bodka sem. ciarka tam,

Sekcia: Konfigurácia 11.10.2008 | 01:30
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
dostala sa mi zaujimava vec... potreboval som si na PC nainstalovat windows. vsetky systemy som zmazal. doinstaloval windows a nahodil som jednu distribuciu - mandriva. a ta ma tentokrat jedno divne spravanie.

popis problemu jednoduchy: na beznej klavesnici. nastavenej na klasicku slovensku. sa z nicoho nic kliknutim na Del v numerickej klavesnici pise bodka, nie ciarka. Som zvyknuty tuto ciarku pouzivat, a to dost vyrazne.

Je nejaka moznost upravit tento stav? Docielit aby stlacenim Del sa pisala ciarka?

inak slovenska klavesnica funguje OK...

+ľščťžýáíé=
qwertzuiopúä

atd...
    • Re: bodka sem. ciarka tam, 11.10.2008 | 19:11
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja by som chcel dosiahnut presny opak - aby del na numerickej bola . (bodka) a nie , (ciarka)
      ak niekto viete poradte
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: bodka sem. ciarka tam, 11.10.2008 | 19:34
        WlaSaTy   Návštevník
        Na numericku klavesnicu som si nikdy nezvykol, ale vzhladom na rozdiely medzi SK a US by som odporucil dve veci.
        1. skontrolovat klavesovu mapu
        2. skontrolovat locale (env|grep LC) ci nie je nastaveny nejaky format cisel ktory by dokazal prehlasovat mapu klaves
        3. skontrolovat kombinaciu obidcoch predchadzajucich bodov

        Ono je mozne ze prostredia (KDE/Gnome/...) niektorych distribucii prehlasuju mapu klavesnice pomocou lokalizacie a niektore nie. A tak isto je mozne ze sa lisia mapy klavesnic. Ale to len tak odhadujem, toto sa meni v kazdej distribucii podla rocneho obdobia, teda presnejsie povedane podla pomeru poctov aktualnych poziadaviek.
    • Re: bodka sem. ciarka tam, 11.10.2008 | 20:17
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      gnome-system-predvolby-klavesnica-zalozka rozlozenia-v pravo dole nastavenie rozvrhnutia-4. z hora Numeric keypad delete key behavior:

      Legacy key with dot - bude sa pisat bodka
      Predvolene - bude sa pisat ciarka