špeciálne znaky v linuxe

Sekcia: Konfigurácia 24.03.2006 | 10:25
m@rtin   Návštevník
Som začiatočník a neviem ako napísať špeciálne znaky ako napr. @ & < " ' apod. Nechce sa mi furt preklikávať do mapy znakov
    • Re: špeciálne znaky v linuxe 07.07.2005 | 19:12
      borgcube   Návštevník
      prepni na anglicku klavesnicu, alebo si pozri v ascii tabulke dekadicke cislo znaku a stlac lavy alt+cislo
      • Re: Re: špeciálne znaky v linuxe 07.07.2005 | 19:25
        andrew   Návštevník
        pokial viem, tak to alt funguje len vo windowse(aspon mne to v linuxe nejde). ale staci si dat anglicku klavesnicu a shift+2... mas special znaky
        • Re: Re: Re: špeciálne znaky v linuxe 07.07.2005 | 20:07
          Tomáš Srnka   Návštevník
          zmenit klavesnicu zalezi od grafickeho prostredia. Napr. v KDE(NO FLAME!!!!): kcontrol->Pristupnost a regionalne nastavenia->Rozlozenie klavesnice->Rozmiestnenie.
          • Re: Re: Re: Re: špeciálne znaky v linuxe 07.07.2005 | 20:25
            borgcube   Návštevník
            vseobecne: setxkbmap kodKrajiny
            • Re: Re: Re: Re: Re: špeciálne znaky v linuxe 07.07.2005 | 23:13
              hurfo   Návštevník
              tak toto zaujima aj mna v Mandrake mi fungovala skratka z oken alt+shift ale v suse ani za toho... a menit klavesnicu cez menu tak to fuckt ee keby tam bola aspon nejaka vlajocka, klikatko na zmenu klavesnice nejde to nejakou skratkou pripadne nastavenim pre klavesove skrytky ktore mimochodom v suse neviem najst a teda ani nastavit
            • Re: Re: Re: Re: Re: špeciálne znaky v linuxe 07.07.2005 | 23:16
              borgcube   Návštevník
              doplenenie: samozrejme zo shellu ;)
    • Re: špeciálne znaky v linuxe 15.07.2005 | 17:51
      m@rtin   Návštevník
      Ten ľavý alt mi nefunguje. Vo win som zvyknutý na napr. Ctrl + Alt + V pre @. Nedá sa nadefinovať takáto klávesová skratka?
      • Re: Re: špeciálne znaky v linuxe 15.07.2005 | 18:18
        dusan   Návštevník
        Prepinanie nastavenia klavesnice sa jednoducho da urobit v konfiguracnom subore /etc/X11/XF86Config (alebo /etc/X11/XF86Config-4 alebo /etc/X11/xorg.conf, podla toho, ake X a ake distro pouzivate). Ukazky najdete v dokumentacii alebo na nete.
        • Re: Re: Re: špeciálne znaky v linuxe 18.07.2005 | 11:44
          m@rtin   Návštevník
          Myslel som že priamo v slovenskej klávesnici
      • Re: špeciálne znaky v linuxe 11.07.2008 | 19:47
        peter   Návštevník
        miesto ctrl+alt+v skus pouzit pravy_alt+v
    • Re: špeciálne znaky v linuxe 18.07.2005 | 17:53
      Artas   Návštevník
      Ak mas KDE a nastavenu slovensku klavesnicu, tak specialne znaky sa zadavaju pravy ALT+nejaka kavesa. Napr. @ sa zadava prave ALT+v alebo prave ALT+2.
      • Re: Re: špeciálne znaky v linuxe 19.07.2005 | 06:27
        hurfo   Návštevník
        len pre dopnenie @: Shift+2 lave Alt+64 prave Alt+V prave Alt+2 nieco z toho by malo fungovat
        • Re: Re: Re: špeciálne znaky v linuxe 19.07.2005 | 11:05
          patrik94   Návštevník
          vyskusaj lavy alt+64 to mam odskusane,aj v linuxe aj wo wine
        • Re: Re: Re: špeciálne znaky v linuxe 24.07.2005 | 21:14
          Avatar m@rtin Mandriva Limited Edition 2005  Používateľ
          Nemohol som to hneď vyskúšať, lebo som nemal prístup k môjmu domácemu počítaču (bol som pár dní preč), a vrátil som sa až včera Pod mojou Mandrivou LE 2005 mi fungovalo: Shift+2--nie lave Alt+64--nie prave Alt+V--ano prave Alt+2--ano Zároveň by som poprosil nejakého administrátora alebo koho, aby to tu zamkol alebo čo :) - no proste že už je to vyriešené
    • Re: špeciálne znaky v linuxe 24.03.2006 | 10:25
      maestro   Návštevník
      Mam Fedoru Core 4, Gnome, Xorg a len zbezne som to porisil takto: Pridat do panelu => Indikator klavestnice poklikat pravym tlacidlo na myske => Zobrazit nastavenia klavestnic => moznosti nastavenia => Zoskupit chovanie Shift/Lock => zaskrtnut Alt + Shift - meni skupinu Ale este chcem spravit, aby fachalo CTRL + ALT + V = '@' To ked budem mat viac casu.
    • Re: špeciálne znaky v linuxe 24.03.2006 | 10:25
      maestro   Návštevník
      Mam Fedoru Core 4, Gnome, Xorg a len zbezne som to porisil takto: Pridat do panelu => Indikator klavestnice poklikat pravym tlacidlo na myske => Zobrazit nastavenia klavestnic => moznosti nastavenia => Zoskupit chovanie Shift/Lock => zaskrtnut Alt + Shift - meni skupinu Ale este chcem spravit, aby fachalo CTRL + ALT + V = '@' To ked budem mat viac casu.
    • Re: špeciálne znaky v linuxe 11.07.2008 | 19:25
      ovi   Návštevník
      http://linuxos.sk/clanok/311/index.html - riadim sa presne podľa návodu, som začiatočník v linuxe, neviem ako mám napísať | v xterm a podobné znaky. Prosím pomôžte ;-)
      • Re: špeciálne znaky v linuxe 11.07.2008 | 23:42
        WlaSaTy   Návštevník
        Ten clanok je o USB Slitaz. Po prepnuti na anglicku klavesnicu sa nachadza znak pipe "|" pod backspace, aspon u mna na notebooku.

        Co tam nefunguje, zmena konfigu na usb kluci popisana pod riadkom "Nájdite riadok začíbajúci append initrd=/boot/rootfs.gz a dopíšte:", zmena klavesnice cez setxkbmap en, popripade chces pisat znaky ako zobak "^", ampersand "&", maltezak "#" silou mocou na slovenskej klavesnici, alebo Ti chyba popis anglickych klaves na tvoju miliontlacitkovu multimedialnu klavesnicu?
    • Re: špeciálne znaky v linuxe 12.07.2008 | 15:54
      Avatar *;o)-->mini Debian GNU/Linux  Používateľ
      No pozeram ze s prepinanim klavesnice sa najde vela problemov, kedze vravis ze nevies kde mas specialne znaky, tak predpokladam ze mas slovensku klavesnicu, no vsetky specialne znaky su z anglickej klavesnice.. Ano je pravda ze sa daju vo win pisat aj klavesovou skratkou, ale taktiez sa v oboch operacnych systemoch daju pisat sposobom ze prepnes klavesnicu na US napises znak a potom naspat na SK. Ano priznavam ze taketo nieco je zlozite ak to ma clovek vyklikavat niekde v menu (predpokladam ze mas kde, alebo gnome ak vravis ze si zaciatocnik), tak sa pokusim nahodit nejake riesenie:


      2. ======================================================
      ak pises nieco v terminale, konzole, tty, Eterm, xterm, rxvt, atd..., no proste v niecom takom, tak existuje prikaz setxkbmap pricom sa pouziva nejako takto:

      setxkbmap us pripadne setxkbmap sk

      potom uz dokazes klavesnicu prepnut bez klikania.
      (myslim si ze toto nie je pre vacsinu ludi novinka, ale je to jedna z beznych moznosti, tak som ju tu napisal)

      2. ======================================================
      Ok, niekto si povie ze to by mohlo byt trosku neprijemne ak to potrebujes do nejakeho dokumentu a preklikavat sa do terminalu, tak v tom pripade, take trosku praktickejsie riesenie ktore podporuje samotny X-server:
      najdes si konfiguracny subor X-iek, tj

      /etc/X11/XF86Config-4 alebo /etc/X11/xorg.conf
      najdes tam len jeden, takze myslim ze to nebude problem, v nom si najdes sekciu kde budes mat nieco take:

      Option "CoreKeyboard"
      # budes vediet ze to je cast kde su nastavenia klavesnice pre X-server

      Do tejto casti pridas riadky:

      Option "XkbLayout" "us,sk"
      Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"

      # prvy riadok - definicia ake klavesove sady budeme pouzivat kto chce si tam moze dat aj spanielsku rusku, svedsku :))) jeho vec :)
      # druhy riadok znamena ze klavesovou skratkou alt+shift Ti bude prepinat medzi tymi dvoma nastaveniami (uviedol som prave take, kvoli tomu ze to ne default nastavenie vo windows a vela ludi je na to zvyknutych ;)

      takze cast Tvojho xorg, resp xf86config bude vyzerat nejako takto:

      Section "InputDevice"
      Identifier "Generic Keyboard"
      Driver "kbd"
      Option "CoreKeyboard"
      Option "XkbRules" "xorg"
      Option "XkbModel" "pc104"
      Option "XkbLayout" "us,sk"
      Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
      EndSection


      teraz TI uz len staci restartnut X-ka a mas to.. ;)

      ==> pises text co potrebujes v SK klavesnici
      ==> alt+shift (prepnutie do US-klavesnice)
      ==> shift+2 (napisanie znaku @ ktory sa nachadza v numerickej casti US klavesnice),
      ==> znova alt+shift a pises si dalej vo svojej SK klavesnici

      a nemusel si ani zodvihnut ruky z klavesnice na mysku, ani sa prepinat do inej aplikacie ;)


      Hm tak dufam ze TI to aspon trosku pomohlo vyriesit Tvoj problem s prepinanim klavesnice a pisanim specialnych znakov ak nie, tak dufam ze to aspon niekomu pomohlo ;)
      Linux is like a teepee. No Windows, no Gates, Apache inside... *:)
      • Re: špeciálne znaky v linuxe 12.07.2008 | 15:56
        Avatar *;o)-->mini Debian GNU/Linux  Používateľ
        hmm, no pozeram ze tam bol trosku iny probl. :) ale tak snad niekomu tento navod pomoze :)
        Linux is like a teepee. No Windows, no Gates, Apache inside... *:)
      • Re: špeciálne znaky v linuxe 12.07.2008 | 15:57
        --   Návštevník
        tak toto by si uz mohol pridat aj rovno do databazy znalosti
        • Re: špeciálne znaky v linuxe 12.07.2008 | 16:11
          Avatar *;o)-->mini Debian GNU/Linux  Používateľ
          uz sa stalo ked som to tolko pisal, tak, uz som to hodil aj tam :)
          Linux is like a teepee. No Windows, no Gates, Apache inside... *:)