Nejde zvuk

Sekcia: Hardware a Drivery 04.10.2008 | 05:20
Dotmindes   Návštevník
Zdravim.

Mam zvukovu kartu E-MU 404 pci.Alsa mi ju nasla v openSUSE 11 ale nejde mi zvuk.Pod Win ide,takze v karte nieje problem.A je zvolena aj ako primarna v alsaconf.Ono je tam na nej vela nastaveni.Kadejake dsp,adat,adc,spdif.Skusal som menit ale aj tak to neslo.
    • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 10:59
      Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
      ved toto som tu s tebou minule riesil a fungovalo ti to...
      • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 14:10
        Dotmindes   Návštevník
        Viem,len fungovalo to pod ubuntu a fungovalo to tak ze mi ju naslo no nemal som este kabel ktory som potreboval aby som pocul zvuk.Javila sa ako funkcna a to ma oklamalo.Su tam proste 2 mono vystupy a 2 mono vstupy a nie jeden stereo ako na klasickej integrovanej...Teraz uz mam openSUSE a chcem u neho zostat,lebo uz som sa naucil ako si do neho dat vsetko co na hudbu potrebujem.Takze vysledok je ten ze alsa ju zachytila ale zvuk nejde.
        • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 15:39
          Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
          dobre skus z konzoly spustit nejaku mp3 dajme tomu a daj sem co ti to vypise...lebo takto je tazke nieco poradit, moze byt nahovno karta, ovladac ale aj to ze si mas MUTE hlasitost (to by si hadam vsimol :) )
          • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 15:59
            Dotmindes   Návštevník
            Mute nemam,vsak som sa babavil s nastavenim v alsamixer dost dlho.Mozno to tam chce nejaku zmenu s spdif alebo co.Vo win su na to presety.,alebo sa to tam da jednoducho nastavit.Tu neviem ako sa to robi.Karta neni pokazena ako som uz pisal na zaciatku lebo vo win funguje.Alsa ju tiez podporuje a dokonce aj ukazuje spravny typ zvukovej karty.Ako pustim tu mp3 v terminal?Mne normalne aj amarok ukazuje ze hra,ale ziadny zvuk nevychadza.
            • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 16:06
              Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
              amarok cesta_k_mp3
            • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 16:20
              Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
              este daj:
              dmesg | grep emu
              • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 16:35
                Dotmindes   Návštevník
                Asi ten posledny riadok bude chyba,ze?

                linux-t15k:~ # dmesg | grep emu
                ALSA sound/pci/emu10k1/emu10k1_main.c:811: emu1010: Special config.
                ALSA sound/pci/emu10k1/emu10k1_main.c:850: emu1010: EMU_HANA_ID=0x3f
                ALSA sound/pci/emu10k1/emu10k1_main.c:869: emu1010: filename emu/emu0404.fw test ing
                ALSA sound/pci/emu10k1/emu10k1_main.c:673: firmware size=0xd67c
                ALSA sound/pci/emu10k1/emu10k1_main.c:886: emu1010: Hana Firmware loaded
                ALSA sound/pci/emu10k1/emu10k1_main.c:889: Hana ver:1.1
                ALSA sound/pci/emu10k1/emu10k1_main.c:894: emu1010: Card options=0x1
                ALSA sound/pci/emu10k1/emu10k1_main.c:896: emu1010: Card options=0x1
                ALSA sound/pci/emu10k1/emu10k1_main.c:934: emu1010: Card options3=0x1
                ALSA sound/pci/emu10k1/emu10k1_main.c:219: Audigy2 value: Special config.
                ALSA sound/pci/emu10k1/emufx.c:1520: EMU outputs on
                ALSA sound/pci/emu10k1/emufx.c:1568: EMU2 inputs on
                ALSA sound/pci/emu10k1/irq.c:48: interrupt: PCI error

                • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 18:43
                  Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                  ja by som preinstaloval alsa-firmware. tu
                  uisti sa, ze mas nainstalovane aj baliky gettext a libncurses5-dev
                  spusti configure s nasledovnymi parametrami:
                  ./configure --with-cards=hda-intel,emu10k1,usb-audio --with-sequencer=yes
                  ak hda-intel nemas na doske, tak to mozes vynechat, ale to emu10k1 a usb-audio potrebujes
                  ale este predtym skus toto: patch
                  skopiruj ten zdrojak, umiestni do suboru, ulozho co ja viem ako emu_irq.patch hocikam, len nie tam, kde sa ti povodny irq.c nachadza. Potom sa presun do adresara s .../sound/pic/emu10k1/ a tuto spusti
                  sudo patch -p1 < cesta_kde_si_ulozil_patch
                  rebootni a sprav ten dmesg | grep emu a hned uvidis ci sa nieco zmenilo
                  ak nebude ani jeden sposob fungovat tak nevim, najprv ale sprav patch, ak nebude fungovat tak nainstaluj najnovsiu alsa-firmware, ak ani to nepojde tak este na nu aplikuj tento patch a ak ani to tak neviem...:)
                  inak som cital, ze tato zvukovka nema linux drivre, len poskytuju nejake informacie ALSA tymu...takze to asi nikdy nebude ono
                  • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 19:33
                    Dotmindes   Návštevník
                    Isla mi uz,len som nevedel ako som ju spustil tak som to zacal od znova a teraz nejde.Ja som proste taky z-e musim vediet ako som to spravil,inak nebudem mat pokoj a vlastne ani teraz ho nemam lebo mi nejde :-(
                    Takze drivery funguju

                    Skusim tvoj navod,no skor to bude v nastaveni.Je tam toho vela.Som z toho debil.
                    • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 19:40
                      Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                      pozri...som presiel nejake fora...vela problemov bolo podobneho typu, ze isla a zrazu nejde, potom zase sla a teraz opat nejde atd....ja by som skusil ten patch a ak to nepojde tak ten najnovsi firmware...par ludom to vyriesilo problemy (ten firmware)...o patchi som sa nikde nedocital, nahodou som nanho natrafil, ked som skusal hladat chybovu hlasku irq.c takze by to mohlo byt fajn...v najhorsom ak mi das email (ja som alsu nainstaloval komplet), cize mam aj ovladace tvojej karty, mozem ti poslat driver ak nic z predoslych rieseni nebude uspesne
                      • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 19:47
                        Dotmindes   Návštevník
                        Diki za ochotu,idem teda skusit ten firmware.A potom sa uvidi.
                      • Re: Nejde zvuk 04.10.2008 | 23:09
                        Dotmindes   Návštevník
                        Nepomohlo.Skusim este nainstalovat z oficialnej stranky driver pre moju kartu.Inak ja mam pci,nie usb.

                        http://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Module-emu10k1-fpga

                        • Re: Nejde zvuk 05.10.2008 | 00:44
                          Dotmindes   Návštevník
                          Nejde ani to.Som v prdeli.Asi budem musiet dat dual boot.
                          Bleee.
                          • Re: Nejde zvuk 05.10.2008 | 17:20
                            Dotmindes   Návštevník
                            Tak som to nejak rozbehal.Nainstaloval som ovladace s oficialnej stranky a slo to.Po restarte zas opat neuspech.No tak som dal prostredie gnome a nic neinstaloval.Zvuk nesiel,no ked som sa prihlasil ako root tak isiel bez problemov a ide aj nadalej.Je to zvlastne.Tak pod kde nejde a pod gnome bez problemov ale iba pod rootom.Len v gnome je nejake pusle audio.Mozno preto.Inak je to tam robene.V tom sa ale ja nevyznam.Musim to nastudovat a popytat sa.
                            • Re: Nejde zvuk 05.10.2008 | 17:28
                              Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                              mrkni sa ci si v groupe audio
                              groups username
                              ak nie tak:
                              sudo adduser username audio
                              • Re: Nejde zvuk 05.10.2008 | 17:36
                                Dotmindes   Návštevník
                                Vidis,tam bol mozno cely problem mojho problemu.
                                Ako default openSUSE dal dialout,video,users

                                Ziadne audio,len zas zvukovka na doske sla aj tak.Len ta
                                emu nie.


                                Diki.Snad to nejak dokopem do uspesneho konca.Ak nie tak dam na tvorbu hudby windows na tento comp a na druhom budem pokracovat v linuxe.
                            • Re: Nejde zvuk 05.10.2008 | 17:37
                              Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                              co sa tyka KDE, porovnaj si Kmixer a alsamixer....pri emu zvykne v Kmixeri chybat Wave....tak si to skus nastavit v alsamixeri
                              • Re: Nejde zvuk 05.10.2008 | 17:41
                                Dotmindes   Návštevník
                                No v kmixeri som veru wave nevidel ale tiez ani v alsamixeri.Jedine nejake front,pci a potom uplne ine veci...
                                • Re: Nejde zvuk 05.10.2008 | 17:48
                                  Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                                  no mozno tam bude problem:) ako to dopadlo, ked si sa pridal do audio grupy?
                                  • Re: Nejde zvuk 05.10.2008 | 18:06
                                    Dotmindes   Návštevník
                                    Ono ty si mal zrejme pravdu s tym ze raz nejde a raz ide.
                                    Ale dnesnu noc som asi do tretej bruzdal po forach s tymto problemom a bolo tam dost ludi co im tato zvukovka pod linuxom funguje tak kdesi snad musi byt ten problem co sa da vyriesit.
                                    Co sa tyka gnome. Restartom som pc a znova nesla ani pod rootom a to som absolutne nic nezmenil.Davam cele distro na novo a prostredie kde.Gnome nechcem.To som len skusil.Dam si kde,zadam prava pre audio a vyskusam to.Pripadne potom skusim nainstalovat driver podla oficialneho navodu.Pretoze vtedy ked som to robil to bolo cez sudo a mohli tam robit zle ze nebolo pravo audia u uzivatela.Len aj tak neviem,pretoze vtedy mi raz isla co uz som spominal ze som to nejak nahodou spustil ale prava neboli pre audio tak v tom asi problem nebude.No skusim.Ako je mozne ze sa linux zachova inak pri dalsom spusteni aj ked tam clovek nic nezmeni?To je skor typicke pre win,ci nie?
                                    • Re: Nejde zvuk 06.10.2008 | 15:02
                                      Dotmindes   Návštevník
                                      Dopocul som sa ze by mohlo pomoct upgrade firmware vo windowse.Co myslis?
                                      • Re: Nejde zvuk 06.10.2008 | 15:54
                                        Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                                        no tak to ti teda netusim....ale za pokus to urcite stoji :)
                                        • Re: Nejde zvuk 06.10.2008 | 17:16
                                          Dotmindes   Návštevník
                                          Vela som na to nevsadzal,lebo som to nevidel na ziadnom fore.
                                          Iba jeden dotaz som nasiel a tu radu...
                                          Nevyslo to.

                                          Inak podla najnovsich informacii ktore som ziskal bruzdanim cez google myslim ze ta karta urcite funguje pod linuxom.

                                          napriklad som nasiel:

                                          The emu 0404 pci -card is finally working for me with the latest alsa-driver-1.0.16rc1 ( jan 22 2008 ). It worked for some people earlier, It seems that these cards have different ID's depending on the produkction date. In the alsa-driver-1.0.16 they have updated this and now it works with more/all 0404 cards.
                                          Thank You ALSA-Project ! HALLELUJAA !!!!!

                                          Only 44100 and 48000 sampling supported
                                          If the sound crackles or plays back too fast; change base sampling to 44100 in alsamixer

                                          To install you basicly can follow the instuctions on this page
                                          http://www.alsa-project.org/main/ind...e-emu10k1-fpga
                                          Install the firmware package too before you do 'modprobe'


                                          Takze dost tomu verim.Na druhej strane uz davam radsej dual boot,lebo ak to nerozbeham tak win budem mat na hudbu a linux na ostatne.Aj ked dual boot davam fakt s neochotou...

                                          No este som nasiel zaujimavu vec ktoru urcite vyskusam.Na oficialnej stranke alsa som nasiel radu

                                          In most sound cards, you'll need to unmute and adjust Master and PCM volumes. Don't forget unmute it! Some devices have additional special mixer volumes, but usually they don't have to be adjusted (unless the values get broken accidentally).

                                          Vraj vela kariet ma nastavene defaultne mute.

                                          To znamena ze pouzijem:

                                          amixer set Master 90% unmute
                                          amixer set PCM 85% unmute
                                          amixer set Front 90% unmute

                                          len namiesto pcm asi bude wave.Neviem presne...
                                          Mohlo by to vyjst lebo vzdy sa mi zdalo ze karta ide,len zvuk nebychadza.Aj v amaroku ukazovalo ze hudba hra a zvuk ziadny takze tam moze byt ten problem.
                                          • Re: Nejde zvuk 06.10.2008 | 18:05
                                            Avatar dotmindes   Používateľ
                                            Nejde ani tak ale myslim,ze to chce nejaky mixer.Skusal som ich dost no nic...Stale sa zda ako keby bola mute aj ked v kmix ukazuje opak...
                                            • Re: Nejde zvuk 08.10.2008 | 06:14
                                              Dotmindes   Návštevník
                                              Dopocul som sa ze by to mohlo ist pod starsimi ovladacmi alsa
                                              alsa-driver-1.0.16rc1

                                              Lenze kompilacia bola neuspecna:

                                              /home/studio/alsa-driver-1.0.16rc1/acore/timer.c: In function ‘snd_timer_request
                                              ’:
                                              /home/studio/alsa-driver-1.0.16rc1/acore/timer.c:155: error: wrong type argument
                                              to unary exclamation mark
                                              make[4]: *** [/home/studio/alsa-driver-1.0.16rc1/acore/timer.o] Error 1
                                              make[3]: *** [/home/studio/alsa-driver-1.0.16rc1/acore] Error 2
                                              make[2]: *** [_module_/home/studio/alsa-driver-1.0.16rc1] Error 2
                                              make[1]: *** [sub-make] Error 2
                                              make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-2.6.25.5-1.1'
                                              make: *** [compile] Error 2


                                              to su posledne priadky.Vie ktosi v com je problem?Zeby jadro?
                                              • Re: Nejde zvuk 08.10.2008 | 12:04
                                                Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                                                • Re: Nejde zvuk 08.10.2008 | 15:52
                                                  Dotmindes   Návštevník
                                                  Neviem ako s tym patchom,prekopiroval som jeho obsah do suboru /home/studio/nw

                                                  vosiel do
                                                  /usr/src/linux-2.6.25.5-1.1/sound/pci/emu10k1

                                                  a zadal

                                                  sudo patch < /home/studio/pat/nw


                                                  vypisalo mi toto:

                                                  linux-sm44:/usr/src/linux-2.6.25.5-1.1/sound/pci/emu10k1 # sudo patch < /home/studio/pat/nw
                                                  can't find file to patch at input line 25
                                                  Perhaps you should have used the -p or --strip option?
                                                  The text leading up to this was:
                                                  --------------------------
                                                  |
                                                  |# HG changeset patch
                                                  |# User tiwai
                                                  |# Date 1203418566 -3600
                                                  |# Node ID 2d6164f0bf0e2fa0ab4f86410a062fcab56cbfd1
                                                  |# Parent 1755f49098f52721c69a478dfe292ffaa58b1d8a
                                                  |Dont touch fs_struct in drivers
                                                  |
                                                  |The sound drivers and the pnpbios core test for current->root != NULL. This
                                                  |test seems to be unnecessary since we always have rootfs mounted before
                                                  |initializing the drivers.
                                                  |
                                                  |Patch-level: Merged
                                                  |Signed-off-by: Jan Blunck <jblunck@suse.de>
                                                  |Acked-by: Christoph Hellwig <hch@lst.de>
                                                  |Cc: Bjorn Helgaas <bjorn.helgaas@hp.com>
                                                  |Cc: Jaroslav Kysela <perex@suse.cz>
                                                  |Acked-by: Takashi Iwai <tiwai@suse.de>
                                                  |Cc: Al Viro <viro@zeniv.linux.org.uk>
                                                  |Signed-off-by: Andrew Morton <akpm@linux-foundation.org>
                                                  |Signed-off-by: Linus Torvalds <torvalds@linux-foundation.org>
                                                  |
                                                  |--- a/core/seq/seq_clientmgr.c Tue Feb 19 11:38:05 2008 +0100
                                                  |+++ b/core/seq/seq_clientmgr.c Tue Feb 19 11:56:06 2008 +0100
                                                  --------------------------
                                                  File to patch:
                                                  • Re: Nejde zvuk 08.10.2008 | 16:26
                                                    Dotmindes   Návštevník
                                                    Uz mi zas ide pod userom po nainstalovani najnovsej alsy -driver,lib,firmware.
                                                    No myslim,ze po restarte zas vypne.Dal som aj modprobe ale neviem,neviem...
                                                    • Re: Nejde zvuk 08.10.2008 | 16:48
                                                      Dotmindes   Návštevník
                                                      Nejde,uz sa na to asi vykaslem lebo skoncim v blazninci...
                                                  • Re: Nejde zvuk 08.10.2008 | 19:07
                                                    Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                                                    na disku si najdi konkretne subory, nastav sa do adresara, kde sa nachadzaju, patche si niekam uloz a z adresara, kde su sobory ktore chces patchnut sudo patch -p1 < esta_k_patchu
                                                    pravdepodobne vsetky subory, ktore treba patchnut su v tom istom adresari...to si zisti..ak su zvlast, tak si patch rozdel...ale podla mna su v tom istom
                                                    cize nezabudaj
                                                    sudo patch -p1 < cesta_k_patchu
                                                    • Re: Nejde zvuk 09.10.2008 | 04:30
                                                      Dotmindes   Návštevník
                                                      Diki ale nejdem sa s tym takto prplat.Radsej som si zaregistroval win a cubase a znova som vo win...Uz som s tym zabil tyzden a vlastne tym kopec casu.Mohol som miesto toho cosi tvorit alebo snad aj chytanie ryb by ma viac bavilo ;-)
                                                      Niekedy sa mi zda ze linux je naozaj drahy a to je velka skoda.
                                                      Cas su peniaze a linux si vyzaduje vela casu,no tym sa nechcem vyhovarat a sudit linux.To je len taky dotaz.
                                                      Nechapem to,ze som instaloval ovladace podla oficialneho navodu,vsetko prebehlo ok a zvukovka nejde a pritom je moja zvukova karta alsou podporovana uz od verzie ..15
                                                      Neviem,ci problem nebol aj ten ze mam pae jadro.Skusal som aj rt a default ale nic.A dokonca aj ine distro,Napr dreamlinux,mandrivu,ubuntu a podobne,no neuspesne.Myslim,ze najskor je chyba v tom ze treba cosi s tym jadrom spravit.Cosi som o tom cital,len to bolo anglicky tak uplne presne neviem...

                                                      Diki moc za tvoj cas a pomoc.Vzdal som to :-(
                                                      • Re: Nejde zvuk 14.10.2008 | 00:31
                                                        Dotmindes   Návštevník
                                                        Stiahol som nove ubuntu betu 8.10 a na zvukovku mi ukazalo len chybu firmware ale uz nie tu chybu irq 48 error.

                                                        tak som stiahol firmware a vypis je bez chyby

                                                        studio@studio-desktop:~$ dmesg | grep emu
                                                        [ 1.973358] input: Macintosh mouse button emulation as /class/input/input0
                                                        [ 19.077461] emu1010: Special config.
                                                        [ 19.077543] emu1010: EMU_HANA_ID=0x3f
                                                        [ 19.077546] emu1010: filename emu/emu0404.fw testing
                                                        [ 19.077551] firmware: requesting emu/emu0404.fw
                                                        [ 20.478820] emu1010: Hana Firmware loaded
                                                        [ 20.478921] emu1010: Card options=0x1
                                                        [ 20.478944] emu1010: Card options=0x1
                                                        [ 20.479408] emu1010: Card options3=0x1
                                                        [ 93.426324] scsi2 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices

                                                        ubuntu beta ma nove jadro to asi preto.asi to lepsie podporuje no zvuk stale nepocut.
                                                        • Re: Nejde zvuk 14.11.2008 | 19:09
                                                          petr   Návštevník
                                                          Koupil jsem tuhle zvukovku předevčírem , nainstaloval jsem ji přes nový oficiální ovladač na Vistu . Vše super , jen dva problémy : Vždy když zapnu znovu komp , zvukovka je nastavená na samlovací kmitočet 48kHz a nejde zvuk , musím to překliknout a pak to jde . Nevím proč to dělá .
                                                          Jinak se mi nepovedlo nainstalovat obvyklé doplňky zvukovky jako ekvalizér o podobně , že by u toho nebyl ? Teď nemyslím speciální poprovodný SW !
                                                          • Re: Nejde zvuk 15.11.2008 | 11:14
                                                            Dotmindes   Návštevník
                                                            Ja pouzivam Win xp a ide to bez problemov s oficialnymi ovladacmi ktore som dostal k zvukovke,ale pod linuxom sa mi nepodarilo vyriesit tento problem.Niekedy sla a potom zas nesla.Samplovaciu frekvenciu som menil vela-krat a nic.Dnes este po dlhej dobe neriesenia problemu v linuxe skusim nove ubuntu a pobavim sa s tym.

                                                            Tato zvukovka ma vo win len jeden program na ovladanie.Vola sa patcher a tam je aj ekvalizer a nastavovanie asio,vstupov a vystupov.

                                                            http://images28.fotosik.pl/234/0d7499720d5a7567.jpg


                                                            A ty si ju skusal cez linux?Spominas len vistu...
                                                            • Re: Nejde zvuk 15.11.2008 | 12:44
                                                              petr   Návštevník
                                                              Ne , Linux jsem nezkoušel , zatím jsem neměl důvod . Díky za link zkusím to .
                                                              Tu samplovací frekvenci musím vždy po zapnutí PC znovu vrátit na 41kHz , jinak mi nejde zvuk z PC . Nevím proč si to nepamatuje nastavení . Jak jsem psal mám ji jen krátce , ale zatím vždy šla !
                                                              • Re: Nejde zvuk 15.11.2008 | 12:59
                                                                Dotmindes   Návštevník
                                                                V tom ti ja moc neporadim,vistu som mal na pc asi 3 minuty takze moc o nej neviem.Ten link je len obrazok toho patchera.Ten mas na instalacnom cd.Na zaciatku instalacie ti da moznost ci chces len drivery alebo aj software k tomu nainstalovat.Ten patcher ma presety takze tam by si si urcite mohol nastavit defaltne 41khz.Zapina sa hned pri starte.Alebo potom ovladanie hlasitosti a tam.

                                                                no v linuxe sa mi ju este nepodarilo rozbehat.