Blender, firefox ... tar.bz2

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.08.2008 | 00:46
Avatar shadehunter Kubuntu 8,04  Používateľ
Zdravim, mám problém s inštaláciou programov ktoré sú distribuované v tar.bz2. prehľadal som net a aj forum na tejto stránke vrátane článku u inštalácií programov, lenže všade kde je spomenutý formát tar.bz2 tak sa hovorí o rozpakovaní a následnom ./configure, make, make install.
verím že štatisticky sa viac vyskytujú zdrojáky, lenže napríklad firefox nie. tam je proste binárka. Ten som ešte zvládol nakopčiť do správnych adresárov ručne, lenže blender nie. Ten je zase iný. Firefox napríklad išiel po rozpakovaní priamo spustiť, ale blender nejde. asi to nie je binárka alebo čo:

shade@linpu:~/Templates/blender-2.46-linux-glibc236-py24-i386$ ll
total 29288
-rwxr-xr-x 1 shade shade 18389368 2008-05-18 21:02 blender
-rw-r--r-- 1 shade shade 28099 2008-05-18 21:02 blender.html
-rwxr-xr-x 1 shade shade 11107396 2008-05-18 21:02 blenderplayer
-rw-r--r-- 1 shade shade 374612 2008-05-18 21:02 BlenderQuickStart.pdf
-rw-r--r-- 1 shade shade 5716 2008-05-18 21:02 copyright.txt
-rw-r--r-- 1 shade shade 17987 2008-05-18 21:02 GPL-license.txt
drwxr-xr-x 5 shade shade 4096 2008-05-18 21:02 plugins
-rw-r--r-- 1 shade shade 2391 2008-05-18 21:02 Python-license.txt
-rw-r--r-- 1 shade shade 354 2008-05-18 21:02 release_246.txt
shade@linpu:~/Templates/blender-2.46-linux-glibc236-py24-i386$ sh blender
blender: 1: Syntax error: word unexpected (expecting ")")
shade@linpu:~/Templates/blender-2.46-linux-glibc236-py24-i386$

netuším ani ako ho nainštalovať, súbory INSTALL a README sa nekonajú a tak som bezradný. ako sa takéto softy ako firefox a blender inštalujú? i ked som ten firefox zvládol tak možno existuje aj nejaký civilizovanejší spôsob ako ručné kopírovanie.

Vdaka za odpoved
    • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 13.08.2008 | 01:25
      Peter2   Návštevník
      Ano su to binarky na kopirovanie. Mozno sa ti to zda ako zlozite instalovanie, ale opak je pravdou je to uplne jednoduche. Proste treba to rozbalit a skopirovat kam chces. Viem ale ze zo slusnosti by sa to malo davat do adresaru /opt alebo /usr/local , ale v podstate je myslim jedno kde to das. Len musis najst spustaci skript alebo subor na spustenie programu. U Firefoxu je to subor Firefox a u Blenderu to tiez asi bude subor s podobnym jednoduchym nazvom. A mozes si na ne vytvorit spustace na plochu, panel, do menu, kde vypises celu cestu k spustacemu suboru.

      Btw. naco si ti stiahnute binarky Fx a Blenderu ked su na 100% v repozitary Kubuntu. Aspon Ubuntu ich tam ma :-)
      • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 13.08.2008 | 10:46
        Avatar shadehunter Kubuntu 8,04  Používateľ
        Ano kubuntu a ubuntu majú zdielané repozitáre takže firefox aj blender tam sú, ale ked chceš firefox 3 a blender 2.46 tak tie tam ešte nie sú. musíš si ich stiahnúť zo stránky a tak sa snažím zistiť ako sa také veci inštalujú:

        1- hodil som v prvom príspevku aj výpis a tam je vidno že v tom rozpakovanom blenderi nie je binárka. ked som spustil súbor "blender" tak mi to napísalo chybu. čo s ním ak nemá binárku? ak by si si to chcel pozrieť, bol by som ti za to vdačný, tu je link(14M):

        http://mirror.cs.umn.edu/blender.org/release/Blender2.46/blender-2.46-linux-glibc236-py24-i386.tar.bz2

        Ako som spomínal vyššie firefox sa mi podarilo nakopčiť, lenže ten aspon išiel spustiť po rozpakovaní, toto je niečo iné.

        2- vedel by si mi vysvetliť na čo slúžia, prípadne ako fungujú adresáre:
        /opt
        /usr/local/lib
        /usr/lib
        /usr/share
        /usr/bin

        nevyznám sa v nich a tam všade som narazil že je niečo nainštalované. Budí to dojem že je v tom bordel ale nechcem tomu veriť a radšej by som spoznal nejaký význam :)

        • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 13.08.2008 | 12:35
          quak   Návštevník
          ohledne adresaru doporucuju procist
          http://en.wikipedia.org/wiki/Filesystem_Hierarchy_Standard
          • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 13.08.2008 | 12:36
            quak   Návštevník
            jen jsem jeste chtel dodat, ze to je standart, ktery je jednotlivymi distribucemi vice ci mene porusovan...
            • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 13.08.2008 | 12:51
              Avatar shadehunter Kubuntu 8,04  Používateľ
              Vdaka za link. ale je to tam velmi stručne popísané. viac menej iba definicie. ale v praxi tomu nechapem.
              napríklad čo sa myslí tou secondary hierarchy. to je to isté ako v "/" ale pre užívateľa?

              je to dosť stručné na to aby som vedel ako tam nainštalovať blender :D
    • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 13.08.2008 | 13:36
      Peter2   Návštevník
      Pozri sem tyka sa to adresarovej struktury Ubuntu (Kubuntu). /opt adresar je na instalaciu software, kde si tie adresare s programami obsahujuce uz skompilovane binarne subory nakopirujes. Samozrejme ako root (sudo ...). Aj ked v Ubutnu je vraj zvykom kopirovat taketo veci do /usr/local/bin. Tak si to tam nakopiruj najdi spustaci subor (u Firefoxu je to subor Firefox, u Blenderu asi Blender) a na ploche ( v paneli, menu ak chces) si vytvor spustac, kde nazabudni napisat celu cestu k spustanemu suboru, cize napr. /usr/local/bin/firefox/firefox. A ked to budes chciet odinstalovat, tak jednoducho vymazes ten nakopirovany adresar, dalej uzivatelsky adresar v /home/pouzivatel a odkaz na prac. ploche (paneli, menu). Jasne? Nemusis to davat to do jednotlivych adresarov, ako sa to robi pri instalacii z repa, v tomto pripade je to nakompilovane a pripravene vsetko v jednom adresary.
      A este jedna vec, Firefox je v repozitaroch Ubuntu vo verzii 3.0.1 uz davno, a Blender som pozeral a je vo verxii 2.45.
      • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 14.08.2008 | 10:38
        Avatar shadehunter Kubuntu 8,04  Používateľ
        je možné že hardy ho už má ja som mal ešte prednedávnom stále gutsy tam nebol. a ked som si zmenil na hardy tak som si ho nainštaloval tak ako som to robil predtým ani som nekontroloval či je tam najnovší. no ale ten blender je stále iba 2,45 na repozitároch to som už pozeral, pretože ten sa mi nedarilo nainštalovať. skúsim to tam nakopčiť ako vravíš ale myslím že to aj tak nepôjde, ved keby tam je binárka tak by mi to ručne spustilo z hociakej adresy nie? a nepísalo by mi to čo som nakopčil do prvého príspevku
      • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 14.08.2008 | 10:49
        Avatar shadehunter Kubuntu 8,04  Používateľ
        samozrejme že to nejde. ja nechápem čo tomu je.
        ako je možné že oni to dajú do repozitárov? Ak sa nemýlim tak v repozitároch to je ako deb balíčky. pričom autor nevydáva deb balíčky(keby hej tak by boli na stiahnutie na jeho webe a nedával by tam túto sprostú verziu čo nejde spustiť). ako to tí čo spravujú repozitáre dosiahnú že majú z toho deb. inak toto je mi záhada. akože človek by pomyslel že taký populárny a rozšírený program ako blender by mal byť prispôsobený už. chápem, že malé aplikácie ktoré ešte nemajú veľkú popularitu sa šíria v zdrojákoch a podobne, že sa nedajú iba jednoducho nainštalovať, lenže blender? keby tam aspon bol návod ako to nainštalovať. ale nič. to už windowsácka verzia má pekný inštalátor. to ho mám spúšťať cez wine alebo čo? kdeaká aplikácia má INSTALL a README. tam nie je nič!
        iba licencia GPL, licencia na PYTHON, copyright a to je všetko. na stránke som to tiež nenašiel. to je hrozné. asi som iba ja taký sprostý že to potrebujem a ostatní sa so schopnosťou ako to nainštalovať asi narodili.
        • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 14.08.2008 | 12:19
          karschm   Návštevník
          Tady mas link na anglicky manual s popisem instalace, snad to to pomuze.

          http://wiki.blender.org/index.php/Manual/Installing_Blender
          • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 14.08.2008 | 14:06
            Avatar shadehunter Kubuntu 8,04  Používateľ
            vdaka už som to spravil. nakoniec to bolo v tom že sú tam dve verzie, jedna s python 2,4 a jedna s 2,5. mal som stiahnutú 2,4 a ked som teraz stiahol 2,5 tak to už ide.
            ale aj tak vdaka za ten návod, podľa neho som to nakopčil na /usr/local/blender.
            ako ešte spravím to aby sa mi spúšťal ked dam alt+f2 "blender". proste aby som nemusel nastavovať adresu k nemu, ale aby sa dal tak ľahko spustiť ako keby ho nainštalujem z repozitárov. na tej stránke je návod ako si ho pridať do ponuky štart, lenže ja by som to potreboval aby mal vlastný príkaz.
            • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 16.08.2008 | 19:36
              Avatar shadehunter Kubuntu 8,04  Používateľ
              skutočne nikto neviete?
              • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 16.08.2008 | 19:43
                WlaSaTy   Návštevník
                pridaj si cestu k blenderu do premennej PATH a novu nacitaj prostredie.
                • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 17.08.2008 | 15:40
                  Avatar shadehunter Kubuntu 8,04  Používateľ
                  mohol by si mi dať popis ako sa to robí? vdaka
            • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 29.08.2008 | 16:39
              Liso   Návštevník
              Skus pozriet sem -> sem (http://www.getdeb.net/search.php?keywords=blender) tam by si mal aktualne najst deb balicek pre blender 2.47 Ale neskusal som to zatial instalovat!

              Inak tiez sa mozno aspon obcas vyplati spustat si blender z konzoly (terminalu). Niektore vystupy (zvlast python skriptov) idu tam. :)
              • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 29.08.2008 | 16:47
                Liso   Návštevník
                Uz som to aj vyskusal. Instalacia bola velmi jednoducha ->

                Downloadol som si to vo firefoxe, v spravcovi preberania suborov som na tu vec klikol pravou mysou, dal som "otvorit" spustil sa mi instaler, nahodil heslo, klikol a uz to ficalo...

                Teraz mam 2.47verziu dostupnu aj cez alt+f2. ;)

                Maj sa krasne a vela peknych obrazkov v Blenderovi! :)
                • Re: Blender, firefox ... tar.bz2 04.09.2008 | 11:57
                  Avatar shadehunter Kubuntu 8,04  Používateľ
                  Vdaka za link, je to skvelá stránka. už len prehľadávanie podľa kategorií pomôže nájsť veľa užitočného sw