domaci FTP server

Sekcia: Konfigurácia 27.10.2008 | 20:49
Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
Pekny den prajem,
mam k Vam malu prosbu, viem ze je to stale opakovana otazka, ktora ukazuje na instalaciu domaceho FTP servera. Ja mam ale specificku poziadavku. Takze co chcem urobit:

1. mam cez router internetove pripojenie Fibernet ktore ide do hlavneho PC, verejna IP,
2. mam k routru pripojene dalsie zariadenie - notebook, ktory je zaroven zosietovany s PC,
3. Externy HDD ktory je pripojeny k hlavnemu PC mam zaujem realizovat ako FTP server
4. chcem to ale menezovat z notebooku, na ktory mam zaujem nainstalovat program na spojazdnenie FTP

je mozne bod 4 zrealizovat? ak ano ako na to? je niekde podrobny navod instalacie, ale podla mojich poziadavok?

vopred vam dakujem za akukolvek odpoved

majte sa
    • Re: domaci FTP server 27.10.2008 | 21:05
      arty   Návštevník
      ty chces na notase nainstalovat program nejaky ftp server a chces zdielat zlozku z externeho hdd :-D
      hh
      1.notas nemozes nikdy vypnut inak ftp ti nepofici
      2.je to haluz
      3.sprav si desktop tak si nahod linux nikdy ho nevypinaj a mas 100%ftp a takou istou dostupnostou
      • Re: domaci FTP server 27.10.2008 | 21:17
        Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
        arty, dik za odpoved, ja viem ze je to haluza, ale:

        1. ftp nepojde nonstop, v podstate mame pustene PC a notebook od rana do vecera, to bude stacit
        2. nemozem mat nainstalovany FTP program na PC, pretoze to okupuje manzelka a syn, ja mam laptop, preto som nuteny riesit tento problem cez notas

        chcem len zistit ci sa to da pripojit a nasledne menezovat ako ja chcem, na notase mam linux, PC je win

        mam ale dojem ze to bude musiet prist doriesit odbornik, chcel som si nainstalovat sam, ale bez riadneho navodu to asi nepojde
        • Re: domaci FTP server 27.10.2008 | 21:43
          Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
          to ze PC okupuje niekto iny sa nevylucuje s tym, ze tam moze bezat ftp a ty to mozes managovat z NB cez webinterface alebo ssh, bez toho ze by oni o niecom vedeli alebo by ich to obmedzovalo
          Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
          • Re: domaci FTP server 27.10.2008 | 22:14
            Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
            tak toto bude plan B, je to asi najschodnejsie. Cize nainstalujem ftp program na PC kde je win a nasledne to budem riadit z laptopu na ktorom je linux
            • Re: domaci FTP server 27.10.2008 | 22:56
              Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
              no tak to som si nie isty ci pojde, predpokladal som ze aj na tom PC bezi linux....takze ti neporadim.
              Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
      • Re: domaci FTP server 27.10.2008 | 21:19
        WlaSaTy   Návštevník
        Haluz by bola keby router z bodu 2 mal USB port a nativnu podporu FTP servra priamo vo firmware, je to menej energeticky narocne.
        • Re: domaci FTP server 27.10.2008 | 21:28
          Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
          WlaSaTy dik, mam router D-Link DI 524, USB port tam nieje, nativna podpora pre FTP asi ano, moc sa v tom neorientujem, mam to len par dni,
          • Re: domaci FTP server 27.10.2008 | 21:39
            WlaSaTy   Návštevník
            Nemyslel som slovicko FTP vo wizzarde/sprievodcovi ktore umozni lahko otvorit FTP a presmerovat ho niekam do vnutra, myslel som novsi router ktory vie fungovat ako print a samba pre vnutornu siet, ftp server aj pre vonkajsiu siet a podobne. Teda router ktory funguje od prirody ako mini servrik. S takym niecim usetris za elektriku a cas straveny nad konfiguraciou, ale zas sa toho moc nenaucis.
            • Re: domaci FTP server 27.10.2008 | 21:53
              Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
              Hm, tak tento router je normal, da sa tam sice mnoho veci nastavit, ale az tak oslnive to nieje. ja len zhanam navod, kde budem mat moznost toto pripojenie zrealizovat. ako nastavit router, nasledne ake moznosti zaskrtnut v programe, zapisanie IP, ja viem mam male znalosti o tejto problematike, ale hladam sposob ako sa k tomu dopatrat.
              • Re: domaci FTP server 27.10.2008 | 22:28
                xenol   Návštevník
                mno by som skusil FTPS alebo SFTP, (to by bola asi najhlasia moznost)