Prístup k partition s Windows + spomalenie systému

Sekcia: Konfigurácia 26.08.2008 | 17:43
Avatar scorpionsx Ubuntu 8.04LTS x86  Používateľ
Zdravím, v prvom rade sa chcem ospravedlniť ak som túto tému zle zaradil, ale myslím že patrí sem.
No ale k môjmu problému. Jedná sa o takú vec, že mám nainštalovanú Vistu Home Premium spolu s Ubuntu 8.04. Dualboot aj všetko okolo tohto funguje spolahlivo, ale jedna vec ma trápi a to, že keď nabootujem do linuxu, tak nemám hneď prístupné NTFS oddiely kde je Vista a oddiel na ukladanie dát. Musím sa k ním preklikať cez Miesta -> C: a D: a až potom sa zobrazia ako ikony na ploche a nabehne napríklad aj pozadie ktoré dovtedy nešlo pretože je uložené práve na D-čku. Po tom ako sa k nim preklikám tak už to funguje všetko výbrone, akurát ma to dosť irituje pri každom spustení systému sa s tým s*ať. Viem že keď som používal Ubuntu 7.10 spolu s Vistou tak mi toto nerobilo a všetko išlo hneď od začiatku. Linux už mám ale celkom odladený podla seba takže by som ho nerád preinštalovával, ale v nevyhnutnom prípade môžem spraviť aj to.

A druhý problém s ktorým si neviem dať rady je občasné (ale výrazné) spomalenie systému, napríklad - surfujem (cez Firefox) na nete a mám otvorených viacero tabov so stránkami. No a prekliknem na iný tab a stránka sa pomaličky prekresluje, nedajbože ešte keď je tam nejaký Flash alebo niečo podobné, až kým sa úpne nezobrazí a názov stránky sa takisto zmení až po hodnej chvíli. Po tom už ale všetko ide ako má, navigácia po stránke je rýchla, aj refresh ide dobre, ale to prepínanie je hrozné. Takisto aj niektoré efekty Compizu, napríklad istotne dosť ludí pozná taký ten plameňový efekt na minimalizovanie okna, tak pri malom okne je to hneď, ale keď je to fullscreen, tak konec...seká to neuveritelne. Ale toto si myslím že môže byť vinou velkého rozlíšenia - 1680x1050. Inak ale zostavu mám na to celkom slušnú si myslím, mám to na notebooku Dell Inspiron 1520 s C2D T7300 2GHz, 4GB RAM, GF8600M GT 256MB a pod., takže snáď hardware to nebrzdí. Ale napadá ma, či to nemôže byť tým že som nenastavil žiadny swapovací priestor na disku, aj keď pri 4GB RAM mi to pripadá už trochu zbytočné, na Viste som vypol swap úplne a nemám problémy s ničím.

Takže aké je riešenie?? Ak môžem poprosiť tak trochu jednoduchšie to vysvetlenie, až tak sa v linuxe nevyznám. Díki moc.
ScorpionSX
    • Re: Prístup k partition s Windows + spomalenie systému 27.08.2008 | 01:47
      Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
      K tomu prvemu bodu, tipujem ze mas automounter ... alebo ako sa to nazyva . Skus pozriet v /etc/fstab ako to mas nastavene a po pripade tam to zmenit na pevne pripajanie priamo.
      Ak nevies co kde zmenit tak sem daj vystup obsahu suboru /etc/fstab .

      K druhemu bodu, mas nainstalovane aj spravne drivre na grafiku?
      glxinfo | grep direct
      je tam yes? asi budes musiet nastavit grafiku
      • Re: Prístup k partition s Windows + spomalenie systému 27.08.2008 | 16:01
        Avatar scorpionsx Ubuntu 8.04LTS x86  Používateľ
        Vďaka za odpoveď, no ale už som to nakoniec spravil. Ešte raz som sa pustil do inštalácie, ale tentokrát som nainštaloval najprv Ubuntu 7.10 a spravil som upgrade na 8.04.
        Ale teda pre info, čo sa týka tej grafiky tak áno, je tam yes, grafike som povolil používať nesloboné ovládače, ale ono je to asi aj tak tým rozlíšením, keď skúsim menšie tak compizácke efekty idú všetky úplne plynulo, tak ako treba.
        A výpis z /etc/fstab je tu:
        # /etc/fstab: static file system information.
        #
        # <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
        proc /proc proc defaults 0 0
        # /dev/sda4
        UUID=2577f992-bb8d-4261-aa92-6e5413efd6c9 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
        # /dev/sda1
        UUID=07D8-0507 /media/sda1 vfat defaults,utf8,umask=007,gid=46 0 1
        # /dev/sda2
        UUID=8ACEEF15CEEEF879 /media/sda2 ntfs defaults,umask=007,gid=46 0 1
        # /dev/sda5
        UUID=04E8EF57E8EF4610 /media/sda5 ntfs defaults,umask=007,gid=46 0 1
        /dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec 0 0

        Neviem teda či to k niečomu bude, ale keď je to takto, tak je všetko OK. Čo by tam teoreticky mohlo byť zlé, čo by bolo treba prestaviť??
        ScorpionSX
      • Re: Prístup k partition s Windows + spomalenie systému 31.08.2008 | 23:23
        l_barbarossa   Návštevník
        ten "automonter" je v gnome zvycajne program gnome-mount spolupracujuci s nautilom na strane uzivatela a s hal-om na strane pocitaca.
        tipujem ze stalico spustit gconf-editor, rozklikat vetvu apps>nautilus>preferences a zaskrtnut policko pri kluci media_automont
        • Re: Prístup k partition s Windows + spomalenie systému 01.09.2008 | 00:07
          Avatar jozo_s   Používateľ
          tak o tom gconf-editor-e som nepocul, dobre vediet .. ale uprava configurakov je krajsia ;)
    • Re: Prístup k partition s Windows + spomalenie systému 27.08.2008 | 01:57
      jozo   Návštevník
      zaujimave oznacenie particii :) ... vidno ze sa treba pustit do toho linuxu poriadne, a inak potom tu mozes hodit aj vypis prikazu "sudo fstab -l" aby sa vedelo ktore particie su tie "C" a "D"
      • Re: Prístup k partition s Windows + spomalenie systému 27.08.2008 | 16:07
        Avatar scorpionsx Ubuntu 8.04LTS x86  Používateľ
        No partície sú takto samozrejme označené len vo Windowse, v linuxe je to sda2 a sda5 (2 je primárna partition s Windows, 5 je logický oddiel - odkladací priestor), ale ako som písal vyššie, tak je to zdá sa vyriešené.
        Inak ale ten príkaz mi nešiel spustiť, nie je tam nejaká chyba?? Stále mi vypisovalo že "Command not found"...
        ScorpionSX
        • Re: Prístup k partition s Windows + spomalenie systému 27.08.2008 | 17:35
          Avatar jozo_s   Používateľ
          :-p .... sry ale bolo vela hodin tak som sa kuscicko sekol. jasne ze som myslel prikaz "sudo fdisk -l" ktory ti vypise nieco taketo

          Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
          255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
          Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
          Disk identifier: 0x70e1d715

          Device Boot Start End Blocks Id System
          /dev/sda1 * 1 5222 41944064 7 HPFS/NTFS
          /dev/sda2 5223 6796 12643155 83 Linux
          /dev/sda3 8108 19457 91168875 5 Extended
          /dev/sda4 6797 8107 10530607+ 83 Linux
          /dev/sda5 8108 8356 2000061 82 Linux swap / Solaris
          /dev/sda6 8357 19457 89168751 7 HPFS/NTFS

          z coho vies povedat clovekovi ze si chce asi pripojit particiu sda6 (cca 90GB) a ze aby mu ju automaticky pripajalo pri kazdom starte aby si to doplnil do suboru /etc/fstab napr. riadok
          /dev/sda6 /media/sda6 ntfs defaults 0 0
          • Re: Prístup k partition s Windows + spomalenie systému 28.08.2008 | 16:33
            Avatar scorpionsx Ubuntu 8.04LTS x86  Používateľ
            Aha, ok ďakujem za riešenie, teraz mi to síce ide už dobre ako som písal vyššie, ale ak by som robil reinstall, čo určite ešte budem lebo ako sa poznám tak isto ešte niečo dojebabrem, tak to potom vyskúšam. Zatial díki :)
            ScorpionSX