Linux update

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.10.2008 | 00:38
Dotmindes   Návštevník
Zdravim,

Zaujimalo by ma ako funguje update v linuxe.Napriklad ked updatujem prostredie kde 4 na 4.1.1.Co sa stane s tymi nepotrebnymi subormi?Ostanu na disku?
    • Re: Linux update 13.10.2008 | 01:27
      Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
      IMHO to zalezi od toho aku distribuciu pouzivas a aky balickovy system pouziva distribucia. Myslim vsak, ze nikdo nema taky neefektivny system aktualizacie, ze by nepotrebne subory zostali na disku.
      Ja pouzivam GNU/Debian a pri aktualizacii sa pise "rozbaluje sa nahrada.." ak mam napriklad balicek program-1.1 a aktualizuje sa na program-1.2 tak sa
      program-1.1 nahradi balickom program-1.2. Keby tam zostali aj nepotrebne subory, tak by to znamenalo, ze mam este v zozname nainstalovanych balickov program-1.1. a ten po aktualizacii vo vypise dpkg -l nikdy nenajdem. Navyse mam pocit, ze balicky program-1.1 a program-1.2 su konfliktne, takze nikdy nemozu byt nainstalovane sucastne.
      • Re: Linux update 13.10.2008 | 02:15
        Dotmindes   Návštevník
        Mam openSUSE,rozmyslam nad debianom ale moc si nan netrufam.Vraj je skor pre pokrocilejsich uzivatelov.Debila pouziva na balicky synaptic?Napr u jadra viem,ze ked nainstalujem nove tak mi ostane aj stare.To neni problem odstranit no neni som si isty s tymi ostatnymi subormi.Ak ich nechava na disku tak potom je to ozaj blby system.
        • Re: Linux update 13.10.2008 | 03:30
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Co ta vedie k tomu, ze tam tie subory ostavaju? Ked sa odinstaluje balicek, tak s nim urcite odidu aj prislusne subory. Jedine, ak by si ich pocas zivota nejako menil, vtedy ich asi instalator pre istotu necha. Ved nebude ti predsa nicit tvoju robotu.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Linux update 13.10.2008 | 12:05
            Dotmindes   Návštevník
            Nic ma k tomu nevedie,len sa pytam aby som vedel tuto dost dolezitu vec.Nie pre kazdeho je linux samozrejmost.Napriklad pri tom jadre ma to napadlo.Ked mi updatovalo kernel tak stary mi ostal.No a v tom ma napadlo ci to nerobi aj s ostatnymi subormi,co by ma dost stvalo.Diki za vysvetlenie.Hned mi je lepsie ;-)
            • Re: Linux update 13.10.2008 | 12:55
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Vzdy si vies pozriet, ci tam ten balicek ostal alebo nie. A pokial ma pamat neklame, tak pri updatovani to aj vyslovene vypisuje, ake balicky pridava a ake odstranuje.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: Linux update 13.10.2008 | 13:23
                Dotmindes   Návštevník
                Urcite nie.Napr yast nic take neukazuje.Ale s tym,ze sa da pozret ci tam balicek ostal alebo nie mas pravdu.No,balicek ma viac suborov...

                • Re: Linux update 13.10.2008 | 13:34
                  Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
                  Podla mna zalezi od toho ako je ten dany balicek navrhnuty a ake ma predinstalcne a poinstalacne instrukcie.
                  ci ma odstranit vsetky subory predtym ako zacne kompilovat a instalovat tie svoje a pod.
                  • Re: Linux update 13.10.2008 | 13:42
                    Dotmindes   Návštevník
                    Aha.Je to dost logicke,lebo kazdy balicek moze mat inu dolezitost.No vecsinu teda asi premazava a nahradza novou verziou,teda aspon tak som to s prispevkov pochopil.



        • Re: Linux update 13.10.2008 | 11:13
          Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
          >Debila pouziva na balicky synaptic?

          Debian pouziva balicky *.deb.
          • Re: Linux update 13.10.2008 | 11:35
            Ľubor - logout   Návštevník
            apt-get purge naz.balicka, nie?
          • Re: Linux update 13.10.2008 | 12:09
            Dotmindes   Návštevník
            Dik,synaptic mam docela rad uz z distra ubuntu.Vcera som nahodil debian a vsetko okrem zvukovky mi tam slo(ta mi nejde na ziadnom distre),ale to som mal starsi debian na cd tak musim stiahnut novy.
            • Re: Linux update 13.10.2008 | 13:45
              Ľubor - logout   Návštevník
              Nestaci starsi len upgradnut?
        • Re: Linux update 13.10.2008 | 11:26
          Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
          To zalezi od daneho cloveka co pouziva , ak sa nepletiem tak synaptic je z hladiska balickovania nieco ako smart alebo yast v Suse.
          Vela ludi ale skor pouziva apt-get s ktorym sa im lepsie pracuje.
          Inak osobne nemam pocit ze by bol Debian az tak moc pre pokrocilejsich, tak isto ako gentoo sa mi nezda byt take tazke.
          • Re: Linux update 13.10.2008 | 11:57
            Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
            synaptic je Gtk GUI frontend pre APT. velmi dobry textovy frontend APT je aptitude. Ked uz, tak ja osobne pouzivam aptitude, ked robim nejake updaty