rozlisenie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.11.2008 | 22:26
rudo   Návštevník
jedna vec co ma ale fakt sere na ubuntu je ze aj ked mam monitor 1024x768 a tak to mam nastavene aj v systeme stale to vyzera ako 800x600 vsetko zbytocne velke: ikony adt. Kedy sa vyvojary linuxu zamyslia????? toto je dalsia vec ktora linuxe na slave nepridava
    • Re: rozlisenie 04.11.2008 | 22:35
      Martin   Návštevník
      Nepíšeš, aké grafické prostredie máš, ja mám Mandrivu s KDE a tam sa dá pekne nastaviť veľkosť ikon, veľkosť písma, font písma vo všetkých súčastiach X-iek, šírka panelu...
      Najprv si to skús sám ponastavovať a frfli až vtedy, ak sa Ti to nepodarí. A čo keby si sa aj Ty sám stal vývojárom? Na frflanie by ťa bolo, ale robiť ani za nič :)))))
      • Re: rozlisenie 04.11.2008 | 22:39
        Avatar moskyt Ubuntu 8.04  Používateľ
        naprikad ja mam u 8.04 a gnome. akusal som aj kde ale to iste. ak vies ako nato aby to vyzeralo tak ako ma prosim ta o radu
        killall
        • Re: rozlisenie 06.11.2008 | 12:15
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          v gnome sa to robi v nautiluse. nautilus je totiz aj spravca suborov aj spravca plochy. takze pozriet jeho nastavenia
    • Re: rozlisenie 04.11.2008 | 22:39
      Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
      Co tam napisat aku ma graficku kartu? Co tak skusit napisat co si robil co si skusal apod? Co tak napisat ake distro mas ake graf. prostredie pouzivas? Ty sa zamysli ci ches skutocne pomoct alebo len prudit.
      a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
      • Re: rozlisenie 04.11.2008 | 22:48
        rudo   Návštevník
        mam ubuntu hardy h grafikuati x1300. a nie kazdy je profik v linuxe. niekto iba potrebuje aby to bezalo ako to ma a nie travit cele dni nastavovanim a konfigurovanim. ja nefrflem len si myslim ze je to vazny nedostatok
        • Re: rozlisenie 04.11.2008 | 22:51
          Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
          Este jedna otazka pouzivas DVI alebo VGA? Totiz ja som mal problem moja grafika vs. moja graf karta, ze na VGA kabli mi neslo viac ako 1024x768. potom som si kupil kabel DVI a bezi vsetko ok.
          a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
          • Re: rozlisenie 04.11.2008 | 22:52
            Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
            sorry karta vs. lcd monitor
            a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
            • Re: rozlisenie 04.11.2008 | 22:56
              rudo   Návštevník
              nie mam kalsicky crt monitor. vga kabel. ide o to ze ked dam nastavenie obrazovky tak tam svieti 1024x768 ale vyzera to jak 800x600. ked som skusal dat 800x600. tak to bola uz uplna hroza
              • Re: rozlisenie 05.11.2008 | 03:59
                ello   Návštevník
                Ak skúšaš KDE, tak cez kcontrol nastavíš veľkosť ikon, písma, a celý vzhľad.
                Alt + F2
                kcontrol
    • Re: rozlisenie 05.11.2008 | 17:22
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Mne môj linux nepripadá v porovnaní s extrémne minimalisticky nastaveným windowsom moc rozťahaný. Takto vyzerá štandardne windows!
    • Re: rozlisenie 05.11.2008 | 21:39
      WlaSaTy   Návštevník
      pokial pouzite rozlisenie 1024x768 vyzera ako 800x600, tak moze byt zle nastavena alebo zdetekovana velkost monitora, popripade DPI ktore sa z toho vypocitava. Ci uz v konfiguracii na ktorej sa dohodol hardware (DDC) alebo v konfiguraku.

      Odporucil by som hladat subor X*.log v adresari /var/log/, a v nom sa zamerat na riadky Setting screen physical size to 270 x 203 (to je velkost mojeho), DPI set to (96, 96), a nieco okolo DDC. Popripade na konfigurak v /etc/X11 s nazvom xorg.conf a v nom sekciu monitor kde mozu tie udaje chybat.

      Ak nevies co s tym, tak zverejni tie dva subory.

      Pre rypalov, monitor zvladajuci len 1024x768 bol obvykle skutocne len stare CRT (obvykle 15 palcov). LCDcka sa take robili len chvilu.

      PS.: neviem ci nebude najjednoduchsie vymenit kabel za taky po ktorom prelezie DDC kanal alebo zmenit v konfiguraku, sekcia monitor, hodnoty v riadku DisplaySize (v milimetroch). Popripade natvrdo zakazat ci povolit DDC kanal.

      • Re: rozlisenie 05.11.2008 | 23:21
        rudo   Návštevník
        toto je vypis z mojho Xorg.conf: # xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
        #
        # This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
        # values from the debconf database.
        #
        # Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
        # (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
        #
        # This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
        # if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
        # package.
        #
        # If you have edited this file but would like it to be automatically updated
        # again, run the following command:
        # sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

        Section "ServerLayout"
        Identifier "Default Layout"
        Screen 0 "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
        EndSection

        Section "Files"
        EndSection

        Section "Module"
        EndSection

        Section "InputDevice"
        Identifier "Generic Keyboard"
        Driver "kbd"
        Option "XkbRules" "xorg"
        Option "XkbModel" "pc105"
        Option "XkbLayout" "sk"
        Option "XkbOptions" "lv3:ralt_switch"
        EndSection

        Section "InputDevice"
        Identifier "Configured Mouse"
        Driver "mouse"
        Option "CorePointer"
        EndSection

        Section "Monitor"
        Identifier "aticonfig-Monitor[0]-0"
        Option "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
        Option "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
        Option "DPMS" "true"
        EndSection

        Section "Device"
        Identifier "aticonfig-Device[0]-0"
        Driver "fglrx"
        BusID "PCI:1:0:0"
        EndSection

        Section "Screen"
        Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
        Device "aticonfig-Device[0]-0"
        Monitor "aticonfig-Monitor[0]-0"
        DefaultDepth 24
        SubSection "Display"
        Viewport 0 0
        Depth 24
        EndSubSection
        EndSection
        co tam mam zmenit? mam monitor hansol 17´´
        • Re: rozlisenie 05.11.2008 | 23:33
          rudo   Návštevník
          a toto je moj xorg.0.log http://www.pastebin.sk/8928/
        • Re: rozlisenie 05.11.2008 | 23:36
          WlaSaTy   Návštevník
          ak nechces skontrolovat ci som ti neporadil hovadinu (nakolko sme sa nepozreli do toho logu tak len hadam), tak zober pravitko, odmeraj zobrazovaciu plochu monitoru v milimetroch, napis si to na papierik, zapni terminal, napis do neho man xorg.conf, stlac klavesu /, napis DisplayS, stlac enter a pozri sa ako ma vyzerat ten riadok v tom konfiguraku. Kde ma byt, to sme uz pisali. Ked to budes menit, tak si tento subor skopiruj niekam lokalne u seba, hoci aj na usb kluc ...
          • Re: rozlisenie 05.11.2008 | 23:46
            WlaSaTy   Návštevník
            Apropos, podla toho logu je to 16ka monitor. Ta krabica to sama o sebe prezradila (hladaj v logu riadky okolo DDC a EDID, zbadas aj sam).

            Apropos, pytagorova veta hovori o tvojej uhlopriecke toto:
            $ echo 'scale=3;sqrt(320^2+240^2)/25.4'|bc
            15.748

            Takze nastav v konfigu ze mas vecsi display a zvysok bu mal byt.
          • Re: rozlisenie 05.11.2008 | 23:53
            rudo   Návštevník
            no som z toho jelen. a este otazocka. keby ze vymenim ten vga kabel za dvi bude mi pasovat aj do crt monitora?
            • Re: rozlisenie 05.11.2008 | 23:59
              WlaSaTy   Návštevník
              :no som z toho jelen.
              mas to napisane pismenko po pismenku, takze sa trafit musis. a keby si ajtak nevedel, tak sa to tu rozoberalo naozaj vela krat. skus pohladat.

              :keby ze vymenim ten vga kabel za dvi bude mi pasovat aj do crt monitora?
              keby ze mas grafiku s DVI Out a monitor ma VGA In, tak je sanca. Inak budes musiet pouzit kladivo. Ale ja som hovoril o kabli ktory nema odcvaknuty jeden drot, co tvoj nema (monitor na seba nabonzoval ze nie je 17ka ale necela 16ka). Takze vymena kabla nie je potrebna a mala by jediny efekt.

              • Re: rozlisenie 06.11.2008 | 00:04
                rudo   Návštevník
                ok. idem sprtat. dik za pomoc. drz palce
                • Re: rozlisenie 06.11.2008 | 00:05
                  rudo   Návštevník
                  ved ale ja mam 17 monitor to som si isty
                  • Re: rozlisenie 06.11.2008 | 00:15
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Monitor 320x240 milimetrov ma uhlopriecku 17 palcov, to tvrdia v ageme a podobnych haraburdarnach. Chod uz spat lebo nevidis na algebru zo zakladnej skoly a veris vsetkemu co ti nalepia na krabicu.