Damn Small Linux-problém

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.09.2008 | 11:47
Lotar   Návštevník
Nainstaloval som dsl-linux na PII 262Mhz, 32MB sdram. Ako filesystem som si zvolil ext2, Graficke prostredie je JWM a fluxbox.

Ide to pomerne svizne len mam taky problem ze ked si dam do optickej mechaniky cd s mp3, pdf, jpg a doc. neviem ich spustit.
Ked si napr. spustim xmms a chcem v nom prehrat vlozene CD s mp3 tak my nevypise ziadny mp3 file ako keby tam neboli.

Zaujimave je to ze ked si tam dam audio cd tak tie prehra bez problemov. XMMS ukaze na audio cd jednotlive skladby ale ked to iste audio-cdcko pozeram v dvojpanelovom spravcovi Emel ten my nic neukazuje ako keby bola prazdna mechynika.
Skusane CD-cka su dobre napalene, nie su chybne, ubuntu ich nacita bez problemov.

Mne hlavne ide o to aby som vedel prezerat dokumenty a pdf a na to su v damn small nainstalovane xpdf a ted-word lenze prislusne dokumenty neviem otvorit z CD lebo my ich neukaze ziadny okenny manazer. Som lama user takze nemam ani tusenia co je tam nastavene zle, poradte my prosim.
    • Re: Damn Small Linux-problém 02.09.2008 | 12:11
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      No, neviem ci ma DSL automount, ak nie asi bude to CD po vlozeni treba primontovat, napr takto:

      mount /dev/cdrom /mnt/cdrom -t iso9660

      (za predpokladu ze /dev/cdrom ukazuje spravne na tvoje cd a ze adresar /mnt/cdrom existuje, ak nie treba ho vytvorit, asi to bude treba robit ako root, potom by si obsah CD mal vydiet v /mnt/cdrom, sprav to v terminali, ked vypise nejake hlasky daj ich sem)
      • Re: Damn Small Linux-problém 02.09.2008 | 13:40
        Lotar   Návštevník
        Ja som klikac-lama-user takze mam viacero otazok:

        Ked napisem prikaz mount /dev/cdrom /mnt/cdrom -t iso9660, tak my vypise ze command not found nic viac.
        Asi adresar /mnt/cdrom bude treba vztvorit ako si pisal. Lenze ja neviem ako. Mam sa prihlasit ako root pri boote alebo staci zadat do prikazoveho riadku sudo ako v ubuntu? Teda ako znie ten prikaz na vytvorenie toho adresara?

        Ked sa prihlasim pri bootovani ako root po nabehnuti systemu my nefunguje mys a neviem otvorit ani hovno.
    • Re: Damn Small Linux-problém 02.09.2008 | 12:12
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      tak DSL je malinkate... na kodek na prehranie MP3 asi nebolo miesto...

      ako text editor je v DSL nejaky ted alebo co... ak potrebujes robit s .doc, doinstaluj abiword
      • Re: Damn Small Linux-problém 02.09.2008 | 12:40
        Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
        s kodekmi to nema nic spolocne, vravi ze nevidi ziadne subory, ani pdf, jpg atd... Zvukove cd sa nemontuje, preto ide.
        • Re: Damn Small Linux-problém 02.09.2008 | 13:02
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          jaaaj... ok, zle som precital...
          • Re: Damn Small Linux-problém 04.09.2008 | 04:30
            Lotar   Návštevník
            Diky vam za rady. Mount urcite funguje aj z prikazoveho riadku ale nasiel som sposob, ktory asi lenive lami ako ja urcite privytaju : )
            Dnes som mal trosku casu sa tomu venovat, porozhliadnut v DSL a googlit.
            Na jednej stranke bolo napisane ako treba mountnut v dsl cdrom, hda, usb najjednoduchsie pre lami.

            - vlozit CD s obsahom do mechaniky
            - otvorit dvojpanelovu spravcu suborov Emel
            - v spravcovi otvorit adresar mnt
            - tam pravy klik mysou na cdrom
            - v menu lavy klik na mount, cdrom sa primontuje a hned vidiet jeho obsah
            - v menu je aj umount

            To je vse co sa tyka mount v dsl.

            Predtym ako som nasiel prislusnu stranku som si presiel zakladne prikazy v linuxe co som doteraz bol lenivy urobit.
            Sice som ich napokon nevyuzil ale to nevadi aspon som videl ako vyzera prikazovy riadok :-D

            Ten dsl je fakt dobry. V tom stroji bol predtym win 98 ale dsl ho prekona aj rychlostou aj stabilitou. Za 1 minutu sa nabootuje a vypnutie trva len par sekund. Cerstvo nabootovany spotrebuje hroznych 9,5 MB ram z celkovych 32 MB :-D
            Prehra mp3 ani nesekne, pdf, doc vsetko ide, proste parada.
            Ked si do toho zeleza zozeniem 128 MB ramu bude to dáábel XD




            • Re: Damn Small Linux-problém 14.09.2008 | 10:14
              Lotar   Návštevník
              Neviem, kto tam dava tu fajku alebo ako sa tam dava ale tato diskusia bola vyriesena :o