Problem pri bootovani Ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.09.2008 | 23:53
Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
Dobry vecer,
takze cele sa to zacalo takto:
Dnes som sa rozhodol ze skusim PCLinuxOS2008, tak som si zalohoval Ubuntu aj ostatne veci a pustil som sa do toho. Ukrojil som si 40GB z NTFS disku, ten som este rozdelil na 20 a 20 (chcel som mat totiz oddelene root a home) tie som potom chcel naformatovat na ext3 no jeden z nich sa mi naformatoval na ext2 neviem preco, ale ved som si povedal ze by to nemalo vadit (ps: pozil som Nortom Partition magic). Ide o to ze som chcel mat Ubuntu na jednej particii a PCLinuxOS na druhej.

Vsetko islo v pohode, nainstaloval som si PCLinuxOS uspesne, nastavil som si sietovku aby isiel net aj graficku. No lenze problem nastal ked som sa chcel znovu vratit do Ubuntu.
Zrazu to vyhodilo nejake chyby a ked som sa ako tak prihlasil neboli ovladace pre graficku nainstalovane a ani myska nesla.

Tak som si povedal OK vsetko vratim do povodneho stavu. Vlozil som SystemRescueCD, particie ktore som predtym rozdelil som znova spojil tak ako boli predtym a dal som Restore celeho Ubuntu kedze mam zalohu. Vsetko prebehlo ok, tak som restartoval PC.
Nabehol normalne Grub ako predtym a ked som si vybral Ubuntu vyhodilo chybu::
Nejaky Error17, ze nedokaze pripojit particiu alebo take nieco.

Moja otazka: Co stym teraz ? Da sa to nejako opravit ?
Slackware
    • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 22.09.2008 | 10:24
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Ten error presne znie takto:
      Error17: Cannot mount selected partition
      Press any key to continue ...

      Okrem toho ked som skusil dat editovat a nasledne som dal editovat kernel tak to vypisalo len nejake znaky, presnejsie::

      <4-f1e2-46c8-8e92-217503224d79 ro quiet splash

      Dufam ze mi niekto poradi ze co stym ...
      Slackware
      • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 22.09.2008 | 11:10
        WlaSaTy   Návštevník
        to bude asi tym, ze ta splet cisel a znakov znamena 64Bit UUID disku ktora sa ti zmenila pri praci s particiami. Skus si to overit cez sipku, malo by tam byt root=blah-blah-blahblahblah ro quiet splash ...

        potom skus nastartovat livecd a zistit si UUID ktore potom opravis v konfigu pre grub.
        tune2fs -l /dev/sda9|grep UUID
        hde sda9 je tvoj root disk, teda pokial mas ext2 alebo ext3 :)
        • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 22.09.2008 | 20:47
          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
          nuz nejaksi to nevyslo
          moj root disk je sda7 ten som si aj doplnil do toho prikazu lebo s sda9 to neslo, ale vyhodilo mi to to iste cislo ake uz bolo napisane v tom konfigu grubu, takze toto nevyslo ....
          Nejaky iny napad ???
          Slackware
          • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 22.09.2008 | 21:01
            petertomasy   Návštevník
            Skus cez live distro skontrolovat cez fsck tu cast disku na ktorom mas ubuntu. napr. fsck /dev/sda2...
            • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 22.09.2008 | 21:23
              Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
              Skusil som a vypisalo mi to toto>>>

              fsck 1.40.2 (12-Jul-2007)
              e2fsck 1.40.2 (12-Jul-2007)
              /dev/sda7: clean, 241829/3842720 files, 3308710/7681070 blocks
              Slackware
              • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 24.09.2008 | 17:28
                WlaSaTy   Návštevník
                Problem je v tom, ze predavas jadru parameter root=...4-f1e2-46c8-8e92-217503224d79 (cely zaznam som nevidel). Bud to zmenis na to UUID ktore je aktualne (pocas restoru sa ti vytvoril novy FS s novym UUID ktore je rozdielne od povodneho) alebo to zmenis na /dev/sda7 ci kolko to bolo.

                Takze skus to LiveCD, k tomu v terminali pozri to dlhe divne cislo UUID pomocou tune2fs ako som pisal, uprav konfigurak pre grub a skus ci sa to chyti. Malo by sa.
                • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 24.09.2008 | 20:57
                  Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                  Nooo ide o to ze ked som zistil ze som odpalil Ubuntu, chcel som vsetko vratit spat a tie disky ktore som rozdelil som znova spojil tak ako to bolo predtym.
                  No a ked som teraz podla tvojej rady pouzil ten prikaz tune2fs tak mi tovyhodilo presne to iste cislo ktore je tam uz napisane, takze neviem naco to mam zmenit ked je to presne to iste cislo ...
                  Cize uz nemam ziadnu sda7, lebo som ten disk znova spojil a je z toho znova sda9, ktoru som mal povodne ...
                  Slackware
                  • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 24.09.2008 | 21:08
                    Avatar klayman Archlinux,Ubuntu,WinXP  Používateľ
                    Moj pokus o radu, startni LiveCD, zisti ako ti teraz znaci disky, napr. ci mas sda7 alebo sdb7, ja som mal problem ze po preinstalovani Ubuntu mi to zmenilo a tiez neslo bootnut, a v /etc/fstab prepis namiesto UUID:xxxxxxxxxxxxx /dev/sda7 alebo ako ti znaci disk. Mozno pomoze, vela zdaru
                    It is story... story about good (Linux)... story about bad (Bill, Steve...)... It is true story...
                    • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 24.09.2008 | 21:41
                      WlaSaTy   Návštevník
                      To UUID sa pouziva presne na to, aby sa clovek nemusel starat ci ma disk na sda5 alebo sda7, popripade sdb9 alebo md4 (v pripade pouzitia raid). Pokial sa terajsi UUID zhoduje s predchadzajucim a tak isto je aj korektne zapisany v konfigu pre grub, tak sa asi jedna o iny problem. Ale to my nemozeme posudit, my ten disk nemame a zatial sme nevideli ani kompletny popis chyby (par riadkov pred tym co padlo pri starte) a ani vystupy z tych prikazov. a ani konfiguraciu.
                      • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 24.09.2008 | 21:53
                        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                        Diky chalani velmi ste mi pomohli.
                        Skusil som si cez LiveCD v etc/fstab pozriet tie disky ze ako sa volaju a bolo tam napisane ze moj hlavne ext3 sa premenoval na sda8. Tak som to vyskusal prepisat v grube pri konfiguracii ale neslo, ale nejak mi to nedalo a zacal som skusat cisla od sda8 nizsie a na moje prekvapenie zabralo sda6, takze uz vsetko ide ako ma.
                        Este raz dakujem moc ...
                        Slackware
    • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 24.09.2008 | 22:11
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Nooo neni to este celkom vyriesene. Sice uz viem zapnut system, ale pri restarte je cele nastavenie co som nastavil v Grube presne take iste ako predtym, cize sa mi tam neulozilo ze ma bootovat z sda6. A ked som hladat v /etc zlozku grub aby som si otvoril menu.lst tak tam taka ziadna zlozka neni. Je tam len grub.d a vtom nic nie je ...
      Ako to mam nastavit aby mi to natrvalo bootovalo z sda6 ???
      Slackware
      • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 24.09.2008 | 22:21
        WlaSaTy   Návštevník
        grub ako zavadzac systemu pracuje hlavne s priecinkom (boze, to kto lokalizoval) /boot. tam je obvykle aj jadro, aj initrd a aj konfigurak grubu.

        PS.: ja by som tam nehal to UUID, ale ta konfiguracia je pre mna vyhodnejsia. Uz len koli prehadzovaniu diskov a bootu s roznymi usb diskami (ktore sa mi nechce vytahovat).
        • Re: Problem pri bootovani Ubuntu 24.09.2008 | 22:45
          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
          Jaaaaj, sorry moja chyba, nenapadlo ma pozriet sa do priecinka boot.
          OK takze grub je vyrieseny a uz len jedna chybicka ma trapi. Ten ntfs disk ktory som predtym rozdelil a znova spojil sa mi automaticky pri starte Ubuntu nenamountuje. Az kliknem na Miesta a tam vyberiem ten disk az vtedy sa prida do zoznamu medzi ostatne ...
          Slackware