rozdiely ubuntu - openSuse

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.09.2008 | 01:38
Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
zdravim,

dlhsiu dobu sa uz "zoznamujem" s ubuntu. je tomu priblizne od verzie 6.06 a viac menej som prinom aj ostal. hlavne preto ze si aspon doteraz asi najlepsie rozumel s mojim hardverom.

nedavno som sa rozhodol ze chcem vyskusat aj nieco nove, to nove je pre mna openSuse 11. stiahol som si live cd, hodil do mechaniky a nabootoval. vcelku sa mi pozdava, len je tu vcelku dost odlisnosti (viac menej sa vsetky tykaju len terminalu - konzoly) a chcel by som vediet ci sa daju nejako vyriesit... alebo proste nedaju :)

1. jakym sposobom sa instaluju programi ? v ubuntu som zvyknuty na to, ze pustim terminal napisem
sudo apt get install zo dve tri pismena programu co chcem nainstalovat, dva razy buchnem do TABu a vyskocia mi vsetky moznosti, podla toho najdem co presne chcem, dopisem a instalujem. alebo pripadne cez synaptic, ale ovela castejsie je to konzola

2. ked som chcel otestovat, ci mi ide wifina, resp. ktore wifi siete vidi a jak je nastavena tak som chcel napisat prikaz iwconfig, resp iwlist a pod. no lenze s prekvapenim som zistil ze on tieto prikazy nepozna. pytam sa preto ako je to mozne ? resp. co treba spravit aby taketo prikazy poznal system

3. ked chcem v ubuntu nieco upraovat, priklad chcem mount-nut disky,
sudo mkdir /media/disk
sudo mount /dev/sda1 /media/disk

a dost casto si pritychto prikazoch "pomaham" TABom, urychluje mi to vykonavanie tychto veci. zistil som, ze v openSuse mi nedoplnuje prikazy ked zacina prikaz sudo nieco, preco je tomu tak ? resp. da za to nejako "zapnut" ? :D

to su asi zakladne tri problemy s ktorymi som sa stratol pri testovani openSuse. distro sa mi ale velmi lubi svojim rychlim nabehnutim. ale zatial som ho testoval len z live cd, nerobil som instalaciu na disk. nemoze mat to suvis s vecami co popisujem ?

ak viete niekto poradit, pripadne vysvetlit preco to v suse tak nefunguje, ale funguje to inak a napisat ze ako budem velmi vdacny :) chcel by som totiz chvilku pouzivat nejaku distribuciu s KDE a priklanam sa prave k openSuse

dakujem za odpoved

mirrec
    • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 01:54
      tatar   Návštevník
      ach jaj lamy sa nam tu mnozia.... tu mame typycky priklad ako blbuntu vie zblbnut blbca ......
      podla profilu mas aspon 20 rokov kua tak rozmyslaj!

      http://en.opensuse.org/Documentation
      • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 02:02
        Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
        nejsom skuseny uzivatel linuxu :) takze blby v tomto smere som :)

        a tu dokumentaciu si precitam dik
        • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 03:05
          Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
          Otvor si program YaSTu A tam si daj Spravca BALICKOV programov... A uz len napises co potrebujes a najde ti to alebo si to mozes zmenit....
          dost dobra stranka je na to http://www.suseportal.cz/clanky je v CZ mas tam uplne zaklady co a ako :)
    • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 03:40
      Avatar halabala Fedora 10  Používateľ
      1. V openSuSE je to riesene cez YaST - to je ovladacie centrum a zaroven instalator (zjednodusene povedane). Das hladat program, oznacis, nainstaluje sa. Nieco "ako" Synaptics v Ubuntu

      2. Pokial viem tak iwconfig nie je prikaz ale program (aplikacia), takze asi to treba doinstalovat resp. sa to da nastavit aj cez YaST (je to ovladacie centrum - vid bod 1). Je nutne poznat svoju wifi kartu (niektore vyzaduju ovladac pre Windows danej karty spusteny cez Ndiswrapper - google napovie viac).

      3. openSuSE prikaz sudo NEPOZNA. Vysvetlim. Je standardom ze ak pouzivas linux tak mas 2 uzivatelov -

      a.) root - tzv. superuser. Proste admin, ktory ma pravo menit vsetko, instalovat balicky...proste totalny uzivatel s absolutnou mocou (pouziva sa iba ked nico menis, nastavujes alebo instalujes, inac si prepnuty na b.) - koli bezpecnosti).

      b.) Bezny uzovatel. Ten nema pravo instalovat ani menit konfiguraciu ale ma pravo pouzivat soft a pod (pod tymto uzivatelom sa prihlasujes).

      V ubuntu vsak uzivatela a.) zrusili a cez prikaz sudo davas b.)-cku prava a.)cka. V openSuSE vsak existuje aj a.) ako aj b.) (pri instalacii si vsimnut policko kde sa pise ze suhlasi s tym aby root aj bezny pouzivatel mali rovnake heslo!!!! - ak to odskrtnes budu mat rozdielne a instalator ta poziada o zadanie hesla ako pre roota tak aj pre bezneho uzivatela).

      Cize ak chces pod openSuSE alternativu k sudo tak napis

      1. SU 2. Poziada ta to o heslo root-a (cize uzivatela a.))
      3. potom BEZ SUDO robis to co chces (menis konfigy, instalujes).
      POD OPENSUSE NEFUNGUJE APT-GET:
      Precitaj dokumentaciu ako sa instaluju balicky (bod 1.)

      Zhrnute - openSuSE nepozna prikaz sudo preto ti ho ani nedoplna ;)

      Verim ze som pomohol, lepsie to uz napisat neviem. Ospravedlnujem sa vsetkym geekom/guru-om za urcite nepresnosti, snazil som sa to vysvetlit polopatisticky.


      Pičoch je veľo, len nalivačoch malo!
      • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 03:44
        Avatar halabala Fedora 10  Používateľ
        Este som zabudol - s tym ze si to pustal z LiveCD to nesuvisi... vsetky veci, ktore si zahrnul vo svojich otazkach by mali byt mozne a splnitelne aj pri systeme spustenov z LiveCD.
        Pičoch je veľo, len nalivačoch malo!
        • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 12:41
          Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
          diki za info :)

          len neda mi napisat jednu vec :) ked som skusal to live cd a chcel som si moutnut disky a bol som obycajny user, tak mi nic nemountol ze nemam na to prava (to som aj cakal :) ), ale ked som pred tie prikazy pridal sudo, tak to normalne mountol ! boli to prikazy

          sudo mkdir /media/disk
          sudo mount /dev/sda1 /media/disk

          neni to tak trochu v rozpore s tym co hovoris ze v suse sudo neexistuje ?
          • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 13:08
            <<<>>>   Návštevník
            Chlapec sa mily, vyvojari openSuSE videli v ubuntu oblubenu vec ako sudo tak to sravili aj do SuSE normalne v yaste si mozes nakonfigurovat sudo ako chces :) (mas pravdu sudo v openSuSE existuje)
            • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 13:10
              <<<>>>   Návštevník
              myli*
            • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 14:15
              Avatar halabala Fedora 10  Používateľ
              Ospravedlnujem sa...to som nevedel. Nemam pod openSuSE tendenciu pouzivat sudo ale dobre vediet ;)
              Pičoch je veľo, len nalivačoch malo!
      • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 13:44
        Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
        K tomu mozem dodat len, ze do suse sa da nahodit aj to co tam mas zvyraznene ako NEPOZNA a NEFUNGUJE ... sudo sa da pekne nastavit aby fungovalo, takisto sa da nainstalovat apt-get a pouzivat na instalaciu balikov v SUSE ... len po nainstalovani zakladu to tam mat nebude.

        A pre zakladatela len spomeniem ze existuje zypper co je daco obdobne v konzole ako apt-get len troska ine prepinace , yast je textove spravovanie vsetkeho aj balickov a yast2 je graficka oboba.
        • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 14:17
          Avatar halabala Fedora 10  Používateľ
          Samozrejme nastavit a doinstalovat sa da vsetko, myslel som vsak na system hned po instalacii... inac by sme dospeli k tomu ze vsetko sa da nastavit na vsetkych distribuciach a to typek co sa pytal urcite pocut nechcel.
          Pičoch je veľo, len nalivačoch malo!
          • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 15:29
            Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
            Vyskusal by som si yast2 napr na debiane ake by to bolo ;)
      • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 14:35
        Avatar lazzio F16  Používateľ
        bod 3 zaujima aj mna, archlinux mi tiez nedoplna za "sudo" prikaz ako v kubuntu,
        $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
        • Re: rozdiely ubuntu - openSuse 14.09.2008 | 23:25
          Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
          Toto by mohlo pomoct:
          http://wiki.archlinux.org/index.php/Bash_completion#Enabling_Bash_Completion

          A co sa tyka toho ze openSuse "nepozna" iwconfig, tak podla mna ju len nemas v premennej PATH.
          Skus ci to nepojde /sbin/iwconfig napr.
          A potom si mozes poguglit co je PATH a co do nej dopisat.
          Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.