Novatel MC950D

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.08.2008 | 07:10
Avatar miloslav.hresko   Používateľ
Caute vsetci linuxaci, zijem v Es, mam pripojenie na net cez 3G modem Novatel MC950D/operator movistar/. Momentalne fungujem na XP. Skusam Linux/Ubuntu 7.10/, nijako sa mi nedari spojazdnit pripjenie cez spominany modem. Vygoogloval som par odkazov, vraj to funguje, ale som uplna lama/len zacinam a chcem/ s Linuxom, ani ani za nic neviem ako na to Povenuje sa mi niekto, aby som mohol odstranit z pc konecne XP? Nie som zaciatocnik s pc, ale bohuzial len win, chcem skusit linux, urcite dik.m.
    • Re: Novatel MC950D 06.08.2008 | 11:24
      Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
      http://quilombo.wordpress.com/2008/01/21/modem-usb-35g-novatel-ovation-mc950d-in-ubuntulinux/ skus toto mas tam aj pdf-ko s obrazkami ako co treba
      Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
      • Re: Novatel MC950D 07.08.2008 | 03:30
        Avatar miloslav.hresko   Používateľ
        Cauko, dik za odpoved, tuto stranku som nasiel aj ja, a skusil som tak, ako je to tam napisane. Modem mi naozaj detekuje ako usb zariadnie, po napisani prikazu sudo lsusb -v/ako sa tam popisuje mi vyhodi presne to, co tam je/je ine len ID. U mna je 1410:5010/. Avsak dalej po prikaze sudo dmesg | grep -i ttyUSB mi nevyhodi v terminaly absolutne nic. Ked zadam iba sudo dmesg tak vyhodi nieco uplne ine. Wvdial.conf som upravil podla predpisu co uvadzaju/subor wvdial.conf mam v adres. etc, avsak nie som si isty, ci je naisntalovany samotny program. Po zadani prikazu sudo wvdial movistar/ako je uvedene v navode/ mi vyhodi nieco ako no such file o directrory....atd.... a nic sa nedeje. Niekde som nasiel ,ze na fungovanie wvdial musim mat aj naistalovane wvstreams. Stiahol som si archivy tar.gz aj wvstreams, aj wvdial, ale neviem to nijako nainstalovat. Skusam cokolvek, neviem. Podotykam, ze som uplny zaciatocnik v linuxe a asi mi nie su jasne niektore zakladne veci. Rozne pdf navody a manualy o ubuntu ma ja ich studujem , ale vsetko o intslacii softu do ubuntu je v podstate o tom, ako to instalovat z repozitarov z netu a net mi v ubuntu nejde....a tam je problem.A neviem sa dopatrat k tomu ako tie archivy nainstalovat, ked ich mam, napr na ploche v ubuntu. Je to na h.. pretoze akonahle som v ubuntu, nejde mi net, a neviem googlovat, a hladat co neviem u linuxe/ a asi toho je vela/. A ked som v vo win, tak si to nemozem odskusat....dik zas pripadnu reakciu.m.
    • Re: Novatel MC950D 07.08.2008 | 08:48
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Ten konkrétny typ modemu som neskúšal, ale mám inú radu. Potrebujete na všetky podobné modemy vytáčací program. Ja na to používam Kppp alebo gnome-ppp. Potom ma ešte napadlo, kyď vypíšete dmesg modem vidíte ale nevidíte ako ho pripojilo? To musíte vidieť pri výpise dmesg v konzole, keď zasuniete modem do USB vo výpise dmesg to bude niekde na konci. Potom je dôležité aby ste mali práva na to zariadenie v súborovom systéme. Buď ste v skupine a máte práva pre modem alebo sa pridáte priamo na zariadenie.
      • Re: Novatel MC950D 08.08.2008 | 05:25
        Avatar miloslav.hresko   Používateľ
        Postupoval som podla navodu
        This particular device can work as a USB memory as well as a modem. When you insert the device in Ubuntu, it will be recognized as a USB memory stick therefore, we need to do the following:

        sudo modprobe -r usbserial
        sudo umount /media/Movistar/
        sudo modprobe usbserial vendor=0x1410 product=0x4400

        This commands will load the adequate usbserial module, as well as unmounting the drive from the system. In Sprint’s manual you can see a table with all the corresponding vendor_id and product_id for the different types of 3G modems. For the MC950D, the vendor_id is 1410 and the product_id is 4400 (as in the example above). You can always find out these ids by issuing the following command:

        sudo lsusb -v

        And then looking for something like this in the output:

        Bus 003 Device 005: ID 1410:4400
        Device Descriptor:
        bLength 18
        bDescriptorType 1
        bcdUSB 1.10
        bDeviceClass 0 (Defined at Interface level)
        bDeviceSubClass 0
        bDeviceProtocol 0
        bMaxPacketSize0 64
        idVendor 0x1410
        idProduct 0x4400
        bcdDevice 0.00
        iManufacturer 1 Novatel Wireless
        iProduct 2 Novatel Wireless HSUPA Modem
        iSerial 4 356846010814731

        Or, if we prefer the GUI, we can also find it out by using a program called usbview. This program requires that you have the usbdevfs filesystem mounted, as explained here.

        Once we have loaded the modules correctly, we can see that the devices have now been created with:

        sudo dmesg | grep -i ttyUSB

        and we should see something like this:

        [ 189.360000] usb 5-1: generic converter now attached to ttyUSB0
        [ 189.360000] usb 5-1: generic converter now attached to ttyUSB1
        [ 189.360000] usb 5-1: generic converter now attached to ttyUSB2
        [ 189.360000] usb 5-1: generic converter now attached to ttyUSB3

        The next step is to configure the conection parameters. The simplest way, although not so user friendly, is by using wvdial. For this, we have to put the following in the /etc/wvdial.conf file:

        [Dialer Defaults]
        Phone = *99***1#
        Username = MOVISTAR
        Password = MOVISTAR
        Dial Command = ATDT
        Stupid Mode = 1

        [Dialer reset]
        Modem = /dev/ttyUSB0
        Init1 = AT

        [Dialer movistar]
        Phone = *99***1#
        Modem = /dev/ttyUSB0
        Baud = 460800
        Init2 = ATZ
        Init3 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
        ISDN = 0
        Modem Type = USB Modem
        Init5 =AT+CGDCONT=1,"IP","movistar.es";

        The contents of this file will vary depending on the operator that we have. In my case, this is the one thats works for me with Movistar in Spain.

        Once we have this, we can connect by simply issuing the following command:

        sudo wvdial movistar

        We should see an output similar to this:

        WvDial<*1>: WvDial: Internet dialer version 1.56
        WvModem<*1>: Cannot get information for serial port.
        WvDial<*1>: Initializing modem.
        WvDial<*1>: Sending: ATZ
        WvDial Modem<*1>: ATZ
        WvDial Modem<*1>: OK
        WvDial<*1>: Sending: ATZ
        WvDial Modem<*1>: ATZ
        WvDial Modem<*1>: OK
        WvDial<*1>: Sending: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
        WvDial Modem<*1>: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
        WvDial Modem<*1>: OK
        WvDial<*1>: Sending: AT+CGDCONT=1,"IP","movistar.es";
        WvDial Modem<*1>: AT+CGDCONT=1,"IP","movistar.es";
        WvDial Modem<*1>: OK
        WvDial<*1>: Modem initialized.
        WvDial<*1>: Sending: ATDT*99***1#
        WvDial<*1>: Waiting for carrier.
        WvDial Modem<*1>: ATDT*99***1#
        WvDial Modem<*1>: CONNECT HSDPA 7.2
        WvDial<*1>: Carrier detected. Starting PPP immediately.
        WvDial<Notice>: Starting pppd at Mon Jan 21 23:06:58 2008
        WvDial<Notice>: Pid of pppd: 6575
        WvDial<*1>: Using interface ppp0
        WvDial<*1>: local IP address 88.29.36.182
        WvDial<*1>: remote IP address 10.64.64.64
        WvDial<*1>: primary DNS address 194.179.1.100
        WvDial<*1>: secondary DNS address 194.179.1.101

        and we can disconnect just by pressing Ctrl-C.

        etc/wvdial.conf som upravil
        ked zadam sudo wvdial movistar vyhodi mi
        WvDial<*1>: WvDial: Internet dialer version 1.56
        WvDial
        <Err>:Cannot open /dev/modem: No such file or directory
        WvDial
        <Err>: Cannot open /dev/modem: No such file or directory
        WvDial
        <Err>: Cannot open /dev/modem: No such file or directory

        askutocne v adresari dev nemam modem adresar. Asi nie je naistalovany, a ako ho naistalovat......skuste poradit prosim

        ak zadam sudo dmesg | grep -i ttyUSB/aj to si nie som isty, ci to mam napisat takto, alebo su to dva prikazy/ mi vohodi cosi uplne ine...

        ak zadam sudo lsusb -v vyhodi mi to co popisuje manual, vyssie, ale dalej to uz nebezi je tam ten err ze chyba dev/modem

        dik za ochotu poradit.m.
        • Re: Novatel MC950D 08.08.2008 | 19:57
          Avatar miloslav.hresko   Používateľ
          ...nahodil som si Ubuntu 8,04, a podla navodu co som popisal vyssie to konecne funguje..... Dakujem za reakcie a pomoc.m.