swap na disku

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.09.2008 | 12:30
Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
Mal by som dotaz či je potrebné používať swap oddiel na disku (či ho vôbec treba vytvoriť) na pc , ktore majú napr 2-4gb ram a ešte som si nevšimol že by bol nejak aktívne využívaný.. Ram je predsa rýchlejšia a prístupnejšia pre procesor i aplikácie , tak nevidím zmysel , ale pre istotu sa spýtam skusenejších...
skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • Re: swap na disku 14.09.2008 | 12:51
      Lotar   Návštevník
      Ako tu uz pisali mnohi ak neuspavas na disk tak netreba. Ale moze sa stat ze linuxaci budu chciet prekonat vistu aj v spotrebe ram pamati a vyjde distribucia, ktora bude zrat hned po boote 1GB :D
      Ak chces uspavat na disk tak odporucaju vytvorit swap rovnakej velkosti aku ma ram.
    • Re: swap na disku 15.09.2008 | 00:50
      Avatar q-parser Gentoo  Používateľ
      Ako som uz raz niekde pisal, je lepsie ked swap oddiel mas. Je viem, ze pri dnesnych kapacitach operacnych pamati v beznom pocitaci sa moze zdat, ze swap nie je treba. Minimalne odporucam nastavit swap podla velkosti operacnej pamate, ako sa pise v prispevku vyssie. Pri dnesnych kapacitach diskov, 2 GB nikomu chybat nebudu a clovek sa vyhne zbytocnym tuhnutiam v pripade "co ak".