rozdelenie disku?

Sekcia: Hardware a Drivery 23.09.2008 | 20:06
Avatar feri_crosby   Používateľ
cafte. Pred instalaciou linuxu mam rozdelit disk ???alebo sa ma to opyta pri instalacii??pls surna vec. vopred dakujem :D:D
    • Re: rozdelenie disku? 23.09.2008 | 22:32
      Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
      mas win? ak hej tak si to radsej rozdel aj ked on by sa ta to spytal aj pri instalacii ale to by som neskusal ak tam teda mas win :P ak ho tam nemas, kludne :strc cedeecko do mechaniky a instaluj: :) vela zdaru.
      • Re: rozdelenie disku? 23.09.2008 | 23:15
        delenie   Návštevník
        pridam sa aj ja svojou radou... ak mas windows na jednej velkej particii tak je ju dobre zmensit aby si mohol vytvorit dalsiu k nej ktoru bude vyuzivat linux. zistis to bud priamo pri roydelovani disku pomocou linux alebo tak ze vo windowse v tento pocitac mas len jednu jednotku C: ak mas aj D: tak sdkludom D: zmensi alebo zmas a volny priestor vyuzije linux na svoje veci.. zalezi ako chcel linux instalovat ci to chces na isto alebo len ako doplnok k windowsu.. zaklad je vytvorenie aspon 3,5GB / (root) a swap ktora by mala mat 2x velkost RAM .. ja osobne mam na root 9gb a na swap davam 3gb aj tak to linux nevyuzije kedze mam 2gb ram. ibaze by som chcel pouzivat hybernaciu.. to je vsetko.. na prerozdelovanie alebo zmensenie disku sa mi osvedcila Mandriva ... v nej som este nikdy nedokaslal disk a pritom nepouzivam pred resizovanim defragmentaciu.. takze ak budes instalovat napr. ubuntu aj tak skus na resiznutie pouzit cd mandrivy.. tot vse
    • Re: rozdelenie disku? 24.09.2008 | 14:38
      --   Návštevník
      ak mas na tom disku windows tak je pred zmensenim ntfs/fat particie vhodne urobit defragmentaciu. ak linuxovy instalator hlasi aj tak pri zmensovani ntfs particie chybu tak treba danu particiu vo windowse skontrolovat cez kontrolu disku. po zmenseni windowsovskej particie je vhodne sa cim skor nabootovat do windows nech aby si tu particiu windows skontroloval.
    • Re: rozdelenie disku? 24.09.2008 | 17:11
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      aku distribuciu chces instalovat? ja som zatial pri instalacii vzdy musel prejst krkom rozdelenia disku, instaloval som Ubuntu 6.xx, 7.xx, 8.04, Mandrivu 2008.1 a Debian 4.0
      • Re: rozdelenie disku? 24.09.2008 | 19:39
        feri_crosby   Návštevník
        no ja tam cem mandrivu 2008 a ked som dal botovat, tak mi ju zaplo tu mandrivu, al ak som vybral cs tak mi ju automaticky viplo, ako mam urobit, ab ysom ju tam mal stale bez cd ??
        • Re: rozdelenie disku? 25.09.2008 | 09:10
          Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
          Mandriva po vlozeni do cd-rom funguje ako live CD, ked ju chces mat aj nainstalovanu na disku musis si ju nainstalovat, ked sa ti spusti ako live CD tak mas tusim na ploche nejaku ikonku cez ktoru spustis instalaciu uz si to nepamatam.
          • Re: rozdelenie disku? 25.09.2008 | 10:29
            tomas   Návštevník
            Tak ja som uz instaloval mendrivy 2007.0,2007.1,2008.0 a teraz mam asi tu naj 2008.1 a do teraz nikdy sa mi nespustila z cd ako live. vzdy pri prvom bootovani bolo moznost instalacie, je to velmi jednoduche a hlavne si disk mozes priamov instalacii rozdelit, ani ja som ete s tym u ziadnej nemal problem, vzdy to slo ako po ..... . takze vela stastia:)
            • Re: rozdelenie disku? 25.09.2008 | 11:26
              Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
              to je zaujimave a nemas nahodou powerpack? ja mam One a ta sa spusti ako live CD
              • Re: rozdelenie disku? 25.09.2008 | 11:39
                Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                Aj ja mam Live CD Spring 2008 KDE. Po spustení systému sa dá naistalovat.