Aké distro pre danú zostavu ?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.09.2008 | 13:20
Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
Čaute. Mám doma zostavu : 448 mhz, 256ram, hdd okolo 200gb, grafická G-Force 2 - 64 MB.

Dnes mi tam beží windows xp so service pack 2jkou. Ale kým to nabootoje, kým mi nabehne nejaký program, škoda reči...

Potreboval by som si tam nahodiť nejaký linux. Prečo ? Jednak by som sa chcel naučiť v tom robiť ( ako v linuxe ). Druhá vec, chcel by som aby to bolo stabilné a aby som nečakal "hodinu" kým mi nabehne qip/icq alebo Mozilla Firefox. Ďalšiou mojou požiadavkou je samozrejme zadarmo a prijateľné grafické prostredie, veď sa v tom chcem naučiť. Takže nie len konzola.

Ešte 1 požiadavka. Oplatí sa sem linux vôbec dávať ? Nie že si skompilujem alebo cez nejaký balíček doinštalujem video prehrávač a budem v prdeli, lebo mi to bude sekať jak...

Ak máte ďalšie otázky ohľadom zostavy, kľudne sa pýtajte.
    • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 20.09.2008 | 13:32
      Avatar Michal Kiš (paskaler) Arch Linux, Ubuntu, Mandriva  Používateľ
      Cauko, podla mna Ti v pohode pobezi na takom stroji ako si uviedol aj nejaka z novsich distribucii, ja mam inac velmi dobre skusenosti s distribuciou ARCH LINUX, i ked ich filozofia zalozena vzdy na najnovsich balickoch je niekedy na skodu,... je ale velmi rychla, ako Desktop Environment je mozne nainstalovat KDEmod, je zalozeny uz na najnovsom KDE 4, osobne som neskusal, zatial som pri starsej verzii...

      • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 03.10.2009 | 23:25
        Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
        Tak, dlho som tu nebol, lebo PCčko bolo zahodené v kúte doma, ale povedal som si, že z toho spravím takú pracovnú stanicu.
        Idem do XUBUNTU 9,04, vraj by to mal utiahnuť ten chudák veterán PC.
        Len mi poraĎte, kde by som zohnal drivery na D-Link G122, je to wifi adaptér. Výrobca ich oficiálne nemá.
        • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 04.10.2009 | 00:06
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          xubuntu aktualne nie je robene na starsie pocitace. skor by som dal nieco ine. nieco, co nenabaluje do XFCE tolko veci z gnome.
          • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 04.10.2009 | 13:15
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Súhlasím. Kamoš skúšal xubuntu na podobnom počítači a bolo to horšie ako ubuntu.
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 04.10.2009 | 14:16
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              tak akoze xubuntu je fajn ked sa povypinaju rozne sluzby. no to nie je tak celkom uz pre zaciatocnika. myslim, ze daky debian s xfce by bola lepsia moznost, alebo daco zenwalkove.
    • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 20.09.2008 | 13:48
      Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
      ...kamoška skusala Linux na niečo podobné akurát RAM bola 128MB. Nepochodili sme ani s Xubuntu 2006 kvôli RAM. Ale ak ti tam ide, aj ked pomaly XP, tak si to skus stiahnut a skusit. Ja by som zo začiatku skušal radšej live verzie tam aspoň hneď zbadáš, že či ti to pôjde.
      ..ale skusit môžeš aj ubuntu z toho roku, xubuntu je menej náročné na grafiku, najnovšie distrá 2008 Ubuntu, Kubuntu aj Xubuntu, openSUSE...neviem či ti na tom pôjdu
      • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 20.09.2008 | 16:19
        WlaSaTy   Návštevník
        Pochopitelne, LiveCD verzie su narocnejsie na prostriedky a vyzeraju pomalsie ako po ich nainstalovani.
    • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 20.09.2008 | 16:26
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      podla mna by tam malo xubuntu bezat bezproblemovo, 256mb ram je dost, aj ked ten procak noooo
      ale na distra s gnome alebo s KDE by som velmi nepozeral, asi by sa aj rozbehli ale bolo by to pomale

      ja by som skusil xubuntu alebo SAM linux mozno aj dreamlinux(xfce verziu), alebo cokolvek s XFCE prostredim, ale ako zaciatocnik radsej skus mainstreamove distribucie (*ubuntu,PClinuxOS(SAM),openSUSE,mandrivu,fedoru...)

      ale ten arch by som neodporucal, lebo konzolu nechces a v archu zacinas pri konzole aj ked vdaka wiki aj dokumentacii nie je problme instalovat graficke prostredie, arch podla mna nie je pre zaciatocnika ani pre uzivatela ktory chce OS pouzivat hned a nie sa najprv cely den (alebo ja dlhsie) zabavat s nastavovanim a instalovanim
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 20.09.2008 | 17:24
        Avatar berki92 Mandriva 2008.1, Slax_USB  Používateľ
        ja mám Pentium III 500 MHz grafika je nv geforce2 mx400 192 MB RAM Kubuntu 8.04 a vsetko mi ide dobre lepšie ako v Xp-cku linux odporucam aj ked som v podstate nováčik, nieje sa coho báť. Windows použiva už len mama :-)
    • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 04.10.2009 | 22:26
      matt   Návštevník
      Pre Ububtu mas malo RAM. Pojde na tom dobre Zenwalk alebo Slackware
    • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 04.10.2009 | 22:26
      matt   Návštevník
      Pre Ubuntu mas malo RAM. Pojde na tom dobre Zenwalk alebo Slackware
      • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 04.10.2009 | 22:33
        Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
        Pozeral som minimalne poziadavky na UBUNTU a malo by to utiahnut. Potom pre XUBUNTU optimalne a to uz splnalo moj system. Tak co teda :] ?
        • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 04.10.2009 | 23:51
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          nieco ine ako *buntu ak chces pouzitelny system.

          alebo kup novy pc. za par tisicok mas ovela silnejsiu masinu. a tym myslim naozaj ovela.
          • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 05.10.2009 | 16:19
            Avatar riman22 kubuntu, slax  Používateľ
            Daj tam Slax. Veľmi dobrý systém ľahké zalohovanie,jednodúchá inštalacia programov, malé nároky na hardware.
    • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 05.10.2009 | 17:37
      Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ
      Mne sa celkom lubi Elive. Na stranke sa mozes docitat aj toto: minimum recommended hardware is 300 Mhz and 128 Mb of RAM. Mohlo by to byt vhodne pre teba.
      http://www.itkids.sk/
    • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 05.10.2009 | 17:53
      Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
      Silnejšiu mašinu určite nie. Hovorím. Ja to PC nepotrebujem. Chcem tam len dať nejaký OS, ktor pobeží a porpípade nejaký kancelsoft na tom pôjde. A zároveň sa naučiť na tom trocha o linuxe.

      Takže final. Slack alebo Zen ?
      • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 05.10.2009 | 17:58
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        ja som skor za zen
      • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 05.10.2009 | 18:01
        Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
        Ešte som zabudol. Keď tak SlackWare nie ? Slax je LiveCD odroda.
        • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 05.10.2009 | 18:08
          Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
          Teraz som sa dočítal, že SlackWare nie je ready2go inštalačka, ale treba si tam kompilovať vlastne aj XWindow system atď... Čiže pre totálneho začiatočníka úplne nevhodné.
          • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 05.10.2009 | 18:10
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            coze? to tak celkom nie je pravda :)

            z tychto dvoch ale odporucim skor zen
          • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 05.10.2009 | 23:47
            dash   Návštevník
            Ešte sa možno skús pozrieť na Salix OS.
    • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 05.10.2009 | 18:21
      Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
      Okej. Prehovorili ste ma.
      Už mám stiahnuté iso aj vypálené CDká, čiže mi to je jedno.

      Najprv dám ubuntu a ak nebudem spokojný hodím tam ZEN.
      Išiel by som hneď na ZEN, ale bojím sa nedostatku inštalačných balíkov a ready2go doplnkov, keďže som fakt lumka. Alebo sú moje obavy zbytočné ?
    • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 06.10.2009 | 00:10
      Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
      Tak, mám dokonalý guláš v tých distrách. Dúfam že to nejak dám.
      Potom napíšem ako som dopadol. Naviac grafika už nieje 64mb Ge=Forceka ale nejaký smejd 8megovy.
      • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 06.10.2009 | 19:07
        Habo   Návštevník
        Ja by som poradil LinuxMint s fluxboxom - celkom dobre ide na PC s menej ako 300 MB RAM pouzival som ho v skole ako Live CD na starych rachotinach (kym nedodali nove :D - teraz pouzivam iba ubuntu...) A dobre je vraj aj DSLko (Damn small Linux) ktore je zalozene na Debiane raz som sedel aj za puppy Linuxom ale moc sa mi to nevidelo (mozno iba nezvyk...)
        • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 06.10.2009 | 19:09
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          damn small urcite nie na normalnu robotu. je to az moc natlacene... teda malicko pisiem a takychto veci, co pekne vadia...
          • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 07.10.2009 | 22:43
            Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
            na take cosi skus wattOS alebo debris linux..osekane ubuntu jedno aj druhe a mas plno aplikacii rovno z repo...debris ale musis par veci doinstalovat aby si mohol zit.. ale ked sa kces ucit tak mas vyhrate...
            Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
    • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 10.10.2009 | 13:10
      Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
      Tak, nahodil som Ubuntu 9.04, teraz pisem z nej. (Sam tomu neverim ale nakoniec to malo v sebe driver na moju wifi karticku)
      Celkom to frci. Asi ako XPcko. Akurat disk vkuse nerachoce (pri necinnosti, co sa pri XP nedalo povedat).
      Len grafika vyzera zvlastne. Akoze mne sa rozhranie Ubuntu lubi, ale nejak pomaly grafika ide mam pocit.

      Naviac ma prekvapilo ze WPA2 key mi nejde zadat 63miestny. Ide dat len 62 znakov. Na routri sa da nastavit az 64. Kvoli mobilu som to skratil na 63 a teraz mam na 62 :D ?!
      • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 10.10.2009 | 13:14
        Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
        Kurat procak fici na 99% aj pri necinnosti, co je na plac.
        Idem dat ZEN :-D Ale neviem kedy sa uvidime, kedze nevem jak pojde driver.
        • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 10.10.2009 | 13:24
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          a co takto dat driver na grafiku? ked nie je driver, musi vsetko tahat procak... a to nie je moc dobre...
          • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 10.10.2009 | 14:00
            lol   Návštevník
            ja by som tam nahral Debian , xka, a fluxbox sice sa trochu potrapis ale bude to stat zato ..
            • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 10.10.2009 | 14:53
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              tak debian je na starsiu zostavu vhodnejsi, hlavne ak sa sklada od zakladov
              • Re: Aké distro pre danú zostavu ? 10.10.2009 | 17:33
                rem   Návštevník
                zen mi zle nastavi xko a vobec sa neda spustit. Tak som cel cez konzolu live Cd pozret xorg.conf no odbilo ma s tym ze nemam pristup na /dev/sda1 2 ani3