nový notebook s linuxom

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.10.2008 | 13:53
marek   Návštevník
Chcem si kúpíť nový notebook a chcem si tam nainštalovať Linux.Tento notebook je navrhnutý pre windows vista a je to TOSHIBA U 400-138.Ak by som si ho kúpil bez softwaru/windows/ je možné do tohoto notebuoku nainštalovať LINUX?Môj počítačový expert sa nezaoberá LINUXOM,nevie to a tak sa pýtam kto by mi to vedel nainštalovať,popr.či to dokážem aj sám.moje počítačoví schopnosti sú bežné užívaťeľské.Internet ,trochu exel,word,office.
    • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 14:53
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      Asi najlepšie je stiahnut si zopar roznych distier napr. Mandriva, Ubuntu (greenie,Mint,GoS...)Vixta,PcLinuxos alebo suse ,napal na cdrw a spusti si live ako to vyzera a ktora sa ti zapači a bude ti fungovat všetko čo potrebuješ tak tu si nainštaluj na hdd a uč sa... Ak nevieš anglicky nemusiš sa ju učit všetko je aj v slovenčine a tu si vyberaš už pri bootovani a pri inštalacii len upresnuješ kde sa čo inštaluje...
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
      • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 17:13
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        vixta? davat distribuciu ktoru tu nikto nepozna a nikto s nou nemoze poradit uplnemu zaciatocnikovi?
        • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 17:21
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          vixta je postavena na fedore. a s fedorou tu uz hadam niekto pomoze.

          to potom nikto nepoze ani s greenie, nie? :-)
          • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 17:28
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            viem ze je vixta zalozena na fedore. na slovensku to vie mozno 30 ludi... myslis ze niekto z nich je jeho sused alebo vymeni si s nim ICQ?

            greenie je slovenske

            btw poznam viac ludi ktori vedia pomoct s buntu ako s fedorou
            • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 17:31
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              v tom pocte sa nehadam. ale tym padom je vyvratene to, ze nikto by s vixtou nevedel pomoct.

              P.S.: greenie je slovenske - a co? aj vixta moze byt po slovensky (dokonca aj fedora, si predstav).
              • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 17:48
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                fedora? neverim :D

                ok nikto beriem s5 - alebo menim to na "drviva vacsina" :D
                • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 19:11
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  raz ti poslem screenshot ako dokaz.
    • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 15:01
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      a nechces aspire 5520-5147 s pod. parametrami a nainšt. leg.vista & mandriva ? nižšia cena..
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 16:38
      l_barbarossa   Návštevník
      nic v zlom, ale pokial mas take skusenosti ake mas a chces pouzivat linux, tak:
      - bud musis mat v poruke niekoho, kto ti s tym inuxom poradi, alebo ti ho spravi, ked sa nieco vyvrbi s tvojou instalaciou
      - alebo budes musiet investovat nejaky cas do studia veci okolo linuxu. Po case (u mna cca 3 roky) sa ti to usile niekolkonasobne vrati.

      Su borci, co radikalne zalomili s windows a po hlave sa vrhli do temnych vod linuxu, a su taki co to aj uspesne prezili ... Ak mas moznost, nechaj si nainstalovat aj nejaky lacny win (jezi sa mi srst ked tu pisem taketo hanebnosti), dualboot je hlavne v zaciatkoch posledna zachrana pred zufalstvom malovernych.
      • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 18:42
        Avatar mirkokrasko book: Zorin 4 desktop: Arch  Používateľ
        Stano ma pravdu s Mandrivou, ale čo kolvek sa rozhodneš nainštalovať, zožeň si k tomu literaturu!!!
        I keď je pravda, že s jedným Linuxíkom na PC nemaš čo pokaziť. Pri inštalácii len klikáš Ďalej a Ďalej. Teraz už len zostáva vybrať tú správnu distribúciu. Ja by som doporučil Ubuntu, PClinuxOS, Mandriva, Open Suse, ale priprav sa na to, že keď ťa linux chytí tak ako chytil mňa pred rokom, stráviš dlhé a dlhé hodiny pri počítači googlovanim . Ale tento strávený čas bude stáť za to.Ja mám ešte stále dual boot ale doba keď hodím Windows do koša už nie je ďaleko.
      • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 20:35
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
        no a prave preto mu hned ponukam notebook s velmi slušnymi parametrami aj s linuxom (win ako istota ak niečo)
        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
        • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 20:38
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          predavas svoj NB? no nepochopil som to tak celkom. prepac...

          a mozno to nechapem teraz ja
          • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 01:10
            Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
            ano ponukam mu notebook aspire lebo som si kupil bombu značky Dell, tak načo su mi dva..
            skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
        • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 13:01
          Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
          xe.. 2 linuxy su vacsia istota podla mna
          Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
    • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 17:17
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      pre zaciatocnikov je zaujimava volba mandriva, teda ak mas ku nej knizku od I. Babra. knizka so vsetkym potrebnym vratane znacne vylepsenej mandrivy stoji par drobnych.
      • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 21:14
        Avatar mafo2210 Ubuntu GNOME  Používateľ
        pozri si toto http://www.linux-laptop.net/ . Ja som za ubuntu ale aj Mandriva ,Suse,a...... uzivatelsky blizke.
        • Re: nový notebook s linuxom 14.10.2008 | 21:20
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          a fedoraaaaaaaa :-)
          • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 18:18
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            kotrckanux a greenie :)
            • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 18:41
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              kotrckanux este nie je velmi pre zaciatocnikov. ale bude. planujem ale v dalsom vydani funkciu, ze bude stacit stlacit jedno tlacitko na webe distribucie, sama sa stiahne, vypali, restartuje, nastavi bios na bootovanie z CD a este sa aj nainstaluje.
              • Re: nový notebook s linuxom 16.10.2008 | 10:37
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                takze aj otvori mechaniku, da tam prazdne medium a zatvori mechaniku? :)

                je to neprakticke lebo bude treba to mediu popisat rucne :D
                • Re: nový notebook s linuxom 16.10.2008 | 11:44
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  to nie.. ale dam ti zrdojaky, mozes to dorobit.
    • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 10:34
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Dobrý,
      Môžem Vám ten typ notebooku predať a nainštalovať Vám tam napr. Ubuntu. Mám dobre skúsenosti s Acer a vytipovaných pár modelov kde linux ide 100%. No taká toshiba je tiež zaujimavá.... podľa parametrov by mala ísť ....
    • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 15:15
      xapoh   Návštevník
      Ja by som tiež doporučil Ubuntu, kedze ho ma vela ludia tym padom je aj vacsia sanca poradit...ale fedora ci opensuse ties niesu zle..Ist by ti to malo bez problemov. Inštalacie poprednych distier su uz take jednoduche ze ich zvladne aj ten co nevje instalovat napr XP...vsetko v grafike a vacsinou aj po slovensky takze problem nevidim. Ten moze nastat ked sa neco porucha, alebo nieco nejde rozbehat... nato su to vsak fora :)
      • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 18:20
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        nesuhlasim...

        najnarocnejsie je totiz spustit graficku instalaciu - a to nejde ak niekto nevie nastavit boot v biose alebo cez niektoru klavesu.

        kto to vie, ten nainstaluje windows, ubuntu, debian, zenwalk, cokolvek...
        • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 18:40
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          aj freevms?
          • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 21:06
            Avatar mafo2210 Ubuntu GNOME  Používateľ
            len si tam nenadrb solaris lebo ak ti nepojde hardware tak sa updatu nedockas. :o)
            • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 21:55
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              ani nejde.. cmi8738 (najpouzivanejsia lacna zvukovka) nejde.. uffff... aspon teda tak mi to zahlasil ten ich prehlad HW v opensolarise.
              • Re: nový notebook s linuxom 15.10.2008 | 23:14
                Avatar mafo2210 Ubuntu GNOME  Používateľ
                ja som nainstaloval solaris10 a neslo wifi, poslal som im report a hovada mi napisali ze naco mi to je ked mam sietovku
                • Re: nový notebook s linuxom 16.10.2008 | 00:54
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  to vies, do kaviarne budes nosit kabel. a k svojmu ISP potiahnes kabel az ponajblizsie AP :-)

                  inak komunita mi prisla OK, len asi ich typical user je niekde inde, ako pri ubuntu :-(