Apple HW a linux

Sekcia: Hardware a Drivery 23.09.2008 | 13:52
Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
Ahojte, chcem sa spytat ci sa da apple masina bezproblemovo pouzivat s linuxom bez nejakych vecsich zasahov, prekompilacii atd... Chcel by som si zaobstarat apple book (nejaky starsi) a nasukat do neho linux. stacila by masina s 400mhz ppc cpu? (doteraz som vzdy bezal na x86 a neviem porovnat s ppc architekturou) nebude problem s firewire, efi (obdoba biosu) a dalsimi vecickami co maju apple vo svojich vnutornostiach? dakujem za kazdu radu.
    • Re: Apple HW a linux 23.09.2008 | 14:15
      mato   Návštevník
      Keď chceš book od applu, tak tam daj aj software od applu - mac os X. Ja mám Power pc G4 a nemienim tam dávať linux, som spokojný. Ale keď chceš, tak pozri si niečo pre architektúru ppc. Nájdeš na stránkach jednotlivých distier, prip. použi google...
    • Re: Apple HW a linux 23.09.2008 | 14:31
      WlaSaTy   Návštevník
      Vyskusaj a uvidis. Nezabudni si LiveCD pre korektnu architekturu a navod na to ako spojazdnis boot z CD. A zabudni na flash a binarne ovladace, na to vyrobcovia ... .
    • Re: Apple HW a linux 23.09.2008 | 14:59
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      yellow dog je distribucia pre mac. ale neviem ci tento projekt este zije.
      • Re: Apple HW a linux 23.09.2008 | 15:16
        WlaSaTy   Návštevník
        ale ano, tak isto ako fedora, debian i ked o ubuntu sa to tak neda povedat. ten len doziva.
      • Re: Apple HW a linux 23.09.2008 | 15:19
        Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
        ano ano pocul som ze yello dog pouziva linus :) (nie je to vsak jedina ppc. tu je nejaky zoznam http://penguinppc.org/about/distributions.php) je mi jasne ze mac os x pojde bez problemov. ale naozaj by som tam chcel skusit pouzivat linux.
        • Re: Apple HW a linux 23.09.2008 | 18:19
          skywaker   Návštevník
          Ja by som skusil OpenBSD pre PowerPC (new macs) moze to byt celkom zabava
          • Re: Apple HW a linux 23.09.2008 | 19:13
            majo984   Návštevník
            ako to myslis ze moze byt zabava? no a nie nejedna sa o novy mac ale o taku celkom staru masinu ;)
        • Re: Apple HW a linux 24.09.2008 | 11:54
          soplavy Jojo   Návštevník
          ja som zas pocul ze linus pouziva fedoru http://www.linuxos.sk/forum/9941/index.html
    • Re: Apple HW a linux 24.09.2008 | 01:53
      macik   Návštevník
      Stare PPC macy (iBooky) nemaju EFI, ale OpenFirmware.
      • Re: Apple HW a linux 24.09.2008 | 07:11
        majo984   Návštevník
        hmmm ahaa dakujem, za upozornenie, co to pre mna znamena?
        • Re: Apple HW a linux 24.09.2008 | 12:33
          WlaSaTy   Návštevník
          Pre bezneho smrtelnika to znamena len tolko, ze sa nejedna o BIOS. Takze bude vhodne pozriet ako sa Open Firmware obsluhuje (koli bootu z cdrom) a ako poskytuje startovacie zariadenia (keby bol nejaky problem s boot managerom) a naco sluzi particia typu apple bootstrap.

          Inak ja som s tym nemal moc problem, teda az na vykon opensource ovladaca na grafiku a nepritomnost ADB portu. A mozno aj problem s virtualizatorom pre spustenie masoxu v linuxe koli poslednym zmenam v jadre (posledny rok sa toho zmenilo ozaj vela).