Grub + win

Sekcia: Konfigurácia 19.07.2005 | 22:57
marian   Návštevník
Na jednom kompe mam WinXP a Linux zo zavadzacom Grub... Obe frcia, ale rozhodol som sa naformatovat windowsacku particiu a nahodit znova windows. Ale napadlo ma , ci windows "nepokazi" zavadzac len pre seba a potom vlastne nebudem moct bootovat linux. Asi by som mal zalohovat bootovaci sektor a potom to tam slahnut... Poradi mi niekto ? :)
    • Re: Grub win 09.07.2005 | 23:01
      transport   Návštevník
      aky mas linux?
      • Re: Re: Grub win 09.07.2005 | 23:02
        marian   Návštevník
        FC4 , pomohlo ? :)
        • Re: Re: Re: Grub win 09.07.2005 | 23:08
          transport   Návštevník
          ak mas na jednom disku aj win aj linux, tak s najvacsou pravdepodobnostou asi grub odfajcis, ale ak FC4 ma take nieco ako opravu instalacie, tak ho nie je problem z bootovatlneho media fc4 opat nainstalovat, ale su aj ine moznosti
    • Re: Grub win 10.07.2005 | 00:24
      Koli   Návštevník
      Na distre nezalezi. Mas pravdu v tom, ze ked preinstalujes WIndoz tak ti premaze aj MBR kde je zavadzac smerujuci na grub. Najlepsie je pozriet si info stranku ku GRUB a pozriet si ako sa robi instalacna disketa ktora dokaze zaviest GRUB. Ta disketa sa da najst aj ako image na stranke grubu a cez prikaz dd ju nakopcis na disketu. Potom preinstalujes Windos a samozrejme po reboote sa bude tvarit akoze ziadny lilnux nemas. Potom nabutujes z diskety a zavedies z nej grub do MBR a tam nastavis myslim prikazom root, kde mas ten stary grub nainstalovany. Cely postup je napisany na info stranke alebo aj v grub howto, inak odporucam vytlacit predtym ako preinstalujes lebo potom sa nemusis vediet dostat k info strankam z windowsu. Tym padom mas znova zavedeny grub a funguje ti stary grub.conf ak si ho mal spravne nastaveny, vsetko ide ako pred preinstalaciov windozu.
      • Re: Re: Grub win 10.07.2005 | 01:09
        marian   Návštevník
        ou, to bude bolet.. Nemam disketovku :)
        • Re: Re: Re: Grub win 10.07.2005 | 11:55
          peter golis   Návštevník
          ou, ta bolest bude velka. a co takto nastartovat zo zachranneho cd (zvykne to byt prve instalacne cd) a nechat si opravit zavadzac systemu?
          • Re: Re: Re: Re: Grub win 10.07.2005 | 19:44
            Koli   Návštevník
            Myslim ze by to malo byt to iste, neviem sice akym prikazom sa to odtial robi alebo ci je tam nejaky UI. Ide o to ze musis nabootovat z niecoho co je schopne ulozit do MBR zavazdac, v pripade gurubu stage1 so smerovanim na jeho umiestnenie. Ale ak nemas disketovku tak sa ten isty image da pouzit pri napalovani boot CD, a potom je postup rovnaky ako pri FD. Myslim dokonca ze dnes je CD lacnejsie ako diskety
            • Re: Re: Re: Re: Re: Grub win 10.07.2005 | 21:39
              peter golis   Návštevník
              ano, v zasade su dva rozne blbuvzdorne sposoby obnovy zavadzaca systemu: 1) zazalohovat svoj povodny zavadzac systemu niekam na disk alebo na archivacne medium. nastartovat zo zachrannej distribucie a potom obnovit. 2) nahrat standardny zavadzaci sektor. staci nastartovat z prveho instalacneho cdcka, zadat oprava (alebo zachrana systemu), obnovit zavadzanie systemu (grub alebo lilo). obidva sposoby su rozne aj ked sa z pohladu grubu zdaju rovnake. ale, je tu jedno ale. zavadzac systemu je v MBR co je prvych 512b disku. ale obsahuje aj rozdelenie disku, a prave to sa mu moze zmenit pocas reinstalacie windows.
    • Re: Grub win 10.07.2005 | 22:45
      marian   Návštevník
      ehm.. pruser :) Nainstaloval som winXP, samozrejme prepisal zavadzaci sektor len pre seba... Nabootoval som instalacny disk mojej distribucie , zvolil som aktualizaciu systemu, pekne som mu nastavil cely grub , ale ked to nakoniec isiel zapisat, tak mi vyhodilo hlasku : V systeme nie je naistalovany ziadny balicek s jadrom. Nastavenie zavadzaca nebude zmenene. wth , co to znamena ? No a zalohu grubu som si nerobil , asi chyba . Ble
      • Re: Re: Grub win 10.07.2005 | 23:12
        peter golis   Návštevník
        bud si preformatoval cely harddisk a dal si ho ako windows alebo ti windows poprehadzoval poradie diskov a linux je niekde ako /dev/hda6. windows zvykne robit taketo veci aj bez opytania ....
        • Re: Re: Re: Grub win 10.07.2005 | 23:23
          marian   Návštevník
          to peter golis : Myslim, ze ani jedna vec co spominas nie je pravda. Pri aktualizovani si linux nasiel \"seba\" na /dev/sda2 kde bol aj predtym . A mam na disku 5 particii , kt. este ziju, cize som urcite cely disk nepreformatoval :)
          • Re: Re: Re: Re: Grub win 10.07.2005 | 23:57
            peter golis   Návštevník
            >Myslim, ze ani jedna vec co spominas nie je pravda. uz som to zazil na vlastnej kozi. >V systeme nie je naistalovany ziadny balicek s jadrom. Nastavenie zavadzaca nebude zmenene. hm, nenaslo to jadro po preinstalacii windows. ale windows nevie zapisovat na linuxove disky. ten ich vie iba zlikvidovat alebo poprehadzovat. nic ine. takze si budes musiet spomenut kde bolo to jadro, a zariadit sa podla toho. alebo este mozes preinstalovat system.
    • Re: Grub win 11.07.2005 | 13:14
      marian   Návštevník
      nasiel som System rescue cd /z linux expres, a ze naco kupovat tie casopisy :) / a nahodil som odtial jedneho boot managera . Nastavil som mu win a linux, ale linux nechcel nabootovat, ze invalid boot sector... Uz som sa zmieril, ze ten windows asi dosahal cely linuxacky disk , ale potrebujem odtial dost dolezite veci. Potrebujem sa "kuknut" na ten linuxacky disk, dufam, ze tam este daco bude. Skusal som to z live cd slax , ale po prikaze "df" sa mi nezobrazil ten sata disk ... Ehm, ako sa mozem dostat na ten disk ? :)
      • Re: Re: Grub win 11.07.2005 | 19:16
        peter golis   Návštevník
        tak si ho pripoj. vylistovanie diskov: fdisk -l ak ho tam uvidis, tak mount /dev/sdXY /mnt a mas ho pripojeny, ak nie, tak treba pozriet aky to mas radic a ci je v tom danom rescue linuxe podporeny: lspci -v a nahrat mu modul
        • Re: Re: Re: Grub win 12.07.2005 | 11:43
          marian   Návštevník
          no slax o takom ze /dev/sda nema ani potuchy , podarilo sa mi to mount-nut z ineho. Ten disk vypada pekne, teda ako za cias aktivneho pouzivania . Kde "sidli" kernel ? resp. odkial sa bootuje. Da sa to rozchodit nejako "manualne" ?
          • Re: Re: Re: Re: Grub win 12.07.2005 | 16:57
            peter golis   Návštevník
            kernel normalne sidli v /boot ale samotny /boot moze byt pripojeny iny disk a tym to moze byt sposobene.
    • Re: Grub win 19.07.2005 | 22:57
      Avatar linuxroot Gentoo desktop, Debian server  Používateľ
      necital som to cele ale tych napadov je dost v celku sa mi nepaci ani jeden. Pre buducnost. Zachrane medium zvacsa prve (aneb boot medium). Po nabutovani fc4 je v fc4 je vyzva boot: tam je potrebne zadat linux rescue a enter. Pokracovat postupne vo vyzvah (test media siet a ...) posledna je o pripojeni stareho linux a prve tlacitko je pokracovat abo take daco (to treba dat). Potom nabehne shell. Potom zadajte prikaz chroot /mnt/sysimage a zadat prikaz grub-install /dev/hda enter. To /dev/hda je potrebne upravit podla toho kde je nainstalovany linux resp disk ktory sa botuje. CTRL+D CTRL+D (dva krat) a hla grubovac ide.