c++

Sekcia: Programovanie 03.10.2005 | 02:07
kajo   Návštevník
dobry den. tak,rozhodol som sa ze sa naucim trochu c++.tak som si zohnal knihu "Naucte sa c++ za 21 dni"-nie koli tomu ze za 21,ale je tam vsetko pekne vysvetlene uplne od zaciatku.Ale problem nastal ked som si napisla podla knihy prvy program Ahoj svet:-) #include int main () { std::cout << "bla bla\n"; return 0; } pri kompilacii to vypise: ahoj.c:1:20: iostream: Adresár alebo súbor neexistuje ahoj.c: In function `main': ahoj.c:5: error: syntax error before ':' token kompiloval som to prikazom:gcc ahoj.c -o ahoj verzia kompilatora je 3.3.5 a mam debian sarge skusal som aj iostream.h a nic. predpokladam ze treba doinstalovat asi potrebnu kniznicu?aku?iostream?alebo nieco ine? skusal som aj program #include int main (void) { puts("Ahoj světe !"); return 0; } a ten siel.. preco?? dakujem za vysvetlenie a neradte mi prosimvas aby som si zohnal inu knihu.
    • Re: c 08.07.2005 | 13:50
      borgcube   Návštevník
      a miesto gcc si skusal g++ g++ ahoj.c -o ahoj g++ je pre c++ , gcc je pre c
      • Re: Re: c 08.07.2005 | 21:58
        kajo   Návštevník
        inak uz to ide.bolo to tym g++ a este sa vyskytol dalsi problem.opisal som jeden kod podla knihy a furt vypisoval chybu: /usr/lib/gcc-lib/i486-linux/3.3.5/../../crtl.o(.text+0x18):In function ' _start' ../sysdeps/i386/elf/start.S:98 undefined reference to 'main' collected:ld returnet 1 exit status a ked som skopiroval ukazkovy kod z prilozeneho CD tak isiel bez problemov skopilovat.a ten kod bol fakt rovnaky.porovnavali ho so mnou traja ludia a ma len 3 riadky.bol tam cyklus for...
        • Re: Re: Re: c 09.07.2005 | 10:22
          perun   Návštevník
          To bude najskor parametrami pre linker. Ak si ten prikald z CD kompiloval pomocou make a nezadaval si priamo g++ ..., tak sa skus kuknut do suboru Makefile na tom CD, v adresari, kde ten priklad je. Hadam to nebude nejaky narocny Makefile a budu sa v nom dat vyznat. Medzi parametrami pre g++ hladas nieco zacinajuce -l Hmm... linker je vecicka, ktora Ti da prelozeny program do kopy. Pri preklade sa totiz preklada iba ten tvoj programcek, ale aby fungoval, musi sa dat dokopy s nejakymi kniznicami (napr. operacneho systemu) a to ma na starosti linker... velice jednoducho povedane. Linker nemusis volat samostatne, o to sa postara g++
    • Re: c 08.07.2005 | 19:44
      Avatar dodogo Knoppix, Debian, Slackware  Používateľ
      Ahoj. Kolega s kompilatormi ma pravdu. Myslim..Pod Linuxom som nekompiloval v g++. No mas tam problem ktory pri spravnom kompilatore mozno tiez sposobi problem. Prvy riadok ma vyzerat takto: #include pripadne #include Maj sa. dodog
      Prešov. Som Šarišan a som na to hrdý. :-)
      • Re: Re: c 08.07.2005 | 19:45
        Avatar dodogo Knoppix, Debian, Slackware  Používateľ
        Tak nic zda sa ze to odseklo HTML-ko. :-)
        Prešov. Som Šarišan a som na to hrdý. :-)
        • Re: Re: Re: c 08.07.2005 | 20:34
          peter golis   Návštevník
          include iostream.h zvysne znaky uz clovek uhadne ;-)
          • Re: Re: Re: Re: c 08.07.2005 | 20:57
            borgcube   Návštevník
            v c++ na includuju nove headers bez .h, teda iostream
        • Re: Re: Re: c 08.07.2005 | 22:57
          Tom   Návštevník
          ved na to mame zancku < = & l t ;
        • Re: Re: Re: c 08.07.2005 | 23:00
          Tom   Návštevník
          ved na to mame zancku < = & l t ;
    • Re: c 03.10.2005 | 02:07
      IMS   Návštevník
      No ja mam podobny problem. Kedze je zrejme najrozumnejse riesenie subor makefile a program sa spusta potom prikazom make, tak poradte, ako na Makefile, ale prosim nieco v slovencine al. cz...