Linux na starsi komp

Sekcia: Ostatné 21.08.2008 | 01:36
Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
Kamoska ma starsi komp a chce nanho Linux kvoly internetu. Doporucite mi distro?
Je to AMD K6-2 451 MHz; 126 MB ram; L1 cashe 64K, 2767 MB/s; 2 fyzicke HDD, prvy 4GB a druhy 6GB.

Vdaka.
    • Re: Linux na starsi komp 21.08.2008 | 02:15
      jaaa   Návštevník
      no na to by som nahodil jedine dake minimalisticke distro, prip arch, slack s dakym light wm
      a pozri na www.distrowatch.com
      • Re: Linux na starsi komp 21.08.2008 | 02:42
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        Co je to minimalisticke distro? O Linuxe zatial toho viem dost malo.
        • Re: Linux na starsi komp 21.08.2008 | 04:38
          eM   Návštevník
          nenechte se odradit, pokud Vam nekdo napise, ze si nejdriv musite neco precist (coz je pravda...). Jako se vsim - proste je potreba venovat tak 10 hodin cteni tomu "co a jak"
          ...vztahnul bych to k zacatkum s win ... Kdo je umel ovlad hned druhy den, ze? NIKDO :)

          distro = distribuce (Ubuntu, PCLinuxOS, Mandriva atd.)

          no a "minimalisticka" proto, ze nepotrebuje tolik vykonu ani pameti

          Jdu si ted shodou nahod stahnout a vyzkouset "TinyMe" http://linux.wikia.com/wiki/TinyMe
          kdyztak sledujte i tohle vlakno http://forum.pclinuxos.cz/viewtopic.php?id=1300

          ...anebo si proste vygooglete dalsi distribuce, jako puppy linux, nebo co ja vim :)

          Preju hodne uspechu!
          • Re: Linux na starsi komp 21.08.2008 | 05:38
            eM   Návštevník
            ...tak TinyMe vypyda dobre .. pekne svisti.
            Staci jen nastavit zvuk, sit (Configure you computer => Setup a new network => ethernet => dalsi dalsi dalsi)
            jeste doinstalovat flash, javu a locale_cs a to je pro uspesny zacatek vse :)
            (PS: heslo roota je "root")
            • Re: Linux na starsi komp 21.08.2008 | 09:41
              jabuko   Návštevník
              Puppy Linux by tam mohol tiež dať.
          • Re: Linux na starsi komp 21.08.2008 | 18:42
            eM   Návštevník
            ...a jeste tady: http://forum.pclinuxos.cz/viewtopic.php?id=1304 :)
    • Re: Linux na starsi komp 22.08.2008 | 15:14
      ARny   Návštevník
      Sice niektory ludia hovoria zeby si tam mal dat minimalisticke distro ale podla mna by si tam mohol pustit hociake. Je to dostatocny hardware. Vyskusal by som mandrivu 2008.1 (Spring) podla mna by ti mala ist v pohode. Kazdopadne vyskusaj niekolko distier a vyber si take ake sa ti bude pacit (stabilitou, moznostami,...)
      • Re: Linux na starsi komp 22.08.2008 | 15:26
        ---   Návštevník
        na 128MB RAM akekolvek distro? Snad len ak trpi nejakou uchylkou a ma mooore casu. A vacsina (velkych) distier sa s tak malou RAM neda ani nainstalovat.
        • Re: Linux na starsi komp 22.08.2008 | 15:49
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ked niekomu nevadi textovy rezim, tak tam moze dat hocijake distro.
          • Re: Linux na starsi komp 22.08.2008 | 18:11
            eM   Návštevník
            ...nojo, ale je potreba si uvedomit, ze zacatecnici potrebuji trochu toho graficna a klikacna... Takze rada jiste cenna, ale koncepcne spatne :(

            Tudis radeji hezke minimalisticke distro, nez textovy rezim posledni Mandrivy. Pardon, ale je tomu tak ;) !
        • Re: Linux na starsi komp 22.08.2008 | 18:48
          ARny   Návštevník
          hmm a viete o tom ze linux nema iba dve graficke rozhrania KDE a GNOME ale ma kopec dalsich ktore nepotrebuju tolko pamete a dokonca su pristupne snad na vsetkych distrach?
    • Re: Linux na starsi komp 22.08.2008 | 18:26
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      vec sa ma takto: procesory okolo 500 MHz a pamate okolo 64-128 MB ludia pouzivaju uz tak casto, ze to uz asi nie je unosne. nemozes pouzivat comp z roku 1998-99 na veci roku 2008. web je tak presyteny narocnym flashom a podobnymi vecami, ze to takyto stroj nemoze utiahnut. ja sam mam doma 733 MHz + 512 (!!!) MB RAM a na niektore veci (a ich pocet sa prudko zvysuje) je to pomaly stroj.

      odporucanie - zvysit RAM. ale kedze toto je neekonomicky krok, radsej by som odporucil novy stroj. MB - 1200 Sk, najlacnejsi procak 800, 2 GB RAM - 900, disk do 1000, buda so zdrojom tiez okolo 1000.. suma sumarum - 4000 Sk za pouzitelny kancelarsky (alebo nazvime to "sietovy") stroj. ked nema kamoska 4000, tak za polovicu zozenie nieco pouzite s celeronom a 512-1024 MB RAM a 40 GB diskom.

      a na tychto strojoch nebude mat problem ani fedora, ani mandriva, ani ubuntu, ani toto, ani hento.
      • Re: Linux na starsi komp 22.08.2008 | 19:13
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        pardon.. 5000
        • Re: Linux na starsi komp 29.08.2008 | 18:53
          Avatar chaser Debian  Používateľ
          No na takom stroji som donedavna frcal aj ja, skus debian,s grafickym prostredim XFCE. a bude ti to slapat perfektne. Alebo aj puppy linux je v pohode, ten som mal tiez ale nijake *buntu do toho radsej nedavaj bo sa ti neoplati. Este mozes vyskusat Damm linux ten rozbehas aj na 486 s 8 MB ram tusim :D a mozes si ho stiahnut aj ako live distribuciu cize ti pojde bez instalacie. Alebo este moznost pouzit Slackware linux, no ale ja som za debian.
          • Re: Linux na starsi komp 29.08.2008 | 19:18
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            co znamena, ze to bude "slapat perfektne"? ze to nejako po 2 minutych nabehne? ze mozno otvoris aj firefox? ale pozor, nie ze to bude stranka s flashom, lebo si skoncil.

            ano, takyto stroj este ma vyuzitie - dedkovi alebo babke posluzi na ucenie sa zakladov. s prizmurenymi ocami na trochu netu - icq ci jedna sucastne otvorena stranka.

            ale akekolvek PLNOHODNOTNE pouzivanie je uz vylucene a novy stroj nie je az taka investicia.
            • Re: Linux na starsi komp 29.08.2008 | 20:03
              Avatar chaser Debian  Používateľ
              No to je samozrejme ze to je stary sunt, a jek bude stranka s flashom ta to bude pruser to je jednoznacne, ale niekomu sa neoplati kupovat novy comp. ked ho neviuzije dostatocne a moznoze niekto si to nemoze dovolit sive aj ked taka 4000-5000SK investicia do noveho stroja neje az taka moc velka. A debian na takej masine nabehne za 3-5 min uz do uzivatelskeho rezimu. Ale kto chce pouzivat taky stroj musi na tom byt uz fakt biedne no Peto mas pravdu
              • Re: Linux na starsi komp 30.08.2008 | 13:17
                Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
                http://ubuntulite.tuxfamily.org/?q=node/125 skus toto ...
                Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie