Problem s diskom

Sekcia: Hardware a Drivery 16.10.2008 | 23:07
dona   Návštevník
Awojte! Tak mam taky problem. Na NB som nainstalovala linux s tym, ze som si cast disku nechala ako NTFS, kde som mala dokumenty a ine veci...z nicoho nic mi nahlasilo, ze nevie pripojit jednotku, a co je zaujimave, ani externy disk, ktory predtym isiel...tak nic...preinstalovala som to, ale bez zmeny...Tak som skusala vymazat linux cez editor particii a dat tam windows,na miesto, kde bol linux, no ten hlasi, ze nevie najst logicku jednotku...co s tym diskom moze byt?
    • Re: Problem s diskom 16.10.2008 | 23:49
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      Predpokladam ze data mas zazalohovane, takze by som fdiskom nanovo vytvoril particie a naformatoval ich na prislusne formaty (ntfs pre win, ext3 pre linux). Pri formatovani daj preistotu kontrolavat na vadne sektory.
      • Re: Problem s diskom 16.10.2008 | 23:54
        dona   Návštevník
        No fajn, a ked tie data zalohovane nemam? daju sa este najako dostat s5...nemyslim, ako zajst do firmy a dat im ziskat data za poplatok...myslim, ze nejako cez neviem, ...live CD? nejako, ako by som mohla pripojit ten disk
        • Re: Problem s diskom 17.10.2008 | 00:00
          bobo   Návštevník
          sak windows ti nejde? spustis a zalohujes
          • Re: Problem s diskom 17.10.2008 | 00:05
            Avatar samba openSuSe 11.1  Používateľ
            na to je viac moznosti - predpokladam, ze disk je fyzicky ok

            pre win existuje taka mala aplikacia - partition table disk doctor, skus to - mne raz velmi pomohla

            a co tak testdisk v linuxe?
          • Re: Problem s diskom 17.10.2008 | 00:07
            dona   Návštevník
            No, praveze nejde...pise, ze nevie najst logicku jednotku...ale disk po prekontrolovani nehlasi chybu...neviem...a ked sa to uzu nejako podarilo zacat instalovanie win, tak nahlasi, ze zavadzaci sektor chyba. tak ja uz neviem...data potrebujem...len nejako to rozbehat, no...len neviem, preco linux nechce ten disk pripojit
            • Re: Problem s diskom 17.10.2008 | 00:59
              Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
              hod sem aspon tieto vypis

              cat /proc/partitions

              sudo fdisk -l /dev/sda
              (toto pre ten zly disk, asi sdb alebo hdb, hdc, atd...)