pls poradte mi................................................

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.10.2008 | 07:31
phillllipe   Návštevník
Som úplný nováčik s Linuxom, a chcel by som vedieť ktorá verzia linuxu by sa mi hodila viac, lebo neviem anglicky. Buď táto Ubuntu Hardy Heron 8.04 x86 alebo Mandriva Linuxu 2007????? dík
    • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 08:25
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      Ubuntu, vsetko potrebne v CZ jazyku najdes na http://wiki.ubuntu.cz/
      U mandrivy musis vediet EN, resp. mal by si vediet vsade EN .. tak sa treba vzdelavat ;-)

      • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 09:09
        Martin   Návštevník
        Nááááááááááááááááááááááááááhodou, v Mandrive je dostatočné množstvo vecí slovensky :)))
        Aj keď MDV 2007 má oveľa viac múch ako novšie verzie.
      • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 10:17
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Čo sa zmenilo od kedy som používal mandrivu, že zrazu treba vedieť anglicky? Teda keď som naposledy používal bol inštalátor aj ovládacie centrum preložené do slovenčiny. I keď uznávam, že ubuntu má niečo naviac ;) Teda minimálne jednu klávesu v češtine :P Ktovie na čo slúži ;)
        • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 17:29
          Avatar Marián Ščerbák   Používateľ
          Mandriva je poslovenčená, dokonca veľmi dobre. (Vrátane inštalácie, tá je v SK kompletne.) Akurát niektoré aplikácie ešte nie sú v SK, ale to ani v iných distribúciách (vrátane Ubuntu).
          Ak sa rozhodnete pre Mandrivu, tak určite nie pre 2007.0. Nie že by bola taká zlá (používal som ešte pred pár týždňami 2007.1), ale už pre ňu nie sú vydávané aktualizácie, čo môže byť nebezpečné. Čiže by som skúsil aspoň 2008, niektorú.
    • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 08:32
      Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
      pockaj, kym vo stvrtok vyjde ubuntu 8.10 a nahod si to.
      You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
      • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 09:46
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        suhlas .. celkom pekne novinky :-D
        • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 10:52
          Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
          alebooo skus linux mint... v tomto je premakany ... vyxadza z ubuntu tak tam plati 99% veci co pre ubuntu ...
          Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
          • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 15:41
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            <reklama>tak to rovno greenie, kde ma tiez vsetky kodeky a okrem toho slovencinu</reklama>
            • Re: pls poradte mi................................................ 28.10.2008 | 14:39
              Avatar srigi   Používateľ
              jj, Greenie by som aj ja doporucil. Mal som to vo VM a velmi sa mi to pacilo, ako to bolo out-of-box naladene. Asi jedine distro, ktore vyzaduje najmenej poinstalacnej prace.
              • Re: pls poradte mi................................................ 28.10.2008 | 17:47
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                no poinstalacna praca (zapnutie vsetkeho mozneho) je cez klikatko nazvane poinstalacne nastavenie. to napriklad nastavi sources.list
    • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 14:35
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      mandrivu 2008.1, aj ked, tej anglictiny az tak vela nepotrebujes.. a okrem toho, aspon ta to donuti naucit aspon trochu po anglicky, a vyrazy typu OK a CANCEL a SAVE asi aj tak poznas, cize naozaj odporucam nelokalizovanu verziu, a v takom pripade PClinuxOS 2009 Beta1 ;)
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
    • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 14:41
      ---   Návštevník
      rozhodne zacni so systemom ktory je lokalizovany do slovenciny, ked uz budes vediet to nainstalovat a ako tak pouzivat prepni sa do anglictiny. Hlasenia a jednotlive okna budes poznat v slovencine a len si to ozrejmis po anglicky.

      To iste je vhodne aj vo windowse, nikdy nevies k akemu stroju ta v buducnosti posadia a budes sa musiet vediet zorientovat. Vyhovarat sa ze to nevies pouzivat uz dnes neobstoji a k tomu pocitacova anglictina je velmi lahka.
    • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 15:40
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ta mandriva je uz starsia, skus radsej buntu alebo nieco tomu podobne...

      inak skus nabuduce dat tak trochu k veci nadpis clanku
    • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 16:58
      eM   Návštevník
      Nejlepší bude, když oboje vyzkoušíš nahrát z CD a vyzkoušet si, jestli funguje HW a umíš nastavit co potřebuješ.

      A chceš vlastně desktopové prostředí KDE nebo GNOME ? (nebo Xfce nebo Fluxbox,...) :-)

      ...pokud Ti tohle nic neříká, tak si dovolím doporučit: najít a přečíst články o filesystémech, souborové struktuře a desktopových prostředích, ať jsi v obraze.

      A aby to bylo ještě složitější, mrkni na distribuce PCLinuxOS, Greenie a Mint.
      (osobně mi přijde PCLinuxOS přívětivější než Mandriva, jen nevim jestli vedle češtiny je i slovenština:)
      • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 17:52
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        +1

        inak uz mal vyjst novy danix ktory je aj v slovencine. mal... takze si este kusok powaitujeme...
    • Re: pls poradte mi................................................ 27.10.2008 | 19:24
      Avatar Kristian Windows XP  Používateľ
      Ja ti tiež len Ubuntu odporúčam mám snim dobré skúsenosti je to dobre pre začiatocnikov.
      Matematika je kľúčom k všetkým ľudským vedomostiam. L.Euler
    • Re: pls poradte mi................................................ 28.10.2008 | 18:10
      dufini   Návštevník
      Ubuntu má docela dost much a záleží taky na tom, jaký máš hardware. S podporou HW je na tom Ubuntu o dva řády pod Mandrivou. Doporučil bych Ti Mandrivu 2008.1, z dister které jsem zkoušel je nejlepší a sám ji používám. Špatné není ani OpenSUSE 11.0 nebo 10.3, ale jestli chceš volit mezi Ubuntu a Mandrivou, pak jednoznačně bez diskusí Mandriva. Ale 2007 je už dost stará, opravdu radši 2008.1.
      • Re: pls poradte mi................................................ 29.10.2008 | 13:36
        ---   Návštevník
        mozno je HW viac vymakana mandriva, ale ten des co sa da s nou zazit po instalacii! Prajete si aktualizovat zdroje? Mozno budete mat stastie na nejaky menej vytazeny server a nebude dookolola omielat hlasku ako sa nedokaze pripojit na server.
        A v lepsom pripade sa nestretnete so situaciou, ked balik x potrebuje zavisly balik y a ten sa na servery nenachadza (zostava si trhnut nohou) , v lepsom pripade ma len akusi inu verziu a treba ho stahovat rucne, lebo akosi nefunguje automaticke nacitavanie. Alebo je to zamer, aktualizovat baliky na serveri a neaktualizovat ich zoznamy??? (O rychlosti instalacie updatov a celkovo balikov sa vam v mandrive moze len snivat (ja viem zastanci povedia ako mandriva balickovaci system zrychlila, to ano ale nedosahuje ani 50% synapticu v ubuntu) Zratane a podciarknute, ak chcete experimentovat a mate bohato dost casu, je mandriva to prave orechove prave pre Vas.
    • Re: pls poradte mi................................................ 29.10.2008 | 23:06
      philllipe   Návštevník
      Takže velmi pekne Vám ďakujem za rady ( za všetky ) a asi si stiahnem obidva a vyskúšam oba... takže dík..
    • Re: pls poradte mi................................................ 29.10.2008 | 23:31
      ARny   Návštevník
      Ak ti mam poradit tak dobre skusenosti mam s mandrivou 2008.1, je to sice starsia ale stabilnejsia verzia a odporucam ju aj uplnym zaciatocnikom.