problem s RAM

Sekcia: Hardware a Drivery 18.10.2008 | 00:19
Avatar Palqo Ubuntu 12.10  Používateľ
Nazdar. mam taky maly problem. ked nejakym sposobom vyuzijem RAM napr na 80% tak mi nejakym sposobm stale signalizuje v " Monitore Systemu" ze je vyuzita aj ked viem ze ten program ale nieco uz davno nebezi a ani v pozadi. proste sa mi ramka "navyprazdnuje". viete v com moze byt problem.dik
    • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 00:31
      WlaSaTy   Návštevník
      :viete v com moze byt problem.

      Ano, presne. My ano, ty si pozri co a naco sluzi cache. A povedz nam, ci by bola dobra kupa RAM keby si ju nevyuzival.
      • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 00:42
        still   Návštevník
        stary blby zvyk z nemenovaneho OS, kde sa kazdy snazi drzat vyuzitie RAM na minime.. :-/
        • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 00:47
          eM   Návštevník
          ...presne tak, ale vysvetlete "jim" to :-( (mysleno obecne, ne na puvodce dotazu)
          Clovek mezi "typickymi zacatecnikymi chybami winaru" uvede tohle a malem je za linuxovehu fanatika
          ...to jsou dneska lidi. To maj z te sve MS cirkve, ktera za ne vse vymysli ;)))
          • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 00:56
            WlaSaTy   Návštevník
            Ano, ta fobia je sposobena tym ze win swapuje aj diskovu cache cim sa lisi od plnohodnotnych operacnych systemov.
            • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 01:03
              Avatar Palqo Ubuntu 12.10  Používateľ
              Aha. ok sorry tak toto som nevedel. ano je pravda bol som zvyknuty na win. cize ked mam plnu pamat tak je to v poriadku. ok nabuduce si to skusim zistit najprv sam aby som tu netravoval zbytocnostami. aj tak diki
    • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 00:43
      eM   Návštevník
      ..Zkrátka jde o to, ze si system zabere pamet dopredu a pak s ni pracuje...
      Samozrejme radu o tom, ze by jsi si mel precist neco o cache vyuzij ;)

      hod do konzole "free -m" a uvidis
      free -m
      total used free shared buffers cached
      Mem: 2027 1971 56 0 62 1563
      -/+ buffers/cache: 344 1682
    • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 13:20
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
      No ono je to pekne ze system vyuziva volnu ram na cache ale predsa monitor systemu tu cache nezobrazuje. Zobrazuje len mnozstvo pamate zabranej programami. Rovnako ako aplety na plochu.
      Cize na cache by som to nazvaloval.
      • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 13:36
        WlaSaTy   Návštevník
        vazne? tak potom my ostatny zijeme v blude. mozes nam to vysvetlit? radi si ta vypocujeme.
        • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 13:47
          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
          Tak ja neviem ale ja ked si zapnem monitor systemu tak mi zobrazuje len zaplnenu pamat co maju na svedomi programi. Mozno mam iny monitor systemu ale myslim ze by asi nemal velky vyznam ak by ukazoval stale plnu pamat.
          • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 13:57
            WlaSaTy   Návštevník
            Ano, v tom je problem. Nie kazdy program to zobrazuje v takej forme ze to pochopi uplne a ale uplne kazdy. Skus si porovnat vystupy dvoch zakladnych programov top a htop, pochopis rozdiel.
            • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 14:06
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
              Ano to ja chapem lenze on pisal konkretne o monitore systemu a ak mu to tam ukazuje tak ako to popisuje moze ist o iny problem.
              A prepac ak to nesedi s tvojim vysvetlovanim. Precital som si opat vsetky odpovede a Palqo len potvrdil ze ste ho presvedcili ale nie ze sa problem vyriesil.
              Vysledok najskor uvidime neskor ci sa s tym este ozve alebo nie. :-)
              • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 16:37
                Avatar Palqo Ubuntu 12.10  Používateľ
                No takze qw11 ma pravdu. tu ide o to ze ked si otvorim System Monitor a na pozicii Memory napr teraz aktualne ukazuje ze mam 20% vyuzite na programy a 72% vyuzite na cache. akurat ked ukoncim program malo by klesnut aj vyuzite ram v programoch, akurat nic take sa nedeje.proste ked spustim nejaky nejky program natahaju sa veci, to chapem ale ked ich ukoncim tak sa to neuvolni. akoze nerobi mi to problemy co sa tyka systemu len sa mi nezda ze to stale ukazuje skoro plne vyuzitie.
                dik
                • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 17:02
                  Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                  Ono ak ti to neroby problem tak to nemusis riesit. Problem by bol ak by ti tie programy postupne zabrali vsetku ram a sposobili zamrznutie alebo pad systemu.
                  Inak, len aby nedochadzalo k omylu kde mas v monitore systemu cache?
                  Mozno ja rozpravam o niecom inom.
                  http://gmage.gigacast.sk/images/unregistered/text3261_dce8af15f0.png
                • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 17:18
                  Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                  ved prave o to ide, ze si nataha do ramky co dany program potrebuje, ak ho ty zavres, zostanu kniznice natiahnute v ram, co ak nahodou otvoris ten program znova? ak otvoris nieco ine a potrebujes miesto v ram, tak sa jednoducho uvolni a natiahne sa tam nieco ine, cize cache sa bude znizovat len ak naozaj ten priestor v ramke potrebujes.
                  Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
                  • Re: problem s RAM 18.10.2008 | 17:30
                    Avatar Palqo Ubuntu 12.10  Používateľ
                    Aha ok dakujem uz som pochopil.
                    to qw11: ja mam system monitor natiahnuty aj na hornej list a ked na nu ukazem tak tam my napise kolo % vyuzivam na co.
                    este raz dik