Problem s biosom

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.10.2008 | 22:50
Woodi   Návštevník
Zdravim.
Neviem, či sa to už niekde na fore riešilo, ak ano ospravedlnujem sa. Mam však problem s inštalaciou linuxu na notebook.
Ide o Asus bez OS, na ktory som si nainštalovala Windows XP. Problem nastal, ked som chcela nainštalovať linux. Windows mi totiž zablokoval prístup do biosu. Dokonca som zistila, že si prestavil na default nabehnutie Windows XP noexecute fast detect. Ked som mu prepisala ten systemovy subor dostala som sa do biosu, avsak aj po nastaveni bootovania z CD sa nic neudialo a ponuklo mi moznost len XP.
Neviete mi pls helpnut?
    • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:34
      Avatar rudHas ubuntu 10.10  Používateľ
      a nabootuje CD z XP?
      http://rudhasweb.ic.cz/
      • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:44
        Woodi   Návštevník
        Priamo z XP mi nenabootuje. vobec nereaguje na snahu instalacie linuxu.
        • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:47
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          tak ale ked pri spustani mas nastavene bootovanie, tak Ti nedokaze nabootovat absolutne nic? ani linux ani windows? divne
          • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:52
            Woodi   Návštevník
            Viem si nejak nastavit boot z CD aj mimo Biosu? Lebo ak nie tak absolutne nic:(
            • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:06
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              no da sa niekedy cez nejaku klavesu: esc, f1, f2, f8, f10, f11, f12. nieco z toho...
              • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:11
                Woodi   Návštevník
                Super:)..no sice to bude zniet trapne ale cez esc som sa dostala do biosu..idem trochu poskusat, ci sa podari..
                zatial vrele dik:)
                • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:21
                  Woodi   Návštevník
                  No neviem skusala som aj spustit z CD aj zmenit pririty pri boote a nic:(
                  • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 09:34
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    ako ich mas teraz nastavene?

                    skus zakazat boot z HDD co to urobi. a ak tam bude nieco typu "ostatne bootovania" tak nech je tam enabled
                    • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 19:08
                      Woodi   Návštevník
                      No ked som zakazala boot z CD dookola mi restartovalo a nespustilo mi ani XP. Nevadi skusim si asi este najprv zohnat overene CD s linuxom..asi bude v tom problem..
    • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:35
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      fuha tak toto je divne... moc divne...

      akoze musela si upravovat windows, aby si sa dostala do tabulky biosu???
      • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:43
        Woodi   Návštevník
        Ano. Bios asusu je windovsacky a vobec sa nedalo dostat do biosu. Potom som cez ovladaci panel-system-spresnenie-
        -spustanie a obnovovanie(nastavenie) upravila rucne subor..vtedy ma hodilo pri restarte do biosu, ale nepomohlo mi to.nevedelo mi detekovat cdromku. A v jednom systemovom subore na tom bootovacom CD linuxu som nasla hlasky o priebehu toho pokusu..kde zahlasilo prave ze nevie deteknut CDrom a tiez hlasilo extremly damaged bios..lenze Win XP som mala nainstalovany ani nie pol dna..
        • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:49
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          prepac ale... toto je dost hlupost instalovat si nejaky upraveny bios ako windows program. aj ked si nemohla vediet ze to bude robit neplechu.

          a teraz co chces dosiahnut? dualboot alebo cisto linux?
          • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:54
            Woodi   Návštevník
            Ja som si neinstalovala bios nejak zvlast...zavadzala som si veci na novy notebook. Chcela som Xp a linux na jendom compe...a odporucali mi ze najprv naintallovat XP a ked som to spravila, tak to uz neslo.
            • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 10:37
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              to poradili dobre. najskor windows az potom linux.

              podarilo sa tI odinstalovat tu utilitku?
              • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 19:10
                Woodi   Návštevník
                Nejde to tak jednoducho..bolo to medzi zakladnymi programami kt sa instalovali na rozbehnutie kompu a dane subory hodilo do zlozky s dalsimi, takze neviem, ktore mozem a ktore nemozem vymazat rucne..
    • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:44
      xapoh   Návštevník
      Zaujimavy pripad, ked BIOS je podradeny Windowsu... ved bios sluzi na zavedenie veskereho PC HW a SW....
      • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:45
        Woodi   Návštevník
        Vtipne je ze bios som si instalovala z CD od asusu spolu s drivermy..avsak ten bios Bios flash windows ci nieco podobne..
        • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:49
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          a co takto odinstalovat tu utilitu?
        • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:52
          WlaSaTy   Návštevník
          Ano, update a nastavenie biosu cez nastroje OS s nami existuju uz dlho. Vies si spomenut ci bol spusteny upgrade/downgrade biosu alebo len zmena nastaveni?

          • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:57
            Woodi   Návštevník
            No pokial viem bios bol len nastaveny..to co s nim spravilo nainstalovanie Xp fakt netusim.
            • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:25
              WlaSaTy   Návštevník
              Shus skontrolovat ci mas povoleny ako prvy start z CDROM a az potom start z C:. To co opisujes je vychodzie nastavenie od vyrobcu, teda start najprv z C: a potom z CDROM.

              PS.: Tvoj opis chovania je vabiny rovnako ako tvoja zenska identita. Vies to co opisujes nejako dokazat? Neverim ze by takato prihoda bola po menarche.
              • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:37
                Woodi   Návštevník
                No neviem ako zareagovat na tvoje ps. Som len amater ktory prisiel poziadat o help. Btw skontrolovala som si poradie stratu a malo by to byt ok.
        • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:02
          l_barbarossa   Návštevník
          napriklad, to cd od asusu ti nabootuje (do nejakeho dos-u)? by malo byt bootovacie.
          • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:07
            Woodi   Návštevník
            Ani nie..to sa instaluje az po OS..tam su len drivre..ale skusala som aj toto..zial bez vysledku..
            • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:09
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              z akeho si mesta?
              • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:11
                Woodi   Návštevník
                Kosice
                • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:13
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  kosice su plne linuxakov ktori by poradili so vsetkym moznym. taktiez na TUKE je jedna mudra hlava vedla druhej

                  no asi si to uz vyeskejpovala :)
                  • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:16
                    Woodi   Návštevník
                    No zatial este neviem..skusala som zmenit aby pouzilo Cdromku ale zatial nereaguje.
                    Btw nepoznas niekoho z tuke?..tiez tam chodim..to by mi mohlo dost helpnut ak sa nepodari..
                    • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 08:34
                      jožo   Návštevník
                      skús tohoto pána hádam pomôže.
                    • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 10:17
                      Avatar djway UBUNTU 8.10  Používateľ
                      ja poznam minimalne jedneho a to seba, so ochotny pomoct...
                      • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 19:14
                        Woodi   Návštevník
                        super:)A bol by si ochotny helpnut? Moj email je: di.dominika@gmail.com
    • Re: Problem s biosom 26.10.2008 | 23:49
      l_barbarossa   Návštevník
      ja by som sa na tvojom mieste
      - este raz pozrela do nastaveni biosu, ci si ti tu zmenu v poradi bootovania aj ulozila
      - alebo vyskusala pocas spustania biosu (teda este pred spustanim windows) vyvolat menu bootovania pomocou prislusnej F klavesy (u mna na ntbk to je F12, na dsktp F8) a tam zvolit CDROM
      - alebo vyskusala ine medium, a to take, co zarucene niekomu funguje
      (sprosta otazka, ake subory vidis vo windows na tom cdku? ak je tam iba jeden, napr. taky co ma priponu .iso, tak je zle)

      potom existuju este napr. verzie
      - a to zaviest obraz instalacneho jadra pomocou windovsackeho ntldr (to som neskusala, taka blbost)
      - zaviest obraz instalacneho jadra pomocou syslinuxu z usb (to som skusala a v poho)
      ...?
      • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:01
        Woodi   Návštevník
        Mozem sa spytat ako sa pozriem do nastaveni biosu?Som celkovo este dost amater...takze sorry

        ..ohladom suborov na disku..by to malo byt v poho..
        ..ale asi budem musiet skusit to usb..
      • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:05
        Woodi   Návštevník
        inak do biosu sa neviem dostat..ani del ani ziadna Fka nepomaha..

        • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:10
          l_barbarossa   Návštevník
          Woodi, ktory linux chces?
          • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:12
            Woodi   Návštevník
            Mandrivu
            • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:18
              l_barbarossa   Návštevník
              kua, aby jeden pouzival useragenta ...

              takze nie Gentoo ?
              • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:20
                Woodi   Návštevník
                Zial;)..
                • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 00:47
                  l_barbarossa   Návštevník
                  ROFL <long time and very intensive>

                  dobre teda:
                  - link pre verziu 2007, pre verziu 2009.0 to funguje obdobne, len treba upravit cesty. Existuje aj syslinux pre win32.
                  - druha moznost je ze ak bude veeeelmi velky zaujem a bude sa mi chciet, mohla by som to prerobit do slovenciny (popravde, nechce sa mi nijako)
                  - ak mi posles tvoj funkcny 1Gb usb kluc, zn. PQI (a dorazi ku mne este stale funkcny), poslem ti za to moj funkcny 1Gb aj so syslinuxom, (alebo si radsej pridi po neho)
                  • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 11:02
                    Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
                    kraaasna debata... zena pinguinistka .. a vie ze co pise.... umrem v mukax... sorry za offtopic.. ..šam emdi zmaze.... ;o)
                    Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
                  • Re: Problem s biosom 27.10.2008 | 19:18
                    Woodi   Návštevník
                    Dik za link. Skusim to.
                    Z anglictinou nemam problem. Ale inak dakujem za ochotu pomahat. Necakala som ze sa najde rovno niekolko tak ochotnych. Fakt diky..