Ubuntu a nicenie HDD

Sekcia: Hardware a Drivery 25.07.2008 | 22:16
Avatar gustonator Ubuntu 8.04  Používateľ
Zdravim

Neviem ci sa to tu uz niekde preberalo. Kazdopadne to neviem najst.
Mozno ste uz poculi o chybe, co robi UBUNTU s HDD. Ze po roku-dva vam znici pevny disk. Tuto otazku pisem preto, lebo nieco podobneho sa mi stalo na mojom DESKTOPE s UBUNTU 7.10. Spustil som PC a zacalo mi hadzat same chybne sektory. PO "oprave" tychto sektorov mi zmazalo nejake data, co ma velmi stve. Mali ste niekto uz podobne skusenosti? Ako to vlastne je?
Cital som ze sa to prejavuje viac-menej na laptopoch.Existuje sice oprava prikazom: hdparm -B 255 /dev/sda , no pri zadani prikazu som sa dalej docital, ze sa zvysi spotreba baterie.
chcel by som vediet vas nazor na to. Ci sa to oplati FIXnut tym prikazom, alebo prejst na ine distro...
a ci ste mali uz niekto s tym nejake skusenosti.

PS: na UBUNTU 8.04 vraj ta chyba este stale nieje opravena.

vdaka za odpovede
Everyone needs to believe in something. I believe I'll have another beer.
    • Re: Ubuntu a nicenie HDD 25.07.2008 | 23:37
      l_barbarossa   Návštevník
      akurat som sa dnes na to namotal vdaka jednemu blogu pre deti - ide o to, ze sa to deje pri napajani zo siete a musis mat spusteny laptop_mode. /zrejme laptop_mode bol pri nejakych konfiguraciach UBUNTU defaultne zapnuty. Na inych distrach si to musel uzivatel asi zapnut sam./ Ale pretoze ta chyba je dost stara, trivialne odstranitelna a dost sa medialne zneuzivala proti GNU/linuxu vseobecne, tak verim, ze Heron to uz ma poriesene. Ak nie, tak to by bol dost trapas. Pockajme na vyjadrenie Stana Hofereka, on robi do UBUNTU/Greenie a takuto vec by mal mat podchytenu ...
      Ale tvoje PC asi nie je laptop a laptop_mode pri ACPI asi nebudes mat zapnuty -> mozno ti len dozivaju prihriate disky ...
    • Re: Ubuntu a nicenie HDD 26.07.2008 | 01:51
      Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
      pokial viem ta chyba bola nieco take ze sa vypina skoro disk pri necinnosti aby setrilo bateriu. a ze sa to akoze nici tym vypinanim a zapinanim.
      • Re: Ubuntu a nicenie HDD 26.07.2008 | 10:13
        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
        Nie opravena nieje.
        Disk sa pri necinnosti nevypinal, ale sa casto parkovali hlavicky.
        http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=15608.0
        • Re: Ubuntu a nicenie HDD 26.07.2008 | 14:54
          Avatar paolo101 debian  Používateľ
          Tuto (ne)peknu vlastnost maju aj ine distra?
          • Re: Ubuntu a nicenie HDD 26.07.2008 | 14:57
            --   Návštevník
            cat /proc/sys/vm/laptop_mode ti povie ci je zapnuty laptop mode (1) alebo ci je vypnuty (0)

            laptop mode vypnes pomocou echo 0 > /proc/sys/vm/laptop_mode (samozrejme ako root, resp. cez sudo)
            • Re: Ubuntu a nicenie HDD 26.07.2008 | 14:58
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              len pridam ze hardy ho ma vypnuty defaultne (ja som s nim nerobil nic a mam 0, na notase samozrejme)
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Ubuntu a nicenie HDD 26.07.2008 | 18:43
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Nie.
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Ubuntu a nicenie HDD 26.07.2008 | 11:26
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Lenže laptop mode je na 7.10 štandardne vypnutý. Netreba sa tým zbytočne zaťažovať.
      • Re: Ubuntu a nicenie HDD 26.07.2008 | 14:15
        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
        Zda sa mi ze laptop-mode na to nema vplyv. Mne aj s vypnutym laptop-mode hlasno cvakal disk a dost rychlo nabiehaly Load_Cycle. Asi 1 za 1-2 sekundy.
        Osobne som parkovanie zakazal. Ntb zapnuty neprenasam a teplota je sice vyssia ale len pri velmi dlhej praci z diskom.(30 a viac min. nepretrzitej prace= asi 45-47 stupnov).
        • Re: Ubuntu a nicenie HDD 26.07.2008 | 19:22
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Presne. Aj pri vypnutom laptop_mode mi to tiež dosť často parkuje hlavičky. Asi tak raz za niekoľko minút. Ale všimol som si, že to robí kamarátovi na notebooku, kde má windows. Ja to riešim zadaním sudo hdparm -S0 -B255 /dev/sda. Tým neparkuje vôbec.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk