ti ho malo nainstalit :)
        Linux is like a teepee. No Windows, no Gates, Apache inside... *:)
        • Re: aky linux 22.07.2008 | 13:36
          ---   Návštevník
          pred ten prikaz ale treba este doplnit sudo

          a najskor pouzit prikaz sudo apt-get update aby sa nacitali nove zdroje
          • Re: aky linux 22.07.2008 | 13:57
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            zdroje sa ti tusim updatuju automaticky pri kazdom pouziti apt-get install ...
            • Re: aky linux 22.07.2008 | 14:24
              Avatar *;o)-->mini Debian GNU/Linux  Používateľ
              neupdatuju, to je pravda

              naozaj treba najprv pustit

              sudo apt-get update

              a potom

              sudo apt-get install ...
              Linux is like a teepee. No Windows, no Gates, Apache inside... *:)
    • Re: aky linux 22.07.2008 | 14:43
      tupee   Návštevník
      Ak mas celkovu averziu voci Win, preco si si potom vybral
      distribuciu ktora maximalne napodobnuje Win???
      Osobne si myslim ze Ubuntu skor ci neskor skonci, podobne ako ine distribucie...
      Zvazil si support mozes pri tejto distribucii ziskat?
      • tupee 22.07.2008 | 15:42
        Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
        mam averziu voci Win a nemam pocit, ze by sa Ubuntu podobalo Win (lista hore a dole), ale skor mi ide o funkcnost, takze ma vzhlad nejak nemata
        Win nechcem, pretoze jednak tomu nerozumiem a Linux mi je uprimne prijatelnejsi OS pre kancelariu (aj ked to vidim prvy krat), uz len preto, ze je FREE aj s office balikom a vsetko co potrebujem k tomu, ba dokonca som nasiel link na uctovny program pre linux http://www.vsoft.sk/

        takze toho sa nedesim...

        a support???
        mam v plane nasit distribuciu Linux Ubuntu 8.04 priamo na HW tak, aby to slapalo, nepredpokladam, ze by sa to posralo, takze verim, ze support nebudem nahanat...

        samozrejme, ak budu nejake nejasne veci, tak som na fore pre linux muhehe, takze nemam strach...
      • Re: aky linux 22.07.2008 | 15:52
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        Vyjadri sa konkretne V COM ubuntu napodobnuje windows?
      • Re: aky linux 22.07.2008 | 21:53
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        preco mam taky pocit ze chces vyvolavat zbytocne flame?
    • Re: aky linux 23.07.2008 | 00:31
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      Mandriva GNU/Linux - aktualne vydanie 2008.1 (Spring).

      HW podpora je OK, zalezi od jadra, ktore si nainstalujes. Mandrivacke je plne patchov ale mozes si dat aj aj vanilla (ciste, povodne jadro).

      Mandriva je francuzska firma, cize nehrozi, ze by si si neprehral mp3 v standardnej instalacii bez netu a kodekov. Mandriva ma vynikajucu komunitu na www.mandrivalinux.cz a forum.mandriva.com. Mandriva je zaroven velmi vyzretou distribuciou, prave v tejto dobe ma 10 rokov, budu oslavy.

      Instalacia je mozna z live CD nazvaneho Mandriva One (GNOME a KDE verzia) alebo z CD alebo DVD nazvaneho Mandriva Free (klasicky instalator s vyberom balickov). Dalej su dostupne aj platene varianty ako PowerPack ci knizka + DVD media s distribuciou a extra balickami.

      Pre zaciatocnika je myslim obrovskou vyhocou Mandriva Control Center, centrum s kompletnou administraciou systemu (zvuk, obraz, siet, balicky, ...), ktore asi v inych distribuciach nema konkurenciu (ak v nich vobec nejake centrum nastaveni vobec je).

      Pre toto vsetko odporucam Mandrivu - http://torrent.mandriva.com/public
      • Re: aky linux 23.07.2008 | 11:46
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        instalator Mandrivy 2008.1 ponuka na vyber aj GNOME alebo si ho musim extra doinstalovat? lebo ja som na GNOME pri instalacii nenarazil
        • Re: aky linux 23.07.2008 | 11:58
          Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
          aha neponuka na vyber obidva :) mne na stranke mandrivy neponukli na vyber ktore ISO chcem ci gnome alebo KDE tak som sa k tomu doklikal inak :)
          • Re: aky linux 23.07.2008 | 17:24
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            z DVD ponuka... nevidim problem
            • Re: aky linux 23.07.2008 | 17:55
              Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
              mal som CD tam je len KDE
              • Re: aky linux 23.07.2008 | 17:58
                Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
                musel som si stiahnut ISO s gnome
                • Re: aky linux 23.07.2008 | 18:42
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  no jasne.. snad si necakal, ze bude gnome aj kde (plus aplikacie) na jednom CD?
                  • Re: aky linux 23.07.2008 | 18:52
                    Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
                    jasne ze som to cakal a cakal som tam este nejaky film ako bonus :)))
                    • Re: aky linux 23.07.2008 | 19:08
                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                      hmmm.. mozno vo verzii 2009.0 v blu-ray verzii
    • Re: aky linux 23.07.2008 | 13:27
      halko   Návštevník
      daj si grenie tam ide vsetko a to tie tri tlacitka rovnake ako mac.
      • Re: aky linux 23.07.2008 | 16:04
        WlaSaTy   Návštevník
        :a to tie tri tlacitka rovnake ako mac.

        Wow, ozaj?
        • Re: aky linux 23.07.2008 | 17:23
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          co to vidim :D

          no... greenie ma take... jednoduche, jemne gulate, na pravej strane... takze macom (pripadne mackom) jemne inspirovane... ale zeby rovnake :D
          • Re: aky linux 23.07.2008 | 17:55
            WlaSaTy   Návštevník
            Jednoducha, jemne dostupna graficka tema kopirujuca styl Aqua? Sila a jedinecnost grafickeho prostredia Mac OS Classic alebo MAC OS X su v niecom inom ako v nejakom jemne okruhlom tlacitku predsa.

            Ale na to aby si oblbol nejake nesvojpravne deti tore vidia "ine okienka" a nikde tam nie je disk C:, tak na toje ta graficka tema vhodna. Odporucam porovnat a pochopis o com som pisal.

            PS.: kazde graficke prostredie ma svoje pre a aj proti. Aqua, Athena, gdi/win32, gnome, kde,...

            Da sa napriklad nejake graficke prostredie ovladat kompletne bez mysi tak ako gdi/win32? Myslim kompletne bez pouzitia mysi.
            • Re: aky linux 23.07.2008 | 18:46
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              no gnome ovladam bez mysky...


              a pokial ide o aqua... ak sa porovna mac os x a greenie tak je jasne vidno, ze je to nieco celkom ine...
              • Re: aky linux 23.07.2008 | 18:55
                WlaSaTy   Návštevník
                Napriklad firefox je gnome, ako sa da prepnut bez mysi na iny tab alebo vybrat z RSS feedu? Alebo ako sa da zobrazit dialog z apletu weather ak si chcem pozriet atmosfericky tlak?

                Klavesovu skratku alt+tab a podobne drobnosti som naozaj nemyslel. A tak isto som nemyslel ani emulciu mysi cez tlacitka na numpade.

                Ano, kazde prostredie ma pre a proti.
                • Re: aky linux 23.07.2008 | 19:49
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  no... tak az do takych podrobnosti klavesnicu pouzivat neviem...
                  • Re: aky linux 23.07.2008 | 19:53
                    WlaSaTy   Návštevník
                    to boli len priklady, nie detaily.

                    Ale urcite frameworky do seba neabsorbovali tuto vlastnost, takze pohodicka :)
                    • Re: aky linux 23.07.2008 | 20:34
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      nahodou nevies akou klavesovou skratkou sa da spustit k menu?

                      gnome menu sa da cez alt+f1, k menu sa dalo v opensuse cez win klavesu... no v inych veru netusim...
                      • Re: aky linux 23.07.2008 | 21:03
                        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                        v KDE si to mozes nabindovat jak len chces...
                        • Re: aky linux 18.08.2008 | 23:46
                          Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                          Jednoznacne ti odporucam Mandrivu. Som s nou velmi, velmi spokojny. Skusal som nazaciatku Ubuntu no mal som tam problemy z hardverom. Konkretne z gr. kartou a RAID-om 0 na diskoch. Jednoducho ten RAID disk neexistoval pre Ubuntu. V mandrive neni problem. Tolko z mojho pohladu. Pouzivam ju od zaciatku tohto leta a Windows je u mna uz davno odpisany.
                          http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                      • Re: aky linux 19.08.2008 | 10:38
                        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                        kcontrol -> pristupnost a regionalne nastavenia -> klavesove skratky, v zozname vyber panel / kontextove menu pre spustenie. Mimochodom je tam moznost zmenit schemu klavesovych skratiek. Ty si vazne pouzival KDE a nevies taketo zaklady?
                • Re: aky linux 19.08.2008 | 00:25
                  l_barbarossa   Návštevník
                  "Napriklad firefox je gnome, ako sa da prepnut bez mysi na iny tab...?"

                  Ctrl + Tab
                  Tab - prepinanie medzi odkazmi (vratane adress baru a google baru)
                  Shift + Tab = Tab opacnym smerom

                  - inak diky za otazku, zas som sa nieco dozvedel
                  • Re: aky linux 29.08.2008 | 18:56
                    Avatar chaser Debian  Používateľ
                    No ja osobne som zacal s OpenSuse, ale oproti *buntu to je porovnatelne pre zaciatocnika